Riadenie 3F motora.

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa kubo150 » 28 Okt 2011, 13:50

Myslíte, že by sa normálny asinchrónný motor s kotvou na krátko dal riadiť jednoducho napríklad obdĺžnikovým priebehom? Napríklad mám zdroj 2x300V jednosmerných, a jednotlivé vinutia budú zapojené do hviezdy, a budem ich spínať postupne napríklad s periodou 20ms a jednotlivé spínače budú od seba posunuté o 1/3 periody, teda 6.66ms. strieda 100%. Jedná sa o striedaný obdĺžnikový signál, žiaden pulz. Nebereme do úvahy, že motor bude preťažený, pretože efektívna hodnota tohto priebehu by bola vyššia ako pri súnuse, ide len o to, či by to principialne bolo možné, a či by tento motor mohol takto normálne fungovať, a čy by aj bolo dosiahnutej účinnosti ako pri normálnom napájaní zo siete.
Pridám aj simulácie priebehu na napätia na zdroji a napätia na odporovej záťazi, pre lepšie predstavenie priebehov.
Prílohy
pzataz.PNG
pzdroj.PNG
zap.PNG
zap.PNG (571 Bajtov) 2245 zobrazení
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Split

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Split » 28 Okt 2011, 14:27

teoreticky by malo.. ale tretia harmonicka z toho priebehu ti bude zahrievat ten motor celkom slusne a jeho momentova charakteristika sa zmeni... ze ako prsne si uz nepamatam ale tretia harmonicka ma znacny vplyv na momentovu charakteristiku... teda vyssiu ucinnost necakaj...

alibaba

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa alibaba » 28 Okt 2011, 14:36

myslim, si to same, ten motor z tvojich pokusu urcite nebude nadseny, moc se mu to libit nebude :(

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa kubo150 » 28 Okt 2011, 14:44

Ja som neni odborník na motory, ale neviem či práve pri tomto priebehu nejak veľmi fuguruje 3 harmonická, skôr vyššie nepárne by som očakával, však môžem spraviť analízu, a hodím to sem, ktoré harm zložky sa tam nachádzajú.

Figuruje tam hlavne 5 a 7 harmonická
5 harm 20%, 7 harm 15%, 11 harm 9%, 13 harm 7%.......
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa kubo150 » 28 Okt 2011, 18:34

Dobre, nebudem naťahovať, chcel by som na skúšku previnúť 3f motor na napr 24V, a následne ho skúsiť riadiť, to naozaj niekto nemá skúsenosti, napr s frekvenčnými meničmi? ak je tu aj nejaká podobná téma, tak všade je to skapaté. Poprípade by možno bolo vhodné zohnať nejaký pokazený frekvenčný menič, pohrať sa s ním a prerobiť ho na potrebné napätie.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Split

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Split » 28 Okt 2011, 21:57

ak si pozries knizky o vykonovej elektronike, tak ten tvoj graf ktor si ukazal teda ten princip, tak presne ten isty tam je aj nakresleny... myslim si ze tam je o striedacoch a menicoch popisane az az aj vypocty a vsetko k tomu... ak ho chces skusit riadit tak mas dve topologie- napatovy menic a prudovy.. prudovym vies spravit aj rekuperaciu ( co uz je srandovna vec pri trojfazovch motoroch)..samozrejme treba sucasne menit napatie s frekvenciou, menit pracovne rezimy a pod... knizky ti poradia viac...

Nomen

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Nomen » 28 Okt 2011, 22:16

kubo150 napísal: Poprípade by možno bolo vhodné zohnať nejaký pokazený frekvenčný menič,
ked len to , lenže tie menice dostanu poriadnu "slupku" a plosak normalne obhori aj s medou , skor nejake moduly by sa nasli , ale to su male vykonnovo , tak do 750W /Lenze vektor8200/, k tomu vsak potrebujes modul na pripojenie , resp aj display na ovladanie . Lenze je tak nestastne rieseny na roziel od inych typov .Hmm , ine typy , dobre, by som ti samozrejme ani neponukal ,,

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa kubo150 » 28 Okt 2011, 23:21

škoda, že sú to len moduly, ale na nete som videl, a však aj tu sa predávali frekv. meniče lacno. Mne by stačil aj nejaký úplne slabý, a ja by som ho už dal do parády, teda pokiaľ to je riešené zhruba tak, ako predpokladám.

Hm, ale kde tie knihy zohnať, navyše toto je len taký výstrel zo zaujímavosti, len niečo vyskúšať, momentálne to nehodlám niekde využiť, a to mám najradšej, keď chcem niečo len tak na okraj, a musím kôli tomu naštudovať milion teorie okolo a potom ju prakticky nevyužijem. V nasledujúcom semestri si toho užijem až až na jednom "skvelom" predmete. Ak teda máš nejaké materialy v el podobe, mohol by si ich poskitnúť?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Split

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Split » 29 Okt 2011, 16:14

vecer ti sem nahodim zopar stran z knizky Elektricke pohony ,, su to skripta na nasej fakulte... i ked su tam tie pohony robene s tyristormi, je to podobne aj s tranzistormi...
Naposledy upravil/-a Split v 29 Okt 2011, 16:21, upravené celkom 1 krát.

Nomen

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Nomen » 29 Okt 2011, 16:19

ja nic vseobecne nemam , len nieco strasne stare , hlavne len k tym menicom s ktorymi robim , Lenze , Dunffos , Mitsubishi , ABB , myslim , manualy

Split

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Split » 29 Okt 2011, 19:39

tuto nieco je.. ale chod do kniznice urcite tam najdes zaprasenu knizku s nazvom vykonova elektronika http://www.sendspace.com/file/vx2x55

Marekodzapadu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 25 Apr 2010, 00:00
Vek: 12

Re: Riadenie 3F motora.

Príspevok od používateľa Marekodzapadu » 29 Okt 2011, 20:45

Chalani, kde sa na STU daju kupit tie skripta? Aka ulica, resp poschodie tej skolskej predajne?:D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok