Transformator jadro C

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 03 Júl 2014, 10:25

Zdravím

Vedel by mi niekto poradiť ako vypočítať a ako naviť drôt na trafo s jadrom C ? Drôt by som chcel navíjať na obe strany na jednej sekundar na druhej primar a teraz neviem či sa počíta obsah jadra jednej strany alebo oboch strán a potom sa to spočíta. Hľadal som na nete ale všade som našiel návody na trafo s jadrom EI tak teraz neviem ako na to. A ešte jedna vec zaujímalo by ma ako zvýšiť výkon trafa stačilo by dať hrubší drôt do primáru ? To žeby sa trafo zohrievalo to by mi nevadilo. Vopred vďaka za opdoveď
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Wili » 03 Júl 2014, 10:52

asi zaklaodom ak chces vykonnejsie trafo by bolo mat sekundar navinuty priamo na primare, ak rozdelis primar na jednu stranu a sekundar na druhu bude to trochu maksie.

Zavity pocitas klasicky, len mozes pocitat s trochu vyssim sytenim jadra, zalezi aj podla plechov, ale Ccka mavaju aj 1,3T

Ak chces tvrdsi / vykonnejsi transformator lepsie by bolo pouzit dve C jadra a navinut to ako klasicky EI transformator. V podstate jadro bude velmi podobne EI trafu len bude vyskladane z Cckovych plechov. Na primarnej strane by som to s hrubkou drotu neprehanal, ano mozes pouzit trozku hrubsi ako povodne chces, ale neprehanal by som to. Skor na sekundarnej strane mozes pouzit hrubsi drot, vysledkom bude len to ze bude mat trafo mensi vnutorny odpor a tym padom bude tvrdsie ale aj o to skor potom zhori pri pretazeni...vykon sa odvija od kvality a velkosti jadra a jeho sytenia, nie len od drotu.

O ake vykony sa jedna? na co to bude?


Toto s vyskladanim ako EI pre C jadra som myslel nejako takto:

https://www.google.sk/search?q=C+core+t ... B600%3B400
0
Naposledy upravil/-a Wili v 03 Júl 2014, 11:16, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa kubo150 » 03 Júl 2014, 11:01

Neviem ako presne to je s jadrom CC, ale myslím že by to mohlo byť veľmi podobne ako s jadrom EI, ak nie, tak nech niekto napíše prečo, a preto neber túto informáciu vážne.

Ale zopár všeobecných postrehov:

Samotné jadro priamo veľmi nehovorí o výkone, limitujúcim faktorom sú straty vo vinutiach.

Ak máš malé jadro, musíš navinúť veľa závitov, a tým je dlhý vodič a tým sú vysoké straty vo vinutí. Môžeš zvýšiť hrúbku vinutia, ale tým musíš zase mať veľké okno pre vinutie aby sa tam to vinutie zmestilo a predlži sa tým magnetický obvod a zníži sa väzba vinutí.

Väčšie jadro ti umožní namotať menej závitov a teda kratší vodič a to ti umožní použiť hrubší drôt.

tj, výkon môžeš zvýšiť použitím hrubšieho drôtu, ale ten sa ti do trafa nevôjde, musel by si mať trafo ktoré má dlhší mag. obvod, ale také jadrá sa nevyrábajú štandardne, vyrábajú sa štandardizované jadrá kde je dlžka a plocha mag. obvodu (tj. fyzikálne parametre) optimálnou voľbou pre straty a rozptyl transformátora. Platí to pre všetky jadrá.

A je potrebné mať oboje vinutia hrubé rovnako, nie len sekundárne. Prúd sa prepočítava cez transformačný pomer, ale to čo je na sekundáre je rovnakou mierou na primáre, tj ak zvýšiš napr. o polovicu hrúbku drôtu na sekundáre, je tak potrebné spraviť aj na primárnom vinutí, zhrubšiť drôt rovnakým násobkom. Akurád primárne vinutie je zaťažované ešte aj magnetizačným prúdom, tj prúdom ktorý trafo odoberá ak je len pripojené na sieť, tj teoreticky by malo primárne vinutie byť stavané na prepočítaný sekundárny prúd + magnetizačný prúd, sekundárne len na odoberaný prúd. V praxi je magnetizačný prúd zanedbatelnou časťou maximálneho prúdu, preto nieje veľmi potrebné zvyšovať hrúbku primárneho vinutia aj pre záťaž magnetizačným prúdom.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Júl 2014, 11:09

Nechce sa mi hľadať nič presné, preto sem dám len také "sedliacke" úvahy ...
- prierez jadra je predsa jasný, prečo ho chceš spočítavať ? U EI je to tak isto prierez stredného stĺpika, resp. dvakrát prierez vonkajších stĺpikov, lebo tak je magnetický obvod zrealizovaný.
- u C jadra sú použité orientované plechy, čiže ich sýtenie môže byť vyššie. O koľko oproti E plechom si prípadne pohľadaj na internete. (No ak dáš napríklad o 30% menej závitov na OBE strany, tak asi "neprehlúpiš").
- tvrdé trafáky sa navíjajú tak, že vinutia sú čo najbližšie k sebe. Čiže u C jadra by na oboch stĺpikoch mal byť primár aj sekundár.
- výkon daného trafa sa dá zvýšiť najmä zvýšením frekvencie, (ak to jadro zvládne). (No pri "použití" sieťovej frekvencii je to asi nerealizovateľné :wink: ). Takže, dá sa to len zvýšením oteplením trafa. No to zvýšené oteplenie musia znášať hlavne izolácie.
- prierez drôtov primáru aj sekundáru je optimalizovaný tak, aby úplne vyplnili "okno" na vinutie. Takže zvyšovať prierez len primáru je úplný nezmysel. Tým dokonca znížiš prenášaný výkon trafa, (lebo sekundár musí byť tenší).
- no a núteným chladením, (intenzívne ofukovanie, ponorenie do oleja), sa dá tak isto zvýšiť prenášaný výkon.

Á, už ma predbehli ! A dokonca dvaja ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 03 Júl 2014, 11:21

K dispozícií mám len jedno C jadro.
Takže prierez jadra vypočítam tak že vynásobím výsku a šírku jednej strany jadra 4.5x6=27 cm2 a tento výsledok možem použiť na výpočet sekundáru a primáru ? Tá druhá strana jadra už ma nemá zaujímať ?
Chcel by som to pouzit na zváračku. Cez sekundár by mali tiecť pekne Ampere v pláne mám pouziť medený pás 25x10.
Len neviem či bude na primári stačit drot s primerom 1.4mm.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Wili » 03 Júl 2014, 11:31

tak s takymto trafkom si vela nepozvaras :axe: uz si niekedy zvaral ? Teda ak hovorime o oblukovom zvarani, nehovoriac o tom ze sa ti tam ten tvoj vysnivany sekundar nevojde ani zazrakom..

Ak planujes nejaku bodovacku tak to by mozno slo.


Ten drot na primar by pouzit celkom slo. Pri takomto jadre to mas 27cm^2, takze pri C jadre dajme tomu ze by si z toho vyzmykal vykon cca 800-1000W. Tak primar by mal byt 1000 / 230V = 4,35A, ak zvolis prudovu hustotu 3A/mm^2 tak to potrebujes drot 1,44mm^2, tvoj drot ma 1,54mm^2, takze to by slo pouzit. Ale nie na oblukove zvaranie.
0
Naposledy upravil/-a Wili v 03 Júl 2014, 11:38, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa kubo150 » 03 Júl 2014, 11:34

Ak je sekundárny prúd príliš veľký, te potrebné ho navinúť paralelnými vodičmi, alebo zbytočne hrubším vodičom len kôli skinefektu. Ak je ten medenný pás skôr placatý ako štvorcový (pomer väčšej strany a a nenšej b je omnodo vyšší ako 1), tak je to dobrá voľba.

A ano, prierez jarda je proste prierez, nepočíta sa 2x len preto, lebo je aj na druhej strane. To ako keby si chcel špekulovať so započítaním prierezu bočných polstlpikov u EI jadra.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 03 Júl 2014, 11:56

Cele jadro ma rozmery 6x15,5x27. Vojst to tam musi. Zvaraci prud bude nejake 3V takze na sekundary budu nejake 2-4 zavity.

Tak to paralelne sa mi pači. To by som mohol pouzit 2x 0.8mm len neviem ci to bude stacit ale malo by.
To máš pravdu použijem tam nejaký placatejší pás ľahšia manipulácia.

Vďaka za objasnenie. No u tych bočných polstlpikov u EI jadra by som spekuloval asi rovnako :D
Nejako mi nesedelo že tak veľké jadro ma len taký malí prierez. Keď počítam dobre tak na to moje trafo mi treba na primári naviť 383 závitov čo nieje málo.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Milos66 » 03 Júl 2014, 11:57

Yoyoxd napísal:K dispozícií mám len jedno C jadro.
Takže prierez jadra vypočítam tak že vynásobím výsku a šírku jednej strany jadra 4.5x6=27 cm2 a tento výsledok možem použiť na výpočet sekundáru a primáru ? Tá druhá strana jadra už ma nemá zaujímať ?
Chcel by som to pouzit na zváračku. Cez sekundár by mali tiecť pekne Ampere v pláne mám pouziť medený pás 25x10.
Len neviem či bude na primári stačit drot s primerom 1.4mm.
27cm/2 na zváračku ani náhodou. 1kW smiešna hodnota.
A natoč video ako budeš navíjať tú medenú pásovinu 25x10mm. To si rád pozriem.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Wili » 03 Júl 2014, 12:04

aha, tak uz konecne z neho vypadlo co to bude, takze to bude bodova zvaracka nie oblukova... Tam ti staci aj 1-2 zavity, skor ti ide o prud, tak to ti 1kW trafko bude stacit.

Lepsie ako pasovina by bol festovne hruby izolovany pleteny kabel z 380V sustavy keby si zohnal

Ked budes navijat tu pasovinu, je to problem, ale robi sa to tak ze tu pasovinu najprv musis uvarit vo vode, pripadne rozkur grill a nechaj ju tam poriadne rozpiect, potom ju prudko schlad a ona bude chladna ale pritom bude clekom mekka a bude sa s nou dobre pracovat, potom gumenym kladivom natrieskas zavit okolo nejakej kovovej rury a potom to navlec na trafo kde uz bude primar. Nebi to o primar priamo inak ho rozpucis a znicis.
0

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 03 Júl 2014, 12:29

Tak dúfam že to bude stačiť.
Nejakú podobnú chcem chcem spraviť http://www.svarbazar.cz/phprs/storage/e ... p_2_11.pdf v tej je to trafo o nieco menšie ako to moje a dokáže zvárať pásy o šírke 50mm.
0

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 05 Aug 2014, 14:07

Tak nakoniec sa mi to podarilo spraviť zvara to ako ma .. Hoci som mal dost velky problem zo zhananim roznych suciastok nakoneic som to nejako zmontoval ... Vďaka za rady :wink:

No a tie srady ze nerob z toho zvaracku ... Alebo ci som zvaral a podobne sasky to si nechajte :butthead:

Že to jadro sa nehodi na oblukovu zvaracku hm ? 8O :?: ... To jadro som vyberal z takej zvaracky :lol: :lol:
Myslel som ze tu niekto vie nieco viac nez ja ze to forum je kvoli radam a take nieco ale poniektory to pouzivaju asi ako FB.

Je tu strasne malo ludi ktory dobre radia vedsina odpovedi z cesty ako sa nieco neda a podobne blbosti. Strasne by som ocenil keby sa odpovedalo na otazky a nie okolko nich.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Wili » 05 Aug 2014, 15:45

ty mas asi dost hokej v tom co to je oblukove zvaranie, ze ? oblukova a bodova zvaracka su dost rozdielne veci.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa elmoto » 05 Aug 2014, 15:59

Vsetci ti tu dobre radili a ty tu na nich vytrcas hnusne smajliky.

Naozaj to jadro bolo na oblukovej zvaracke a nie nahodou bodovacke?
0
nie som tu

Yoyoxd
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:58

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa Yoyoxd » 05 Aug 2014, 17:29

Snad viem rozoznat oblukovu a bodovu zvaracku.
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 69

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa danhard » 05 Aug 2014, 19:17

Yoyoxd napísal:Chcel by som to pouzit na zváračku.
Kdyby jsi přesně řekl, jakou svářečku a s jakými parametry chceš, tak by ti asi radili jinak.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Transformator jadro C

Príspevok od používateľa elmoto » 05 Aug 2014, 22:12

A my to mame odkial vediet ci to ty vies. Nakolko mas jadro z oblukovej a ty si si z neho spravil bodovu, tak sme trosku dezorientovani ale nijako sme ta nechceli urazit a radili ti dobre tak trosku skromnosti a slusnosti by s hadam patrilo.
Tak nech ti sluzi bodovacka a vela pevnych zvarov prajem. Mozes prilozit aj nejake foto a pokec a tak rovnako dobre prispiet na toto forum a byt prikladom spravneho clena.
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok