el. vykurovanie

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

opras
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 19:00

el. vykurovanie

Príspevok od používateľa opras » 25 Jan 2015, 19:33

Dobrý deň,
v rodinnom dome mám inštalované el. podlahové vykurovanie o výkone 1700W jednofázové.
Aký prívodný kábel osadený v múre na to môžem použiť ( CYKY-J ) a aké istenie ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Jan 2015, 19:36

CYKY-J 3x2,5 a istic B16A, za predpokladu ze uz nic ine tam nepojde.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa tienik » 25 Jan 2015, 19:50

Nalepsie CYKY J-3x1,5 a istit B10.
2,5 technicky nic nepokazi, ale predpokladam ze to ide do termostatu, bud DEVI, alebo Fenix. Tam ale byvaju svorky take, ze 1,5 je takte posledne rozumne maximum.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Jan 2015, 20:00

A tak potom hej :) Ked su technicke problemy s drotmi. Aj ked mi to pride trocha cudne, kedze sa jedna o tepelny spotrebic tak mal by tam byt predpoklad aj trocha vyssieho zatazenia. Daval som rezervu aj koli moznemu rozsireniu, ale isteze aj 10tka a 1,5ka postaci :thumbup: .
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa tienik » 25 Jan 2015, 20:10

Tak je pravda, elektricke kurenie vo vacsine ludi evokuje vysoke zataze, hrube kable, vysoku spotrebu....atd.
Ja napriklad mam cely dom kureny elektrikou (infrapanely) a najvacsi z nich ma 900W, tam naozaj niet preco pozret na cosi ine ako 1,5tku.
Este aby som nezabudol, pisal som sice len o isteni, ale prudovy chranic som tak nejak automaticky predpokladal :-)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Jan 2015, 20:12

A tak vysoka spotreba tam je ak to bezi dennodenne. Ale uznavam ze ak sa zatazenie vhodne rozlozi tak tie 1,5tky stacit musia, ale tak 1,5tka to je pre mna kabel na svetlo akurat :lol:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1401
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Jan 2015, 20:20

Ja to mam na dedine uz natrubkovane ´ bez vodivov a len krabice na termostaty ´ este som sa tomu presne nevenoval ´ pokracujem az na jar ´ myslim si ze termostaty s plynulov regulaciu nebudu az tak prudovo namahane na rozdiel od klasickych cvak - cvak ´ otazka je ci vlastne existuju s plynulov regulacou :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2015, 20:27

To máš fakt pravdu,narvať 2,5ku pod tie ,,telefoňácke,,šroubičky v izbových termostatoch je o nervy,pretože zväčša je to konštruované na obyčajnú dvojlinku alebo podobný tenký káblik,pretože termostat poväčšine spína len cievku stykača,alebo ovláda kotol.
Chránič je samozrejmosťou.
K podlahovkám sú aj originál termostaty,skús pogoogliť,nepamätám si už typy, a čidlá sa dávajú aj do podlahy.Plynulá regulácia... asi zbytočnosť,podlaha má dosť velkú zotrvačnosť a stačí diferencia na termostate tých 0,5-1°C na rovnomerné vykurovanie.To už radšej nahodiť to na ekvitermiku s programovaním útlmov.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa tienik » 25 Jan 2015, 20:29

Ja sice navrhujem len elektrocasti tychto kureni, ale od cloveka co pocita "tepelnu" cast tho navrhu viem, ze vykon vykurovania navrhuje tak, aby pre vypoctovu zimnu teplotu daneho miesta bezalo kureniekonkretnej miestnosti cca 8hdenne dohromady. Takze 1/3 cinitel zatazenia nie je nic strasne. Ale mas pravdu, niekedy je dobre zamysliet sa co vsetko vedie v kabloch spolu v jednej drazke a ake su subehy zatazeni, niekedy sa to ani nezda, ale kludne vyskoci aj nejaky problem z hladiska oteplenia a uz musi ist prierez hore.

-- Spojený príspevok 25 Jan 2015, 21:33 --
Amaterr napísal:Ja to mam na dedine uz natrubkovane ´ bez vodivov a len krabice na termostaty ´ este som sa tomu presne nevenoval ´ pokracujem az na jar ´ myslim si ze termostaty s plynulov regulaciu nebudu az tak prudovo namahane na rozdiel od klasickych cvak - cvak ´ otazka je ci vlastne existuju s plynulov regulacou :)
podlahove elektricke kurenie pracuje v principe ako velkoplosny nizkotepelny zdroj skor distribujuci teplo najme salanim (infa zlozka). Pre taketo zdoje nie je vhodne ine ovladanie ako ON/OFF. Dokonca je vhodne aby ON trvalo nejaku minimalnu dobu.
Aby bola splnena norma pre tieto kurenia, je potrebne system riesit aj z ohladom na maximalnu povrchovu teplotu. Preto termostaty urcene pre podlahovku maju dve cidla, jedno pre teplotu vzduchu a druhe pre teplotu podlahy. Takze na to netreba zabudnut pri kablovani. Da sa to z vyhodou pouzitv medziobdobii jar, jesen, ked staci kurit kupelnu na nastavenu teplotu podlahy niekedy vecer - lebo ked je teplo na nohy, pocitovo je teplo vsade :-)
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa Samanko » 25 Jan 2015, 20:36

Treba si kupit termostat, ktory je nato konstruovany a nie fenixacky, ktory ma ist na stykac.

Plynula regulacia ? Neviem si ani predstavit neake vhodne riesenie (s normalnou ucinnostou)...
Vsetko je to na klasicky releovy i/o system.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2015, 20:59

Sorry za OT ale pripomenul si mi jednu príhodu z autobusu,ked sa tlačili v zime dnu dvaja pripití a prvý kričí tomu nastupujúcemu za ním...Jožo, ser na hlavu, aspoň nohy si vopchaj dnu, od nôh najskôr prechladneš!!! :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7722
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa Merak » 25 Jan 2015, 21:28

opras napísal:Dobrý deň,
v rodinnom dome mám inštalované el. podlahové vykurovanie o výkone 1700W jednofázové.
Aký prívodný kábel osadený v múre na to môžem použiť ( CYKY-J ) a aké istenie ?
Tak ako píše tienik, CYKY-J 3x1,5 a istič B10A, poprípade môžeš použiť RCD, teda prúdových chránič
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Jan 2015, 21:35

Ked tolko riesite tie RCDcka, ak sa jedna o trvalo pripojene zariadenie, neviem o tom ze by museli byt. Pravda, odporuca sa ich dat. Pisem nie preto ze chcem podpichovat, ale preto ze ma zaujima ci sa menila nejak norma a uz je to povinne , alebo stale plati ze chranice su povinne len na vseobecne zasuvky obsluhovane laikmi.
Lebo naprikald take obehove cerpadlo kurenia, alebo chladnicku by som na RCD nedaval a toto kurenie by som najskor zaradil do rovnakej ketegorie. Teda do kategorie zariadeni s pevnou bezzasuvkovou instalaciou alebo s vyhradenou zasuvkou (chladnicka, cerpadlo) , ktorych pripadne hodenie na RC moze sposobovat problemy (unikajuci prud cez izolaciu a vybavenie v pripade kurenia -teda zima , vybuch kotla - to plati pre to cerpadlo ako priklad )
Celkovo tepelne spotrebice a prudove chranice treba kombinovat opatrne. Tam z tych spiral mozu byt znacne prudy do PE a nemusi to robit dobrotu. TO sa moze prejavit az tepelnym starnutim izolacie.
Cize s tym ze RCD musi silou mocou by som bol opatrny. Teda, ak sa norma nemenila ako som pisal.

EDIT:
No, Merak to vystihol, MOZES...
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 25 Jan 2015, 21:51, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

majkx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 13 Okt 2012, 15:39
Bydlisko: Veľký Šariš
Vek: 27

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa majkx » 25 Jan 2015, 21:41

5ko napísal:To máš fakt pravdu,narvať 2,5ku pod tie ,,telefoňácke,,šroubičky v izbových termostatoch je o nervy,pretože zväčša je to konštruované na obyčajnú dvojlinku alebo podobný tenký káblik,pretože termostat poväčšine spína len cievku stykača,alebo ovláda kotol.
Chránič je samozrejmosťou.
K podlahovkám sú aj originál termostaty,skús pogoogliť,nepamätám si už typy, a čidlá sa dávajú aj do podlahy.Plynulá regulácia... asi zbytočnosť,podlaha má dosť velkú zotrvačnosť a stačí diferencia na termostate tých 0,5-1°C na rovnomerné vykurovanie.To už radšej nahodiť to na ekvitermiku s programovaním útlmov.

Myslim ze sa pytal na osadenie v mure , nie pripojenie termostatu , cize neviem preco to tu vsetci tak riesia :)
0
4.Rocnik SPSE-PO , Elektrotechnika , Priemyselna Automatizacia

Project Electico : http://svetelektro.com/Forum/project-el ... 40861.html

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1401
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Jan 2015, 21:43

Ja tiez neuvazujem s chranicmi ´ netusim preco by tam museli byt ´ co je samozrejmost ? Co som mal v ruke ked som jeden pripajal ´ tak len jedna spirala ´ akoze voci comu ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Jan 2015, 21:49

Akoze RCD su uzasna vec, ale maju nevyhodu ze su citlive a mozu sa zhodit ked to nebude vobec vhodne. Napriklad pocas 2 tyzdnovej lyzovacky niekde na horach bude dom prazdny, chranic sa vplyvom ja neviem dajakeho atmosferickeho pulzu zhodi a uz sa dom vychladi. Moze to mat zle nasledky. TO je len priklad, mozno katastroficky scenar vymyslam, ale ide o tu pointu.
Ale opakujem, ak sa menila norma a prikazuje to (co by som bol velmi prekvapeny) tak tam tie RCDcka podavajte.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa tienik » 25 Jan 2015, 21:55

Myslim ze problem RCD mam viacero rovin, podle teda na to:
1) norma, chranic je vyzadovany na VSETKY vseobecne zasuvky obsluhovane laikmi. Takze zasuvka pevne urcena na chladnicku uz na RCD nemusi byt, ked nechceme. Dalej je chranic povinny pre svetla v kupelniach - treba pozret normu a delenie na zony. Tak isto vonkajsie osvetlenie.
2) predpis vyrobcu - pravne nadradeny norme, pokial je vyrobca drzitelom vsetkych predpisanych opravneni. A ked si vezeme navod, vacsina vyrobcov vyhrievacich kablov ma niekde tu poziadavku uvedenu. Vtedy sa bod c.1 stava bezpredmetny a je to jasne.
3) Zdravy rozum. Ak dam rohoz pod podlahu kupelne, teoreticky uz nepatri do ziadnej zony - nakolko je "pod" hranicou miestnosti. Ale na druhej strane, zaskodi vtedy chranic niecomu?

edit:
http://www.tconsult.sk/fileadmin/user_u ... EVImat.pdf
druha strana hore.
Tymto padom sa chranic stal pre danu instalaciu povinnym.
0
Naposledy upravil/-a tienik v 25 Jan 2015, 22:00, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Jan 2015, 21:58

2) predpis vyrobcu - pravne nadradeny norme, pokial je vyrobca drzitelom vsetkych predpisanych opravneni. A ked si vezeme navod, vacsina vyrobcov vyhrievacich kablov ma niekde tu poziadavku uvedenu. Vtedy sa bod c.1 stava bezpredmetny a je to jasne.

Toto ma zaujimalo, dakujem.

Ci zaskodi ? No zaskodi, ak ho nieco vyhodi, ako som pisal. Ono, je to na zvazeni a v tomto sa aj nazory odbornikov (nie to este moje :D ) niekedy rozchadzaju. Osobne by som nedal, pokial by vyrobca na tom netrval.

EDIT:
Pozeram na ten obrazok, cize beries to tak, ze kedze na kabloch nie je siet spojena s PE, tak je kabel de facto v kupelni a teda musi mat chranic ? Co ak by som nan tu siet dal a spojil ju so zemou, uz nemusi ? Ako, toto uz su take detaily ze ... :) Ja by som to riesil tak a vyhol sa pouzitiu RCD.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 25 Jan 2015, 22:04, upravené celkom 2 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1401
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa Amaterr » 25 Jan 2015, 22:00

Nuz vygoglil som ´ ze musi ´´ tak si to este zistim presne , iba ze by vytopilo kupelnu ´ mozne riziko :)
To bola ta moja otazka ´ voci comu ?
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 25 Jan 2015, 22:10, upravené celkom 1 krát.

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: el. vykurovanie

Príspevok od používateľa tienik » 25 Jan 2015, 22:03

ono chranice sa uz dost zazili v povedomi elektrikarov, nie je to tak strasne ako zo zaciatku. Len este tak prekonat zlozvik centralneho chranica (30mA) pre cely RD a mame vyhrane :-)
Ovela vacsie diskusie medzi elektrikarmi sa vedu na temu "bleskozvod a ochrana pred prepetim" - to su hodiny rozhovorov.
0

Napísať odpoveď