Oddeľovací transformátor-Návrh zapojenia spĺňajúce normy

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 21:53

prepáč mato ,je to myslené voči tomu zapojeniu ,ak budeš sním ,vysvetlimu prosím ta ,nech si spojí tie kolíky ,stal sa už taký smrťak.
a väčšinou máš tie zariadenia na stole ,že ich môžeš chytiť obe naraz a tam je kameň úrazu
0

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 09 Apr 2010, 21:55

hej hej uvazoval som o prudovom chranici ale niesom si isty ci ho napojit na cely obvod "vsetky zasuvky"alebo len na niektore?
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 22:03

Split napísal:rozmyslal som nad tym co si pisal...ak mu slahne na jednej strane tak tam bude mat potencial ale kedze nie je uzemneny (teda sekundar trafa) tak pohoda...na druhej strane mu slahne druha strana trafa oka.. poencialovy rozdiel...ale co ak ma kvazi fazu na sekundari zapojenu na oboch pristrojoch z rovnakej strany sekundaru teda z toho isteho vodica ma fazu tahanu aj do jedneho aj do druheho spotrebica?

btw ked uz si niekt da namahu spravit oddelovaci transformator tak by si mohol dat zalezitost tam smarit aj nejaky ten prudovy chránič
začnime popriadku :oddelený ele. obvod je jedna z možností ochrán
to znamená ,ak ju použiješ ,musíš dodržať tie podmienky ,ktoré sú dané normou ,aby bolo funkčnou
každá jedna norma je doporučujúca ,v prípade ,ak ju použije projektant ,je záväzná!

tak a teraz k ochrane ele.oddelením
jednou s podmienok je to ,že nesmieš mať ani jednu stranu sekundáru spojenú zo zemou ,/u nás používame sústavu TN -stred sekundáru VN trafa na NN strane je spojený zo zemou/
táto ochrana vyjadruje to ,že keď sa mi dostane jedna strana vinutia na obal spotrebiča a dotýčný sa jej dotkne ,nestane sa mu nič ,lebo prúd nemá kadial prejst na druhú stranu vinutia
rozumieš zatial?

tu dalej si písal :ale co ak ma kvazi fazu na sekundari zapojenu na oboch pristrojoch z rovnakej strany sekundaru teda z toho isteho vodica ma fazu tahanu aj do jedneho aj do druheho spotrebica?
nestane sa nič ,lebo si na jednom potenciáli/nerátam úbytok U na vodičoch medzi zariadeniami/
0
Naposledy upravil/-a benco v 09 Apr 2010, 22:20, upravené celkom 2 krát.

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 22:12

samozrejme...sak to mi bolo jasne uz aj predtym...

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 22:23

btw ked uz si niekt da namahu spravit oddelovaci transformator tak by si mohol dat zalezitost tam smarit aj nejaky ten prudovy chranic

ako funguje FI ,vysvetlite mi ,ako ho chcete použiť v oddelenej sústave
tam nemáte L,N,PE ,tam sú len 2 pracovné vodiče a žiadna zem ,voči čomu budete monitorovať napr. 0,03A?
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 22:48

oka usudzujem ze som trepol blbosti sory piatok vecer po rozume mi behaju fyzika matika a podobne VS picoviny...tak to prosim ta uved na pravu mieru ja idem vratit maturitne vysvedcko oka? :D

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 22:53

v piatok by ti mali behať iné :lol: veci po rozume a nie fyzika s matikou.
držím palce
ps:poznám ľudí s 23-ou ,čo to nikdy nepochopia ,vy hej :wink:
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 23:02

no benco ale sak hod riesenie...ja stale nevidim to ako by ta mohlo kopnut to ked ti prerazi na oboch pristrojoch ta ista faza

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 23:14

nestane sa nič ,lebo si na jednom potenciáli/nerátam úbytok U na vodičoch medzi zariadeniami/
keby mala batéria 500V a chytíš sa jej dvoma rukami +póla a budeš stáť vo vani po pás vo vode,čo sa stane
1/ ked - pól bude nezapojený
2/keď bude - pól spojený z vaňou

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:
Split napísal:no benco ale sak hod riesenie...ja stale nevidim to ako by ta mohlo kopnut to ked ti prerazi na oboch pristrojoch ta ista faza
a toto som kde tvrdil?
tvrdil som toto :
dôvod :na jednom prístroji mi prerazí jedna strana vinutia
na druhom prístroji mi prerazí druhá strana vinutia
/hovorím o kovovom obale prístrojov/
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 23:15

v situacii cislo dva by som sa nechcel ocitnut...no mozno stepa napisal nieco co pravda nie je ale mozno on to ma tak osetrene ako som spomenul
ja som nehovoril ze si to povedal ty..ja som to poveal predtym..s tym ze on ma (sedliackym rozumom) jeden vodic zo sekundaru na oboch zdierkach rovnako a teda ak mu ten isty vodic prerazi na oboch skatuliach tak tam je rovnaky potencial nie?
Naposledy upravil/-a Split v 09 Apr 2010, 23:19, upravené celkom 2 krát.

joži

Príspevok od používateľa joži » 09 Apr 2010, 23:15

split, tým že oddeliš obvod 230V oddelovacím transformátorom tym pádom akoby sa ti fáza zrušila a máš len pracovne vodiče. to máš akoby obyčajný transformátor s hociakým sek. vinutím. skratka tam máš Fázu na primáre galvanicky oddelenu od Fáze na sekundáry a teda na sekundárnej fáze nebude voči PEN žiadny potencial. Kolíky PE na sekundárnej strane treba samozrejme poprepájať medzi sebou na všetkých zasuvkách ktoré budú na sek. strane, ale to tu už bolo povedané

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 23:17

joži napísal:split, tým že oddeliš obvod 230V oddelovacím transformátorom tym pádom akoby sa ti fáza zrušila a máš len pracovne vodiče. to máš akoby obyčajný transformátor s hociakým sek. vinutím. skratka tam máš Fázu na primáre galvanicky oddelenu od Fáze na sekundáry a teda na sekundárnej fáze nebude voči PEN žiadny potencial. Kolíky PE na sekundárnej strane treba samozrejme poprepájať medzi sebou na všetkých zasuvkách ktoré budú na sek. strane, ale to tu už bolo povedané
dobre rano stara mama sak toto davno viem

joži

Príspevok od používateľa joži » 09 Apr 2010, 23:29

Ach jaj , blb ostane blbom, a staru mamu si nechaj pre seba, pytaš sa tu take veci, ktore tomu nenaznačuju, ale tebe je skoda dačo vypravať.

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 23:37

Split napísal:v situacii cislo dva by som sa nechcel ocitnut...no mozno stepa napisal nieco co pravda nie je ale mozno on to ma tak osetrene ako som spomenul
ja som nehovoril ze si to povedal ty..ja som to poveal predtym..s tym ze on ma (sedliackym rozumom) jeden vodic zo sekundaru na oboch zdierkach rovnako a teda ak mu ten isty vodic prerazi na oboch skatuliach tak tam je rovnaky potencial nie?
to sa nehádam ,ale pripája sa fexo šnúrou a ty vieš z ktorej strany vinutia by bola porucha na prístroji? ja nie ,tam je to 50/50
zober si stroje vo fabrike -navíjačky trafákov ,sú medzi sebou 50cm ,oddelená sústava ,antistatická podlaha
okrem toho ,že boli pospájané zásuvky /kolíky/medzi sebou ,sa zviedli ku trafáku z poslednej zásuvky na izolovaný prípojný bod ,ked by niekto v budúcnosti dorábal zásuvky ,mal kde pripojiť kolíky
neviem ,či som to napísal ľudsky

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:

a na tých navíjačkách by vznikli 2 poruchy ,ty nevieš z ktorej strany sekundáru sú tie poruchy
1/z rovnakej ,oprem sa medzi strojmi -nič
2/opačné ,oprem sa a už sa nemusím oprieť
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 23:40

joži napísal:Ach jaj , blb ostane blbom, a staru mamu si nechaj pre seba, pytaš sa tu take veci, ktore tomu nenaznačuju, ale tebe je skoda dačo vypravať.
vobec netusim naco si napisal tento a predosly prispevok...ak mi je skoda daco vypravat naco pises...vies velmi dobre ze o tvoje nazory nestojim

benco to mi je jasne..ale predsa...existuje taka sanca...dotycny by to mohol vyriesit tym ze pre autotrafak bude pouzivat iba jedno zariadenie..

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 23:41

a step ,že tam dal dvojzásuvku ,kde môžeš pripojiť 2 prístroje ,porušil normu hned v 2-och bodoch ,urobil izolovanú sústavu ,ale smrztelne nebezpečnú
0

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 09 Apr 2010, 23:42

Dajme tomu ze odelovaci trafak ma oznacene vystupi 1 a 2 v jedom stroji sa ti dotkne ochraneho kovoveho kritu vodic cislo 1 ked sa dotknes nic "jedno polovi dotik " ak sa to snane aj v druhom toto iste stale nic jedno polovy dotyk.. ale ked sa ti v prvom dotke 1 a v druhom 2 tak pomocou toho ze krity su spojene cez kolik vznikne priami skrat a vyrazi..

EDIT: dal som to sem neskoro....
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 09 Apr 2010, 23:45

Split napísal:
joži napísal:
benco to mi je jasne..ale predsa...existuje taka sanca...dotycny by to mohol vyriesit tym ze pre autotrafak bude pouzivat iba jedno zariadenie..
ak to ma urcené pre jeden prístroj ,mal dať jednozásuvku a nenapísať to ,čo napísal
pokial to on používa doma ,budiš ,ale nemôže vediet ,kto další to bude kopírovať od neho.
tu je jeho priamy citát:
Teď něco ke konstrukci. Pokud si budete dělat nějakou case(krabičku) se zásuvkou na oddělovák, musíte dodržovat několik zásad, je to přeci jen životu nebezpečné a pokud to uděláte špatně může Vás to zabít!!! Tímto se také zříkám jakékoliv zodpovědnosti za za tento článek, je to na vlastní nebezpečí a za nic neručím!!!

Zaprvé, !!!nesmí být!!! ve výstupní zásuvce zapojen kolík(ZŽ zemní vodič), jinak fukce oddělovacího transformátoru postrádá smysl a právě jste "vyrobili" normál transformátor. Já jsem použil dvojitou zásuvku, tady je kolík obou zásuvek spojen, raději je lepší ho oddělit od sebe, protože v případě "prošvihnutí" jednoho přístroje v zásuvce by se to dostalo přes kostru do druhého a zbyly by nám jen oči pro pláč
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 09 Apr 2010, 23:50

tak co uz...jednal som v najlepsom umysle pomoct...na tento fakt som nepomyslel...

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 09 Apr 2010, 23:52

Ale hlavne je že sa musis hadat ach som rad ze sa snazis pomoct ako vies ale chybu si si priznat mohol..
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok