Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa dxr » 27 Jan 2014, 00:19

spin90 napísal: 3,2 mam najaviac a zadarmo, tak to pouzivam, Pravda nemam nastaveny nejaky velky prud, ale proste tiez nemozem s nou zvarat na 70A.
Ale je ti jasne ze vyberas elektrody podla materialu a nie toho ake mas v supliku/zadarmo?
inak 10 elektrod stoji 1.5e ci kolko da sa to kupovat na vahu! teda kusy to len pomimo

a ked chces ist 150A mas 25A istic tam kde chces zvarat ? lebo tam ti 16A padne ako sanka ked to chytis do ruk
Asi fakt potrebujes spajat kolajnice tam je 3.2-4ka na bezne veci 1.5-2ka uplne staci.
0
Naposledy upravil/-a dxr v 27 Jan 2014, 00:22, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Robio » 27 Jan 2014, 00:21

Pekná cena na tú gamu 1700L. Netuším či to je na TIG použiteľne ale hádam že nie. Tak elektróda je bez starostí, proste pripojíš do elektriky a ideš, žiadne ventily, plyn, drôt a čo ja viem čo ešte. Otec s tým postavil celú chatku na záhrade.
MIG/MAG je lepšie a TIG najlepšie ale táto postupnosť platí aj pri prvotnej cene, príslušenstve, prevádzkových nákladov. Doma kde človek potrebuje na fúrik koleso privariť je TIG blbosť a zasa som bol u ľudí, ktorý robili také veci že rovno štyri zváračky mali. Je dobré mať kvalitný stroj ale som toho názoru že je to zbytočnosť ak sa to nevyužije prípadne len veľmi zriedka.




Ale čo kecám ... nech si každý kúpi čo chce :lol:
spin, to že má papierovo vyššie zaťaženie a cenu majú obe rovnakú neznamená že to tak musí byť...lacný výrobcovia pravidelne píšu bludy na obal.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 00:28

Chapem, preto sa pytam tu na forum, ako su ludia spokojni a tak :) A tie cisla aj zato som trocha nadsadil, lebo im neverim :D
K tomu TIG, ja urcite nebudme zvarat pod ziadnym plynom. Nepotrebuem to. Obalenou elektrodou sa da zvarat aj hlinik, liatina, nerez, len treba elektrody a prax. Na domace bavenie sa urcite nebudem zhanat plynove flase a podobne veci. Z 99% aj tak zvaram ocel. Ale mam vzdy do zasoby 4-5 elektrod aj na AL a aj na nerez.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa dxr » 27 Jan 2014, 00:36

spin90 napísal:hlinik, liatina, nerez, len treba elektrody a prax
napis to na svarfore a viac sa neozves :D

Mam otazku uz si niekedy zvaral ty konkretne? alebo skusal zvarit napr ten hlinik tou speci elektrodou?
lebo ja by som si to siel do KE pozret aj ked je to na opacnom konci republiky len pre tu srandu.
A to sa len pytam. ono TIGom a MIGom to ide a aj lahsie ako tou elektodou

a to ze nepotrebujes TIG/MIG/MAG/ = plynovu metodu to si teraz myslis :D casom zistis mozno nie branky/jokle netreba.
to je ako keby si chcel nerez beznym cinom bez fluxu/kvapaliny pajkovat ani omylom
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 00:42

aaale co, teraz si ma kazdy domov tahat plynovu bombu na kazdy nezmysel ? Ako nudzovka stacia aj elektrody. Raketoplan si doma na zahrade ludia bezne nestavaju a ani nejaky downhillovy bajk z duralu, chapeme sa urcite. Je jasne ze su daleko lepsie a moderne technologie na zvaranie nez obalena elektroda, ale ani ta nie je zla. Mozno trocha narocnejsia na obsluhu.
EDIT:
Par krat som skusal hlinik. Nebolo to prvotriedne, to nie, ale ani to byt nemuselo, ucel to plni dodnes :) Nesom nejaky super zvarac, to urcite nie, len vravim, ze v sucasnosti mig mag a tig proste nevyuzijem. Zvaram hlavne ocel a na obcasne ine materialy sa da na nudzovku nejak zvarit. A zvaram pomerne zriedkavo, zas tolko toho neni, nemam to jak zamestnanie a ani si tym nezarabam. Ale uznavam, kto vari bezne aj farebne kovy, rozhodne by mal brat nieco s ochrannou atmposferou. Tak isto pokial sa tym zivi, robi to castejsie nez "bezny" kutil atd. atd. Mozno casom zmenim nazor a bude ma lakat aj plynova metoda, ale zatial to pre mna nema nejaky vyznam a nepredpokladam ze sa to zmeni.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 09:39

no čítam to už dlhšie a vidím že uvažuješ rozumne a chceš niečo normálne. Teraz ti poradím z praxe a DXR :D bude zase mudrovať že to neni ono. ALe, Gama 190 , nič lepšie za tú cenu som doteraz nemal.

Obrázok

že necheš plyn ? ááále to je chujovina , vyskúšaš a elektródy sa ti doma časom rozpadnú .... ale nie :D , niekedy sa horákom nedostaneš všade a tam potom použiješ elektródy.

Mal som už asi 10 zváračiek rôznej konštrukcie, večšinu som odpáli na elektrolyzéroch ( aj dva invertory ), ale s mnohými som zváral a dodnes neviem pochopiť, prečo som si takéto niečo už dávno nezohnal. Mal som aj výbornú GAMA 160 ( 166 už neviem ) , stále mám doma trafozváračku na 380 československej výroby má asi 70 kg .... Poistky lietajú hore dolu, ale táto má večší výkon a pri tom je na 220 :D.

K nej mám dve malé flaše, jedna je na CO2 a druhá Argón, obe sú v mojom vlastníctve = žiaden prenájom a plnia mi ich v Hastexe, Jedna je dokonca tá tenká CO2 a druhá hrubá. Zváram Fe mám zapojené CO2 , zváram nerez, tak Argón. SStačí ti na to len jedna redukcia na argónovej flaši a máš to univerzálne aj s rovnakými budíkami.Takáto konfigurácia ti bude stačiť na všetko a až potom uvidíš aké je zváranie parádne .... Práca s drátom je omnoho lacnejšia a jednoduchšia ako z elektródami.

Na pekný zvar pri Al ale zabudni a aj tak to nebudeš robiť .....
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 10:54

Dakujem za reakciu,
No, ak mi dvaja skuseni uzivatelia napisu, ze je rozumne pouvazovat do buducna a nad TIG/MIG/MAG tak asina tom nieco bude. Aj ked nie teraz, mozno casom.
OK pozeral som tu gamu190, ale nejak take nieco nevie najst . Na obrazku je co ? Gama166 mi najde zas nieco ine :)
EDIT: Uz to mam, trebalo nast GAMASTAR 190. No, ta cena je trocha niekde inde nez pri MMA, na to asi nebudem mat. Teda urcite nie. Neoplati sa mi takato investicia. Mozno este metoda TIG prichadza do uvahy, tam su invertory lacnejsie a casom by som poriesil ostatok ak by som chcel. Ale zas netaviaca sa elektroda, to je zas uplne nieco ine :)
Cize vidim to skor na nieco take: http://www.zvaracka.eu/kategoria/zvarac ... -a-maskou/ Za tu cenu aj s kablami a maskou, myslim ze celkom dobre, nie ? Nema sice VF zapalovanie obluka, ale tak to ziadne z tejto cenovej kategorie. Ma zapalovanie dotykom, netreba skrtat aspon.
Argon som nasiel aj na bazosi za prijatelne ceny, takze ked, tak skor totu cestou.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 12:25

samozrejme cena je vyššia, mňa stálo komplet do 700E, ale máš tam všetko. Na ten bazoš dávaj veľmi bacha a nekupuj flašu, skôr ako si u dodávateľa overíš jeho reálnu cenu a hlavne aj možnosť plnenia. Musíš si uvedomiť , že flaša je tlaková nádoba a tá podlieha istým pravidlá a zákonom, staré flaše nemajú platný certifikát a teda hrozí poškodenie pri plnení , resp pri užívaní a to si žiadna firma nevezme na triko a teda ti to nebude ani plniť, lebo vtedy preberajú zodpovednosť. Cerím že sa nájde pár jednotlivcov, čo toto obchádzajú, ale to je len dočasné riešenie a teda sa ti stane, že po roku to nebudeš mať kde plniť. Ja mám všetky fľaše z hastexu a aj s ich pomaľovaním a aj z ich certifikátom . Teda mi to aj plnia . Momentálne mám 4ks rôznych plynov a všetky sú v mojom vlastníctve. Takže nedaj sa nalákať na super cenu a bezproblémové plnenie, o rok - dva sa presvedčíš. Nikdo rozumný ti nenatlakuje neznámu fľašu na 200 bar.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 12:29

Jasne, takze plyn jedine od dodavatela. Idem pozriet orientacne ceny niecoho mensieho. Napriklad 10l argonu vystaci na kolko zvarania ? Orientacne nemas predstavu ? O TIGu sa bavime.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 12:39

neviem kolko L je tá veľká falša, ale tá tlstá malá na domáce veci to bohate stačí. Ja momentálne moc nerobím a nerezou, takže to mením asi 1x do roku. CO2 je na to ale lepšie, lebo je v tekutom stave, takže ti stačí aj tá tenká flaša, lepšie sa s ňou manipuluje. Len musíš zobrať do úvahy aj to , že akú námahu ti treba vynaložiť na získanie nového plynu, ja to hodím do kufra a po ceste vymením, mám prevádzku pri Hastexe :D , ak to máš zložité, potom je lepšie brať večšie flaše, aj cena je priaznivejšia na 1l .Ale ja som sa už dosť ponaťahoval s veľkými flašami a už si vážim svoj chrbát ....
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 12:43

Jasne, no, zatial plyn ale riesit aj tak moc nebudem, v prvomr ade nemam zvaracku, takze plyn je az druhorada zalezitost :) Potom pozistujem ake su moznosti v kosiciach co sa tyka plnenia argonom, alebo oxidom uhlicitym.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Robio » 27 Jan 2014, 19:30

Celé velkomestá sa postavili s elektródami a teraz veľká mánia mať doma v garáži veľké vybavenia. Dobrý zvárač zvarí lepšie s elektródou ako zlý s MIGom.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 19:41

No to je jasna vec :) Ale TIG je pekna vec :) MIG a MAG nie, to uz je zlozite.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa pettter » 27 Jan 2014, 19:46

Robio pravda!
Dokonca by som to ešte opepřil tým, že MMA bravúrne zvládne aj róm z osady. Ale daj mu drôt do boudenu, hejblátka na rýchlosť a prúd a je po varení...
Hlavne ak varíš 6x do roka, no budem sa ja zaťažovať tlakovými nádobami, ich revíziami, naháňaním plynu po skladoch...
Hliník si dám zavariť tým, čo to robia denne. Aj mi to zavaria ako sa patrí, lebo majú oproti mne, či nám fortieľ, aj je to v konečnom dôsledku lacnejšie.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 19:49

Robio, no ja to nemám doma v garáži, ale vo firme, a robiť 2 - 3 " portubia a príruby s elektródou je dosť zdĺhavá práca, ale s drátom je coby dup.

Spin , neboj sa toho drátu, raz vyskúšaš a budeš vidieť ako sa mýliš ... a keď som robil nerezovú nádrž s TIG-om , tak mi to trvalo celý deň, s nerezovým drátom, by som to mal za hodinu a aj kvalitnejšie. Nechápem čo sa vám zdá ťažké na zváraní s drótom asi to že ste to ešte nerobili.

Aby ste MMA zvládli bravúrne, potrebujete skúsenosti, ale s drátom je to hračka a to vám vraví , lebo som elektródami zváral dlhé roky a nikdy viac ak nebude treba, furt dookola prilepené, prepálené ... proste :vom: ale každý čo mu je dobré :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 20:01

Robio napísal:Celé velkomestá sa postavili s elektródami a teraz veľká mánia mať doma v garáži veľké vybavenia. Dobrý zvárač zvarí lepšie s elektródou ako zlý s MIGom.
Zle sa na to dívaš, volakedy si jazdil na embéčke s pevnými oknami vzadu a teraz chceš klímu... Kedysi sa na počítači dalo len písať, dnes tam vedieš, celý podnik. Tak je to aj so zváraním. Ale musím uznať, že na doma stačí MMA, mať doma TIG a MAG na príležitostné zváranie, to je ozaj sila. Ja by som doteraz nemal MAG, keby som nedostal aparát do daru.

MMA je na doma najlepšia voľba. Nepohráš sa toľko so zvarom, ale zvaríš to cez hrdzavé, pozinkované, pošpinené, nie je to náchylné na kostru a cena invertora je prijateľná. TIG v domácich podmienkach je chujovina, vlastne celý TIG je chujovina. Ak chceš slušne variť TIGom, potom treba vodou chladený horák a iné prúdy, 100A je na TIG hodne málo, to len také "občasné pluvanie" a plátanie kadejakých vecí. Ak chceš urobiť solídny zvar na solídnom materiáli, potrebuješ vodníka. Inak sa horák prehrieva a to je zle. Cena Ar je tiež krásna.
MAG na doma je tiež blbina, ja mám ešte z minulého roka plnú flašu, stále vyťahujem elektródy - mám ich dosť a invertor je ľahučký. Aj stôl som tým zavaril, aj držiaky a všakojaké volovinky okolo domu. S MAGom som varil len regále do dielne a špajze. Éto vsio. Je ale pravda, že s MAGom sa lepšie bodujú tenké plechy, napr. na kastle. Dá sa aj s MMA (zváral som rýl), ale to treba nabrať riadnu rutinu a mať po ruke nejakého človeka, čo ti poradí (u mňa to bol dedo). Inak by som prepálil celý rýl.

DXR: no čo ti mám na to povedať? Buď sme k....i my, alebo predajca, alebo sa niekde stala intergalaktická chyba (kupovali sme v nesprávnom čase na nesprávnom mieste). Prečo? Lebo pozerajúc tie parametre, kúpil som rovnako na k...t ako ty. Ja som za tecnicu 144 dal vyše 300€ a DZ nemá ani zďaleka taký, ako táto gama. Ty si tiež dobre pochodil. Ako sa hovorí, na posratého aj hajzel spadne :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 20:10

"ale zvaríš to cez hrdzavé, pozinkované, pošpinené, "

A tak to aj bude vyzerat :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 20:16

ani nie, ono to pekne prevarí a ten oblúk má strusku a napríklad Cu, ktorá ho robí redukčným, takže sa ti z hrdze stane opeť železo a staví sa. Tak je to aj s plynom . Ak získaš oblúk, tak už to ide, ale samozrejme moc hrubá vrstva neni nič moc.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 20:20

No tak zvarat nejake zhrdzavene trubky bez cistenia abo co, tak to povazujem za nieco nemyslitelne. Ako, neviem o ako hrdzavych veciach sa bavime, ale z toho co napisal mi to prislo akoby som vykopal na zahrade zo zeme nejaku trubku a zacal to zvarat. TO je proste uplny nezmysel. Nevravim materialy, ktore povedzme stoja niekde dlhsie a chytia trocha hrdzu, to je OK, ale vylozene hrdzave zalezitosti zvarat bez ocistenia, aspon okefovania,to je proste, no fuj proste. :lol:
A ani zvaranie cez zinok nie je najstastnejsie. Da sa, nevravim, ten zinok sa odparuje, ale nevplyva to najlepsie na kvalitu zvaru. O nejakej spine, hline alebo co sa nema cenu ani bavit. Proste ked sa nieco zvara, tak si myslim je normalne, kuturne, to ocistit. Bavim sa o MMA, inak som neskusal. Ale myslim ze ani pri ostatnych nejaky hrdzou prezraty roxor nebude to prave :lol:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 20:33

Ja neviem, ja za hrdzavú oceľ považujem povrchovo zhrdzavený profil, ktorý bol skladovaný dlhšie na vlhku. Keď ty lúbiš zvárať železné sponky zo zeme, to je už druhá vec. Samozrejme, a logicky na to prídeš, že sa nedá zvárať totálne hnilé železo, ale bolo to myslené len ako povrchová korózia.
Pozink sa dá, musíš držať dlhšie. Zinok má tendenciu odpudzovať zvar, preto to treba dlhšie variť, aby si zinok odfrkol a potom už varíš na ocel. Keď nie je doma nič iné, varím na pozinkovanú rúru a ešte všetko drží. Aj bleskozvod vykazoval zemný odpor v norme.

Tak ja neviem, čo ti prišlo vtipné, no z praxe a od deda viem, že MMA nie je háklivý na hrdzu, lebo sa lepšie zapaluje. Aj s MAG zvaríš hrdzavé, ale oblúk zapáliš horšie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď