Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 20:39

OK, nebudem tu riesit kraviny typu kto ma vacsieho, mysleno co je hrdzave a co neni :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 20:41

Ja sa aj čudujem, že si sa nad tým pozastavoval, však máš celkom dobré znalosti z chémie, takže ho máš väčšieho (hrdzavého) ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 20:47

spin90, vyskúšaj a potom daj vedieť, neni všetko ako sa zdá
0

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa anakondiel » 27 Jan 2014, 20:51

Chcel by som vidiet ten zvar kombinacia MAG+hrdza , to ma pobavilo :D
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Jan 2014, 20:55

ach :lol: Cely problem co tu je, je zrejme sposobeny tym,ze sme sa tu vsetci nezhodli na tom, co kazdy znas berie za hrdzave, ja za hrdzave povazujem nieco, ce bez ocistenia kvalitne zvarit nepojde. Ty nieco, co trocha zmeni farbu bez zasadnej zmeny struktury povrchu. To je cela sranda. Viem ze nova pasovina, co kus stoji dakde vonku a ju trocha chyti, tak pojde zvarat bez cistenia , sak zas uplne nesom blby :D

K tomu zinku, samozrejem to ide, ale napriklad som si vsimol ze viac to viac iskri, a obluk je nestabilnejsi pri zvarani zinku, proste take nepekne to je. Ono ked uz zmyzne tak OK, ale neviem no. Zinok zas tak casto nezvaram a ked hej, zvyknem to prebrusit flexou tak ako vacsinu ploch pred zvaranim. Proste to ani nejak neriesim, prebrusim to hotovo.

Nevravim ze do toho nejak vidim, len som to odpozoroval pri uceni sa a pri praci s tym. Metody MIG, MAG TIG to vobec neposudzujem, nemam najmensiu sajnu jak sa to sprava.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 20:59

anakondiel, no vidíš, máš viac trénovať :D ....
ale samozrejme sa nebavíme o hrubej dlhoročnej hrdze, ktorá odpoadáva, ale o bežnej čo drží na zdravom kove. Samozrejme na MAG to neni nič moc, ale bolo to myslené hlavne na MMA. MAG som tam nikde nespomínal, aspoň myslím .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 21:03

anakondiel napísal:Chcel by som vidiet ten zvar kombinacia MAG+hrdza , to ma pobavilo :D
Cituj môj alebo maťov príspevok, v ktorom by bolo písané o kombinácii MAG+hrdza.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa anakondiel » 27 Jan 2014, 21:23

citujem :D :Tak ja neviem, čo ti prišlo vtipné, no z praxe a od deda viem, že MMA nie je háklivý na hrdzu, lebo sa lepšie zapaluje. Aj s MAG zvaríš hrdzavé, ale oblúk zapáliš horšie.
Co i len trocha hrdze a s MAG om , to poruje, myslim ze nevravim iba z mojej vlastnej skusenosti .Nevravim ze sa to tak neda zavarit , ale kvalita zvaru ide dolu. To uz nevravim nejakom riadne hrdzavom kuse ocele, na tom ani obluk nezapalis, stale mam na mysli metodu MAG.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Robio » 27 Jan 2014, 21:26

Drakoush, ja som to uviedol v kontexte s tým že tú ľudia dosť opovrhujú (niektorý) elektródou a je TIG pre nich svätá vec. A pritom ani s jedným asi nerobili. Nemám ja čo obalenej elektróde vytknúť, ani sa nelepí ani mi nehorí. Na to čo je určená zvláda dobre a ten kto potrebuje doma zvariť tri krát ročne nejaké železné profily a ide kupovať domov MIG za pomali tisíc euro je pre mňa šašo.


A áno, povrchová hrdza, farba, pokovenie a čo ja viem čo, tiež neriešim. Nemám toľko času aby som si tam zváranú oblasť leštil karboškou. (samozrejme ako kedy).
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 21:59

Plne chápem Robio. Tieš som zástanca MMA kvôli cene. Aj kvalite.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa dxr » 27 Jan 2014, 22:19

že necheš plyn ? ááále to je chujovina , vyskúšaš a elektródy sa ti doma časom rozpadnú .... ale nie , niekedy sa horákom nedostaneš všade a tam potom použiješ elektródy.
mato3000 napísal:že necheš plyn ? ááále to je chujovina , vyskúšaš a elektródy sa ti doma časom rozpadnú .... ale nie , niekedy sa horákom nedostaneš všade a tam potom použiješ elektródy.
Co ? akoze si mu napisal nieco ine? napisal si mu presne to iste ze nechce plyn a je to .... citujem teba chujovina

Co som mu radil ja? MIG/MAG a GAMA 190 (tvoj model som si nepamatal) ale CO je predsa MAG :D a on
TIGA MIGA nechel :D v KE stym ARgonom moze mat dost problem.
S tlakovymi nadobami je to tak ako napisal mato3000 na bazosi zozenies tie co uz ludom nechcu plnit
slusny predajca ti pozre na flasu a povie do tejto nie. Suplikar ti prepusti co ma prave vo flasi.

MAto3000> Kedze mas vacsieho a hrzdaveho tak nemudruj lebo si len potvrdil co som mu napisal ja :P

Drak>Ta hlaska je dobra to si zapamatam :D ozaj a nedavali sa aj zelezne piliny k nejakym zvarom nahodou :)?
este by si ty spinovi mohol nieco o CO-cku mas oba doma dokonca ten isty stroj co nasi v dielni ;)

Ktomu TIGu skoda toho argonu a potom ta tortura nastavit to spravne aby to spravilo pekny krater
Ono ten TIG je najkrajsi netreba ho okrepavat a je to rovnaky material pritom MAGu cize CO2
zase nie vzdy moze pouzivat rovnaky drat a ked meni drat na hlinik tak zase aj kladky musi inak nastelovat

A mato si chvali CO2 (plyn) lebo je to fakt lahsie v porovnani s MMA-ckom

MAto3000 no co domudroval som :D vcul bud mudry a nehrzdavy :D
0
Naposledy upravil/-a dxr v 27 Jan 2014, 22:35, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 22:34

anakondiel napísal:citujem :D :Tak ja neviem, čo ti prišlo vtipné, no z praxe a od deda viem, že MMA nie je háklivý na hrdzu, lebo sa lepšie zapaluje. Aj s MAG zvaríš hrdzavé, ale oblúk zapáliš horšie.
Co i len trocha hrdze a s MAG om , to poruje, myslim ze nevravim iba z mojej vlastnej skusenosti .Nevravim ze sa to tak neda zavarit , ale kvalita zvaru ide dolu. To uz nevravim nejakom riadne hrdzavom kuse ocele, na tom ani obluk nezapalis, stale mam na mysli metodu MAG.
A znova sme pri tom, že sa nedefinoval pojem "hrdzavý". Áno, je fakt, že MAG je na hrdzu háklivejší, ale zvariť sa to dá. Či to póruje to neviem, na povrchu určite nie a rontgen doma nemám, aby som to pozrel, múdrejší bude človek, čo varí zvary, ktoré pod rontgen idú.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

neznamy

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa neznamy » 27 Jan 2014, 22:37

mato3000 , spoj Cocko a Argon pri zvarani MIG/MAG Ar+ 8 až 20% CO2 , dostanes tzv , Corgon (korgon) , to potom len uvidis ten zvar

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jan 2014, 22:41

dxr napísal: ozaj a nedavali sa aj zelezne piliny k nejakym zvarom nahodou :)?
este by si ty spinovi mohol nieco o CO-cku mas oba doma dokonca ten isty stroj co nasi v dielni ;)
O železných pilinách viem prd, nepočul som to, akurát niektorým majstrom sa z hlavy sypú drevené piliny a padajú na zvar, to som už videl. (alebo tam mal hnoj, alebo hovno, ale mozog nie, lebo taký človek by nešiel variť meď bazickou elektródou, k tomu prirátaj, že sa jednalo o kábel... Ja som toho videl dosť, niekedy doslova originálne nápady, ako sa vynájsť, ale toto bolo moc na mňa.).

Pri tom MAGu je treba rozoznávať, čo za oblúk to tam horí. Doma máme väčšinou všetci aparáty krátkooblúkové - t.j. prúd do 200A a napätie okolo 24V. Vtedy je lepšie použiť zmes Ar+CO2 (tzv. corgon) ako poznamenal Martin, lebo zvar je potom krajší, menej vystupuje do hora, je "rozliatejší". Ale pozor, zvrat prichádza pri väčších priemyselných mašinách, kde s napätím stúpa aj prúd, niekedy sa dostávame na 160V a 600A, aj vyššie. Tu už oblúky menia charakteristiku, nepotrebuješ corgon na to, aby bol zvar krajši, rozliaty a dobrý. To je tá zvláštnoť na MAGu :) Takže nie je MAG ako MAG, niekde mám aj tabuľku napätí, prúdov, názvov oblúkov a ich ukážky.
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 27 Jan 2014, 22:49, upravené celkom 1 krát.
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa dxr » 27 Jan 2014, 22:42

Uz som to pisal ale zopakujem ze ak budes pozerat a chces to mat mobilne pozeraj po PFC modeloch.
Ono fakt je obcas problem najst zasuvku na ktorej mozes zvarat a PFC su schopne behat AC 90V – 265V.
(rozhodne na tie 3.2 co planujes bezne zasuvka nieje stavana aspon beznom panelaku ) :D
Cize aj na makky agregat myslim ze moja GAMA ma napisane v papieroch 5.5kW agregat ako minimum

Nevyhoda PFC modelov je cena ale pre mobilny servis sa to oplati.


mato3000 by radsej mohol medenu kadu zvarit a vtom ten kvasok pestovat :P Corgon3000 :D
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa mato3000 » 27 Jan 2014, 23:12

dxr, nepaprč sa , ja som čakal že budeš vravieť na ten akože TIG čo to má :D , nie na ostatné, ja viem že si vravel to isté čo ja .
no a vidíš začal si ...
Ktomu TIGu skoda toho argonu a potom ta tortura nastavit to spravne aby to spravilo pekny krater
Ono ten TIG je najkrajsi netreba ho okrepavat a je to rovnaky material pritom MAGu cize CO2
zase nie vzdy moze pouzivat rovnaky drat a ked meni drat na hlinik tak zase aj kladky musi inak nastelovat
len trochu neskôr


ale hej TIG v tomto prevedení je chujovina, a to som aj písal že som varil tú nádrž celý deň a pri tom z drátom by som to mal za hodinu .

Right, to by bol zvar ... ale si mi pripomenul, že som si kúpil konečne domov pivko, tak si ho idem otvoriť :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa dxr » 27 Jan 2014, 23:39

Ako tig mam aj ja dokonca uz mam pristup k 2 plazmam a jedneho cisteho zvaraca (pan Zvarac)
motorkari ho poznaju robi ciste take veci ako kormidla vyfuky a vsetko tieto okrasne
dostal som skolenie a TIG by som rad ale nemam argon a navratnost by bola mozno 20rokov
ja si nechvavam MIGom robit hlinik preto som spin90-na presviedcal aby bral MMA/CO2 nechcel som aby bral
ciste CO-cko tu 190 si pamatam ze mas len som nevedel aky model a hladat som to nechcel.

Ale kedze on chcel robit zelezo a hrube veci mozno mu nieco ako KIT/Kutil/GAMA13x/14[156] alebo maly JASIC postaci.
ked budem do 14dni v dielni zostim co to ma stryko za kabelku on si to chvali (ma acetylen/CO2/ a teraz kupil nieco male)

Spin90 ak chces chod na svarforum a citaj ked ta to prestane bavit sa opytaj na 3 modely zvaraciek a cakaj
tak tyzden oni sa tam pohadaju budes z toho somar lebo kazdy chvali co ma doma a nakoniec si kupis aj tak
podla rozpoctu :D

A ked mi niekto z miestnych ukaze ako elektrodou lepi hlinik hoci aj s specialnou elektrodou tak poviem ze MMA staci
to je tak ako pri pajkovani niektore veci idu dobre a niektore treba proste na to cin alebo kvapalinu
len pri zvarackach je to o tej metode a tie rozne oxidy co ma aluminium to je chemia ktora sa osrat len tak elektrodou neda.
0
Naposledy upravil/-a dxr v 27 Jan 2014, 23:49, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

neznamy

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa neznamy » 27 Jan 2014, 23:44

zopar litrov corgona a budes zvarat ako boh :D

spin, ja mam doma dva MOTy a tiez by som chcel nejaku lepicku tenkych veci... :D :D asi vies co som tym chcel povedat :D

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Feb 2014, 17:33

:D Ok, diki vsetkym za postrehy. Ostanem pre zaciatok pri MMA nebudem riesit nic ine.
Keby ze volfram nezhori v prude CO2 tak by som uvazoval, ale zhanat argon nebudem to je nad moje sily a ochotu :) Na beznu konstrukcnu ocel su elektrody zdaleka zdaleka dostacujuce.
Zoberem tutu: http://www.zvaracka.eu/kategoria/zvarac ... -a-maskou/ a aj s tymto: http://www.zvaracka.eu/kategoria/prislu ... gama-zlty/
Dobra volba ? Ci ani nie ? :) Alebo kufor racej zobrat pozink ? http://www.zvaracka.eu/kategoria/prislu ... ma-pozink/

Tie samozhasacie kukly, oplati sa to ? Ci racej zobrat klasiku ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zváračky (Invertory ) - Všeobecne

Príspevok od používateľa dxr » 01 Feb 2014, 17:52

Mam klasiku a som nespokojny ale oci to chrani dobre len nevidis pokial nieje obluk.
Kriz masky je totalne nafigu neviem si ju zafixovat aby drzala hore musim drzat
Ma to fixny DIN9 myslim cize si musim dosvietit halogenom ale zatial to staci
Urcite si ju odskusaj a klakni si vnej a uvidis ako drzi pripadne ako sa posuva.

Ked budes brat samostmievaciu pozri si ako su riesene baterky mala by sa dat vymenit!
Poripadne tie lepsie maju dokonca accupack mimo kazety (musim ju najst ak mas zaujem o ten typ)
nezabudni ze potrebujes lepsie kable ak chces ist nadoraz toho stroja cize 25-tky.

Kufor pozink alebo zlty je jedno vec v kusu ale ked chces mat vsetko od OMICRON tak zlty bude pekny zlodej lepsie vidi :)
Tiez ho mam v TODO na tento rok inak sa da zamykat preto ho aj chcem aby som mal kontrolu kto sa mi s inv hra
ked niesom doma. nezabudni lepsie rukavice taka makka koza stoji to par euro a kladivko a kefka
0
Naposledy upravil/-a dxr v 01 Feb 2014, 18:15, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Napísať odpoveď