Nabíjačka autobatérií 12V/4A "TESCO"

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Aug 2010, 21:39

pocitujlasku napísal:japonsky traktor, nissan 2.2 biturbo diesel :)
Japončíci, konkrétne Nissan, nikdy nemal takéto motor. To sú Renaultácke motory ...

Skús v tej "miernejšej zime" investovať do aditíva do nafty. Potom motor omnoho ľahšie chytí ...

No a pri tej poriadnej kose môžeš zas šetriť ! Len neviem, koľko jazdíš, a ako rýchlo minieš nádrž. Len aby nenastal odmäk ...

(Inak, v zimnej nafte už môžu byť nejaké aditíva primiešané).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Aug 2010, 22:08

petr: problem je, ze kazde auto je ine. na mojom je na tachometri tesne pred 200 tis. km.
A viem, ze ho musim "vytacat", nad 2.500 ot. sa to auto sprava uplne inak. sedi pevne na ceste, pri 4 000 ot. nema problem. Bezne jazdim na dvojke po meste (+-60km/h), lebo ked je predo mnou nakladiak, tak na trojke je strasne lenive.
Takeho favorita by som si netrufol hnat do 4 000 ot.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 10 minútach:
Dolfi napísal: Japončíci, konkrétne Nissan, nikdy nemal takéto motor. To sú Renaultácke motory ...
EE, toto je este jeden z poslednych original nissan motorov. rok 2000.
preberalo sa to tu: http://svetelektro.com/modules.php?name ... c&start=20
priblizne 3/4 stranky.

Jazdim malo, denne nejakych 10-15 km. (priemerne).
nadrz, no neviem, tankujem tak do polky, vydrzi 2-3 tyzdne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 23 Aug 2010, 22:54

inak ked sa bavime o autach, tak to aku ktore som nabil ide do auta dost stareho, mozno niektory budu poznat,

presny rok vyroby nepoviem ale budu to 80" roky minimalne 25 rokov dozadu, otec kupil peugeot 309 1,9D GRD vtedy spickove auto, ide dodnes, zopar oprav sice bolo ale nic vazne, ale fakt prezilo vsetko, boli roky ked bol nadmerne vytazeny (hmotnostou). Fakt dobre auto to je aj dnes.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Aug 2014, 20:35

Trosku obnovim temu z roku 2010 :D
Nabijam aku http://www.battery-import.cz/sk/varta-b ... --12v--b18 mala by to byt ona cize bezudrzbova.Ma pod papierom aj stuple a z boku diery 1+1 .Nabijam ju ci skor len dobijam z tesco nabkou.Dufam to prezije. Moja otazka pri akom napati by mala byt nabita.Niekde pisu 13,5-14,4V aktualne ma 13,3V a rucicka na nabke ukazuje ze je polonabita a pri napojeni na aku ukazovala symbol skoro ze je prazdna .Ma to tak robene z lava je plna aku -polo-a prazdna asi.Este upresnim to ze po napojeni na aku aby si niektori nemysleli. AKu som napojil na nabku a nabku az potom do siete .dik

edit : nasiel som na nete aj tu nabku http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK/P ... 5100710673
0

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa electricar » 28 Aug 2014, 21:03

Keď som uvidel túto tému, nedá mi nezareagovať:
Máme doma dve nabíjačky olovených akumulátorov do áut - jednu TESCO 12V/4A a druhá je robená
ešte dávno pradávno (ale má automatiku).
Na adresu spomínanej TESCO nabíjačky musím len povedať (a pre istotu si aj zaklopem :D ) že aspoň u nás je spolahlivá.
Nabíjame cca raz (možno dva) krát ročne autobatériu tuším 55 Ah a všetko frčí v pohode (ale batéria už má niečo odslúžené).
Tú TESCO nabíjačku sme kúpili cca v r. 2008 tuším cca za 200 SK a musím podotknúť, že na tú cenu je to super výrobok.
(Kam sa hrabú s integráčmi - klasika je len klasika). :D
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Aug 2014, 21:06

No nasa je tiez tak davno tiez kupena .Ja snou nabijam 1x inak je bratova .Ked som bol naposledy kuknut co je asi ked som pisal prvy post tak napatie uz bolo 13,52V
0

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa electricar » 28 Aug 2014, 21:13

Myslím, že olovený auto-akumulátor je plne nabitý ak má cca okolo 14V.
Ja som čítal nedávno aj takúto staršiu ale dobrú "literatúru" http://www.svetelektro.com/upload/nabij ... bijeni.pdf

-- Spojený príspevok 28 Aug 2014, 21:20 --

PS: Ten indikátor je vlastne ampermeter a podla prudu ukazuje stav nabitosti baterie.
Niekde tu som cital, ze je to ale len orientacne.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Aug 2014, 21:36

tak napatie pri zapnutej nabke je 14,2V akonahle vypnem nabku tak je tam 12,8V a prud 0,70A ! A rucicka zacina pomalinky ukazovat ze je nabita teda cim sa blizi tomu napatiu tym znizuje prud.No budem ja musiet tu nabku asi otvorit co je v nej vlastne
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Aug 2014, 23:02

Nič mimoriadne v nej nie je. Trafák, mostík, (resp. dve diódy a dvojitý sekundár) a nejaký malý odpor (okolo 0R05).

Trochu pozor pri skrate, resp. úplne vytlčenej baterke. Vtedy tam tečie pomerne slušný prúd a asi najskôr môže zhorieť ten odpor.

Ak je v sieti "normálne" napätie, tak aj baterka je nabíjaná úplne normálne, (nabíjacia charakteristika R). Len treba ustriehnuť, aby na bezúdržbovej baterke napätie moc nepreliezlo cez 14,4 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa electricar » 28 Aug 2014, 23:15

Len tak zo záujmu: môže sa nabíjať bezúdržbová batéria, ktorá má prelepené tie štuple?
Počul som niečo v tom zmysle, že sa bezúdržbové batérie nesmú nabíjať. Tak už neviem, čo je pravda a čo nie.....
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa Amaterr » 28 Aug 2014, 23:19

zeby perpetum mobile ? :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Aug 2014, 23:26

marek181818 napísal:Trosku obnovim temu z roku 2010 :D
Nabijam aku http://www.battery-import.cz/sk/varta-b ... --12v--b18 mala by to byt ona cize bezudrzbova.Ma pod papierom aj stuple a z boku diery 1+1 .Nabijam ju ci skor len dobijam z tesco nabkou.Dufam to prezije. Moja otazka pri akom napati by mala byt nabita.Niekde pisu 13,5-14,4V aktualne ma 13,3V a rucicka na nabke ukazuje ze je polonabita a pri napojeni na aku ukazovala symbol skoro ze je prazdna .Ma to tak robene z lava je plna aku -polo-a prazdna asi.Este upresnim to ze po napojeni na aku aby si niektori nemysleli. AKu som napojil na nabku a nabku az potom do siete .dik

edit : nasiel som na nete aj tu nabku http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK/P ... 5100710673
No pozerám ten popis a stojí tam toto: Nabíjacia kapacita 4 A
Chalani, toto je len na 4Ah baterky :lol:

Nechápem, prečo to kupujete. Je to síce pekné, lacné, má to aj meráčik, 0,5mm2 kábel na svorky... A pritom tu na fóre sa "povaľuje" krásna schéma aj s návrhom DPS pre tyristorovú nabíjačku, tuším spracovanú Romanom (wicker) a zdá sa mi, že aj Martinom (right13). Ja som spokojný užívateľ, na občasné nabíjanie je úplne bombová a vôbec by som sa nebál používať ju denno denne. Robil som len malé úpravy DPS - spočívali vo výmene konektorov - fastony za svorkovnice a svorkovcnice za D-SUB krimpovacie konektory s kľúčom. Prúd 4A sa dá pokojne "zväčšiť" len malými úpravami spočívajúcimi v bočníku (zaťaženie) a tuším v zmene jedného trimra, ale nakoľko nemám schému poruke, nie som si týmto tvrdením istý! Každopádne podstatné je, že upraviť to lze ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa electricar » 28 Aug 2014, 23:34

Dolfi napísal:Vtedy tam tečie pomerne slušný prúd a asi najskôr môže zhorieť ten odpor.
Ja by som povedal, že "zrada" bude buď asi v tom "vysokokvalitnom" ukazovateli nabitia lebo kapacita batérie je 44Ah a
tá nabíjačka utiahne batérie do 48Ah (u mna ťahala aj 55Ah batériu a všetko v pohode, vymlátenú batériu ešte zo škody 105 l nabila
za 2 hodiny a niečo, ale tá batéria bola vtedy niekedy novo kupovaná (rok 2005) myslím v nejakej mototechne ju otec kupoval a potom v roku 2010 išla škodovka do "večných lovíšť".
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa Ond3x » 28 Aug 2014, 23:36

Vykašlete se na tesco nabíječku a kupte si nabíječku z Lídlu. Stojí jen o pár kaček více a umí nabíjet i bezúdržbové baterky. Jen ji teda prodávají vždy v určitou krátkou dobu.
No pozerám ten popis a stojí tam toto: Nabíjacia kapacita 4 A
Chalani, toto je len na 4Ah baterky :lol:
Cože?
0

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa electricar » 28 Aug 2014, 23:39

Jen ji teda prodávají vždy v určitou krátkou dobu.
Presne tak. Už som na ňu striehol a keď bola naposledy tak ju vykúpili doslova do 5 minút.

Z letáku čo som čítal sa mi zdá veru solídna na domáce nabíjanie.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Aug 2014, 23:42

Ond3x napísal:Vykašlete se na tesco nabíječku a kupte si nabíječku z Lídlu. Stojí jen o pár kaček více a umí nabíjet i bezúdržbové baterky. Jen ji teda prodávají vždy v určitou krátkou dobu.
No pozerám ten popis a stojí tam toto: Nabíjacia kapacita 4 A
Chalani, toto je len na 4Ah baterky :lol:
Cože?
Samozrejme viem, že to páni mysleli inak. Ale po dlhej úvahe je to ozaj vhodné na malé aku, keď tade tečie 1,5A, ako bolo spomenuté na začiatku tejto témy ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa nfko » 28 Aug 2014, 23:42

electricar napísal:Len tak zo záujmu: môže sa nabíjať bezúdržbová batéria, ktorá má prelepené tie štuple?
Počul som niečo v tom zmysle, že sa bezúdržbové batérie nesmú nabíjať. Tak už neviem, čo je pravda a čo nie.....
videl si už niekedy akumulátor čo sa nemôže nabíjať ? :roll:
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Aug 2014, 23:43

electricar napísal:Len tak zo záujmu: môže sa nabíjať bezúdržbová batéria, ktorá má prelepené tie štuple?
A načo by inak bola ? (Napríklad ako závažie ?) Však bezúdržbová baterka nie je úplne hermeticky uzavretá. Má predsa malé "odvetrávacie" otvory.

Ale aj úplne hermeticky uzatvorené baterky sa predsa dajú nabíjať, (viď. napr. baterky do UPS-iek).

P.S.: Prečo si všetci myslíte, že so 4 A sa dá nabíjať len 40 Ah baterka ? Veď to je absolútna volovina ! Kto mi presne povie, akú kapacitu má trebárs 100 Ah baterka po piatich rokoch používania ? A teda, treba ju nabíjať 10 A, alebo 4 A, alebo 1 A ? Já si myslím, že tie 4 A s poklesom prúdu ku koncu nabíjania je tak akurát ... :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 28 Aug 2014, 23:53, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa electricar » 28 Aug 2014, 23:46

je to ozaj vhodné na malé aku
To je tak, malo by to utiahnuť 48Ah a tieto šikmooké výrobky sú síce teda aspoň tento jednoduché ale
sú na občasné nabíjanie.
Keď tak premýšľam tak u nás to pri tej 55Ah batérií prežilo už trochu nadnormu..... :D :D :D

-- Spojený príspevok 28 Aug 2014, 23:50 --
nfko napísal:
electricar napísal:Len tak zo záujmu: môže sa nabíjať bezúdržbová batéria, ktorá má prelepené tie štuple?
Počul som niečo v tom zmysle, že sa bezúdržbové batérie nesmú nabíjať. Tak už neviem, čo je pravda a čo nie.....
videl si už niekedy akumulátor čo sa nemôže nabíjať ? :roll:
Veď OK.....
Ja som bol len zmätený aj tým, že som si spomenul na starú škodovkársku batériu...

-- Spojený príspevok 28 Aug 2014, 23:59 --
Dolfi napísal: P.S.: Prečo si všetci myslíte, že so 4 A sa dá nabíjať len 40 Ah baterka ? Veď to je absolútna volovina ! Kto mi presne povie, akú kapacitu má trebárs 100 Ah baterka po piatich rokoch používania ? A teda, treba ju nabíjať 10 A, alebo 4 A, alebo 1 A ? Já si myslím, že tie 4 A s poklesom prúdu ku koncu nabíjania je tak akurát ... :wink:
Priznám sa, že to mi nenapadlo. Viem, že starnutím batérie batéria sama stráca pomaly kapacitu.
V tom pdf súbore vyššie je šikovná schéma na vyrovnávací nabíjač akumulátoru.
Ja osobne som to nezapojil ale je to dobré na také udržiavanie batérie.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Nabíjačka autobatérií 12V/4A

Príspevok od používateľa rogi » 29 Aug 2014, 07:49

už len v tescu bude "kvalitná" nabíjačka :wink: mám doma robenú, napätie nastavené na 14,2V olovený akumulátor nikdy nebude mať po nabití 14V ako tu niekto písal, potom ak niekto "vymláti" akumulátor do "mrtva" sa môže rozlúčiť z jej kapacitou :wink:
Ak má niekto predstavu že mu pôjde z nabíjačky do akumulátora Ampere aké nastavy do konca je na omyle, to by musela automatický zvyšovať napätie aby tam bol "spád".
Bez udržbove akumulátory sú len gélové, ktoré sú nevhodne do chladnejšieho prostredia. Na klasickom akumulátore treba kontrolovať výšku hladiny elektrolytu a podla potreby dolievať destilovanou vodou. Aj malými ampérmi sa dá dobíjať akumulátor o veľkej kapacite ale dlhšie to trvá :!: Opačne to moc nefunguje :D A nakoniec po naštartovaní sa akumulátor dobije počas jazdy po 14km, pri idealnom stave všetkých parametrov, tak ak niekto jazdí kratšie trasy v zime to skôr "pocíti" keď ráz nenaštartuje. :wink:
0
Naposledy upravil/-a rogi v 29 Aug 2014, 07:55, upravené celkom 1 krát.
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok