Ne/Stabilizovaný zdroj pre NF zosilňovač- Všeobecne

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 23 Nov 2009, 21:07

prečo dva?tie diódy by som chcel použiť na inom trafáku ale pozrem sa či nemám ešte dajake...a silnejší stabilizátor som nenašiel :( jedine ten 2A a dať dva paralelne...

EDIT:/mám ešte FR102 tie sú do 1A,rádio žere do 200mA takže podľa mňa stačia, čiže z výstupu trafa dať aj na mostík aj na diódy? potom na mostíku filter 4,7mF ,stačili by aj dva 2,2mF/16V paralelne?
a na rádio by som mohol dať teiž jeden 2,2mF/16V a až za filter dať stabilizátory?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Nov 2009, 21:42

Páni, načo tak zložito ... Mostík s kúskom chladiča, filtračný kondík cca 2m2/ 1 A, (Danhard zas spení ... :wink: ) a rovno na zosík, (ten IO znáša až 18 V). No a rádio cez nejaký 12 - 14 V stabilizátor ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 24 Nov 2009, 09:13

no,skúsim,ešte musím pozreť koľko dostanem po usmernení a potom niečo vymyslím, podľa predpokladu by som mal dostať cca 16V tak pozrem koľko dáá...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 24 Nov 2009, 09:24

Z 12V trafa? Chlope matika s fyzikou nepustia...

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 24 Nov 2009, 11:24

Len pridaj! Určite tam bude viac ako 16V.Ak je trafo stavané na 12V,na prázdno má cca o 2% väčšie napätie,čiže nejakých 12,24V....po usmernení a filtrácií je to asi tak 12,24*1,41=17,25V...ak sa mýlim,opravte ma!
0

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 24 Nov 2009, 12:03

Zabudol si odrátať úbytok na usmerňovači a prirátať kolísanie napätia v sieti.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Nov 2009, 12:40

Patrik Varga napísal:Zabudol si odrátať úbytok na usmerňovači a prirátať kolísanie napätia v sieti.
Presne ... (A odber zosíka naprázdno ... :wink: ) Teraz však vážne. Malo by to byť v každom prípade aspoň 1,5 - 2 V pod 18 V pri 230 V. Ak nie, jedna alebo dve diódy v sérii to môžu spraviť ...

Integrovaný stabilizátor má nadprúdovú ochranu a môže limitovať prúdové špičky do zosilňovača, ktorý potom nedodá daný výkon. Naviac, bežný stabilizátor má pomerne veľký úbytok napätia v priepustnom smere. Preto nie je moc vhodné ho použiť.

Prúdové špičky je síce možné vykryť niekoľko mF elektrolytom za stabilizátorom, no je to podobne nedefinované, ako poddymenzovaný transformátor v napájaní zosilňovača ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 24 Nov 2009, 15:15

tak rádiu to vadiť nebude no nechcem odpáliť ten zosík....

EDIT:/čo myslíš tým "poddymenzovaný transformátor"?to akože je slabý???
a meral som napätia : na prázdno bez usmernenia cca 13V, s usmernením rovnako (A ZAPOJIL SOM TO DOBRE,AJ ROZSAH SOM MAL NA JEDNOSMERNOM)takže možno ten mostík nejde,zajtra skúsim spraviť graetzov usmerňovač a potom napíšem.
k tomu napätiu do zosíku, zenerka na 15V by nepomohla?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Nov 2009, 22:08

psichac napísal:tak rádiu to vadiť nebude no nechcem odpáliť ten zosík....

EDIT:/čo myslíš tým "poddymenzovaný transformátor"?to akože je slabý???
a meral som napätia : na prázdno bez usmernenia cca 13V, s usmernením rovnako (A ZAPOJIL SOM TO DOBRE,AJ ROZSAH SOM MAL NA JEDNOSMERNOM)takže možno ten mostík nejde,zajtra skúsim spraviť graetzov usmerňovač a potom napíšem.
k tomu napätiu do zosíku, zenerka na 15V by nepomohla?
Rádiu to vadiť určite nebude, najmä ak ho zapojíš do toho zosilňovača. Inak, rádio má tak isto impulzný a hodne vyšší odber, ak má pripojené repráky.

S tým "poddymenzovaným transformátorom" si to vystihol presne. Pri nejakej "dlhšej" špičke, aj keď by trafák vládal, stabilizátor nepustí a kondík už nedokáže dodať energiu a napájacie napätie jednoducho "zletí dole" a zosilňovač ti odreže špicu ...

Za ten mostík si asi zabudol zapojiť filtračný kondenzátor. Mostík pravdepodobne bude dobrý. Inak, ak by ti išla len jedna polovica mostíka a mal by si tam filtračný kondenzátor, tak naprázdno nameriaš rovnaké napätie, (cca 17 V), a nič nezistíš ...

15 V zenerku tam len tak nemôžeš zapojiť. Ona má veľmi malý odpor po dosiahnutí zenerovho napätia, (čiže tých 15 V) a pri vyššom napätí čo i len o niekoľko desatín V, zenerkou by tiekol veľmi veľký prúd a určite by "odišla". Toto určite nie je riešenie pre výkonový zosilňovač.

P.S.: Dopĺňam: Pozrel som si, (konečne), katalógový list. Nejaké napájacie napätie tesne nad 18 V ťa nemusí strašiť ... Ak som to dobre pochopil, tak napájacie napätie "naprázdno" môže byť trvale až 28 V a 50 ms napäťová špica až 50 V. (Návrhár obvodu dobre vedel, čo sa môže diať v elektroinštalácii auta ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 25 Nov 2009, 20:08

no hej,nedal som filtráciu,vyskúšam ešte...
ja som myslel že trafák bude stačiť,pozri,ja to budem využívať ako rádio na doma,nie ako ozvučenie koncertnej haly takže to pôjde max. na 30-40% výkonu...resp. poviem takto : meral som koľko žere pri dvoch bedniach 2x20W,4o a maximum bola špička pri bassoch okolo 700-750mA a dosť to hučalo,čiže taký 1A to ťahať v kuse nebude...a rádio ako také s pripojenými slúchadlami a zapnutým podsvietením žralo 135,maximálne 140mA a to išlo na maximum,ked sa vypne gombíkom tak klesne na 120-125mA.totižto ten zosilňovač je z toho rádia čiže v rádiu je len predzosík-to preto lebo keď bol zosík v rádiu tak sa proste nezaplo (jedine ak som ho skratoval,aj to šiel zvuk len z predzosíku...)preto to riešim takto...
zajtra to vyskúšam
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 25 Nov 2009, 20:31

psichac napísal: ... maximum bola špička pri bassoch okolo 700-750mA a dosť to hučalo ...
To si měl asi tak 2x0,5W středního výkonu na 4R reprákách :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Nov 2009, 20:41

psichac napísal: ... ja som myslel že trafák bude stačť ...
Predsa to nikto nespochybnil, 60 VA trafo je v pohode ...

A ani s napájacím napätím cca 17 V pre koniec nemusíš nič robiť ...

(No určite nemôžeš ampérmetrom korektne zmerať impulzný odber konca. Len tak orientačne: Pri výkone 25 W sínus je matematicky 50 W špička. Do 4 ohm je to cca 3,5 A na kanál, čiže spolu to môže byť až 7 A. A to napájací zdroj musí dodať, inak dôjde k limitácii. Pritom úplne kľudne na ampérmetri môžeš namerať tých 700 mA).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 29 Nov 2009, 16:36

tak dneska som konečne našiel čas na ten trafák, s mostíkom a kondom 35V/1000uF mi dal podľa meráku presne 17V takže to dúfam ten koncák znesie (bude musieť) na rádio dám ten stabilizátor čo som dal vyššie odkaz (tuším 7812) a tu filtráciu teda koľko?niekde tu na fóre som videl vzorec "prúd v mA*2=kapacita v uF" ak doň dám max. prúd z mostíku (4A) tak mi výde 8000uF (2x4700)musím tam dať až tak veľa?nestačila by jedna 4700uF na 25V?alebo 2200uF/25V?ten zosík už má v sebe 1000uF/50V a rádio 3600uF/16V

EDIT:/nechce sa mi zakladať novú tému o "tom istom" tak píšem semkaj : potrebijem poradiť s výberom diód do usmerňovača do adaptéru ktorý mal 13V/625mA,trafo však vyzerá že dodá aj viacej a pôvodné boli až na 2A takže teraz som zmätený...stačila by 1N5060 ? kond by som nechal pôvodný 2200uF/25V

EDIT2:/ aaa ešte potrebujem tepelnú poistku do toho trafa v 1. edite, na obale je písané že pôvodná bola na 115°C,toť akt 1 a akt 2 tiež tepelnú poistku do iného trafa (12V/1,6A)pôvodná bola 2A/250V no nepamätám si teplotu,koľko podľa Vás je tak prijateľné?bude vadiť ak bude ta poistka dajme tomu 131°C/2A?(tie poistky samozrejme na primár trafa)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Nov 2009, 12:11

psichac napísal: ... mi dal podľa meráku presne 17V ...

... prúd z mostíku (4A) tak mi výde 8000uF ...

... ktorý mal 13V/625mA, trafo však vyzerá že dodá aj viacej ...

... tepelná poistka ...
- neboj, vydrží. (V 50 ms impulze integráč znáša až 50 V).

- filtračný kondík sa nenavrhuje podľa mostíka, ale podľa strednej hodnoty prúdového odberu zariadenia. Kondík 4,7 mF bude fajn. (Ak inak nedáš, aj 2,2 mF vyhovie... :wink: ).

- odmeraj si skratový prúd toho trafáčika. (Surovo AC ampérmetrom na 1 - 2 sec. do skratu).
V mostíku diódy "vydržia" dvojnásobný prúd. (Ak to chceš vedieť exaktnejšie, treba kuknúť do katalóga, ako je menovitý prúd definovaný).

- tepelná poistka, čím je nižšie, tým menej lakovú izoláciu trafáčika prehreješ. (Ak nie si "barbar", tak sú tam zbytočné).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 30 Nov 2009, 16:05

-kondik-bude 4700uF/25V

-skrat. prud-myslíš ako nastaviť merák na AC prúd a pripojiť na sekundár?ak hej tam mi vyskočilo až na 10A!!!a vyzerá to že by dal aj viac no merák mám len do 10A (pôvodne bolo napísané na obale trafa že 625mA)

-barbar?ide mi len oto že ten adapter je pisany na 12V/1580mA striedavých a odber bude z neho 1,6A a pôvodná tam bola 250V/2A a teplota tuším kolo 80°C a ide mi čisto LEN O OCHRANU ABY NEZHOREL....doplním že to robím pre niekoho takže neviem ako sa to bude využívať (je to k ikea lampe na 2x10W 12V žiarovky (halogénky?)a pani tam dala 2x20W a tie žerú až 3,5A,preto odišiel....)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

paly56
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Dec 2009, 00:00

otazka

Príspevok od používateľa paly56 » 08 Dec 2009, 20:05

nema nikto navrh plošaku na usmernovac?? priblizne 3 poistky 1 mostik 2 kondenzatory dikes
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 08 Dec 2009, 20:18

skús to viacej popísať..načo to má byť,kolo V kolo A tadail pojde?aký máš mostík,poistky,kondy...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: otazka

Príspevok od používateľa martens » 08 Dec 2009, 20:23

paly56 napísal:nema nikto navrh plošaku na usmernovac?? priblizne 3 poistky 1 mostik 2 kondenzatory dikes
???
0
DPA330Mk4

paly56
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Dec 2009, 00:00

Príspevok od používateľa paly56 » 08 Dec 2009, 20:26

mostik je 220 / 25A toroidne trafo 12V 100VA konedenzatory elektrolyticke 2x 10 000 az 15 000 uF/25V su tam 2 poistky 3,15A a jedna 1A je to na zosilovac 2x50W
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa psichac » 08 Dec 2009, 20:47

ja tiež robým návrh plošáku no robím ho už asi 2 týždne takže....

a navyše sa tažko navrhuje plošák ked nevieš aké rozmery mjaú súčiastky tad...ale ked si spravím moj tak neboj,dám sem obrázok
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok