vyhodenie istica

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

vyhodenie istica

Príspevok od používateľa Marek89 » 27 Mar 2011, 07:27

Mam obcas taky problem, ze ked zapnem predlzovacku v ktorej je PC, monitor a hifi veza, tak to vyhodi istic. Je to v obvode na 10A istici. Co to moze sposobovat ? Zeby PC zdroj s kondikami ? Eliminovala by to prepatova zasuvka ?
0

Používateľov profilový obrázok
Pedro
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 07 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nové Zámky NZ
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pedro » 27 Mar 2011, 08:28

Ja som musel vyriešiť tento problém ale na zosíku softstartom [/code]
0
Vidíš veci a hovoríš: "Prečo ?". Ale ja snívam o veciach nevídaných a hovorím: "Prečo nie?"
(George Bernard Shaw)

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 27 Mar 2011, 09:12

Marečku, vieš na čo je istič a na čo prepäťová ochrana? Asi veľmi nie...

Aký je príkon veže? Predpokladám, že do 200VA. Takže preťažením to asi nebude (za domienky, že sú tieto spotrebiče v poriadku).

Chyba bude možno v ističi. Overíš to tak, že zapojíš spomínané spotrebiče na iný okruh a uvidíš, či ti bude zhadzovať aj iný istič. Ak nebude, tak skús zapojiť do toho pôvodného okruhu (ktorý ti zhadzuje) napríklad rýchlovarku.

Ináč - akú hodnotu má istič?
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa Marek89 » 27 Mar 2011, 09:38

Viem co je istic a na co je prepatova ochrana. Prepatovu som myslel tak, ze ked zapnem pc, ze vyhodi iba tu ochranu v prepatovej zasuvku (nie priamo prepatovu). Veza ma prikon 65W, ale po zapnuti je hned v standby rezime, cize 0,0....W. Istic je 10A. Ale to vyhodenie urobi iba asi 1x alebo 2x za mesiac. Ked som mal 300W pc zdroj, nerobilo to, ked som dal 400W zdroj, tak to obcas urobi. Ale moze to byt aj isticom, lebo je to este taky hnedy (bakelitovy ?) starsieho data vyroby.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Mar 2011, 09:49

Zkusil bych nový jistič.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Mar 2011, 14:49

Samozrejme vymeň istič,a daj tam rovno 16A, je to zásuvkový okruh.
Možno by stačil aj 10A ale typC,hoci je to atypické rieščenie,niekedy však nevyhnutné. :wink: Ten starý bakeliťák je už určite vyhriaty a je rád že je rád.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa Marek89 » 27 Mar 2011, 19:51

Ok, skusim vymenit.
0

CICO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 19 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Snina
Vek: 37

Príspevok od používateľa CICO » 27 Mar 2011, 20:17

Pozor na tu hodnotu ističa !!!! Nie len tak od brucha tam je hodnota 10A, nemožeš tam hadzať aky sa ti pači lebo si možeš zarobiť na veľky problem. 10A istič tam je kvoli preirezu vodičov a ich materialu, ak je tam meď 2,5mm2 tak potom vpohode ten 16A ale ak je tam hlinik tak to v žiadnom pripade nemeň za ten 16A
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 27 Mar 2011, 21:07

Daj 16 A ale nie B - radu (rýchlu) ale C -čkový pomalší
a iste by stačil aj 10A, C

Mne niekedy 16A, B vyhodí aj zdroj k notebooku.. :cry:
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: vyhodenie istica

Príspevok od používateľa elmara » 31 Mar 2011, 01:31

Marek89 napísal:Mam obcas taky problem, ze ked zapnem predlzovacku v ktorej je PC, monitor a hifi veza, tak to vyhodi istic. Je to v obvode na 10A istici. Co to moze sposobovat ? Zeby PC zdroj s kondikami ? Eliminovala by to prepatova zasuvka ?
To Marek89:
Toto je většinou závada anebo problém spínaného zdroje u PC,jak tu někdo psal...nabíjení kondenzátorů v primární části zdroje způsobuje proudový náraz.
Nemá podle mě cenu řešit výměnu jističe(i když starého typu IJV) a už vůbec ne změnu charakteristiky na tip C!
Přepěťová ochrana koncová (tzv.Déčková) na toto nemá už vůbec žádný vliv!
Tam je problém ne s napěťovými špičkami,které přicházejí z venku,ale s proudovými při zapínání určitého spotřebiče.
Ps:Podle původní otázky to bude asi stará instalace TN-C v hliníku(možná i měď),ale pokud to bude dál dělat problémy i s jinými připojenými spotřebiči,tak už je problém!!!
Potom jedině dojednat kontrolu(REVIZI)... :roll: :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Apr 2011, 01:05

Cico má pravdu, prever najprv, či je to hliník alebo meď.
Potom ,až môžeš, tak vymeníš typ ističa na ,,C"",pokial na tom okruhu predpokladáš indukčnú záťaž.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Apr 2011, 05:40

Tak je to med. Indukcna zataz v tom obvode nebude.
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 01 Apr 2011, 18:40

Meď... A prierez? Na 1.5mm2 16A istič nedávaj. A ešte sa spýtam jednu vec, prečo to odpájaš? Jednoduchá pomoc: pozapínaj to po jednom spotrebiči. A kvalitnejší istič. Čo všetko je na tom okruhu? Ak tam je čisto len toto, nemal by vyhadzovať istič, buď ho vyhadzuje furt, alebo nikdy. V škole sme robili s údržbárom elektrinu a dávali sme moeller C16A pre 10 počítačov. Na druhej strane budovy je tiež C16A ale nejaký neznačkový a toto sa tam tiež stáva.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Apr 2011, 20:56

Neviem teraz presne aky je tam prierez. Preco to odpajam ? To mam akoze nechat zapnuty pc aj ked iba v rezime standby ? Na tom okruhu je STB, LCD, Hifi veza, PC, router.... no proste vyrazi to iba ked zapnem PC, monitor a hifi vezu v spolocnej predlzovacke.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 01 Apr 2011, 21:07

Tiez nechapem preco to odpajas.

Ja PC nikedy nevypinam zo siete. Vacsinu casu je zapnuty a ked neni zapnuty je uspaty a len minimum casu je vypnuty, ale nikdy neni vypnuty sietovym vypinacom alebo odpojeny od siete. Tzn. Kondenzatory v primarnej casti zdroja su stale nabite.

To mas akoze PC, telku/monitor a dalsie veci v jednej predlzovacke a ty zapnes vypinacom na predlzovacke naraz vsetky tieto veci ?

A to sa potom cudujes ?

Sak ked je v PC aj v telke impulzny zdroj +neviem este v com dalsom a co dalsie tam mas, kde mas usmernovac a za nim hned kondik, aj ked je tam NTC a je narazovy prud obmedzeny, tak ked zapnes naraz aj LCD aj PC a dalsie veci, ktore pri zapnuti zoberu spickovo vacsi prud, tak uz ten naraz prudovy proste moze byt velky. Ja len nechapem preco to robis.

Alebo ak ta to tak bavi, to vypinanie. Tak vypinaj nasledovne. Vypni sietovy vypinac na PC, potom vypni predlzovacku. Pri zapinani zapni predlzovacku a az potom zapni vypinac na PC.
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Apr 2011, 22:38

Jezis, vy tu pisete jakeby som bol dement. Ked som napisal tie veci co mam na okruhu, znamena to, ze to vsetko je napojene na ten istic, ale ze nie v jednej predlzovacke. Preco to odpajam ? No ak nie som doma, tak nechcem nechat pc bez dozoru zapnute a preto to odpajam. Chcel by som vediet kolko ludi si nevypina pc ked ide prec resp. ak by prisla burka. LCD aj STB je v stave, cize to nema vplyv na to vyrazanie.
VYRAZA TO IBA KED ZAPNEM PREDLZOVACKU V KTOREJ JE ZAPOJENY PC, MONITOR A HIFI VEZA ! UROBI TO IBA cca 1x - 2x ZA MESIAC

Snad je to uz jasne.



A ze preco potom clovek dostane nervy, ze zacne na ludi utocit. Ak to 2x napisem v teme a nikto to zjavne necita, tak ma to potom dost naserie. Treba citat prispevky poriadne. Tam je to uz vela krat spomenute.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Apr 2011, 22:56

Nechápem čo riešite.Ked je tam meď, a je to zásuvkový okruh, mala by tam byť 2,5 ka.Na PC zásuvky sa doporučuje istič typu ,C".Takže kludne 16A/C a máš pokoj.Istíš vedenie ,nie spotrebič.Dáš tam náhodou vysavač/ dnešné aj 1600w /a 10 ka ti vyletí ako nič.

Svetlá žiarovky 10A- B
svetlá s neonkami 10A- C
zásuvky obyč. 16A - B
Zásuvky pre PC 16A - C
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Apr 2011, 23:33

No je v tom obvode obcas aj vysavac 2000W a istic to zvlada. Ak by som dal na cely zasuvkovy obvod istic typu C, tak by to bolo dobre ? Jedine co mi fakt nejde do hlavy, je to, ze vyrazi ho 1 - 2x za mesiac.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 02 Apr 2011, 00:35

Sak ho vypni. Ale PC sa vypina tak, ze das start a vypnut a kliknes vypnut, alebo s tlacidlom co je vpredu na PC a ne tak ze vypnes vypinac co je vzadu na zdroji, alebo vypinac na predlzovacke. Ja zo siete nevypinam PC a asi ani nepoznam nikoho co by to robil.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 02 Apr 2011, 08:11

Jerry19 napísal:Sak ho vypni. Ale PC sa vypina tak, ze das start a vypnut a kliknes vypnut, alebo s tlacidlom co je vpredu na PC a ne tak ze vypnes vypinac co je vzadu na zdroji, alebo vypinac na predlzovacke. Ja zo siete nevypinam PC a asi ani nepoznam nikoho co by to robil.
Ale takto PC nevypneš. Iba ho dáš do stavu spánku(nemýľ si to zo spánkom OS). Zdroj je stále pod napätím a jeho časť stále pracuje. Tak isto aj monitor a vežu. Ja tiež vyťahujem zo zásuvky keď idem napr na víkend preč.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok