vyhodenie istica

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 03 Apr 2011, 16:40

Ja sa nepotrebujem dohodnúť, ja som napísal čo je lepšie riešenie, a to ako budeš ty odporúčať je mne úplne jedno. Túto tému som nerozoberal len sam so sebou a s tebou, ale aj s inými ľudmi, ktorý sa tomuto venujú, a doporučujú ľudom aby si kúpili rozpäťku s vypínačom, a aspoň na noc komponenty odpájali od siete.

Chápeš že zdroj v SB režime stále produkuje teplo? keď beží tak sa chladí, ale čo sa stane, ak sa ventilátor prestane točiť? Učinosť SB zdrojov je mizerná, teda produkujú dosť tepla na to, aby zohriali súčiastky samé seba, a ešte aj tie naokolo. Vieš koľko aj hlavne fortronov bachlo práve kôli tomuto? A toto bol len jeden z problémov. V žiadných zdrojoch sa mi nestalo, aby odyšiel NTC alebo tie kondy, ale 80% zdrojov krachne práve na SB napätí rôznými závadami, záleží od konštrukcie. A keby som mal každému hneď povedať aby vymenil ten sračkový zdroj, tak by sa na mňa vysral, no aspoň mu doporučím, nech to vypína na noc. Opýtaj sa u vás v miestných obchodoch, čo ti povedia.

A toľko zbytočného textu kôli (pre niektorých ľudí) absolútne jasným faktom.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 03 Apr 2011, 16:45

kubo,márna snaha. Niekomu sa to proste vysvetliť nedá. Akoby si mravcom rozprával príbeh o big-bangu a teórií relativity.
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Príspevok od používateľa Marek89 » 03 Apr 2011, 17:17

Už som videl par pc ktoré boli stále v režime SB a dopadlo to tak, že im pomohol iba hasiaci pristroj.
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 03 Apr 2011, 17:45

pri no name zdrojoch je to jedno ci sa vypina alebo nie, aj tak casom odidu, niektore skorej, niektore neskor, este tak v rokoch okolo 2000 boli tie no name zdroje celkom dobre, niektore bezia dodnes, no dnesne no name ale aj rozne ze LC power a podobne srandy nestoja za nic... Kamarat ma jeden starsi no name zdroj, ale to je nieco co som len tak nevidel ,roztavene kondenzatory, cele to vyzera ze to uz ma za sebou a ono to stale ide, radsej to vybral z PC a ma to odlozene v skrine.

okrem ineho ani vo firmach sa takto nevypinaju kompy, ani v skole ani nikde inde kde je vela compov... maximalne v case dlhsej nepritomnosti v skole prazdniny sa vypne hlavnym vypinacom pre danu miesnost, okruh.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 03 Apr 2011, 19:37

Si myslis, ze co je lepsie, ked SB zdroj stale bezi a stale ma napr 30 alebo kludne aj 50°C nejaky tranzistor tam na chladici. Co som poriadne prehnal tych 50. Alebo ked to zapinas a vypinas a teplota sa tym padom meni od izbovej po pracovnu ?

Co myslis, ked vznikne studeny spoj napr. v televizore na IO ktory riesi vertikalny rozklad obrazu, co som opravoval uz plno krat, preco to je ? Preto ze ten IO je na chladici a ma pracovnu teplotu napr. 70°C ? Alebo preto, ze sa ten telkac zapina a vypina a ta teplota sa stale meni pri zapnuti a vypnuti od izbovej po prevadzkovu. A co myslis kedy by sa ten studeny spoj tam vyskytol skor, ked budem ten telkac vypinat a zapinat este castejsie, alebo ked ho budem vypinat a zapinat menej ? A to je teraz jedno ci bude vacsinu casu vypnuty, alebo zapnuty, len sa proste nebude casto jeho stav menit zo zap. na vyp. a opacne.

Podla mna stabilna teplota je lepsia. Ale tu o teplotu ani vobec nejde, lebo ked je zdroj v SB tak je v nom vsetko studene.

Vo vseobecnosti co je lepsie, ked mas nejaky ustaleny stav, alebo ked sa to stale vypina a zapina, resp. sa cokolvek meni. A to aj v mechanike, pri zatazeni mostov a stavieb a konstrukcii, aj pri teplotnom zatazovani a aj vsade.

O nejakej teplote u SB zdroja ani nema zmysel rozpravat. V SB sa nic dnu nehreje. Videl som take co pisakju atd. Ale este som nevidel, ze by sa tam nieco hrialo tak, ze to stoji za rec, ked je v SB. A aj niektore stare smejd zdroje, ktore maju tam aj 7805 na +5VSB na chladici su studene, neda sa povedat, ze by sa nejak vyznamne hrial, ale to je jedno, lebo dnes uz toto v zdroji nenajdes a ak ano tak v nejakom extra smejdovom.
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Príspevok od používateľa Marek89 » 03 Apr 2011, 20:10

A dosť. Tu sa nerieši PC zdroj, ale vyhodenie ističa.
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 03 Apr 2011, 21:26

Marek89 napísal:Jezis, vy tu pisete jakeby som bol dement. Ked som napisal tie veci co mam na okruhu, znamena to, ze to vsetko je napojene na ten istic, ale ze nie v jednej predlzovacke. Preco to odpajam ? No ak nie som doma, tak nechcem nechat pc bez dozoru zapnute a preto to odpajam. Chcel by som vediet kolko ludi si nevypina pc ked ide prec resp. ak by prisla burka. LCD aj STB je v stave, cize to nema vplyv na to vyrazanie.
VYRAZA TO IBA KED ZAPNEM PREDLZOVACKU V KTOREJ JE ZAPOJENY PC, MONITOR A HIFI VEZA ! UROBI TO IBA cca 1x - 2x ZA MESIAC

Snad je to uz jasne.



A ze preco potom clovek dostane nervy, ze zacne na ludi utocit. Ak to 2x napisem v teme a nikto to zjavne necita, tak ma to potom dost naserie. Treba citat prispevky poriadne. Tam je to uz vela krat spomenute.
U nás doma je v režime standby tv, dvd, pc, proste všetko. Teraz ti položím jednu otázku: vypínaš mikrovlnku, rúru, umývačku? Tie sú tiež v režime standby, ukazujú čas a pod... Bavilo by ťa to vypínať za kuch. linkou? Asi nie. A pc je to isté. Myslíš, že mu je lepšie, ak ho stále vypínaš? Ale nebudeme tu riešiť otázku prečo, lebo to je zbytočné, každý má svoj vlastný rozum.

Istič vymeň za moeller, tie sú mi najsimpatickejšie.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 12 minútach:

A ešte jedna vec: bavili ste sa o bleskoch, tým je to ukradnuté, či buchnú tu alebo tam a väčšiu kravinu ako je táto, "do počítača a mobilu ti skôr udre blesk", som nepočul. Ak blesk drbne do siete, je mu ukradnuté, či to bude mixér, počítač alebo akýkoľvek iný prístroj, ktorý je napojený do siete a používaný. A mobil, pokiaľ sa nepoužíva, nevydáva žiadne "žiarenie" a ja som v búrke telefonoval, vonku a po členky vo vode, keď som volal taxík od vytopeného kamaráta... Blesky sa prekrívali, nič iné si nevidel, ako keby si zváral a ani jeden si ma nevšimol, lebo tam boli okolo domy s bleskozvodmi... A môj mobil nebuchol ani nič nerobil, čo by nemal. Som tu aj ja, aj mobil dodnes funguje...

Druhá vec: čínske zdroje. Rozoberte značkový zdroj. Ak nehovorím o hrdom nápise "made in china", objavíte tam to isté, čo aj v neznačkových. A šlapú takisto.
To jak náš majster. Pokiaľ to neni makita japonská, neni to ono. Zaujímavé je, že on flexku používal 2krát a servisoval a ja narexku cez prázdniny som vyťažil na maximum a dva roky ide. A preto máme tak "radi" toho majstra.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Apr 2011, 22:34

Myslím, že za ten čas, čo tu čítaš tieto traktáty o výhodách a nevýhodách vypínania či nevypínania PC , si už mohol ten istič aj vymeniť. :lol:

Každý s diskutujúcich má svoj kus pravdy,pretože každý už má nejaké svoje skúsenosti ,či už s odpálenými zdrojmi od blesku, alebo od častého vypínania a zapínania, alebo akýchkolvek iných elektrických zariadení.
Každý si obhajuje svoju pravdu, ale tá je možno niekde uprostred.

Zbytočne sa hádate a rozčulujete sa navzájom.

Z praktického hladiska je vypínanie všetkých spotrebičov či už z dôvodu šetrenia energie, alebo kvôli šetreniu ich prevádzkových hodín,dosť nereálne.
Niektoré veci, ktoré sa dajú jednoducho vypnúť, tak neviem prečo by sa nevypínali.
Ako som zachytil nejaké novoty, tak vraj už od budúceho roku sa bude musieť na každom elektrospotrebiči dať vypnúť prívod Sieťovým vypinačom ako volakedy,nielen STB cez dialkové.
Asi prišli na to, že to má určite svoje výhody.Možno poisťovne mali príliš vela škodových udalostí z dôvodu poškodenia elektroniky v režime StB.

Ak niekto používa PC takmer 24 hodín denne a je mu jedno kolko mu zožerie energie, má na to iný názor, ako ten ,kto obracia každú korunu ,pretože jednoducho nemá na zbytočnosti.Ono sa to nezdá, ale ked sa všetky spotreby takých spotrebičov nasčítajú, tak to dá aj nejaký kW za deň zbytočne.
Dá sa oponovať, že možno ho prípadná porucha výjde viac ako ušetril, ale to už je vec každého logiky uvažovania.
Týka sa to najmä zhasínania neonových svietidiel na kratšiu dobu, pretože tie tým najviac trpia o úsporkách už ani nehovorím.

Záhadné správanie ističa, ktorý bežne funguje a len občas mu zaharaší tu asi debatami nevyriešime.Môžeme len predpokladať určitú zhodu okolností a javov v danú dobu,ktoré sa vyskytnú v tom čase.
Môže to byť vyššie napätie v sieti,kombinácia súčasne zapnutých spotrebičov s indukčným charakterom záťaže,alebo jednoducho istič má svoje dni,ale to by musela byť skôr- :lol: poistka.
Doma mám tiež taký problém v obyvačke, kde je zapnutý len TV,Satelit,NF zos.2x3W, a zo dva krát do mesiaca sa stane, že ked sa to všetko zapne vypinačom na predlžovačke, tak to vyhodí starý bakeliťák 10A.Už sa rok chystám ho vymeniť, ale nejako sa k tomu nemožem dokopať.
Choď vymeniť istič za C,a o dva mesiace sa ozvy,či to pomohlo. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 04 Apr 2011, 04:25

No to s tym povinnym sietovym vypinacom to ti mozem napisat preco sa o tom uvazuje.

To je preto, ze prisli na to, ze keby komplet cele napr anglicko nepouzivalo SB ale vypinalo vsetko zo siete, tak mozu vypnut nejaku elektraren. Proste ak to vezmes tak ze cela krajina, tak tam sa uz nejaky ten vykon na tych vsetkych veciach co su v SB vo vsetkych domacnostiach atd nazbiera.

Ale mna neprinuti nikto vypinat zo siete televizor atp. Pretoze ja si ho chcem zapnut dialkacom. To, ze zavedu povinny sietovy vypinac je fayn, ale nemozu ludi prinutit aby ho aj stale pouzivali.

Super opatrenie na setrenie energie je zavedenie letneho casu, aby sa lepsie vyuzil cas ked je este slnecne svetlo a aby sa menej svietilo. Momentalne sa o tom uvazuje v Japonsku, kde teraz musia setrit. V Japonsku myslim ze nikdy este nemali letny cas.
0

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 04 Apr 2011, 08:43

Vymena za istič s "C" charakteristikou nič nevyrieši v prípade, že je problém v tom zdroji (comp), ktorý pravdepodobne spieva svoju poslednú labutiu pieseň. Ono sa ešte môže potom stať aj to, že ten "C"kový istič zostane nahodený a vyvalí mu hlavný, alebo poistu v RIS-ke...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Apr 2011, 14:04

No aspoň sa vykluje šidlo z vreca. :wink: Alebo nech ťahá ako má ,alebo nech zdochne a nerobí blbosti.
Osobne mám radšej spotrebiče, ktoré majú sieťový vypínač,nakolko pri oprave si ho môžem vypnúť a zapnúť kedy chcem.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 04 Apr 2011, 16:09

Ja sa pri oprave nespolieham na sietovy vypinac. Vytiahnem vidlicu zo zasuvky. A aj tak ma uz kopol par krat dost neprijemne kondenzator.
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Príspevok od používateľa Marek89 » 04 Apr 2011, 17:06

Tak som dal 10A istič, rovnaký ako bol teraz. Uvidím ako sa to bude chovať. Ak by som chcel dať nový, musel by som prerabat celý rozvadzač.
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 06 Apr 2011, 20:59

Jerry19 napísal:No to s tym povinnym sietovym vypinacom to ti mozem napisat preco sa o tom uvazuje.

To je preto, ze prisli na to, ze keby komplet cele napr anglicko nepouzivalo SB ale vypinalo vsetko zo siete, tak mozu vypnut nejaku elektraren. Proste ak to vezmes tak ze cela krajina, tak tam sa uz nejaky ten vykon na tych vsetkych veciach co su v SB vo vsetkych domacnostiach atd nazbiera.

Ale mna neprinuti nikto vypinat zo siete televizor atp. Pretoze ja si ho chcem zapnut dialkacom. To, ze zavedu povinny sietovy vypinac je fayn, ale nemozu ludi prinutit aby ho aj stale pouzivali.

Super opatrenie na setrenie energie je zavedenie letneho casu, aby sa lepsie vyuzil cas ked je este slnecne svetlo a aby sa menej svietilo. Momentalne sa o tom uvazuje v Japonsku, kde teraz musia setrit. V Japonsku myslim ze nikdy este nemali letny cas.
To sú rečičky... Keby sme šetrili, od koho by sme kupovali energiu? Toto nám európska únia neschváli. To oni kázali vyradiť reaktory v bohuniciach napriek tomu, že fungovali! To oni nás donútili kupovať el. energiu zo zahraničia! A jak sa stavajú 3. a 4. reaktor v Mochovciach, od začiatku vytvárajú problémy, ktoré by aspoň pozastavili výstavbu... A teraz si myslíš, že by kázali šetriť, aby na nás druhé krajiny nebohatli? Kravina. To jak s pivom... Nie, nezvýši sa daň. A bách, pivo je drahšie, ako bolo. To určite tá kríza a úroda a všetko možné, len nie daň... Pol litra piva u nás stálo 50centov! Teraz 1€. Slovakia...

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Príspevok od používateľa elmara » 10 Apr 2011, 19:38

clarion napísal:Vymena za istič s "C" charakteristikou nič nevyrieši v prípade, že je problém v tom zdroji (comp), ktorý pravdepodobne spieva svoju poslednú labutiu pieseň. Ono sa ešte môže potom stať aj to, že ten "C"kový istič zostane nahodený a vyvalí mu hlavný, alebo poistu v RIS-ke...
No konečně po dlouhé době kvalitní a hlavně rozumný názor!!!
Proč tu pořád řešíte Céčkové jističe???
A co potom selektivita,když hlavní jistič bude Béčko a za ním Céčko?
Tak bude s největší pravděpodobností vypadávat právě HLAVNÍ B JISTIČ!
Já mám doma taky ještě starý IJV 10A bakelit a např. při zapnutí mikrovlnky(velký proudový náraz a indukčního charakteru) a jistič to vydrží.
A při zapnuté konvici a připojení pouze zdroje k NTB,prásk a jistič spinká... :lol: :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Apr 2011, 00:12

Naozaj správna pripomienka,pretože pri volbe typu ističa C musíme počítať aj s jeho oneskorenou reakciou oproti typu B hoci aj vyššej prúdovej hodnoty,aby sa koeficientom neprekrývali
,lebo napr 16A-..B, môže skôr vypadnúť, ako 10A--C. :wink: S tým treba počítať a to som fakt prehliadol.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Apr 2011, 13:35

Bože, to je "kecov" okolo ...

Strč do tej predlžovačky k PC, ..., jeden termistor, napríklad: http://www.gme.sk/_dokumentace/dokument ... -085.1.pdf a hotovo ...

(Môže byť "trochu" horúci ! Tak rozmýšľaj, kde ho umiestniš.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 12 Apr 2011, 21:06

S tou voľbou ističa by som to bral trochu vážne.

Ak tam má B10A tak je na to asi dôvod (pravdepodobne ťahaná 2,5 hlina).

Osobne by som to riešil v tomto prípade náhradou za C10A ale určite nie za B16A alebo nedaj bože C16A. Ak tam má Cu2,5 tak nevidím problém ale podla popisu ističov tak bude ešte Al rozvod a určite nie 4 hlina. Al2,5 sa pri 10A pekne hreje (vlastná skúsenosť).

Inak ak si pozrieš pribeh B a C tak ti kludne C16A vyhodí radšej B25A na prívode a spadnutie C16A je iba dobeh tepelnej spúšte. Selekcia istenia je dobrá vec. Ešte že máme toľko druhov ističov. Aspoň je o čom diskutovať a hlavne špekulovať.

PS: mne zdroj od notasu vyhodí C10A úplne hravo ak je vyšlapaná predlžovačka. Mám doma dve zásuvky kde zaručene vyhodím zásuvkový okruh. Mal by som asi kúpiť nové.
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Príspevok od používateľa Marek89 » 12 Jún 2011, 12:44

Od vymeny istica ziadne vyhodenie sa nekonalo. Cize istic bol na chybny.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 12 Jún 2011, 18:28

jen jedno doporučení pro příště - kdybys potřeboval měnit jistič za nový a nechtěl překopávat rozvaděč tak si vem nějaký vyhledávač a do něj napiš "retrofit". Jsou to nové jističe mechanicky přizpůsobené tak aby se daly vyměnit za staré kus za kus bez úprav. V krámech je běžně skladem nemají ale jsou schopní je na požádání objednat.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok