Veľká spotreba elektriny?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Veľká spotreba elektriny?

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jún 2011, 18:56

Gumeny napísal:Čaute,
minulý polrok (tak chodia faktúry, nie?) sme za elektrinu platili nehorázne prachy - skrátka o dosť viac ako kedykoľvek predtým. Nedávno som začal pátrať, prečo asi? Zapísoval som si čísla z elektromeru každý deň a vyšla mi
spotreba asi 40KW/h za deň
. Nie je to trochu veĺa? A to bol denný prúd, potom tam máme aj druhý elektromer pod ním a to je asi nočný, že? Dnes som kontroloval a za hodinu som nameral asi 2 KW/h a to bol len asi pol hodky zapnutý televízor plus mraznička, chladnička a svetlo.

Po vypnutí ističov sa elektromer netočí.

Zdá sa mi to trochu veľa a neviem, či sa to ešte nejako prepočitáva inak alebo čo, ale chcem počuť váš názor.

Ďakujem
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 13 Jún 2011, 20:24

Vypni lednici. Ona to bez proudu hodinu vydrží a uvidíš co naměříš.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
yozify
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 05 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa yozify » 13 Jún 2011, 20:56

Pani montovali uz aj niekomu z Vas elektronicke prepinanie Nocny-Denny prud?

Vyzera to akoby istic je to biele a blika na tom zelena ledka. Ma to niekto a ak tak na akom principe to funguje? Technik co to daval vravel ze prepinanie Nocny-Denny prepinaju oni na dialku a uz to nebude mechanicky hodinamy co boli v rozvadzaci.
0
Mam rad sviatky lebo je cez ne 100% priplatok.

Všetko čo sa môže pokaziť, sa proste raz pokazý.

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 13 Jún 2011, 20:57

Ty nevieš o komunikácii po elektrickej sieti? Bez všetkej srandy.

Používateľov profilový obrázok
petr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 424
Dátum registrácie: 26 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Záhorí
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa petr » 13 Jún 2011, 21:54

V nocnom rezime sa jedna perioda sinusovky sa "zobere" a rozseka. Opakuje sa to raz za nejaky cas, napr. minutu. Ked ta masinka nezaregistruje rozsekanu "sinusovku" tak prepne do denneho rezimu. Takze pre spekulantov - nejde to ojebabrat napr. vytahnutim poistiek v po dobu "impulzu". Maju to velice dobre prespekulovane.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Jún 2011, 23:28

Mechanické prepínacie hodiny volakedy prepínali v pevne nastavenom čase /od22.00-6.00/napájanie do cievočky v elektromeri ,ktorá preklápala počítadlo na denný prúd alebo na nočný prúd.Bol tam pevne stanovený čas VT a NT.
Podla toho sa zaviedlo pomenovanie ,,nočnmý prúd"

Nové prepínače HDO/Hromadného dialkového ovládania/sú elektronické a časy prepínania VT a NT už nie sú také stabilné,ako predtým.
Teraz je možné ,,nočný prúd odoberať aj cez deň,takže je to skôr nazývané Vysoká alebo Nízka tarifa odberu.Na stránkach Energetických spoločností sa dajú vyhladať presne časy prepínania pre každý rozvodný závod v určitom regione.
Prepínanie sa robí zaslaním ,,telegramu"po rozvodnej sieti do všetkých prijímačov HDO v tom rajone,tak ako písal Petr.Je to séria impulzov /kód/namodulovaných do rozvodu, ktorý prijímač HDO vyhodnotí a prepne počítadlo sadzby z VT na NT, alebo opačne.
Naozaj sa to nedá oklamať v tom zmysle,že pri vysokom tarife bude počítať nízky tarif.
V prípade potreby sa dá obísť HDO,tak že na spotrebič privedieme HDOčkom odpojený nulák, priamo zo zbernice,/napr. na ovládaciu cievku stykača kotla pri oprave počas výluky/,ale musíme počítať s tým, že elektromer nám bude spotrebu počítať vo Vysokej tarife,akoby výluka nebola,pretože počas výluky NT,čiže kedy nemáme lacnejší ,,nočný prúd".elektromer počíta VT.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 14 Jún 2011, 16:36

Podľa mňa sa tu rieši vysoký odber, nie denný a nočný prúd a ako to funguje. ;)

Radšej keby plastový povedal, že či nejakú radu skúsil a či mu to pmohlo...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 33 sekundách:

Pardon. Gumeny.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Jún 2011, 06:53

Viem čo je pôvodná téma, ale ked sa tu načal aj tento problém, tak som to len na upresnenie vysvetlil, a možno že aj HDO mu spôsobilo vysokú faktúru.Hoci už nie je celkom jasné či faktúru, alebo len vysoký odber v kWh,lebo je tam nejaký zmätok/4-alebo 40kw/,ale ked sa neozýva, kto má vedieť? :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 15 Jún 2011, 16:47

Však ja nebuzerujem, len je zaujímavé, ako skončíme vždy pri inej téme :D

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 15 Jún 2011, 19:00

Tohle s tím ale může souviset. Nefunkční HDO nebo zapečený stykač by mohl způsobit vysoký odběr a nebo jen vysokou fakturu.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 16 Jún 2011, 16:33

Myslím, že problém vyriešil, chyba bola medzi očami. Pravdepodobne prehliadol desatinnú čiarku. Takže to neni ani nočný prúd, ani sused cigáň, ani skleník...

Keby sa však aspoň ozval, ako pokročil a či mu boli naše rady aj prd platné.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 17 Jún 2011, 03:06

No tím si nejsem jistý. Psal že mu došla moc pěkná faktura a teprve na základě toho začal sledovat odběr.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 17 Jún 2011, 07:36

ujo-elektron napísal:Však ja nebuzerujem, len je zaujímavé, ako skončíme vždy pri inej téme :D
Inej téme? Väčšina členov podľa mňa HDO nepozná, takže podrobná info od 5ka bola naozaj na škodu... :roll:
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Veľká spotreba elektriny?

Príspevok od používateľa mano » 14 Dec 2022, 10:14

chcel by som poprosiť o radu nakoľko sa tiež borím doma myslím, že s vyššou spotrebou ako by bolo milé. Podozrievam mrazničku - starú Calex Symphony 130 - pozeral som na nete približnú spotrebu čo je 0,92 kWh/24 hod.
Rozmýšľam nad výmenou za kombinovanú chladničku s mraziakom ktorú teraz nemáme vôbec zapojenú s tým, že by som ten 130l mraziak zrušil. Na tú chladničku píšu spotrebu: Spotřeba energie: 0,77 kWh/24 hod
Logicky by to teda bolo menej len či to je aj naozaj tak ?
Ďakujem
145058394 (1).jpg
145058394.jpg
145319306.jpg
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Veľká spotreba elektriny?

Príspevok od používateľa Ilija » 14 Dec 2022, 10:22

To by bolo menej, ale na mesačnom účte za rozdiel si možno len zmrlinu kúpiš...

Otázka je správnosť toho Calexu, tesnenie, stav kompresoru, chladiaceho plynu....
0

mano
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 09 Feb 2012, 07:40

Re: Veľká spotreba elektriny?

Príspevok od používateľa mano » 14 Dec 2022, 10:27

asi máš pravdu....už pokukujem na merač spotreby, to asi bude najrozumnejšie ked kúpim a porovnám
0

Napísať odpoveď