ako oživiť Pb akku z UPS zdroja

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

ako oživiť Pb akku z UPS zdroja

Príspevok od používateľa borec » 31 Júl 2011, 17:19

Chlopi mám trochu problém. Mám v UPSke dve tieto baterky v sérii na 24V. Pred časom som UPS v čase núdze používal ako zdroj keď som prerábal elektriku v garáži pokým sa baterky nevybili. Medzičasom som na UPSku zabudol a ležala takto asi 3 týždne na stole s vybitými baterkami.
teraz k problému. Jedna baterka vyzerá byť K.O. Po pripojení záťaže napetie ihneď klesne na 9-10V a padá. Avšak pri nabíjaní má normálne 13,8V. Momentále som baterku zapojil na nabíjačku ktorou nabíjam aj baterky do auta a nabíjacie napätie je momentálne 14,2V a baterka papá prúd o hodnote ledva 50mA. Čo s tým páni, pôjde to ešte nejak "naformovať" ? Vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 31 Júl 2011, 18:20

Pravdepodobne sa ti na nejakom článku vytvorila vrstva PBSO4, ktorý má veľmi zlé vodivé vlastnosti. To je pre celú túto batériu asi koniec. Batéria sa správa približne ako zdroj napätia s veľkým sériovým odporom. Čo sa týka UPS, tak moja tie bat šťaví skoro pod 10V, a dosť hlboko ich vybije, ak ideš úplne na doraz pokým nevypne, a ak si ju nechal v takomto stave, tak to pre ňu znamená rýchlu smrť. Ešte sa dá, že batériu pulzne nabíjať 1/10 a v zápetí vybíjať 1/50 prúdom, vtedy sa vraj oddelia vrstvy soli z elektród, ale nerozpustia sa. Batéria potom ide lepšie, no už nieje tak tvrdá, pretože pri presune molekúl(skôr častíc) elektrolitu tam bránia práve tie vrstvy soli.

O tomto oživení vie čo to povedať dolfi, a niekde sa to už riešilo a je tu napísaný aj spôsob ako to spraviť.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 31 Júl 2011, 19:14

Čo som ja odpozoroval...tak keď dáš baterku napr. na hodinu klasicky na nabíjačku odpojíš a napätie klesá prudko...tak je mŕtva...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
borec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: 11 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa borec » 31 Júl 2011, 19:17

nie toto nerobí. Ostáva na 12 - 12,1V po odpojení z nabíjačky. Jedine ak pripojím záťaž (jedno vlákno H4ky žiarovky)
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 31 Júl 2011, 19:23

Aj ju nabíjaš napr 3.5V, necháš nabiť, potom odpojíš, tak na koľko klesne samovoľne? ak pod 12.5V, tak už to má viac/menej za sebou.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok