Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Sep 2012, 22:06

LUI ti v podstate odpovedal ...

Tá UPS Smart APC 2 200 VA bude určite potrebavať 48 V na baterkách. Tam potom tie 217 W panely bude treba zapojiť do série, (2 x 29,6 V je v pohode). Horšie to bude s tými 50 W. Tam tých 45 V pri Pmax. bude asi moc málo, aby vôbec čosi tieklo do baterky.

Kapacita akumulátora, čím viacej, tým lepšie. Samozrejme. Ale nakoľko len chceš nahrádzať časť spotreby domácnosti, tak môže byť aj menšia. Ale treba brať do úvahy aj max. možný prúd. Pri 48 V a 2 kW je to asi 40 A. A takýto prúd sa určite nedá trvalo "ládovať" do 40 Ah baterky. (Aj keď pôjde menič a časť prúdu pôjde do neho).

No hlavne si to treba aspoň približne spočítať. Polovica kapacity baterky záloha pre výpadok siete a druhá polovica (horná) pre úsporu el. energie. Ale začína tu menší problém. 2,2 kVA UPS má len asi 1,6 kW výkonu. Ak panely budú dávať viacej, tak časť sa bude musieť akumulovať. A to aj pri plnej záťaži na UPS, (reálne sa asi podarí čerpať z UPS menej, ako je 1,6 kW). Takže ten management okolo bateriek bude musieť byť trochu zložitejší ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa marioo » 18 Sep 2012, 20:36

Ďakujem za rady a nápady....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Merak » 18 Sep 2012, 20:40

aké batérie plánuješ použiť?
nejaké bezúdržbové Sealed Lead-Acid alebo nejaké klasické napr. autobatérie?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa marioo » 20 Sep 2012, 07:45

Zatiaľ zrejme trakčné olovené
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Sep 2012, 16:24

marioo napísal: Rozmýšľam pri prebytočnej energii o zohrievani vody elektrinou v bojleri elektrickom... špirála na DC ? akurát Lui mi hovoril že bude problém s termostatom... zrejme kvôli spínanému prúdu... ale tak to by som vyriešil nejakým stykačom... /alebo dalo by sa rozumnejšie ? triak, tyristor ?
Páni, nekopírujte celé viacnásobné odpovede. Vypadá to strašne a nemá to žiadnu informačnú hodnotu ...

Všetko sa dá ! Len otázka znie, či si schopný zohnať nejakú dostatočne výkonnú špirálu na 48 V ...

Trebárs 2 200 W špirála na 230 V má za studena odber asi 10 A a odpor asi 23 Ohm. To je trvalý odber asi 2 A a výkon asi 100 W na 48 V. Teda, nič moc ...

Iným riešením je to prehnať cez menič. Samozrejme, nejaké straty tam budú. A ďalší problém, vysoký príkon špirály, sa dá znížiť napríklad trafkon v "mínus sérii" s 230 V.

Ešte ďalším riešením je dostatočne veľká baterka. Tma v podstate trvá asi 2/3 dňa a len 1/ 3 je slnko (ak je). Takže, minúť elektrinu je kedy. Len ju treba mať kde uskladniť ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa marioo » 22 Sep 2012, 16:54

Takže len tak fuknúť 48V do 220V špirály by asi veľký význam nemalo... ako si to myslel s tým trafom v sérii ?
A menič ? asi by ľahol, keby mal stále zapnutú špirálu napr 1-2 kw ? to by tam musel byť aspoň 2-4 kw menič ? zniesol by napr 2kw menič trvale odber 1,5kw ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Sep 2012, 21:28

Primár zapojíš na zvýšenú sieť (paralelne) a sekundár v protifáze v sérii so sieťou. (Správnosť pripojenia sekundáru zistíš obyčajným voltmetrom. Ak je výstup sieť + sekundár, tak sa napätie pričíta (zvyšuje), ak je výstup sieť - sekundár, tak sa napätie odčíta (znižuje). (A bolo to tu už párkrát dávané. Pohľadaj) !

2 kW menič by mal zniesť trvalo dodávať 2 kW(kVA). Okrem iného, obyčajne má implementovanú aj ochranu proti prehriatiu ...

S UPS je to "mierne iné". Prečo, neviem ! Výrobca udáva aj zdanlivý výkon (napríklad 2 200 VA) a aj činný výkon, (pri tomto zdanlivom výkone je udávaný asi 1 600 W). Nechápem ! A už som sa pýtal aj tuná na fóre, no nikto nereagoval ...

No a konkrétne k napájaniu bojlera. Takmer všetky majú príkon 2 kW. Aby sme ich 2 kW príkon znížili asi na 1 500 W, (možno napájať z UPS 2,2 kVA), tak stačí znížiť napätie trochu pod 200 V. Prúd trafom bude asi 7,6 A, (a potrebný výkon trafa asi 250 VA = 32 V x 7,8 A).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa marioo » 25 Sep 2012, 00:04

Ešte mám jednu otázku, rozchodil som maľú škatuľu s procesorom ... mám tam analógové vstupy s parametrami 0-10 V Rin 91k krok po 0,01V a na prúd 0-20mA Rsh=500 krok po 0,02mA. Chcel by som tymito "vstupmi " merat napatie na baterkach , na paneloch atd a aj prúd.. čiže tam treba niečo pred to zapojiť... netuším čo ani ako, poradí mi niekto ? V by som chcel mať rozsah 0-100 V a ampéére 0 - 60 A ďakujem za radu
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Sep 2012, 14:15

Našiel som to nakreslené aj u seba:

Samozrejme, na väčšinu zariadení ide použiť aj Back UPS (pravouhlý priebeh). Na bojler samozrejme tiež. Dokonca ak by sa ti podarilo zohnať 120 V UPS, tak to máš bez všetkých serepetičiek a výkon do bojlera by bol okolo 500 W.

A k tomu prúdu a výkonu trafa. Však si to pripíš k tomu obrázku a trochu porozmýšľaj ! Cez sekundár ide predsa výstupný prúd. Tak tým je limitovaný celkový výstupný výkon, resp. naopak, ak máme definované potrebné zníženie napätia, výstupný výkon, tak máme aj prúd. A spočítať výkon trafa snáď dokážeš ...
Prílohy
Trafo.png
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa marioo » 28 Sep 2012, 22:31

nakreslíš mi ten klopný obvod prosím ťa ?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Thales » 06 Okt 2012, 00:50

Mario neklikej prosím na tlačítko "citovať" když neumíš jeho funkci správně vyhodnotit. Používej tlačítko "odpovedať" vlevo dole. Tlačítko "citovať" se používá jen výjimečně a to tehdy, pokud reaguješ na příspěvek, který padl již dříve nebo je to nutné z důvodu přehlednosti, kdy není možno použít standardní odpověď. Pokud běží diskuse plynule pak je zbytečná citace, jen to diskusi znepřehledňuje.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Okt 2012, 13:55

marioo napísal:nakreslíš mi ten klopný obvod prosím ťa ?
Já som na to akosi pozabudol ...

Čosi "obligátne" (stále dokola) som namaľoval. Použil som tam lacné 24 V/ 15 A (10 A pri 230 V) relátko. A túto skutočnosť som využil na to, že obvod by mal fungovať možno od 24 V až do prierazu T2 (podľa katalógu 80 V).

Samozrejme, v obvode sa dá použiť aj 48 V relátko. Vtedy je najjednoduchšie tam nedať LED1.

Prepínacie napätie by sa malo dať nastaviť hodne okolo 48 V. Hysterézia sa moc presne spočítať nedá, (resp. aj tak by to nesedelo). Takže, treba ju pomerať a nastaviť zmenou R5, (jeho väčšia hodnota zmenší prúd cez T1 a tým zväčší hysteréziu). Teraz ju odhadujem asi na 1,5 V ...
Prílohy
odpojovač.png
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa rogi » 12 Nov 2012, 11:03

a já že kde miznú slnečné panely, hlavne tie čo sú rozmiestnené na "BABE" čo napájajú semafory :lol:
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 12 Nov 2012, 12:44

velmi vtipné.... :lol:


...ináč tie sú moc maličké..... :wink:
0

matej_bb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 20 Feb 2013, 18:34

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa matej_bb » 20 Feb 2013, 18:37

Zdravím všetkých, predovšetkým Dolfi-ho a Berta.
Po oboznámení sa so situáciou u LUI-a a celým týmto vláknom, by som položil otázku prečo vlastne nebolo vyskúsané riešenie so zdvojovačom.
Teda, pripojiť 6kW menič k frekv. meniču nie cez to 1,5kW oddelovacie trafo a 2 Graetz mostíky, ale len cez zdvojovač, tj. jeden vodič z 6kW meniča pripojiť na stred medzi kondíky a druhý vodič cez jednu diódu na horný kondík a cez druhú diódu na spodný kondík.
Mám totiž pocit, že ten frekv. menič pri nábehu tých strojov proste nestíha preto, že cez to oddelovacie 1,5kW trafo ide výrazne väčší výkon ako 1,5kW čo sa prejaví poklesom napätia na výstupe.
Tým zdvojovačom by sa aj znížil úbytok napätia a straty v tých diódach pretože teraz prúd ide v každej polvlne cez 4 diódy, a pri zdvojovači by to bola len 1 dióda.
Ako diódy pre ten zdvojovač by šiel použiť jeden z tých Graetzov čo tam teraz sú "v sérií" a to tak že + mostíka sa pripojí na + horného kondíka a - mostíka na - spodného kondíka, oba zostávajúce konce mostíka sa spoja paralelne a pripoja na L z 6kW meniča a N sa pripojí medzi kondíky.
Bolo by ale dobré, pred tým ako sa to vyskúša, tam zmerať osciloskopom čo sa tam vlastne deje pri zapnutí tých strojov čo to vyhadzujú. Toto rád zabezpečím pri najbližšej ceste okolo. :)
Napájanie na vstup frekv. meniča riešené cez tie 2 trafá a znížené o pár voltov si myslím že môže ostať, lebo keďže je to napájané z jedného meniča (6kW) tak v podstate by už nemal nastať stav že nejaký výkon si bude frekv. menič brať z tohoto vstupu lebo na ten DC medziobvod je pripojený priamo menič len cez ten zdvojovač a nieje tam to 1,5kW trafo na ktorom sa môže niečo zrážať. Takže na medziobvode by malo byť vždy väčšie napätie ako na vstupe frekv. meniča bez ohľadu na veľkost záťaže.

Rád by som poznal váš názor na tento nápad.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Feb 2013, 20:40

Toroidné trafo nárazovo dokáže preniesť niekoľkonásobok svojho výkonu bez nejakého výrazného poklesu napätia. Preto polovica výkonu meniča (3 kW), mu nemôže robiť problémy. A nejaká dióda naviac pri tom napätí nemôže hrať rolu ...

Už som znovu zabudol, koľko má ten frekvenčný menič, (tuším 7,5 kW). A on tuším prvých 5 sec. je schopný dodať dvojnásobný výkon a potom ďalších 30 sec 150 % výkonu. Aby tá sústava, (menič + frekvenčný menič), nabehla ako tak s plným výkonom, bolo by dobré do frekvenčného meniča priviesť aspoň tých 150 % výkonu, (11 kW).

Pôvodne to bolo navrhnuté a zapojené tak, že frekvenčný menič bol regulérne pripojený na sieť 3 x 400 V, (565 V na medziobvode), do ktorého bolo tlačených asi 650 V z toho 6 kW meniča, (priamo + toroid), usmernené a "trochu" vyfiltrované napätie 4,7 mF kondenzátorom). No a čo nestihol menič, to si jednoducho potiahlo so siete, (až do tých max.15 kW).

No LUI to chcel úplne samostatné, tak tam zrejme s Bert-om dobastlili napájanie elektroniky, (cez vstup frekvenčného meniča), a odpojili to od siete. Takže, frekvenčný menič nedostáva dostatočný výkon a asi to kvôli tomu občas skolabuje ...

Zdvojovač napätia bol skúšaný. No neviem, či si vieš predstaviť, aké prúdy tam tečú. Celý čas sa tu vadím s niektorými členmi fóra, keď takýto zdvojovač doporučím niekomu použiť na 100 W zosilňovač. Tuná pri 6 kW meniči a 230 V sa jedná o prúdy asi 25 A. A to je baj očko stredná hodnota ! Ale v špičke tie prúdy nadobúdajú možno 6 - 7 násobnú hodnotu !
Naviac, na 25 A pri dvojcestnom usmernení treba kapacitu tak 2,2 mF/ 1 A pri nižších napätiach. Pri 325 V nech je to 1 mF/ 1 A. Pri jednocestnom usmernení minimálne dvojnásobok. Takže batéria kondenzátorov min. 2 x 50 mF/ 350 V a dve diódy tak do zváračky aspoň na 700 V ...

Nuž hold, zvolilo sa také riešenie, aké sa zvolilo a aké sa dalo zrealizovať. Len pri nanovo upravenej koncepcii, by to chcelo aspoň dva také 6 kW meniče. A tam by už nebolo nič treba. Len ich usmerniť, trochu vyfiltrovať, zapojiť do série a pripojiť na medziobvod ... :wink:
Alebo, zapojiť do medziobvodu pár desiatok 12 V bateriek do UPS, ich držať nabité a aj ten 6 kW menič potom bohato stačí. (Veľkú časť tých bateriek ešte mám doma. A o peniaze za 40 ks ma odr*al jeden akože podnikateľ, (já hovorím že chrapúň), z východu ...). :?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

matej_bb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 20 Feb 2013, 18:34

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa matej_bb » 21 Feb 2013, 12:15

Ahoj Dolfi, díky za odpoveď. Neviem nikde nájsť v tomto vlákne k akým výsledkom sa dospelo keď bol ten zdvojovač skúšaný ..
No každopádne, prehnal som to cez simulátor, v súčasnom zapojení aj so zdvojovačom.
Pokiaľ správne tomu rozumiem, v súčasnosti je to zapojené takto:
Súčasné zapojenie
Súčasné zapojenie
... a simulácia:
Súčasné zapojenie - simulácia
Súčasné zapojenie - simulácia
Vrcholové napätie na kondíkoch máme 618V a v "údolí" máme 585V. Špičkový prúd do kondíkov je 81A, ovšem treba si uvedomiť že simulácia neráta s impedanciou meniča, káblov, ani toho 1,5kW trafa.
Navrhované zapojenie so zdvojovačom:
Zdvojovač
Zdvojovač
... a simulácia:
Zdvojovač - simulácia
Zdvojovač - simulácia
V obidvoch prípadoch je to zaťažené 65 ohm, čo pri 600V znamená ca 5,5kW záťaž.
Tu máme vrcholové napätie 612V a v údolí 580V. To je len o 2-3 volty menej ako pri súčasnom zapojení, ale opäť, v ideálnom prípade - neuvažujeme impedanciu meniča a káblovačky, lenže rozdiel je ale ten že tu nám nefiguruje impedancia oddeľovacieho 1,5kW trafa.
Prúd je tu ale podľa simulácie väčší - až 136A, keď nepočítame oné impedancie..

Totižto LUI raz písal, že skúsal tie 5,5kW stroje tuším hoblovačku či cirkulár, chvíľu to vraj šlo a potom to vyplo, a že potom skúsil tie trafá čo sú na vstupe frekv. meniča a že veruže boli teplé. To znamená, že podstatná časť energie šla tadiaľ, a to znamená že napätie pre výkon, ktoré sa robí cez to 1,5kW oddelovacie trafo, bolo nižšie ako napätie na vstupe frekv. meniča, a keďže pokiaľ to chápem správne sú tie trafá na vstupe meniča napájané z toho istého, 6kW meniča (UPS) tak to znamená že napätie muselo klesnúť nie na tom 6kW meniči ale na tom obvode ktorý robí tých 600V pre medziobvod, no a tam je prvok s najväčšou impedanciou práve to trafo. Už tam nieje ani tá 24V žiarovka .. proste mi to vychádza najskorej na to trafo. Neverím že ten 6kW menič to nezvláda. No určite keď budem mať cestu okolo tak to pomeriam osciloskopom. Musíme na to ísť vedecky .. :-D
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Feb 2013, 21:19

matej_bb napísal: Musíme na to ísť vedecky ...
Absolútne súhlasím ... :lol:

Človeče, si ma šokol s tými simuláciami ...

Teraz si spomínam, že ten začiatok realizácie bol trochu viac zmätočný. Tie 4G7 kondíki ešte neboli na svete, (prišli až dodatočne). Skúšali sme to s nejakými pár sto uF kondíkmi. A to moc nefungovalo. A ani neviem, či som tam mal osciloskop. No v každom prípade, "nebol čas" ho použiť ...

Ak by tá simulácia bola aspoň trochu pravda, tak ešte jeden pár kondíkov by sa oplatilo zohnať. No nie pre súčasný stav. (Naviac, nejaká kapacita, a určite nie zas až taká malá, je aj vo frekvenčnom meniči).
Ale, LUI tam mal, (a asi teraz má ešte viac), rôznych UPS-iek. A v podstate nepotrebuje nič viac, len trochu slušné dve diódy, (alebo jeden mostík aspoň na 700V, kde sa hodia dve a dve diódy paralelne), a môže podľa potreby ďalšie UPS-ky pripojiť.

Áno, 6 kW menič je vo viacerých prípadoch dostatočný. No má tam stroje, (prípadne odsávanie + stroj), kde by vyšší výkon ako 6 kW, bol prospešný. Totiž to, UPS-ky a asi ani ten 6 kW menič, sa moc preťažiť nedajú. Ak im "príde ťažko", tak sa jednoducho len vypnú ...
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 23 Feb 2013, 20:28, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa LUI » 22 Feb 2013, 21:34

Dolfi napísal: Človeče, si ma šokol s tými simuláciami ...
Ahoj Dolfi Majster.... :D
Tak dnes bol u mňa Matej_bb na návšteve.... :D ...tak dalšia stránka bude celá zaplnená simuláciami.... :D
A podarilo sa mu prísť aj na to,ako vyriešiť to,aby mohli ísť stroje všetky úplne bez siete.... :D
Nechcem nič predbiehať,ak sa k tomu dostane,tak to pekne vysvetlí... :wink:
Už teraz mu dakujem za další pokrok... :prayer: .... :rock:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Využitie fotovolt. panelov doma a v dielni

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Feb 2013, 21:49

Nenapínaj ! Aspoň jednoduchou formou cez SS napíš, ako je to teraz, po novom.

Samozrejme, pozriem si, (a zoponujem), aj profi výklad od Mateja_bb ... :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 23 Feb 2013, 20:29, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok