Motor z magneťaku

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dorques
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 17 Sep 2007, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Dorques » 22 Máj 2008, 20:42

oka vyskušam to rozbehnúť s PWM reguláciou
Čo poviete na toto?
http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/wmp.htm
Skúšal som to na nepájivom poli a akosi sa mi prehrieva ten výstupný 56ohm rezistor,celkovo otačky blbo reguluje.
Chcel som sa len spýtať...schéma je OK chyba je u mňa ano?:)
A ešte jedna vec...nemusí byť ten motorček na 12V však?
0

berco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 39

Príspevok od používateľa berco » 22 Máj 2008, 21:24

princip schemy je oka akurat mas problem v tom ze rovno budis silovy tranzistor je adi lepsie to spravit s dvoma v podsatte darlinkton ... ide o to ze velmi zatazujes vystup tej 555 a je mozne ze nevybudis ten tranzistor dostatocne ...

inak ten odpor sa ti bude prehrievat s tym nic nespravis jedine ze tak ako som pisal urobis viacstupnovy koncak ...

co sa tyka toho motora moze byt aj na mensie napatie pokial to vyregulujes tak nemas problem ...

ja som prave toto vyuzival ze som daval motory na mensie napatie a budil som ich plzne vacsim vtedy ziskavas vacsiu silu motora pri malych otackach
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 22 Máj 2008, 21:44

a co som ja hovoril? vsetci sa tak cudovali ze to triakon nepojde

berco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 39

Príspevok od používateľa berco » 22 Máj 2008, 21:55

joži napísal:a co som ja hovoril? vsetci sa tak cudovali ze to triakon nepojde
pockaj jozi ale toto je o niecom inom

tu uz ma jednosmerny motor to ked zopnes triakom tak ti to ostane zopnute

to by si tam musel este riesit vypinacie impluzy to uz je ale na taketo male prudy zbytocne ...
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 23 Máj 2008, 08:10

Možno blbec otázka : čo to má hýbať, akú činnosť to má vykonávať.?Som akosi stále v tom , že ten motor je asi synchronný . Tam to zrovna neni o výkone, ale o synchronnosti so sieťou, a teda ak ide o reguláciu, tak by bol možno vhodnejší iný typ motoru.. Tá volba druhu motora v MGF bola práve kôli stbilite otáčok ...Nejde o rýpanie , ale o prevenciu pred sklamaním a zbytočným nákladom , končiacich neúspechom ...
0

berco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 39

Príspevok od používateľa berco » 23 Máj 2008, 09:10

pokial som to pochopil spravne tak chce tocit nejaku gulu ktora ma asi stvrt kila takze co sa tyka vykonu tak tam asi netreba nic extra... inak mozno skusit zobrat servo a vybrat z neho dorazy to ma dost silne a dopomala urobene prevody ..
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 23 Máj 2008, 09:30

Pokial niečo ako disco guľu , tam by som sa na reguláciu asi vybodol. Zapnúť , a nech sa točí . Osobne som na túto vec použil práve synchronný motor, čo bol vtedy pohon časového spínača - schodišťového . Neskôr to jeden kamará urobil z programárora z pračky - tiež synchronný motor . Guľa bola z polystyrénu , a oblepená zrkadielkami...
0

Používateľov profilový obrázok
Dorques
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 17 Sep 2007, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Dorques » 23 Máj 2008, 09:41

no presne tak bude tam využitý princíp disco gule.
Len mi ide o to že rychle otačky mne tam nevyhovujú pri tom a keď to šupnem ber regulatora,potom tam tu guľu ani nemusím dávať.
Takže potrebujem roztočiť povedzme štvrť kilovu disco guľu do pomalých otáčok...samozrejme nie manuálne :)
Čím? :) skušal som len čisto s js motorčekov s tou PWM reguláciou čo som sem hodil link no už som to na tri razy zapojil a furt nebaví jak ma....
A to som mal mať všetko dneska hotové...a ešte som vždy pritom jak to roztočiť..:D
0

berco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 39

Príspevok od používateľa berco » 23 Máj 2008, 09:51

treba si uvedomit este jednu vec ...

neviem sice ake JS motory si pouzival ale vacsina z nich toci niekolo tisic otacok ... a ty ches par otacok ...

problem je v tom ze aby sa ti vobec roztocil musis mu dat nejake to minimum a ty zjavne ches este menej ako je jeho minimum co dosiahnes PWM regulaciou ... v tomto pripade ti uz neostava nic ine ako tento motor sprevodovat mechanicky ... tiez som stym mal problemy ked som chcel ozaj male otacky ale po prevode sa uz dalo hovorit o ozaj malych otackach ... toz mechanika je asi tvoje vychodisko ...

btw samozrejme pouzi kombinaciu mechanicky prevod + PWM regulaciu otacok ...
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa alexandr » 23 Máj 2008, 10:12

Budem asi ako odpadoví majster, ale jedna návšteva zberného dvora, a doporučujem motorček taniera z mikrovlnky a basta ....Ďalšia možnosť programátor z pračky , iné ma momentálne nedapadá .... Treba si uvadomiť , že to musia byť ozaj pomalé otáčky ! Ten odraz po stene má byť pohybujúci sa bod, nie bežiaca čiara , teda asi aj ten z mikrovlnky bude treba spomaliť ....

p.s. mám jeden servomotor- jednosmerný s vhodným prevodom , bol by tam vhodný , je to nové nepoužité....
0
Naposledy upravil/-a alexandr v 23 Máj 2008, 10:22, upravené celkom 1 krát.

berco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: bratislava
Vek: 39

Príspevok od používateľa berco » 23 Máj 2008, 10:22

heh no jo mozno sti je vela netreba sa bat improvizovat ;) ... ja osobne som zastancom JS motore koli jednoduchsti regulacie ... ale kldune pouzi co ches ... je to len a len na tebe ;)
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 23 Máj 2008, 13:01

Minule som s kamaratom riesil podobny problem..potreboval tocit disco gulu, lenze nemal vhodny motor. Kedze sme doma mali pokazeny el. sporak s grilom, tak som vymontoval motor aj s prevodovkou na tocenie rostu grilu. Nahodil na to gulu a frcalo to perfektne. Motor bol na 230V. Ziadna regulacia otacok nie je podla mna potrebna...
0

Používateľov profilový obrázok
Dorques
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 17 Sep 2007, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Dorques » 26 Máj 2008, 12:08

ok dikes chlapi za rady takže pojdem to omrknuť do zberni ,aj keď tak rozmýšľam za 2 kilka bez poštovného mam origo motorček na tu guľu. Ibaže ja to potrebujem položiť na stôl a ne strop...no nič nejak to už poriešim..keď to bude hotove upnem videjko :)
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa stefanSK » 23 Dec 2021, 09:35

Nechcem zakladať novú tému, tak to dávam sem do starej témy aby to bolo pohromade.
Môj problém sa týka motora z magnetofónu TESLA B101.
Tento motor je primárne určený na napájanie napätím 220V,
Teraz máme 240V (u mňa doba bežne 245V). Táto zmena v napájaní sa prejavuje v tom, že už po chvíle prevádzky je
vinutie aj cievky (obe rovnako) citeľne teplé. Neviem iste, ale zdá sa mi, že toto oteplenie má za dôsledok
pokles otáčok hriadeľa posuvu pásku z 350ot/min (nezaťažený) na asi 345 ot/min, čo je
počuť aj v reprodukcii.
Ďalej meraním indukčnosti cievok som zistil, že rozdiel v jednotlivých cievkach je 26mH.
Z akého dôvodu? Kvôli rozbehu motora?
Dá sa dodatočným navinutím niekoľkých závitov (výpočtom mi vyšlo 160) docieliť to, aby
sa motor nehrial? Takouto úpravou sa zmenia vlastnosti motora?
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa Jirka84 » 23 Dec 2021, 10:42

Stefane,
sice mám na stolu momentálně "Юпитер-202-стерео"na vyčistění a kontrolu, ale
mám ve sbírce jak B100 tak B101, v dokumentaci je 220V±10% 50Hz, tak by to nemělo mít znatelný vliv na rychlost .Zkus poměřit proud po zapnutí a po zahřátí, možná je načaté vinutí. Zkusím Ti dát do večera svoje měření pro porovnání.
PS Cívky s páskem mám v obou modelech...ještě mě čeká "po roce" řada Sonetů... aspoň urychlím přípravu na vánoce a Silvestra :lol:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 23 Dec 2021, 11:03, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Dec 2021, 10:56

Mne sa tvoje úvahy moc nepozdávajú. Akosi si neviem predstaviť, prečo by sa ohrevom motora mali počuteľne zmeniť (znížiť) otáčky ? Napokon, 240 V je ešte v + 10% tolerancii z 220 V. (Vlastne, jedna možnosť ma napadla. Medzizávitový skrat, zhoršujúci sa s ohrevom).

Pravdepodobnejšia je možnosť zvýšenia mechanických strát ohrevom, (ložiská, zadieranie rotora a pod.).

Napokon, môžeš napríklad odčítaním 24 V zo sieťového napätia, (pomocou trafáčika), vrátiť napätie "do normálu" a uvidíš ... :wink:

(Predbehli ma ! :crying: )
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa stefanSK » 23 Dec 2021, 11:32

O tej tolerancii viem, že by to ešte malo byť OK, no ja som meral otáčky pri nezaťaženom motore (iba zapnuté napájanie a motor sa točil bez zaradenia rýchloposuvu alebo prehrávania) a zapnutom prehrávaní priamo na :
- remenici motora
- prítlačnej remenici pre otáčanie zotrvačníkom
- na zotrvačníku,
všetky otáčky klesli. Najmenej na motore , najviac na zotrvačníku.
Ak dobre počítam, tak pri priemere osky pre posuv pásku D=5mm a nominálnom posuve pásku
9,53 cm/s, majú byť otáčky osky:
N=(60.9,53)/O
O= 3,14.0,5 obvod osky
N= 364 ot/min, čo v mojom prípade nie je.
Ešte to vyskúšam napájať cez regulačné autotrafo -že ma to skorej nenapadlo. :pain:
A znova zmerám všetky otáčky.
0
S.K.

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa kapor » 23 Dec 2021, 11:44

Otáčky sú určené frekvenciou napájacieho napätia, nie jeho veľkosťou....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Dec 2021, 12:39

Nie úplne len frekvenciou. U asynchrónneho motora otáčky trochu "lietajú" so zaťažením, (musí sa zväčšovať sklz, aby sa v rotore indukoval vyšší prúd a tým zvýšil výkon).

Presné otáčky podľa frekvencie držia len synchrónne motory. U tých, ak sa prekročí záťažový moment, sa utrhnú so synchronizmu a motor zostane stáť, (má nulový krútiaci moment). Synchrónny motor najskôr treba nejako rozbehnúť a zasynchronizovať. Taký určite nie je použitý v magnetofóne B101.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LevKamil
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 19 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčianske Teplice
Vek: 63

Re: Motor z magneťaku

Príspevok od používateľa LevKamil » 23 Dec 2021, 12:56

b101-6.jpg
presné otáčky tonovej osky sa nastavujú na kladke ktora je na motore, dvomi skrutkami. :rock:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok