Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Sep 2013, 18:31

Stále šak nebola vykopaná žiadna sekera, ani sme si nenadávali. Proste len debatujeme o tom istom, ale každy inak
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa Merak » 30 Sep 2013, 18:47

páni, páni, páni
ešte sa Vám nestalo, aby Vám pri vybíjaní z batérie vystrelilo kryt aj štupel pretlakového ventilu a vyšľahol 2 metrový plameň že až strop ošlahlo a rana, že ste dva dni nepočuli jedno ucho?
tak toto mi spravila 10-ročná batéria Banner 12V 135Ah, ktorá mala tak zo 4 roky
jednoducho keď je batéria na chuja vyrobená, tak nepomôže ani svätená voda
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa Merak » 30 Sep 2013, 18:48

mato3000 napísal:Stále šak nebola vykopaná žiadna sekera, ani sme si nenadávali. Proste len debatujeme o tom istom, ale každy inak
ja som ešte vojnovú sekeru nevykopal, ale mám tu dve fľaše Absinthu s Tujonom, nepripijeme si?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Sep 2013, 19:57

Už som to kdesi písal, ale dedo do traktora ktorý opravoval mal takú staršiu baterku, ale stále štartoval a tak ju musel dobíjať. Jedného dňa ju len preventívne dobil asi hodinu, potom nechal hodinu tak. Hoci je vodík velmi prchavý a lahký, aj tak sa v tej baterke uchoval, a ako brúsil, tak mu asi iskra odskočila, tak som bol v dome a bum, potom sa dívam, a baterka otvorená na všetky strany ako keby ste nožom narezali na krabici rohy a tá by sa rozpadla do tvaru záchranného krížika.

A batéria je kompletne dobitá, ak dosiahla pri nominálnom nabíjacom prúde predpísanú hodnotu napätia cycle use, u autobateriek je to 15V, u hermetických alebo VRLA pod 15, napríklad 14,5 alebo 14V.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa LUI » 30 Sep 2013, 20:41

kubo 150 napísal:batéria je kompletne dobitá, ak dosiahla pri nominálnom nabíjacom prúde predpísanú hodnotu napätia cycle use, u autobateriek je to 15V, u hermetických alebo VRLA pod 15, napríklad 14,5 alebo 14V.

Tak toto nie je úplna pravda....ak má napríklad olovená baterka nabíjacie napetie 14,8 V tak ten prúd sa pri tomto napetí začne obmedzovat....a až potom je dobitá :wink:
...no a že aká hodnota prúdu by to mala byt presne to naozaj sám neviem....ale podla doterajších skúseností...ak sa do 1000Ah baterky valí už iba nejakých 10A...tak s dá povedat že je na 100% nabitá.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Sep 2013, 21:36

ale mám tu dve fľaše Absinthu s Tujonom, nepripijeme si?[/quote]
No, tak to je slovo do pitky. :D
Ale radšj ju zakop,nech dozrie a ked príde čas, a stretneme sa všetci pri nejakej príležitosti, tak s nej nejaký ten vodík vytrasieme aj nasilu. :D
mjankovič- ešte sa spomína okrem dosiahnutého napätia na článok, ako znak nabitia akumulátora ,aj dosiahnutá konečná HUSTOTA elektrolytu ,čo sa teraz nespomenulo ale je dosť podstatné.Kurnik šopa, musím vykutať knižku *Otázky a odpovede z automobliovej elektrotechniky*,tam je to všetko pokope.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa Pozitron » 30 Sep 2013, 21:45

V baterkových servisoch, v akumulátorovniach (telef. ústredne, rozvodne a iné) ale aj u motoristov bol nepostrádateľnou pomôckou hustomer. Základná hodnota hustoty elektrolytu je 1,28g/cm3. Táto hodnota platí pre nalievanie do suchej baterky, ale aj pre dobre a úplne nabitú baterku v prevádzke. Olovený akumulátor sa vyznačuje tým, že elektrolyt mení svoju hustotu pri nabíjaní a vybíjaní, čo sa nedeje napr. pri akumulátoroch so zásaditým elektolytom(21% KOH) ako sú alebo boli NiFe, NiCd, AgZn. Tu sa elektrolyt nezúčastňuje na chemickej reakcii medzi elektródami, slúži iba ako prostredie (vodič) pre pohyb iónov.
Vybíjaním Pb akumulátora klesá hustota elektolytu a súčasne sa zväčšuje vnútorný odpor každého článku, čo má potom za následok pokles svorkového napätia pri zaťažení. Tu nehovorím o vplyve teploty, ktorý samozrejme v prevádzke, najmä v zime, nie je zanedbateľný. Meraním hustoty elektrolytu teda môžeme posúdiť stav nabitia (aj vybitia) akumulátora.
Keď pri nabíjaní dosiahne napätie hodnotu 2,45V/článok začína elektolytický rozklad vody a hustota elektolytu sa môže nebezpečne zvýšiť - hrozí teda sulfatizácia elektród nielen hlbokým vybíjaním, ale aj hustým elektrolytom. Preto po ukončení nabíjania sa musí skontrolovať hladina a hustota elektrolytu v každom článku.
Poznámka : Pri akomkoľvek nabíjaní nemôže napätie článku prekročiť hodnotu 2,65V/článok. Dúfam, že na tomto fóre niet človeka, ktorý by si myslel, že ak bude baterku nabíjať veľmi dlho a veľkým prúdom, dosiahne ľubovoľne veľkú hodnotu napätia. :idea: :roll:
Pb akumulátory dobre znášajú trvalé prebíjanie, (pri správnej údržbe !) majú v nabitom stave veľmi malý vnútorný odpor a preto sú schopné krátkodobo dodávať veľké štartovacie prúdy niekoľko stoviek A. Samozrejme záleží na kapacite akumulátora.
Za konečné vybíjacie napätie sa považuje hodnota 1,8V/článok, pri vybíjaní pod túto hodnotu nastáva nevratná sulfatizácia a pokles kapacity. Pb akumulátor neznáša hlboké vybíjanie, ani skladovanie vo vybitom stave. Akumulátor mimo prevádzky trpí samovybíjaním, preto ho treba aspoň raz mesačne dobiť a ošetriť. Kto používa malý "udržiavací" nabíjač, mal by zase kontrolovať hladinu a hustotu elektrolytu, aby sa nedočkal prekvapenia nízkej hladiny elektolytu.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa mjankovic » 30 Sep 2013, 22:01

5ko napísal: mjankovič- ešte sa spomína okrem dosiahnutého napätia na článok, ako znak nabitia akumulátora ,aj dosiahnutá konečná HUSTOTA elektrolytu ,čo sa teraz nespomenulo ale je dosť podstatné.Kurnik šopa, musím vykutať knižku *Otázky a odpovede z automobliovej elektrotechniky*,tam je to všetko pokope.
Ano samozrejme hustota elektrolytu je koniec koncov najistejšia, ale ide mi skôr o elektronické zistenie nabitia. Dobre, vo všeobecnosti teda môžemem povedať , že ak je akumulátor nabitý, tak jeho svorkové napatie je 15V a prúd je približne o niečo vačší ako 1/100C.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Sep 2013, 22:06

Pozitron- tak, a to je zlatý klinec programu. :!:/asi máš tiež doma tú knižku. :wink:

Žiadna elektronika asi nedokáže ustrážiť hustotu,na to bol vždy potrebný ČLOVEK s hustomerom v ruke.
Jednoducho pri nabíjaní sa netreba na nič spoliehať a baterku sledovať,merať,merať,merať a včas vypnúť. :idea:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

wwlado

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa wwlado » 30 Sep 2013, 22:30

5ko napísal:..Jednoducho pri nabíjaní sa netreba na nič spoliehať a baterku sledovať,merať,merať,merať a včas vypnúť. :idea:
A kdyz ne, tak sme se zmylili..
Ja pouzivam poloautomaticku nabijacku. Ked vidim ze zere vela prudu "automaticky" prepnem na mensi stupen. :lol:

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa pettter » 30 Sep 2013, 22:36

Jaromír!
Trefné, ďakujem... už nebudem reagovať!!!
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Sep 2013, 22:39

5ko napísal:Žiadna elektronika asi nedokáže ustrážiť hustotu,na to bol vždy potrebný ČLOVEK s hustomerom v ruke.
:

ale dokáže a spomínala sa hustota všeobecne ako zmena odporu tej baterky. ten odpor závisí od všetkého, teplota, hustota, pomer jednotlivých zložiek, dokonca aj tlak .... proste každá zmena parametrov elektrolytu sa prejaví práve na tom vnútornom odpore. a z toho sa dá vyčítať za istých podmienok aj zmena hustoty elektrolytu.

a práve táto citlivosť elektrolýzy na všetky chujoviny spôsobila môj odpor k samotnej elektrolýze a preto som ešte nespravil ani ten slubovaný postup regenerácie roztoku pri alkalickom leptaní. proste ju neznášam .... a okrem toho je to ekonomická a ekologická sebevražda
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Sep 2013, 23:59

To dobíjanie s dobehom prúdu platí prevažne pre stand by dobíjanie na hodnotu asi do 13,8V. Pre dobíjanie na cycle use ku koncu napätie rýchlo stúpa, a neviem ako to nazvať, ale sériový dobijací odpor sa zvyšuje, a prúd potom klesne už velmi rýchlo, teda do tej baterky sa už moc nedobije. Ak by bola baterka ako idealny kondenzátor, tak sa v podstate stav, kedy prúd postupne klesá nestane, ale po dosiahnutí nastaveného napätia prúd proste spadne na 0, exponencialny dobeh tam je práve kôli seriovému odporu baterky.

Kombinované nabíjačky: nastavené napätie spolu s obmedzením prúdu majú výhodu práve v tom, že nepotrebuješ sledovať napätie v prípade prúdovej dobíjačky, a je tam počiatočné obmedzenie prúdu, ktoré zase nemá napäťový zdroj s malým seriovým odporom, nie kôli tomu, že sa nechá baterka "dobehnúť" Tým že batériu necháš na dobíjačke pri hodnote napätia cycle, tak tým ju v podstate dlhodobo udržuješ na vysokej hodnote napätia, čo je v podstate prebíjanie. Napätie na ktorom sa má baterka udržovať je standby hodnota do 13,8V Ak by som mal vyrábať dobíjačku, tak by som elektroniku nastavil tak, že nastavím napätie, a nybíjanie prestane niekedy keď baterka dosiahne 0,05 až do 0,03C menej nie, a neviem či som to tou 0,03 neprehnal. Idealna nabíjačka by bola asi taká, že baterka sa pri prúde C10 dobije na hodnotu cycle, potom by elektronika dobíjačky mala prepnúť napätie na standby, a na tomto môže baterka zotrvať aj dlhodobo.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa Merak » 07 Okt 2013, 10:53

niečo ohľadom batérií a dobíjania som našiel medzi datasheetmi v kompe
Prílohy
NP SK.pdf
(828.77 KiB) 141 stiahnutí
NPL SK.pdf
(432.19 KiB) 89 stiahnutí
EN SK.pdf
(438.07 KiB) 91 stiahnutí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa addo1 » 08 Okt 2013, 20:54

Ahojte chalani ... mam takú otázku možno trochu mimo tému ale tak už keď je rec o nabíjačkách. Riešim takú malú nezrovnalosť v knihe Nabíječe a nabíjeni (strany 190 - 191) je nabíjačka s tyristorovou reguláciou prúdu. Moja otázka znie: aké ma byt napätie na vinutí L2 v schéme je 30V no v rozpiske je trafo s vinutím L2 = 50V. Aj keď si myslím ze to napätie nebude kritické chcem si dat radšej poradiť. Resp. aj nejaké nápady na vylepšenie tohto zapojenia. Ak bude nutné schému nejak oskenujem. Za rady vopred Ďakujem.
:idea: našiel som tu schému aj na nete
Prílohy
tr.jpg
0
Naposledy upravil/-a addo1 v 08 Okt 2013, 21:04, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa Merak » 08 Okt 2013, 21:00

oskenuj
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa addo1 » 08 Okt 2013, 21:08

pridal som tu schému.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa Merak » 08 Okt 2013, 21:41

podľa datasheetu tranzistorov by som tam dal 30V
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa rudko » 08 Okt 2013, 21:51

tak ako merak pise, 50V by ti to poslalo do haja...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Pb Aku 100x a vždy nesprávne :)

Príspevok od používateľa addo1 » 08 Okt 2013, 21:55

Ďakujem podobne som uvažoval aj ja no radšej som sa spýtal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok