Navrh Elektromagnetu

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

husko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 12:14

Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa husko » 15 Feb 2014, 09:08

Neviete mi niekto prosim poradit pri navrhu elektromagnetu na striedavý prúd.
Ide o elektromagnet ktory bude mat cca 20W na vynuty na feritovom jadre. Potrebujem vediet zakladne zavislosi z ktorych vypliva navrh jadra, pocet zavitov, priemer drotu atd...
Taky rychlokurz geniality :D, alebo najlepsie vzorovy vypocet

Dakujem
Matej Húserka
0

Používateľov profilový obrázok
Arzén
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 04 Mar 2009, 00:00
Vek: 36

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa Arzén » 15 Feb 2014, 10:28

ahoj. elektromagnet na striedavý prúd na feritovom jadre neviem či pojde :roll: elektromagnety na striedavý prúd mavaju jadra zložene z plechov ako trafa a el. magnety na jednosmerný prúd mavaju jednoliate jadro.
0

husko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 12:14

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa husko » 15 Feb 2014, 10:29

Dik za radu nemam stym skusenosti preto tu pisem a potrebujem pomoct . Tak ak by si vedelo napis mi pls nejaky zakladyn navrh ako nato.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa breta1 » 15 Feb 2014, 10:47

Pro začátek
http://www.pslib.cz/pe/skola/studijni_m ... Přitažlivá síla stejnosměrného elektromagnetu

http://danyk.cz/vypocty.html
(příklad 26)
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa muziker » 15 Feb 2014, 11:09

Začni teóriou z elektrotechniky (google toho vypľul v okamihu dosť) , napr.:

http://www.klasici.sk/node/193

http://ssjh.sk/aix/new/clanok-85.htm#.UUiiU-zHpcU

http://j-henischa.szm.com/elektrotechnika/elektr02.html

http://j-henischa.szm.com/elektrotechnika/

http://zmaturuj.zones.sk/materialy/matu ... dukcia.pdf

http://www.priklady.eu/sk/Fyzika/Magnet ... ukcia.alej

Výpočet cievky s jadrom:
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=26799

Kalkulačka na výpočet cievky:
http://www.daycounter.com/Calculators/M ... ator.phtml

Výroba elektromagnetu:
http://3pol.cz/1463-vyrobte-si-elektromagnet

Hotové cievky aj komplet elektromagnety nájdeš tU:
http://www.elida.cz/cze/elida/skupiny.htm#Elektromagnet

POZOR, pre elektromagnet asi nebude tebou navrhnuté jadro vhodné, lebo sa zvykne používať jadro z 3x M (Magneticky Mäkkého Materiálu) lebo magneticky tvrdý materiál by sa ti trvale zmagnetoval a už by ti to nepracovalo podľa očakávania. Naviac ešte platí malý rozdiel pre elektromagnety napájané jednosmerným a striedavým prúdom !
Elektromagnet na jednosmerný prúd nemožno len tak (bez úprav) prevádzkovať na striedavý prúd, lebo sa v ňom menia výrazne pomery, keďže sa uplatňuje aj reaktancia cievky a tiež by jadro mohlo drnčať (napr. pri jadre s plechov, drôtov a pod.). Jadro striedavého elektromagnetu sa zvyčajne skladané z plechov pričom sa cez jeho časť zvykne dávať skratovací prstenec pre potlačenie drnčania (vídať to aj na relé určené pre napájanie cievky relé striedavým prúdom). Aj keď konštrukcia rôznych cievok relé, elektromagnetov a pod. býva rovnaká, líši sa priemerom vodiča vinutia ako aj počtom závitov podľa potreby.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa pixell » 09 Jún 2023, 14:03

Ahoj neviete mi poradiť ako by sa dalo ovládať vysúvanie elektromagnetu od 0 do 14mm ?
Je to elektromagnet napájaný Dc napätím.
Tento elektromagnet riadi vstrekovanie nafty do naftového motora, a to tak, že čim viacej pridám plyn ,tým viacej zasúva elektromagnet proti pružine. KEd su otáčky motora nulové pružina ho vráti naspet a takto zavre naftu do vstrekov motora.
Rozobraté som to ešte nemal, ale keď som meral napätie a prúd za chodu motora, tak do elektromagnetu išlo na voľnobehu 3,2V a 4,65A.
Keď sa motoru pridá tak napätie je 3,2V a prúd vyskočí na 5A.
Potrebujeme, keď sa tento motor servisuje u nás na dielni, aby sme si vedeli regulovať privod nafty do vstrekov cez ten elektromagnet.
Podľa mňa neviem možno sa mýlim ,ale myslím si že ten elektromagnet je riadený PWM signálom.
Lebo mi tvrdia, že sa to reguluje iba zvyšovaním a znižovaním prúdu.
JE možne takto ovládať vysúvanie elektromagnetu?
Pripadne neviete poradiť nejakú reguláciu ktorá by to dokázala?
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 09 Jún 2023, 16:30

Mercedes? Každopádne, ide do toho samozrejme PWM signal, nie prud. Aj ten ale o to v ECU nejde. Ak si vyrobis nejaký primitívny PWM regulátor budes schopny to naštartovať, lenze pre start tam ide ovela väčšia dávka a teda aj PWM nez pre beh, takze okamžite po starte to poleti do krutých otacok. Druha vec je absencia PID regulácie tej PWMky v závislosti na otackach, tzn. ze drzat volnobeh alebo určite otacky ti to nikdy nebude, bude to neustále treba korigovať rucne hore dole.

Moja rada teda je, si vyrobiť origo ECU bez imobilizera, okliestit káblovacku o vsetko okrem cerpadla, potaku plynu a ind čidla otacok kluky. To bude fungovat, stabilne a bazpecne.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa pixell » 09 Jún 2023, 21:02

Je to maftovy Motor vo vlaku. Je tam par cidiel v podstate je zo jednoduchy motor. Pokial ide nafta motor toci.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa pixell » 09 Jún 2023, 21:04

Je to maftovy Motor vo vlaku. Je tam par cidiel v podstate je zo jednoduchy motor. Pokial ide nafta motor toci. Pripadneby som vedel PWM vytvorie plc automatom akurat tranziszor na vystupe PLC Asi nezdrzi 5 A.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Jún 2023, 08:20

Prečo zložito riešiť priamy pohyb jadra el.magnetu, keď sa to dá presnejšie riadiť cez machanický prevod?
Stačí PWM...riadiť malý motorček so šnekovou prevodovkou,cez ktorú sa bude otvárať nejaký škrtiaci ventil.Takych motorčekov sú plné autovraky.okná , zrkadlá, svetlá....
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa pixell » 12 Jún 2023, 06:01

Inak sa do nedá ten elektromagnet je vnútri v motore. Nič iné vymýšľať sa tam nedá. Len urobiť nejakú reguláciu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Jún 2023, 08:27

Aha,to som nevedel,ale keby sa obišiel tak, že sa nechá naplno otvorený a regulovať množstvo paliva externe, či ani to by nešlo?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa pixell » 15 Jún 2023, 06:01

Veru nedá sa ani to.
Proste potrebujem ten elektromagnet ovládať. Aby sa dal plynule vysúvať, zasúvať.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Jún 2023, 09:44

Viem, že PWM reguluje trochu inak, (najmä motorčeky), ako DC. No čo ti bráni si zobrať regulovateľný DC zdroj, (prípadne nejaký primitívny si postaviť), a vyskúšať to v reále ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa pixell » 15 Jún 2023, 10:30

VEd práve že takým obyčajným ydroj to nefunguje. Bud elektromagnet vysunie úplne alebo ho zasunie. Potrebujem niečo čo ho bude udržovať v určitej nastavenej polohe.
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 15 Jún 2023, 12:56

Uz som ti povedal presne co, ale vsak tocte sa tu do nemoty, ked zjavne netusite. Fotku si nedal ale je to fuk, proste radove vstrek cerpadlo, to si tu vedia prestaviť viaceri či už z traktora alebo tatrovky, akurat zložitý mechanicky obmedzovac, ktory je zaradeny nedzi tiahlom plynu a samotnymi objimkami prekryvajucimi spill porty na pumpovacich elementoch nahradza elektromagnet pracujúci proti pružine. Riadeny PWMkou, ktoru generuje ECU podla look up tabulky otacky vs. davka = napatie. Napatie pochádza zo spätnej vazby, ktora odraza polohu nastavovaca v cerpadle. Cele je to este stabilizované PID regulaciou, aby aj pri zmenách záťaže otacky nelietali hore dole. Nech sa paci.. Realne nic zložité, na nete su homodomo ECU na arduine, ktoré to zvládajú obslúžiť, este aby nie.. Prve BOSCH EDC systémy fungovali na derivátoch 8051 v roku 1988.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa misocko » 15 Jún 2023, 17:43

No bez spätnej väzby to zjavne vhodiť nebude. Už z princípu elektromagnetu. Čím viac je pritiahnutý, tým menší prúd potrebuješ na jeho držanie na mieste. Preto to buď pritiahne, alebo odpadne, nič medzi tým.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Jún 2023, 10:19

pixell napísal:
15 Jún 2023, 10:30
VEd práve že takým obyčajným zdroj to nefunguje. Bud elektromagnet vysunie úplne alebo ho zasunie. Potrebujem niečo čo ho bude udržovať v určitej nastavenej polohe.
Mozes sa rozpisat ako si toto skusal?

co znamena obycajny zdroj. Kolko mal voltov, a na ake prudove zatazenie je dimenziovany ten zdroj.
To si len pripojil zdroj na elektormagnet a odpoil ? Ako si to skusal udrzat v strednej polohe?
Alebo inak sa opytam. co si ocakaval od obycajneho zdroja, ze udrzi jadro cievky niekde vstrede?

Este skor ako ti poradim/poradime, si to musime ozrejmit, aby sme sa tu nebavili o koze a o voze.

Este jedna otazka, chces si to riadenie/regulaciu zbastlit, alebo kupit nieco hotove?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Jún 2023, 12:34

misocko napísal:
15 Jún 2023, 17:43
No bez spätnej väzby to zjavne vhodiť nebude.
... čo tak použiť "princíp" levitácie v magnetickom poli... snímanie polohy tiahla buď sústavou optozávor, alebo potenciometrom??
Alebo niečo na takýto spôsob....
Prílohy
obrázok_2023-06-16_123311917.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Navrh Elektromagnetu

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Jún 2023, 14:32

Ja si myslim ze nic netreba vyrabat. Je tam pruzina. Krasne sa to da plynule regulovat. Na to je tam ta pruzina. Myslim si, ze dotycny len nevie ako sa to riadi. Vsak pockajme kym odpovie na moje predosle otazky (ak odpovie).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok