Aké trafo pre autorádio?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa kubo150 » 11 Jún 2014, 23:26

Muziker, ak si pozrieš datašíty IO používaných pre analogové zosíky v autorádiach, tak tam je velmi pekne vidno, aký výkon trebars pri skreslení 0,1% dosahuje pri rôznom napätí. Viec menej je to skôr otázka na zamyslenie a je to logické. je jasné že s napájacím napätím 14V dosiahneš vyšie napätie na výstupe ako s napájaním 12V.

Samozrejme autorádio bude fungovať aj na 12 a možno aj na 10V, ale vyšší výstupný výkon pri skreslení max napr 0,1% bude vždy s vyššním napájacím napätím.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Jún 2014, 00:20

STENLY napísal:neplatí tu pravidlo, čím viac V tým viac muziky? :D
bol som v tom, že ked tam je viac voltov, tak skreslenie príde oveľa neskoršie, pri vyššej hlasitosti
Potom usmerni sieť, budeš mať krásnu muziku - najprv ti odletí membrána z repráku, potom sa začne vyplúvať z ozvučnice a to všetko za svetelných a zvukových efektov z rádia - diskotreska jak vyšitá. Veď dnes netreba počuť spev, stačí tuc tuc...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
STENLY
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 24 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 37

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa STENLY » 12 Jún 2014, 07:06

Drakoush napísal:netreba počuť spev, stačí tuc tuc...
presne tak, moc pesničky nepočúvam, viac hudbu :wink:

rozobral som rádio a je tam tb2926chq...
kondík tam je 2200uF ale iba na 16V, takže ho asi budem napájať nejakým tým PC zdrojom... čo ale s tou 5 a 3,3V vetvou? netreba riešiť?

potom mám ešte jedno rádio, v ktorom je TDA8588BJ... tu je tiež 16V kondík (3300uf)

ktorý IO je lepší? :oops:
0
Naposledy upravil/-a STENLY v 12 Jún 2014, 08:23, upravené celkom 1 krát.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Jún 2014, 07:12

kubo: autoradio som si robil do dielne aj ja, len s tym rozdielom, ze som ho napajal 14V 10A zdrojom urcenym pre napajanie vysielaciek, to len bolo zuzo :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

robo25
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Mar 2023, 16:14

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa robo25 » 05 Mar 2023, 16:25

Prosim o pomoc....urobil som si boombox z autoradia....4x50W a dva repra 6x9 asi 80W (i ked tie udaje su asi nie relevantne v tomto pripade) a zapojil som to tak, ze predne + zadne vystupy na repro spojil a napojil na repro.
Hra to ale obcas niektory reprak nestiha, chrci....hra to dost silno, ale hrozne.

Napajanie mam led trafo 12V 5A a to bude asi dovod.
Prosim, ake cenovo znesitwlne riesenie je ? Kupit nejaky priemysleny zdroj 12V/10A aspon? Na radiu je 10A poistka.
PC zdroj nemam.
Dakujem za tipy.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa miso156 » 05 Mar 2023, 17:18

To vsetko zavisi aky si audiofil.
Spinany zroj takych parametrov (wattaz ) sa kupit samozrejme da, ale necakaj ze vyrobca navrhne na vystupe kvalitny VF filter, lebo by bol velmi drahy. Podla mojich skusenosti z nich ide dost bordelu. V reprakoch to asi budes pocut (sum).
Najlacnejsie asi vychadza kupit na bazosi 50Hz trafo danych V a A. Bude mat mensie rusenie, teda ak nebudes mat "stastie" na nepodarok. Nevyhoda je hmotnost, ale ak to je na doma tak ti to moze byt jedno.

Btw, s tym spajanim predku a zadku by som bol opatrny. Vyskusaj bez toho ci to nie je zdroj problemu.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa misocko » 05 Mar 2023, 17:38

zabudni na spajanie predneho a zadneho kanala dokopy, odpalis to a aj tak to nebude hrat silnejsie ako ked to zapojis normalne na jeden kanal.
pre dva repraky Ti staci to "trafo" čo maš
pre dalsie repraky by som fakt zohnal 12V zdroj ktorý sa da doladiť trochu vyššie a nastavil tam aspon 14V keď z toho chceš dostat čo najviac.
ake je to radio, či vobec ma zmysel sa s tým hrať alebo je to len čista čína s vymysleným výkonom
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Mar 2023, 18:00

Ako ti radia , repro výstupy ( predný/zadný ) nespájaj ak je tam 4-or kanálový zosilňovač , ľahko ho odpáliš ...
Ja som napájanie riešil toroidným trafom 10V/10A , diódovým mostíkom na 10A a poriadnou filtráciou aspoň 2x10000uF/25V .... Na výstupe som mal cca 15 V a pri zaťažení kleslo max. na 13,8 V čo je pre autorádio akurát .... Niečo podobné :

https://www.avelmak.sk/index.php?lm=104 ... icle=39738
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=156 ... icle=51239
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=161 ... icle=80497

No zase nečakaj z toho vysokú kvalitu , lebo už auto repro samo o sebe nie je bohvie čo a tie obyčajné integrované zosilňovače v autorádiách strednej triedy tiež nie sú bohvie čo !? Vieš v aute to hrá inak , lepšie povedané tam máš toľko rušivých elementov ( už len samotný hluk v aute ) , že veľa vecí nevnímaš , ako z bedni , ktorú počúvaš doma v tichu ....

P.S. áno povedz nám o aké autorádio ide , prípadne daj link aj na použité repro ....
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 06 Mar 2023, 12:25, upravené celkom 1 krát.

robo25
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Mar 2023, 16:14

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa robo25 » 05 Mar 2023, 18:35

To spajanie som nasiel v navode na YT. Predtym to hralo daleko horsie, chrcalo to.
Ale OK, rozpojim to.
Autoradio a repro su nove:
https://www.ahifi.cz/mac-audio-apm-fire-69-3.html
https://www.ahifi.cz/nakamichi-nq723bd.html

je to urcene do dielne, nechcel som kupovat drahy bommbox od JBL, Dal som tomu objem a celkom pekne to uz basuje. Nejaky highend mi tam teda nie je potrebny.

Neviem teda co s tym, bud to predam a fakt kupit ten JBL?
0

robo25
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Mar 2023, 16:14

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa robo25 » 05 Mar 2023, 18:53

0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Mar 2023, 19:39

robo25 napísal:
05 Mar 2023, 18:35
Neviem teda co s tym, bud to predam a fakt kupit ten JBL?
nadávno som mal na stole JBL nejaký super BoomBox (zdochla bateria),ale vo vnútri to bol čisto čínsky produkt - vrátane tej bat - pritom povrchovka zodpovedala TOMU renomovanému predajcovi.... tak že ani nerieš... za originál dáš "majlant" a za náhradu,ktorá pôjde pol roka, možno dva tak asi tretinku...hrať to bude aj tak ako s "telefónneho slúchadla"...

A ešte dodám.. vôbec sa nehraj na 12-tich voltoch - keď bude mať zdroj 12-16V nič sa nebude diať, lebo napätie palubnej siete v aute to dosahuje pri "bežnej" prevádzke (a napäťové špičky sú aj oveľa vyššie). Práve že pri menšom napätí sa dostáva zosilňovač do saturácie (začne skreslovať) skôr ako pri vyššom DOVOLENOM napätí použitých komponentov...podľa mojich skúseností autorádio v pohode zvládne aj 18-20 V...
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Mar 2023, 12:31

Už ťa tu upozorňovali na nevhodnosť napájania z impulzných zdrojov a aj tak si ideš podľa svojho ....
Pre info tvoje impulzné zdroje čo si dal link ťa vyjdú drahšie ako som ti radil ja (trafo 30e+usmerňovač 1e+filtrácia 4e = cca 35eur ) ......
P.S. Ja som vlani v lete kúpil JBL party box 110 a zatiať max.spokojnosť , rozoberať som ho ešte nemusel a s výdržou vstavenej baterky som veľmi milo prekvapený ako aj so zvukom (na môj vkus prebasovaný , ale inštaláciou appky od JBL a update systému dalo viac možností nastavenia zvuku , aj svetelných efektov ... Občas som dal na terasu a ozvučil s tým aj menší dvor a do garáže by som povedal až , až .....
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Mar 2023, 12:52

Prepáčte za ot. Skoro ako JBL :lol: :lol:
Prílohy
obrázok_2023-03-06_125059334.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vlafil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 12:21

Re: Aké trafo pre autorádio?

Príspevok od používateľa vlafil » 06 Mar 2023, 20:31

Sežeň si napájecí zdroj pro CB stanici, má to stabilizovaných 13,8 V. Najdeš na bazoši, Aukro, ap.
2
Obrázok 2

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok