Rozvod elektriky pre kuchynu

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Romanixe
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1154
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Pezinok,Bratislava-Raca
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Romanixe » 06 Sep 2014, 14:46

Zdravičko páni

Mám taký problém,momentálne u mňa v reštike riešim problém s vypadávaním ističov a vypalovaním ešte starých keramických poistiek.Jedná sa o to ze u nás v práci je klasický rozvod kde su tri fázy po 230V/50A ( myslím tým rozvod priamy ktorý ide do reštaurácie) no s tým ze určitá časť kuchyne je napojená na jednu fázu a určitá časť na druhú fázu na tretiu fázu je napojeny bar a ostatné osvetlenie,čo by bolo uplne v priadku.Samozrejme, jedna časť fázy v kuchyni mi najprv vyhadzovala jeden istič kde súl napojené dve mikrovlne rury,chladnička,fritéza a este asi tri zasuvky kde kuchár má rádio a sem-tam používa v zásuvke ponorný mixér,Ide o to že tieto spotrebiče nie vždy sa používajú naraz takže sa stávalo že istič 16A vyhodilo len sem tam, čo samozrejme po ščítaní príkonu vy vyšlo že by to chcelo 25A istič čo sa aj stalo.No a ide o to že začalo mi vyhadzovať ešte aj tie keramické pri hlavnom privode,z čoho pri prepočítaní sme zistili že 50A privod je dosť málo a to musím ešte pridať jednu chladničku ktorú možem zapojiť len na tuto vetvu,kežde ostatne vetvy sú kapacitne plne,No a moja otazka znie, čo sa mi oplatí viacej aj po finančnej aj časovej stranke.Požiadať SZE o silnejšiu pripojku,samozrejme to obnaša nova skrina,ističe atd, Co to cca stoji ? alebo je možnoť rekonštrukcie a to vysekania kablov a privedenie na druhy privod el.energie na hostel ktora je vzdialena cca 30 metrov, tym padom sa mi odlachčí pripojka reštauracie ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Merak » 06 Sep 2014, 15:21

v prvom rade by som odporúčal dať si spravil týždňovú analýzu siete
kde zistíš, ako sú jednotlivé fázy zaťažené, lebo pochybujem, že ten bar s osvetlením naplno zaťažia jednu fázu na 50A
podľa toho by sa dalo ďalej postupovať, ak by stačilo rovnomerne porozkladať zaťaženie medzi jednotlivými fázami, tak by si nemusel prerábať elektroinštaláciu ale stačilo by upraviť alebo iba vymeniť rozvádzač

čo sa týka ceny rozvádzača, tak to záleží od veľkosti a počtu okruhov, ale cena by mohla byť niekde od 500,-€ až po 2.000,-€
čo sa týka zvýšenia dimenzie prívodu, záleží to od dimenzie kabeláže, či zvládne vyššie zaťaženie

P.S.: keď ti vypaľuje keramické poistky, tak tam máš veľmi veľké preťaženie
nie je ešte niekto s tebou napojený na tie poistky?
bo 50A je 50A, a to je už čo povedať
230V * 50A = 11,5kVA
keď zrátaš odber tých spotrebičov, je to toľko?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa zipaj » 06 Sep 2014, 16:35

A ak sa niektoré veľké spotrebiče v kuchyni dajú napájať na 380V (400V) tak je to z hľadiska prúdového zaťaženia výhodnejšie ako na 230V
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa elmara » 06 Sep 2014, 18:02

zipaj napísal:A ak sa niektoré veľké spotrebiče v kuchyni dajú napájať na 380V (400V) tak je to z hľadiska prúdového zaťaženia výhodnejšie ako na 230V
Toto by měl být naprostý základ !!! Ale určitě se najdou tací, kteří připojí například indukci apod. na jednu fázi. 8O

To Romanixe:
Zkusil bych měřit klešťovým amp. odběr proudu hned u pojistek. A třeba postupně vypínat nebo zapínat spotřebiče. Taky se mi moc nezdá, že by 50 A jistění vypadávalo.
0
Naposledy upravil/-a elmara v 06 Sep 2014, 18:05, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 06 Sep 2014, 18:05

Budeš se divit, ale jsou i jednofázové rozvody s jednofázovými elektroměry -- například v některých panelákách nebo ve staré zástavbě. Je otázkou, jestli je indukční sporák vůbec do takových rozvodů vhodný.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa elmara » 06 Sep 2014, 18:07

To Gavin:
Já to myslel obecně. Bylo myšleno při 3 f rozvodu.
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 06 Sep 2014, 18:09

Jasně, já jen pro ty, co se nechtějí prohlodávat těmi odstavci bez diakritiky. Ostatně v některých starých činžácích jsou rozvody v takovém stavu, že je lepší začít znova. A to platí i pro vodu, plyn, odpady... někdy je lepší ten barák rovnou strhnout.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Maron » 06 Sep 2020, 19:41

Čavte,
Za domom máme taký starší "domček" kde by sme chceli spraviť niečo ako letnú kuchynku. Prívod je Cyky 5x2,5 no a otázka je, či by sa mohol použiť na tri samostatné zásuvkové obvody- jeden pre rúru ~2KW, jeden pre chladničku + mikrovlnku a jeden pre zásuvky (drobné spotrebiče ale možno aj kanvica). PE a N by boli spoločné ale fázy by boli použité všetky tri (v rozvádzači sa dajú tri jednofáz. ističe každný na inú fázu). Ak správne premýšlam, ak zapnem všetky spotrebiče, N-kom potečie len rozdielový prúd takže by nemalo vadiť že bude privedený len jeden spoločný N ale je moja úvaha správna ? ďakujem za každú radu :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa marioo » 06 Sep 2020, 19:53

Samozrejme :) N ko a PE predsa nemáva trojnásobný prierez ... v čom je problém?

Potom by sa vyrábali káble "3x2,5 + 7,5 + 7,5" ... ale vďaka fázovému posunu L1, L2 a L3 nie je zaťaženie N ka trojnásobné...
0

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Maron » 06 Sep 2020, 20:14

No super :D Ono vlastne pri spustení viacerých spotrebičov (na rôznych fázach) potečie prúd N-kom ešte menší ako keby ide len jeden spotrebič. Len som si chcel overiť či sa to aj takto robí. :D

Ešte otázka mimo elektra. Rúra je elektrická ale variť sa bude na plyne- z bomby. Vykurovať sa tam ale bude asi len cez víkendy- nebude nízka teplota vadiť bombe/regulátoru ?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa marioo » 06 Sep 2020, 23:20

Bežne sú plynové bomby vonku na mraze.. jediný problém je, ak tam nie je "dobrý=správny pomer" plyn tak pri nízkej teplote sa nesplynuje z kvapalnej fázy a potom sa aj poloprázdna bomba tvári ako prázdna.. ale to sa stáva pri zlom pomere propán-bután.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Merak » 07 Sep 2020, 08:13

pokiaľ nepoužívaš propán-bután, tak je dobre. Ten ti pri nízkych teplotách začne tuhnúť a už sa nerozpustí. Kolega s ním robil, zváral s ním potrubie pre klimatizácie. teraz používa už iba propán.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Maron » 07 Sep 2020, 21:13

Tak teploty dúfam ani v zime neklesnú do mínusu, ak hej, asi by som vymyslel nejaké temperovanie.
Takže by bolo lepšie použiť len propán ? Dá sa bežne kúpiť v bombe ?
V inzeráte pani píše že sporák je na zemný plyn, nie na bombu. To je len skrz toho že tam treba regulátor či líši sa celkovou konštrukciou a nebude sa dať použiť na propán/-bután ? :oops:
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa djwiktor » 07 Sep 2020, 21:33

Mam momentalne PB ale pojdem od noveho roku s flasou von a na propan. Sporak ak je na zemny plyn tak staci kupit sadu trysiek na propanbutan. Ak to chces mat ale flasu vonku tak jednoznacne propan cisty. Ten nezamrza. A kupis ho takmer vsade.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rozvod elektriky pre kuchynu

Príspevok od používateľa Maron » 26 Sep 2020, 20:47

No akurát to riešime ale neviem nájsť o čistom propáne, všade čítam o Pb... Takže trysky sú rovnaké na Propán aj Propán-bután ? či musím hladať ďalej ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok