Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa Milanko » 29 Dec 2014, 09:38

Ahoj Marian, vidím, že aj ty máš v tomto obore dlhodobé skúsenosti. No slovom po žiadnej desulfácii už neurobí nikto nový akumulátor.
PF-2015

Milan
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa marek181818 » 01 Jan 2015, 09:25

No ja mam tiez pdoobny problem. Kupil som auto pred asi 3 mesiacmi .AKu pohode drzala.No akonahle prisla zima a tieto mrazy tak nedrzi.Nabijal som pred Vianocami a po tyzdni bola total vybita.O zachranu moc neverim.Aj ked akurat ju skusam nabit vybit, zase nabit atd aspon 3x.Nedrzi kapacitu, ale moc sa tomu cudujem kedze AKu podla stitka je vyrobena v roku April/2013 cize nema ani 2 roky a je to PB Varta.Neviem ako sa predtym byvaly majitel o to staral.Ale ked bolo teplo tak pekne drzala.Niekde som aj cital ze tieto PB nedrzia v zime tak kapacitu ako ked je teplo tak neviem.Uvazujem o kupe novej ako to financie dovolia.
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa Duro » 01 Jan 2015, 14:35

Aj ked je je aku relativne nova, casto staci aby bola upllne vybita na niekolko dni a je po nej. Ale kazdopadne treba preverit ci tam nemas neaky zvyseny odber aby sa to nestalo aj tej novej co tam das.

Co sa desulfatorov tyka, verim, ze v niektorych pripadoch mozu pomoct. Najviac asi tie s externym napajanim - tzn nie ten kick-back. Ale je to asi taka alchymia ktora nestoji sa strateny cas. Pred desulfataciou treba ale urcite overit ci jeden z clankov nie je uplne vadny.

No a samozrjme, take to vyplachovanie / preplachovanie a rozna chemia pre auto akumulatory je uplne nerentabilna.
0
Merať znamená vedieť.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa marek181818 » 01 Jan 2015, 14:44

no vybijal som ju prudom asi 7A no za cca 4-5h bola vibita ale divne je jedno Nechaval som ju vybit na nejak 10,8V idem reku pozriet o cca 30 min .Bolo to dnes a napatie na nej odrazu okolo 6V 8O odpojil som, zataz hned vystupilo na 8V a hned zapol nabku ,Zacinajuci prud bol na skoo 5A kedze nabku mam len teraz z tesca no dost rychlo to slo k 4A a teraz som pozeral uz nabija 2A prudom .Uz to necham tak nabijem a htoovo a sem ram premeriam co tomu robi zima , budem meriat napatie
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa Duro » 01 Jan 2015, 14:47

akoze kratkodobe vypitie pod 10.5V nie je velmi riskantne, ale urcite jej to nepomaha. Ja ked testujem auto aku, tak to vybijam menicom 12->230V a dam tam 60W ziarovku. Jednak to ma konstantnejsi prud ako to vybijat 12V ziarovkou ci rezistorom a za druhe to ma vsavanu ochranu ze to pri 10.5V vypne same. Nezabudaj ze pri vybijani zacne napatie prudko klesat pri konci. Tzn dlho sa drzi na jednej hodnote a cca pri 11.5V to ide veelmi rychlo dole.
0
Merať znamená vedieť.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa marek181818 » 01 Jan 2015, 15:01

no ja som to vybijal 35W ziarovkou sice a odporom vykonovym 5A 2Ohmy ma .No tak preto to odrazu potom slo dole kedze som prekrocil dane napatie.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa marek181818 » 07 Jan 2015, 19:35

Zacal som sa hrat zo starym aku ktory lezal dlho bokom bez udrzby .naprazdno mal 7V.No skusil som mu dat taky mensi sok asi 3x som to spravil 24V som nan pripojil.Proste 3x sa dotkol svoriek.Potom nastavil na zdroji napatie na 14,4V a nejak zazrakom zacal donho tiez prud 2,3A viac neviem preco nedalo kedze zdroj ma prud obmedzenie umoznene na 5A a trafo je tam hovado.ALe to je jedno.Nechla som ho asi tak 4-5h a zazrakom sa to nabilo na nejak 12V este krasne svietila aj 12V/35W halogenka.Tak som ju potom pripojil k tesco nabijacke kedze inu nemam zatial.No ta ju dobija 2,9A co sa tiez cudujem :D Este ma napadlo kuknut stuple.No tu ta nalepka isla sama dole a je ich tam asi 6 no dolial som destilovanu vodu.Len neviem ci som dobre spravil lebo som to dolial az nadoraz po stuple.Daco jemne vytieklo kedze ma naboku otvory.No pri nabijani to buble.A vyparuje sa co je normal.Len neviem ci sa mi to len zda alebo je to normal,ale jeden clanok cca v strede ako keby viac .Aj viac vody uz z neho sa odparilo .A viditelne vidno paru odparovania .
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Jan 2015, 20:03

dokoša s ňou ... kúp si novú , nestojí to za tú robotu, budeš mať len zlomok jej pôvodnej kapacity. To že si ju naplnil po okraj bola ďalšia rana pre ňu, pretože sa plní len po výšku článkov a kusok nad ne, inak moc zriediš elektrolyt. To že ti to ešte k tomu aj vytieklo a vyteká je len posledný klinec po hlavičke tej baterka. Teda tým si jej zatĺkol rakvu .
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa marek181818 » 07 Jan 2015, 20:11

No tak to je stara aku do auta mi je jasne ze ju nedam ale na nejake ine ucely hadam by sa este dala pouzit.Vsak uvidim ak sa mi ju podari nabit a nasledne vybit odmeriam cca kapacitu .Ale ten jeden clanok co som spominal riadne buble .ostatne su ticho len henten moc a prud sa mi jemne zvysil na 2,96A
0

alois

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa alois » 09 Jan 2015, 18:14

bat.jpg
Neskoro som zaregistroval túto tému, ale:
mato3000: Výhoda solárnych článkov , ale to ti isto predajca povedal :wink:
Toto som dosť nepochopil, nakoľko panely nemajú nič spoločné z batériou a ich životnosťou!

1. ako udržuješ baterky v zime? Aká je ich teplota, ako ich dobíjaš a.t.ď. To je zaujímavé pre ich životnosť.
2. mám olovený aku.....aký? Klasika, solárne, trakčné??? To mi tu ako info chýba.
3. regulátor nabíjania je aký, tie lepšie majú už v sebe vstavaný cyklus čistenia olovenej mriežky batérií.

Prevádzkujem ostrovný systém kde sú už 9 rokov baterky a nič sa nedeje!
Tie grafy hovoria sami za seba.

Používateľov profilový obrázok
tvrdyhoch
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 19 Okt 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa tvrdyhoch » 19 Jún 2015, 16:10

Ja som si vyrobil desulfator podla "http://wiki.mypower.cz/desulfator" a na kapacite mojich starsich baterii poznat rozdiel.

Cize doporucujem.
0

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 119
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa gegoo » 20 Dec 2015, 02:51

Zdravim hosi tak som nasiel tuto temu a chcel by som sa jej kus povenovat , kedze moja 60 ah bateria do felicie vplyvom nizkych teplot uz moc nejde tak som skusam co ako by sa jej dalo pomoct v ramci zabavy a overenia toho ci ten desulfator funguje a na kolko funguje verim ze sa to znova rozprudi diskusia . Takze situacia je nasledovna akumulator neznameho datumu vyroby celkom obstojne startuje v lete , trocha menej obstojne v zime , bateria odpojena , namiesto nej zapojena zo zbernych surovin 74 ah ktora to dokaze nastartovat ( aby som sa mohol hrat ale zaroven aby som mal funkcne auto ) nabijam este starou fotrovou nabijackou mekou ktorej klesa napetie na cca 16 V pri pripojenej baterii , cize som ju tym zdrojom nabil na cca 15.2 V potom zacalo klesat a baterka sa zacala hriat ( cca 30 stupnov ) baterka dve hodiny stala a potom bola zapojena na profesionalny merak kapacity , zatazovana bola prudom 4,5 A do napetia 10,5 V nameral som sialenu kapacitu 18 Ah ( 60 ah bateria ) a teraz som ju zapojil na pulzny desulfator pomocou regulacie prudu a napetia som nastavil na 14 V a prud 3A ( nad 2,2 A aj nevyslo ) uvidime kedy to klesne k 0 A potom znova zmeram kapacitu , dalsim testom bude niekolkonasobne vybitie a nabitie tou nabijackou asi 5 krat o kolko sa zvysi kapacita , a poslednym testom bude nabijanie malym prudom 1A az do konecneho nabitia , pripadne navrhy alebo postrehy mi mozete napisat budem vdacny
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Dec 2015, 23:08

Ak sa baterka nabila na 15,2 V a napätie začalo klesať, mal si ju nechať ďalej nabíjať. Vtedy napätie klesne na nejaké minimum, (povedzme na 13,5 V) a opäť začne stúpať. (U bezúdržbovej baterky treba vypnúť okolo 14,4 V). Podľa mňa, sa takto prejavuje zosulfatizovaná baterka.

Sám som zvedavý, čo vyskúmaš. Už dobrý rok vozím v aute takmer hnilú 74 Ah baterku Banner, (podporenú baterkou z UPS-ky). A chystám sa ju "desulfatizovať". No som lenivý čosi stavať. :?

Okrem iného ma napadlo nabíjať baterku cez diódu (jednocestne) s paralelne k nej pripojeným kondenzátorom (elektrolytom), ktorý zaistí v jednej polperióde vybíjanie a v druhej vrátenie náboja a nabíjanie. Veľkosť kondíka akosi neviem vypočítať, (odlaborovať sa mi to nechce). A nikto z fóra na ten nápad nereagoval. Tak to dávam opäť sem.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa helios » 21 Dec 2015, 01:52

Dolfi, netráp sa s výpočtom kondíka, ide to aj jednoduchšie. Pri nabíjaní nesymetrickým prúdom zhruba platí nabíjanie/vybíjanie pomer 10:1 to znamená, že ak nabíjaš v polvlne 5-timi ampérmi, na akumulátor zapojíš paralelne žiarovku 12V/5W, ktorá si v pauze vezme toho cca 0,5A. Už kedysi dávno to doporučovali na oživenie zasulfátovaných akumulátorov. Aj tak najviac záleží na tom, ako moc je zasulfátovaná, lebo ak už je moc, ani táto metóda nemusí pomôcť. Sám som to kedysi používal, trochu to pomôže, ale zázraky nečakaj.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Dec 2015, 22:41

Pozná, poznám. Tiež používam. No ako píšeš, nič moc.

S tým kondenzátorom som myslel, že tam budú lietať poriadne prúdy hore-dole, lebo energia sa nenivočí na odpore ale vracia sa do baterky. A tie veľké prúdy možno trochu viac oživia baterku. (Neodsimuluje to niekto) ?

Dokonca mám vyšpekulované zapojenie, kde sa baterka bude vybíjať desiatkami ampér rádovo v stovkách us presne v medzere medzi polvlnami. (Len kto by to postavil) ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Dec 2015, 23:15

Myslím že by to vyžadovalo nejaký test, cyklovať batériu v kuse, s k klasickým dobíjaním a potom s dobíjaním s rôznym pomerom nabíjacieho a vybíjacieho prúdu (myslím pri dobíjaní) a ((možno spraviť obvod ktorý aj počas odoberania energie batériu spätne kvapkovo dobíja?))...

nové batérie, viac kusov s rôznymi pomermi, a zaznamenávať kapacity, možno by sa ukázal zaujímavý dopad na životnosť s potvrdenými výsledkymi. Takto to je len že jedna babka povedala, a všetci stavajú akúsi habaďúru čo má len vyššiu spotrebu a nikto nevie či je to naozaj prínosné alebo len to prispieva k opotrebeniu baterky.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

alois

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa alois » 22 Dec 2015, 19:17

Chlapi, akonáhle začne degradácia olovenej mriežky, tak kapacita batérie klesá a môžete robiť čo chcete, je to v pytli.
Celý proces regenerácie by sa musel aplikovať od začiatku používania batérie. Tak ako napríklad pri solárnych aplikáciách, kde tie "vážnejšie" regulátory dobíjania v predprogramovaných odstupoch nakŕmia jedno rázovo baterky vyšším napätím.

Tí starší z nás, si asi pamätajú 80-90 roky, kedy sa u nás predával biely prášok, ktorý sa nasypal do akumulátora. Vraj Sovietsky výrobok pre ponorky, na regeneráciu a zvýšenie kapacity akumulátora. Fungovalo to, ale tiež iba do určitého stavu akumulátoru a tiež iba na určitú nie dlhú dobu...

Tak isto Swedol - regenerátor piestov a valcov, ktorý sa pridával do oleja motoru. Len podaktoré sa ľúbili zakúsnuť...

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa miroja » 23 Dec 2015, 11:44

Tí starší z nás, si asi pamätajú 80-90 roky, kedy sa u nás predával biely prášok, ktorý sa nasypal do akumulátora. Vraj Sovietsky výrobok pre ponorky, na regeneráciu a zvýšenie kapacity akumulátora. Fungovalo to, ale tiež iba do určitého stavu akumulátoru a tiež iba na určitú nie dlhú dobu...
Volalo sa to Smečta . V krabicke bolo 6 chlievikov, obsah kazdeho do jedneho clanku.
0

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 119
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa gegoo » 23 Dec 2015, 20:39

takze baterka sa nabijala 3 dni zo zapojenym desulfatorom na 15 V ked prud klesol pod 100 mA tak som to vypol hodinu postala a teraz aktualne prebieha test kapacity uvidime ci ten desulfator nieco urobil a ci bude mat bateria kapacitu vecsiu nez 18,89 Ah ako v predoslom teste

takze bateria ma 22,6 ah co je narast kapacity o 16,41 % po prvom 3 dnovom nabijani , teraz nasleduje druhe znova z desulfatorom necham do poklesu na 100 mA znova pri 15 V aby neplynovala az tak moc , som zvedavy ci tam bude nejaky narast ci sa oplati pred tym bateriu vybit a zase . Po precitani jedneho clanku skusim hard reset baterie to znamena vybit ju na 1.1 V / clanok co je 6,6 V a potom nabijat prudom 2 A s pripojenym desulfatorom .Nabijac je upraveny na obmedzenie 3 A ale aj tak viac nez 2A neberie cize zrejme je zvyseny vnutorny odpor a bateria je moc zasulfatovana .Pre tych co chcu vediet spotrebu energie pred bateriu som zapojil watmetr cize dodam aj udaje o spotrebe energie na nabitie baterky hruby udaj je cca 44 w lenze to nemusi platit vzdy kedze nabijacka je klasicke trafo iba . Nejake fotky :
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
0
Naposledy upravil/-a gegoo v 24 Dec 2015, 04:54, upravené celkom 1 krát.

alois

Re: Desulfátor - Oživenie Pb Aku

Príspevok od používateľa alois » 24 Dec 2015, 04:43

gegoo:
1. Na tom meráku AC výkonu si odčítaj aj teoretický údaj cos.FI.
2. To trafo s usmerňovačom vyzerá exoticky.
3. Ak skončíš celý cyklus pokusu, tak si odsaj na test kyselinu z aku. Pozri koľko sedimentu máš usadeného na spodku. Aj je tam veľa tekutého olova, tak bude rýchlejší proces samo vybíjania a tak si toho moc neporiešil.
4. Skús dať aj údaj o skratovom prúde baterky, ak máš taký merák.

miroja: presne, obdobie Ruských zázračných vecí, chémie a liečiteľstva. (čaj z kombuchy a liečenie silou vôle cez obrazovku TV relácie...)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok