7,5kW delta

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Hinsi » 18 Feb 2015, 23:39

Teď ti nějak nerozumím. Tvrdíš, že se někdy v průmyslu dělá výjimka a velké motory se zapojují natvrdo bez softstartu, Já ti říkám, že NE.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Feb 2015, 01:15

Neviem čo je to velký motor, ale v priemysle sa naozaj pri ASM niekedy nerieši nejaký rozbeh, aspom v minulosti nie. Male ASM majú dostatočný činný odpor vinutí, takže do 10KW myslím v pohode.... večšie sa už musia nejako rozbiehať, vetráky a podobné stroje sa môžu v pohode rozbiehať na Y, no inak neviem. Bol som v jednej fabrike, k motorom 4 žilové 3L+PE káble normálne 100kW takže nejaké prepínanie asi nehrozilo, a inštalacia 50rokov+ a rozvodňa stykače... či tam boli nejaké polovodičové meké štartery neviem.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa rudko » 19 Feb 2015, 06:28

Drako tvrdy start motorov na D sa vazne nepouziva. Raz som nazivo zazil co spravila porucha na spustaci 22kW motora. Ked ho po vypnuti isli spustit nikoho nenapadlo ze sa zasekol stykac a je stale pripojeny do D. Zapli to, motor skoro urvalo zo stojky a cela fabrika (s vlastnou pripojkou aj trafackou) zhasla.
To si fakt neviem predstavit ako by sa prejavil silnejski motor :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Feb 2015, 06:55

klasik napísal: napr. 220V/380V,.
tak ja som z toho jelen , na stitku predsa nie je 220/380 , ale podla noveho by to mal byt tento motor /1LA7133-4AA/ a stitok teda 400/690 , podla novej normy
http://www.elektromotory.com/1400-ot-mi ... 32m04.html
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Feb 2015, 06:57

Pre b..ha, ved nikto tu netvrdil, že motory sa pripájajú natvrdo hned do D. To len Hinsi si má nejakú autodedukciu a už to tu riešite. V celej diskusii sa rieši rozbeh cez Y a potom D.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Feb 2015, 07:26

prosim , Plha se hlasi ..ved hej , uz som bol troska z toho mimo , som stratil prehlad o akom motore je tu vlastne rec po tolkych prispevkoch :lol:
0

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Hinsi » 19 Feb 2015, 09:47

Drakoush napísal:Hinsi myslel, že sa nad 3kW nesmie pripájať motor priamo do D, teda "natvrdo" bez softštartovania, čo je vlastne Y.
Áno, má pravdu - ale nie vždy je to v priemysle možné a pristupuje sa aj k výnimkám, teda priamka do D.Musí tomu však zodpovedať celá distribučná sieť. Rozumej vlastný trafák a vednie. Na občianskej sieti nerealizovateľné. A v púriemysle zasa zriedkavé. Ono motor má hrozne vysoký záberový moment, až niekoľkonásobok nominálneho prúdu. Aj pri malých výkonoch motorov to vychádza na slušné číslo.
************************************************ Poprosím bez osobného urážania a hodnotenia. upravil 19.2.2015 mirosne

Naposledy říkám, že se to natvrdo nad 3kW nepřipojuje, ani dneska, ani v minulosti, protože to nejde. Kapiš?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Feb 2015, 10:03

Urážať ma nemusíš.
Koľko motorov si pripojil vo svojom živote?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Feb 2015, 10:22

Trepe, uraza kedy ho konecne vypnete?

Stara norma povolovala pri prevadzke s vlastnym trafom az do 6kW priamo do D. Je hovadina, ze to nejde, ide to, len sa to teraz nesmie, zvlast ked su dostupne rozne soft - riesenia.
0
Naposledy upravil/-a xmilos v 20 Feb 2015, 06:59, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Feb 2015, 12:20

Hinsi napísal: Naposledy říkám, že se to natvrdo nad 3kW nepřipojuje, ani dneska, ani v minulosti, protože to nejde. Kapiš?
Asi si nebol vo fabrikách... Hlavne v tých so starou inštalaciou. To že normy sú aké su dnes neznamená že v minulosti boli tiež.

Písal som tu niečo o 2 druhoch/typoch motorov, a napíšem znova, sú 2 druhy/typy, prvý D/Y-230/400, ten na klasickú sieť nieje možné pripojiť inak ako do hviezdy, a druhý je D/Y-400/690, a pripojenie prvého typu(230/400) jedine na Y na normálnu sieť je to isté ako pripojenie druhého typu (400/690) na D. Pravda je, že prvého typu sú motory slabšie, menšieho výkonu, druhého typu sú motory vyšších výkonov, ale neznamená že to nejde pripojiť napriamo do D bez mekého štartu.

V minulosti sa viac dimenzovalo, a preto nikoho nesralo že niekto rozbieha napr aj 10+kW motor priamo na menovité napätie vinutí. Zvlášť ak fabrika ma priemerný odber 1+MW

ASM je ASM, prúd nakrátko nieje až tak vysoký, je to iba do 10 násobku menovitého prúdu, (na meraniach sme realne namerali cca 5 násobok) čo vo večšej fabrike vôbec nespôsobí problém.

Pripájam do prílohy z merania motora s menovitým výkonom 8,5kW
Ešte dodám, že krivky I' a M' platia pre meranie pri zníženom napájacom napätí asi polovičnom tj 190V, avšak pri meraní sa udržovalo niekde od 170 do 190V.
Prílohy
graf_ASM.png
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Feb 2015, 14:31

xmilos napísal:Draku - pisem o motore navrhnutom na 400V/D a nechanom v trvalej prevadzke do Y.
A vidíš, zas trepeš somariny. Naštuduj si trochu elektrické stroje a potom sa ozývaj ! (A mne to zas signalizuje, že aj asi po pol roku mlčania, mal by som to spraviť natrvalo).

Pre tých, ktorí by aj naďalej radi oponovali, uvediem trafák na 400 V pripojený na 230 V. Prečo by mal zhorieť, nechápem ? Je jasné, že bude mať nižšie sekundárne napätie, napätie bude mäkšie a výstupný výkon menší. Ak toto rešpektujeme, (a pri motore som to taktiež napísal), tak trafák môže bežať nekonečne dlho bez ujmy.

A ak ti toto nestačí, tak sa obráť na LUI-a. Osobne som bol pri tom, keď výkonný cirkulár používal trvale v Y na frekvenčný menič. (Mohol ho prepnúť aj do D. No rezal tenké dosky, tak podľa neho to bolo zbytočné prepínať do D).

A pre ostatných, ktorý ešte dokážu používať sedliacky rozum chcem pripomenúť, že máme aj ruky (kožu), ktorými dokážeme "odmerať" teplotu napr. aj horeuvedeného motora v Y. A ak sa moc hreje, (veľmi ho zaťažujeme), tak ho buď prepneme do D alebo ho necháme vychladnúť ...

A ešte k tomu rozbehu motora (trebárs 7,5 kW) na priamo v D. Predstavte si, že niekto reže na cirkuláre poriadne polená. A občas sa mu podarí cirkulár "zadrhnúť". Má dve možnosti. Buď zaseknutú siahovicu vytrhne zo záberu, alebo cirkulár vypne. Kým sa to stane, stojaci motor možno sekundu-dve beží tzv. nakrátko, (max. odoberaný prúd). Motoru sa určite nič nestane. A v tom prvom prípade sa ten 7,5 kW motor predsa rozbehne priamo v D !!! (A určite je to náročnejší rozbeh, lebo je tam najskôr pomerne dlhý beh motora nakrátko).

Pre rýpalov, neriešim, čo sa môže a čo nie podľa predpisov. Ale aká občas nastáva realita ...


Zdravím, majte sa tu fajn !
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 19 Feb 2015, 14:51, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Feb 2015, 14:36

Dolfi napísal:A vidíš, zas trepeš somariny. Naštuduj si trochu elektrické stroje a potom sa ozývaj ! (A mne to zas signalizuje, že aj asi po pol roku mlčania, mal by som to spraviť natrvalo).
ked myslis
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Feb 2015, 16:22

xmilos mal pravdu ale nedopísal podmienky za akých myslel myšlienku. Motor iste nezohorí keď v hviezde beží na 400V namiesto 690V, a je zaťažený slabo, ale na niečo tam ten motor s daným výkonom je, a ak sa v trvalej prevádzke využíva jeho plný potencial, tak asi by zhorel pretože by bežal s obrovským sklzom ak by sa vôbec točil.

Rozbeh aj v silnom/plnom zábere motora je možný, na to je frekvenčný menič, ale keďže je x spôsobov a princípov meničov, nie každý sa na to hodí. S vhodným frekvenčákom je možné aby motor bežal aj na napr 1% otáčkach pri plnom zaťažení (momentovom), teda nie úplne plnom, ale takom aby sa uchladil aj pasívne, keďže vetrák vtedy asi bude prd účinný.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Feb 2015, 16:54

mam dojem, ze sa mylia myslienky, odkazy.
Nebudem sa citovat, trreba citat, co som pisal od zaciatku a za tym si stojim.
Skusim este raz:
vrele neodporucam prevadzkovat 10kW stroj urceny do D na 3kW zataz po propojeni trvalo do Y.
Motor neni to same ako tranformator.
A ze to nema vyznam ani nehovorim.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Feb 2015, 17:51

ASM sa môže využívať do takej mechanickej záťate pri nejakom zníženom napätí, aby mal menovité otáčky!!

Dal som sem graf z realneho merania, Kde menovitý moment pri menovitých otáčkach je 28Nm a moment pri polovičnom napätí je 7Nm pri menovitých otáčkach čo je štvrtina.

400V nieje polovica zo 690 ale viac ako polovica, ako pri meraní bol motor na polovičnom, ba aj menšom napätí , takže zhodou okolností to na tú 1/3 zaťaženia zcela asi aj sedí...

Takže nevidím dôvod motor nezaťažiť jednou tretinou momentu pri napájaní napetím odmocninu z 3 krát menším. Samozrejme je to blbosť z ekonomickeho hladiska.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Hinsi » 19 Feb 2015, 19:17

No jo, když milouš by tu zas všechny vyházel a sám o tom ví **ženský pohlavný orgán**.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Feb 2015, 19:29

este ze hulvatov a ich vyplody mam niekde
0

martin3450
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 08:22
Bydlisko: žilina
Vek: 33

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa martin3450 » 19 Feb 2015, 19:36

všimol si niekto že na štitku ma 2,2kw.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Samanko » 19 Feb 2015, 20:04

Vacsi motor, ktory sa rozbieha vo vacsej zatazi sa spusta s pomocou motoroveho spustaca (...,menica, Y, alebo ineho softstartu). Pokial by motor nevladal, nerobi sa ziadne vyhadzovanie ci menenie parametrov spustaca, nezapaja sa inak a uz duplom sa nevynechava softstart. Su len dve moznosti a to motor vymenit za vykonnejsi s prislusnym softstartom alebo odlahcenie - odpojenie zataze pri rozbehu.
Ziadne tvrde starty sa nerobia.

martin3450
Kde tam vidis 2.2kW ?
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 19 Feb 2015, 20:28, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: 7,5kW delta

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Feb 2015, 20:27

Hinsi napísal:No jo, když milouš by tu zas všechny vyházel a sám o tom ví **ženský pohlavný orgán**.
Kedy to už konečne pochopíš, že motor v prvom príspevku stačí spúšťať obyčajným spínačom Y/D ? Ja som v žiadnom mojom príspevku nič iné netvrdil. To len ty máš sústavnú potrebu niekoho napádať.
Ty si fajn chlapec, rozumný, ale tvoji profesori zo školy musia mať z teba ohromnú radosť.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď