Regulacia špirál

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

19olo88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 21:59
Bydlisko: Hlohovec, Slovakia
Vek: 35

Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 19olo88 » 07 Nov 2016, 17:59

Panstvo.
Potrebujem poriešit reguláciu výkonu ( lineárne ovládanie ) el.špirál 3x4kW (12kW 400V 50Hz )
A to takto:
0 až 10V DC vystup z PLC --> A/D prevod --> 3f SSR ( 3x25A SSR zo spínanim v nule - Carlo Gavazzi - RZ3A60D25 )



Viete o nejakom jednoduchom A/D prevodníku 0-10V / PWM ?

Zatial som si to ostestoval len cez Arduino ale kedže sa jedná o vykurovanie moc tomu arduinu neverím. :ignore:
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa djwiktor » 07 Nov 2016, 20:05

arduino je procak ako kazdy iny - vecsina napriklad 3D tlaciek na tom bezi normalne, u niekoho aj 24/7. Nevidim v tom problem.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa xmilos » 07 Nov 2016, 20:11

A/D prevod je zbytocny.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa misocko » 07 Nov 2016, 21:30

https://www.youtube.com/watch?v=_pBCkqOPNSM - nedalo mi a tak som to vyskusal aby som si potvrdil to co som si aj myslel. SSR zopnes impulzom, ostane zopnute kym je na vstupe impulz alebo kym nespadne prud na vystupe pod nejaku pridrznu hodnotu (triak). cize ak sa zapne, tak vypnutim vstupneho impulzu nevypne, vypne az prechodom sinusovky napetia (zataz odporova) nulou. nasledne zapne az pri dalsom prechode nulou.
len tak pre zaujimavost, akou frekvenciou sa to riadi aby to bolo nejake pekne? mne sa nic pekne nepodarilo, asi by to chcelo synchonizovat riadenie s frekvenciou siete.
PS to mas tak malu zotrvacnost sustavy ze musis spinat takto po vlnach? nejaky clen z HC to tu v minulosti riesil, len sa mi nechce hladat, mozno by ti vedel poradit...
0

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa solec » 07 Nov 2016, 21:37

rovno z PLC si môžeš urobiť PWM výstup s periodou, ktorá je nasobkom 10ms - dane CARLO GAVAZZI je v podstate len spínač, regulaciu s ním môžeš urobiť len spôsobom vynechávania polvln sieťovej frekvencie
0

19olo88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 21:59
Bydlisko: Hlohovec, Slovakia
Vek: 35

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 19olo88 » 07 Nov 2016, 22:21

Solec: PLC ma rele vystupy a tym sa pwm moc nelubi :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa misocko » 07 Nov 2016, 23:01

preco sa relatkam nelubi PWM? kde je napisane ze PWM musi by v kHz? kludne to moze byt v desatinach, stotinach Hz a teda sekundu zopnute a niekolko sekund vypnute....
stare ohrevy na vstrekolisoch boli spinane relatkami a fungovalo to (PID regulacia, spinanie v sekundach)
0

alois

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa alois » 08 Nov 2016, 05:11

PLC = pre mnohých z nás iba skratka riadiaceho bloku, nie typ či výrobca.
Čo keby si dal priamo typ, aby sa dalo od toho odpichnúť.....

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa xmilos » 08 Nov 2016, 07:00

19olo88 napísal:Solec: PLC ma rele vystupy a tym sa pwm moc nelubi :applause:
nie vsetky

Spiraly takychto vykonov sa riadia PWM s periodou niekolko sekund !
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Nov 2016, 09:57

Olo, nato sa používa v praxi PID teplotný regulátor:
Obrázok
http://www.eximtech.sk/page.php?id=204
- PID kontrola ohrevu a chladenia modifikovaná fuzzy logikou
- rýchla vzorkovacia perióda 5x/s (200ms)
- univerzálny vstup (Pt100, termočlánok) s vysokou presnosťou 18 bit A/D
- Analógový výstup (lineárny prúd alebo napätie) disponujúci vysokou presnosťou 15 bit D/A
- rozhranie RS232, RS485
programovateľný port súčasťou panela
- podpora manuálneho ovládania a funkcie automatickej kontroly, atď.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Nov 2016, 10:19

djwiktor napísal:arduino je procak ako kazdy iny - vecsina napriklad 3D tlaciek na tom bezi normalne, u niekoho aj 24/7. Nevidim v tom problem.
Ja v tom vidim ten problem, ze ked to niekoho zabije (napr. zdroj pre arduino, alebo nieco ine) tak z toho bude mat problem zhotovovtel tej teplotnej regulacie, nakolko to nie je certifikovane. Je to "home made" vyrobok. Takze smer Arduino len ak to je pre teba na doma.

Ak je to do vyroby, kde sa pohybuju aj ini ako ty a mozu stym prist do styku, tak jednoznacne nieco vyrobene pre priemysel, nieco hotove, co je aj certifikovane. Ono ti to Arduino moze pekne fungovat aj vo vyrobe, to netvrdim, len by sa mi dost nekludne spalo.

Potom ti na to staci papiere ze si elekrtikar, a ze si to zapojil spravne.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

19olo88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 21:59
Bydlisko: Hlohovec, Slovakia
Vek: 35

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 19olo88 » 08 Nov 2016, 12:33

romiadam: preto to nechcem riešit arduinom.
OHAJ: PID regulacia je v PLC..
xmilos, misocko: Preto upustam od PWM pre to 3f SSR relé ale budem spinat jednotlive SSR relé ( 1 pre kazdu spirálu ) priamo dig.výstupom PLC ( AB SLC500 )
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa xmilos » 08 Nov 2016, 13:12

Mno budes ho spinat v nakych intervaloch, ktorych dlzka sa bude menit, perioda moze ostat - to podla tvorcu SW.
Mno a to je vlastne PWM regulacia s dlhou periodou ( cca 10 - 60 s -> nasobok sietovej frekvencie ). Ak pouzijes periodu PWM inu ako nasobok, hodnota vykonu nebude linearne zavisla od zadanej, pretoze sa zopnutie PWM "netrafi" do nuly a pozadovany a skutocny cas zopnutia nebude sediet.
Slusne PLC ma v sebe pripravenu PID regulaciu - s automatickou adaptaciou parametrov, co by ti malo usetrit zistovanie parametrov reg. sustavy. Vystup z neho moze byt 2 - stavovy ( binarny ) a da sa nastavit dlzka periody - mno a sme pri oznaceni PWM.
Pre najkratsie mozne PWM spinane v nule sa da pouzit "pocitanie" polvln - mrkni moj prispevok o regulacii liahne.
0

19olo88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 21:59
Bydlisko: Hlohovec, Slovakia
Vek: 35

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 19olo88 » 08 Nov 2016, 14:11

xmilos:
PID je sucastou programu. Obsahuje priamo PID instrukcie.
Tvroca SW som ja.
Kedze sa jedna o regulaciu teploty velkeho mnozstva vody tak PID je stroha.. Impulzove riadenie SSR relé bude v sekundách ( 5s-30s )
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Nov 2016, 20:32

čo je to veľké množstvo vody ? akú teplotu potrebuješ udržiavať ?

Nechápem prečo, ak niekto má nejaký problém, tak to tu nevie popísať hneď na začiatku ? Sa hanbíte za svoje projekty ? Ako vám potom niekto môže pomôcť ? Možno budeš prekvapený ale tuším že miloš nemá vešteckú gulu, resp sa mi s ňou nepochválil .... Len tu robíte z skúsených ľudí debilov a nechávate priestor " majstrov "
0

19olo88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 21:59
Bydlisko: Hlohovec, Slovakia
Vek: 35

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 19olo88 » 08 Nov 2016, 21:14

Mato:
Takze aku nadrz. 1300l vody
Teplota : do max 70st.c
Primarmy zdroj tepla: teplovodny krb (23kW celkoy tepelny vykon. Voda - 18kW; vzduch - 5kW )l
O kompletnu regulaciu a riadenie sa mi stara PLC. (teploty,cerpadla, 3way ventil atd..) ktore ma ext HMI.
System chcem doplnit el.spiralou (12kW 400V) ako zaskok ked nebudem doma alebo nadrz do rana vychladne.
Cele to chcem riadit SSR rele. Bud naraz 3f alebo aj jednotlivo cez 1f SSR. (Klasickemu rele sa chcem vyhnut - cvak cvak nemam rad v dome )
Povodne som to chcel riadit priamo nejakym A/D prevodnikom na PWM. ( ovsem tu som bol kratky na vypocet frekvencie pre PWM ale tak to by som sa k tomu dopatral.)
Ale kedze aku nadrz aj voda ma zotrvacnost tak to nebudem riadit ziadnou rychlou PWM ale kludne v 10s casovej slucke. ( 0%= 0s on a 10s off, 25%=2,5s on 7,5s off atd.. )

V pripade ze by som to cez to SSR rele nedal mam v zalohe 2 moznosti. (3 f triakoy regulator riadeny u2008 - ovsem neotestovane ) alebo original komplet riadenie odporovej zataze ( drahsia zalezitost ovsem hotova ) kde je analogom riadeny tyristorovy blok ( antipalarelne zapojene tyristory )
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Nov 2016, 23:13

tak a teraz nechápem celé toto vlákno ... šak to máš premyslené. čo si čakal že ti niekto odpovie pri tej prvej otázke ?


Ja na tvojom mieste tam pichnem toto

Obrázok

+ to SSR

môžeš si vybrať aj hysteréziu a nemáš problém s funkčnosťou a spoľahlivosťou + pridám nejaké čidlo MAX teploty , ktoré bude rozpájať riadenie SSR , napríklad 80°C koli bezpečnosti. Akékoľvek PWM v hentom objeme je len onania pre konštruktéra.
0

19olo88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 21:59
Bydlisko: Hlohovec, Slovakia
Vek: 35

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 19olo88 » 08 Nov 2016, 23:26

Mato: Onania presne :applause:
A toto vlakkno je tu presne preto co som sa ma zaciatku pytal na prevodnik A/D pre PWM riadenie ( 0-10V/ PWM ) ale nieco spolahlive..
Termostaty tam mam 4 :rolleyes:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Nov 2016, 23:31

Niesi trochu paranoidný ? :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Regulacia špirál

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Nov 2016, 08:20

Aj tak nechápem dôvod takej presnej regulácie/zase raketoplán/ na obyčajnú akumulačnú nádrž,kde môže byť kludne hysterezia aj 10°C.Veď to bude len záskok,keby sa nemohlo kúriť krbom na nejaký čas kôli nejakej poruche. :wink:
Nabíjanie AN pomocou špirál sa tu už riešilo,hysterezia cez dva termostaty v sérii /horná teplota -rozpínací a dolná hranica spínací kontakt/
Načo to komplikovať s elektornikou,výkonové relé v krabici nebudeš počuť .Tých 12kW je trochu privela,potrebuješ to nahriať tak rýchlo?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok