Zdroj G400 popis,stavba,problémy

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

MarekK84
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 02 Dec 2014, 11:33
Bydlisko: LH
Vek: 39

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa MarekK84 » 10 Apr 2016, 17:16

Tak v chladiči som sa riadne kopol. Posielam foto+presné rozmery. Myslíš že to bude stačiť?
Rozmery: 90x40x35 ( ŠxHxV) hrúbka 5mm
Trafo by malo mať 4A, podľa toho čo som nameral.
Darlington som chcel použiť len namiesto KD503, BD139 by ostal.
Prílohy
IMG_20160410_171250.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa jezevec » 10 Apr 2016, 17:25

Na takhle malý chladič zapomeň, dej tam chladič i s ventilátorem ze starého PC, ten těch 90W vyzáří. Ventilátor můžeš spínat přes teplotní spínač.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 10 Apr 2016, 17:26

Aj tak je ten chladic maly staci tak na 30W stratoveho tepla. Ten chladic vyzera pekne esteticky, ale pretoze je nizky, tak nefunguje dobre kominovy efekt a neuchladi vela. Ak ten trafak doda 24V x 4A co moze byt az 100W stratoveho tepla, tak ten chladic na to nestaci ani s ventilatorom.

Este by ma zaujimalo ako si vedel odmerat, ze trafo ma 4A ?
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

MarekK84
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 02 Dec 2014, 11:33
Bydlisko: LH
Vek: 39

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa MarekK84 » 10 Apr 2016, 17:27

Jezevec, aj ja som si to myslel že bude málo.
0

MarekK84
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 02 Dec 2014, 11:33
Bydlisko: LH
Vek: 39

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa MarekK84 » 14 Apr 2016, 11:50

DJ Edo, prud z trafa som meral jednoducho s AC ampermetrom na multimetri v serii s vykonovym odporom. Tam to ukazovalo nejake 4A.
A ten chladic, no zdalo sa mi to malo. Koniec koncov nebudem mat v plane ten zdroj nejako trvalo pretazovat. Ale chladic dam asi aj tak nejaky iny.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 16 Apr 2016, 14:51

Marek, taketo meranie ti nic nepovie o trvalej zatazitelnosti trafa. Taketo kratkodobe meranie je proste k nicomu, lebo ked zvacsis odpor tak namerias mensi prud a ked das mensi odpor, tak vacsi prud. Skus to zatazit jednu hodinu a priebezne meraj teplotu aby ti to nezhorelo. Tak zistis kolko A cca mozes z neho tahat bez poskodenia. Teplota trafa by nemala prekrocit cca 70°C, ale zalezi aj od konstrukcie, niektore znesu viac ine menej. Plus rataj aj so zvysenou teplotou o cca 20-25°C ked bude trafo v krabici.
Dalej, ak sa trafaky pouzivaju na hociaku elektroniku kde po usmerneni je pripojeny vyhladzovaci kondenzator, tak sa odporuca z toho trafa netahat plny prud, ale o 1/4 az 1/3 menej. Ten kondenzator totiz sposobuje impulzny odber prudu a teda viac sa zahrievaju vinutia.
No a chladic, treba do nadimenzovat poriadne. Nikdy nevies, kedy sa ti to moze vypomstit, kedy budes potrebovat max. vykon niekolko hodin, alebo na to jednoducho zabudnes. Vysledkom moze byt roztavena krabica, poskodeny zdroj ale ti ten zdroj moze poskodit aj pripojene zariadenie, ktore moze mat ovela vacsiu cenu ako tvoj zdroj.

PS: Daj sem foto toho trafaka a rozmery. nech odhadneme jeho vykon.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

MarekK84
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 02 Dec 2014, 11:33
Bydlisko: LH
Vek: 39

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa MarekK84 » 16 Apr 2016, 17:00

DJ_Edo. to máš zase pravdu s tým odporom. Ja to meriam krátkodobo, lebo ten rezistor má asi len 10W a cca 6R.
Ale posielam Ti foto+rozmery toho trafka. Má viac vinutí, čo je super.
Rozmery: výška: 66
šírka: 80
hrúbka: 43
stredový stĺpik má šírku 25mm.
Udávané v mm.
Myslíš že to môže mať tie 4A?
Prílohy
IMG_20160416_165516.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Apr 2016, 17:42

Tohle trafo má tak 80W, potřebuješ minimálně dvojnásobný výkon trafa. 4A je sám o sobě nicneříkající údaj. Potřebuješ aby ten proud to trafo dalo dlouhodobě při jmenovitém napětí.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj G400 odpaluje se tranzistor

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Apr 2016, 14:51

Po čase, ak dovolíte páni, sa zamiešam.

Robíte zlý predpoklad, že na Q2 je len 0,8 V. Na CE Q2 je plné napájacie napätie konca stabilizátora, (cez 30 V pri 24 V trafe). A ak budíme koncový tranzistor/ tranzistory prúdom 0,2 A, tak je na ňom cez 6 W straty.

Preto stále opakujem, použite aspoň BD139 a treba ho pomerne dosť chladiť, (povedzme aspoň chladič 10 K/W, potom je 60 °C na tranzistore, 60 °C na chladiči a 30 °C je teplota okolia). Inak ho teplotne odpálite.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Apr 2016, 20:11

Bol som požiadaný DJ_Edo, aby som tie úpravy tu spísal. Ale ja už neviem, čo som všetko komu radil. (A ani sa mi to moc nechce). :wink:

Čo som tu čítal, nič ma nezarazilo. Asi je to teda v poriadku. A aj názory na zaťažovanie trafa, (asi 0,6 násobok prúdu sekundáru), je tiež v poriadku. Tepelná ochrana zdroja, (teplota chladiča), sa dá aj ošetriť tepelným spínačom. Lebo je fakt pravda, že asi nie moc často dlhodobo prevádzkujeme zdroj do skratu pri plnom prúde.

A k tým trafákom na mierne vyššie napätie, ako je 24 V. Určite pôjdu použiť. Len si treba uvedomiť, že indikácia nadprúdu s LED D10 je zle zapojená. Odpor R17 určite patrí na C Q3. A ak osadíme na pozíciu Q5 výkonnejší tranzistor, tak tranzistor Q6 môžeme vyhodiť a C Q3 môžeme pripojiť priamo na ten + 33 V stabilizátor, (E Q5). Potom aj 30 V trafo nebude problém. Samozrejme, zdroj bude kúriť viac, ako pri 24 V trafe !

Keby však náhodou niekto mal odvahu a schopnosti, mohli by sme porozmýšľať o "poriadnom" prekopaní tohto zdroja. Len pre predstavu dotyčného: Trafák s dvojitým sekundárom, jeho elektronické prepínanie, napäťová referencia min. TL431 a hlavne stabilizácia napätia pre OZ na omnoho nižšej úrovni a po novom riešenie konca. (Ako inšpirácia boli tu uvedené schémy z Ruska a aj jeden "náš" zdroj je tak riešený).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 22 Apr 2016, 20:23

Za to prekopanie by som bol a ja. Dolfi ako by bolo riesene budenie koncoveho tranzistora, lebo teraz je to v zapojeni so spolocnym kolektorom. To mensie napatie z OZ po znizeni napajania by nevedelo vybudit koncovy stupen. Existuje na to nejaky vhodny trik? Este by sa dal pouzit tranzistor opacnej vodivosti (zapojit so spolocnym emitorom), ale to ma tendenciu kmitat. No a po precitani Jaromirovho rozboru, by to boli len vyhodene peniaze, vid http://svetelektro.com/Forum/lab-zdroj- ... 20952.html.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Apr 2016, 21:10

To vlákno sa mi nechce čítať. Samozrejme, na 100 % neviem, či by to bolo funkčné. No tuná: http://stepa.wz.cz/index.php?page=zdroj2 , to autora akosi netrápilo. V podstate, malé NPN BC-čko je budené OZ a to budí PNP BD-čko, ktoré budí NPN KD-čko.

Aj OZ môžu byť napájané nižším napätím, ak dvojica PNP a NPN na konci, (chová sa ako výkonový PNP tranzistor), má najnižší možný úbytok napätia v saturácii.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 22 Apr 2016, 21:43

To vlakno stoji za precitanie !!!. Skuste kontaktovat Jaromira pise tam, ze ma spraveny nejaky podstatne lepsi zdroj s rychlymi OZ aj tranzistormi.
dvojica PNP a NPN na konci... mate na mysli Sziklai pair https://en.wikipedia.org/wiki/Sziklai_pair ? Take zapojenie potom urcite treba dobre zmerat ci nezakmitava, lebo aj u toho Sziklaiho ten prvy tranzistor pracuje ako spinac (spolocny emitor), ktory taha prud z bazy toho druheho. Takze je to v podstate spinaci Darlington, s vysokym h21 a nizkym Ucesat.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa balki » 23 Apr 2016, 00:14

Nuž niekomu je dobrý darlingtnon a niekomu fet ;)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Apr 2016, 13:05

DJ_Edo napísal:... dvojica PNP a NPN na konci... mate na mysli Sziklai pair ...
Ďakujem za rozšírenie obzoru poznania ! Ten názov som, napriek môjmu veku, doposiaľ nezaregistroval ... :wink:

A ani neviem, či je to to isté, ak prvý tranzistor pracuje v zapojení so spoločným emitorom a druhý so spoločným kolektorom (emitorový sledovač). (Opravil som to dúfam dobre. Ak nie, dajte vedieť !) No odpory medzi BE a prípadne malé kondenzátory medzi CB tranzistorov (prvého ?) to možno spravia.

Pre balki: Poraď nám nejaký súčasný výkonový FET, ktorý sa dá použiť "analógovo" aspoň pri 100 W, (napr. takých 35 V x 3 A) ?

P.S.: Pozeral som na TME. Je tam jeden P-FET, (viď. dole). Má 340 W a aj definovanú DC SOA. Predpokladám, že sa teda dá použi aj v reguľovateľnom zdroji (analógovej aplikácii). Potvrdí mi to niekto ?
Prílohy
SPP80P06PHXKSA1-DTE-1.pdf
(407.71 KiB) 374 stiahnutí
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Potrebné úpravy zdroja G400 podľa Dolfiho

Príspevok od používateľa balki » 23 Apr 2016, 14:14

Dolfi, je ich na trhu dostatok stačí sa pozrieť na stránky výrobcov.

Chcel som ale napísať dôležitejšiu vec. Ak chce niekto použiť fet pri takýchto parametroch (výkonoch) musí urobiť kompromis. Každý dobre vie že, sa fety ťažko párujú. Preto návrhár má dve možnosti z ktorých si väčšinou vyberie tú druhú. Prvá je, že použije výkonový fet vo výkonovom púzdre, ktorý je samozrejme drahý a aj tak to riešenie bude neefektívne pretože bude hriať. (Rovnaký problém ako pri použití bipoláru). Alebo druhú a to tú, že použije v celku lacný fet a použije pred-regulátor, alebo aspoň prepínanie vinutí. Toto riešenie je tiež celkom drahé ale je efektívne.

Vždy je to najskôr o parametroch a potom o cene. Pri domácom kutilstve sa tieto podmienky obvykle otáčajú, veď kto si už doma bude za drahé prachy navrhovať zložitý pred-regulátor ak mu tepelná strata nevadí. :wink:
Dolfi napísal: Pre balki: Poraď nám nejaký súčasný výkonový FET, ktorý sa dá použiť "analógovo" aspoň pri 100 W, (napr. takých 35 V x 3 A) ?

P.S.: Pozeral som na TME. Je tam jeden P-FET, (viď. dole). Má 340 W a aj definovanú DC SOA. Predpokladám, že sa teda dá použi aj v reguľovateľnom zdroji (analógovej aplikácii). Potvrdí mi to niekto ?
Dolfi, prečo si obmedzený iba stránkou TME? Tam nie je ani zďaleka toľko tranzistorov ako na farnelli alebo mouseri.
Čo sa týka toho tranzistora púzdro TO220 sa ozaj veľmi ťažko chladí pri 100W :wink:
0

ondros
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 15:41
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Problém so zdrojom G400

Príspevok od používateľa ondros » 03 Máj 2016, 11:27

Zdravim,

tak som sa konecne dostal k tomu dalej pracovat na mojom zdroji, skusil som tam dat 2x 2SC2500 na chladic z procesora PC.
Ten je napojeny na 12V (dostal som na vianoce male trafko na 15V, tak som tam dorobil 7812 a napajam nou ten ventilator a merak).

Testoval som to so ziarovkami, najskor 4 W - vsetko islo ako malo (siel som len do asi polovice otacky potenciometra na obmedzenie prudu) - ziarovka pekne pohasinala pri obmedzenom prude a kontrolka prudoveho obmedzenia svietila.
Potom som skusal 21W ziarovku podobne a pri nej som zase odpalil vykonove tranzistory (ma to vzdy rovnaky vysledok - na vystupe 37V a nemeni sa nic tocenim potenciometrov). Ked sa mi to stalo predtym so slabsimi tranzistormi, myslel som, ze je problem v nich. Ale teraz uz su tam tranzistori, ktore by to mali zniest, okrem toho bol potenciometer prudoveho obmedzenia zase len na ca. pol otacky a predpokladal by som, ze tak rychlo sa tie tranzistory neodpalia (ak by sa zohriali, roztocil by sa ventilator na chladici viac, ma totiz zabudovane tepelne cidlo a automaticky zvysuje otacky).

Mate niekto napad v com je problem? Mohli sa tie tranzistory fakt tak rychlo odpalit zatazou, alebo mam hladat chybu niekde inde? Nerad by som odpalil dalsie.

Vdaka!
O.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Problém so zdrojom G400

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Máj 2016, 21:22

Tranzistory 2SC2500 sú slabučké na takéto použitie, (alebo tam máš preklep). Prečo tam nedáš staré dobré Teslácke KD503 ?

Inak, žiarovka pri nábehu vytvára dosť veľký prúdový náraz. Však si zmeraj jej odpor za studena.

Podľa mňa, máš chybu v prúdovom obmedzení. Aký máš snímací odpor R7 ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ondros
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 15:41
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Problém so zdrojom G400

Príspevok od používateľa ondros » 09 Máj 2016, 10:47

Sorry, ano je to preklep, su to 2SC5200 (prehodil som 2 a 5). KD503 nemam a neviem, kde sa daju zohnat. Este som to skusal s 2N3055, ale daval som tam len jeden a odpalilo ho. Tak som objednaval tie SC, lebo 2N3055 medzicasom nemali a parametre sa mi na tych 2SC5200 zdali porovnatelne (15A, 150W)

Su tam paralelene 2x 0,68 Ohm. A ako som uz spominal v predchadzajucich komentoch, vsetky tie "kontolne" napatia co boli v navode z elektroinzertu (odkial to PaJa prebral) mi sedia.

Co by som mal este skontrolovat, aby som potvrdil, ze je to prudovou ochranou?

Vdaka!
O.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Problém so zdrojom G400

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Máj 2016, 13:54

KD503 som si predvčerom objednal od predajcu z bazoša - 1€/kus - síce použité ,ale popisoval,že premerané-dobré...tak uvidím...
Dnes prišli....všetky (15ks) sú OK - tak že sa oplatilo...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok