Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa vladdo05 » 21 Sep 2022, 10:16

Ospravedlnujem sa za neskorsiu reakciu -skusim taky plosak pozhanat.
Mozem sa este opytat?
Moja predstava je na blokovej scheme. Vsetko pekne step down: 9V Solar (vystup 2,5 A) - nabijat s tym chcem hlavne smartfon staci aj 1 A - ano , efektivnost je slaba - clovek potrebuje natocit 90,0 stupna o 12 tej na obed aby s toho neico vyzdimal :biggrin:

1. Ake napatie uvazovat - co sa tyka clankov. Nerad by som siel z 9 na 4,2 a potom step up na 5V. Asi lepsie tych 8,4 V? (Nedajboze by som potreboval nudzovo aj 12V aku dobit- tak lepsie mat rezervu... )

2.Alternativa B by bola asi blbost :biggrin: Brat priamo z baterky. Lebo keby sa vibila baterka tak by som mal max. prud rovny nabijaciemu tj. cca. 500 mA- 1A ?

3. trosku zneuzijem vlakno - tie Ebay step up/down moduly sa chovaju dost divne pri dosiahnuti pozadovaneho (deklarovaneho) prudu. Tento ma 2A max. ale uz pri 1,5A uz nedrzi 5V - klesne to na 2V - napriek tomu ze mam tvrdy vstupny zdroj (PC zdroj 12V -20A). Je to normalne taka slaba stabilizacia?Stretol som sa prii tom aj u 3A aj 10 Amperovych. A vydava to divne zvuky teda -take skripanie
Dakujem
Prílohy
powerBank.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Sep 2022, 21:47

Veď v tomto zapojení Ti to pôjde tak ako chceš aj bez ďalších špeciálnych vecí (teda ak uvažujeme o variante "B")... To si sem mal dať hneď. Každopádne určite zvoliť 8,4V zapojenie. Ale 12V akumulátor tým nedobiješ, jedine ďalší step-up menič. K baterkám ešte potrebuješ 2S BMS kvôli ochrane.
DC-DC meniče z Číny majú z praxe reálne použiteľný prúd iba polovičný oproti deklarovanému, takže nie chyba ale vlastnosť :D
Škrípanie je pravdepodobne tzv. Coil whine a je to vlastnosť aj kvalitnejšej elektroniky, než je čínsky menič, takže to by som asi tiež neriešil :D
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa vladdo05 » 23 Sep 2022, 14:26

Dakujem.
Ten LM 2577 je step up takze nudzovo by slo.
Ta varianta B sa ale nepouziva v tychto Uninterrupted co si poslal https://www.aliexpress.com/item/4001272602877.html - tj aku. nie je priamo na vystupe.
Asi to je koli tomu ze nabijaci prud je mensi ako potom spatny vibijaci...Ked uzavujem ten vibijaci 2A tak aj by muselo nabitat tymi 2 Ampermi..
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Sep 2022, 00:23

Máš pravdu. Na hotových moduloch je oddelený nabíjací zdroj pre akumulátor. Ale to nerieši problém toho, keď bude slabý výkon soláru... Tak či tak sa to bude rozdeľovať do akumulátora, aj do USB výstupu. Potrebuješ nejaký prepínací prvok...
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa vladdo05 » 30 Sep 2022, 14:56

Mozem sa ta opytat este raz na fazu CC.
(Ano ako si pisal pri CCCV faza CC je vacsinou velmi kratka.)

Jej vyznam je len v tom aby prud nepresvihol nejaku hodnotu?Dajme tomu 1 A pre 18650?A CV sa prepne pri urcitom napati cca. 4,05 V - o ktorom rozhoduje nabijacka?

https://www.researchgate.net/publicatio ... ime-is.ppm

Mozem si upravit CCCV metodu tak ze si zabezpecim obmedzeny max. prud a napatie 4,2 V?
Tym padom mozem vyuzit moje zasoby aliexpress step-down modulov.
Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Okt 2022, 22:04

Celé je to len o vnútornom odpore akumulátora... A ďalej o paralelnom spájaní zdrojov... Keď máš CC/CV modul, nastavíš tam napätie naprázdno 4,2V, potom ho dáš do skratu a nastavíš skratový prúd, ktorý bude zároveň nabíjací. Ak pripojíš akumulátor, tak kým nedosiahne 4,2V (vyrovnané napätia oboch zdrojov), nabíja sa režimom CC. A následne sa už len sleduje odber prúdu pre článok a pokiaľ je menší ako nastavená hranica, ukáže to že článok je nabitý. Aspoň takto fungujú tie najhlúpejšie nabíjačky. Ale aj napriek tomu mi nabili aj články čo mali len 2V, takže nie je to úplne najhoršia metóda nabíjania.
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa vladdo05 » 02 Okt 2022, 20:42

Diky.
Az do 4.2 V sa nabija CC? 8O
Myslel som ze menej ,do tych 4.05V a potom sa prepne CV. Ci to iba tie profi...

Nevies ci aj taketo ochranne moduly su zaroven aj CCCV nabijacky?:

https://www.ebay.com/itm/322641180016?v ... -IQAvD_BwE
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa vladdo05 » 22 Máj 2023, 22:53

Ahojte.
Chcel by som sa opytat ci ma niekto skusenost s pomerne zaujimavymi obvodmi injonic. Maju celkom paradne riesenia power bank a podobne. Dokonca aj Nitecore powerbanky pouzivaju ich obvody.
http://www.injoinic.com/product.html
Mam ale problem s IP5407. Dava my sice 5 Voltov naprazdno, ale ked pripojim zataz hned je 0V. Kde mozem mat zadrhel?
Pravdepodobne to Vin- ja ho mam na scheme prepojene s Bat + ale aked to neprepojim tak nemam na vystupe ani naprazdno nic.
Kondiky nevadi ze su elektrolyticke?
Dakujem
Prílohy
IP5407.png
IP5407-Injoinic.pdf
(1.15 MiB) 24 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Príspevok od používateľa Ado_PO » 23 Máj 2023, 01:24

V DS píšu Vin min 4,65V. A to je vstup pre nabíjanie batérie. Tá prepojka tam nemá čo hľadať.
Baterka sama seba nenabije.
Datasheet http://www.injoinic.com/wwwroot/uploads ... 76b833.pdf
Na DCP pin ak som správne pochopil je potreba priviesť 2,7V aby sa spustilo vybíjanie.
Použiť nastaviteľnú napäťovú referenciu a la TL431 na próbu.
Kondíky kľudne aj keramické MLCC.
0
RoHS? Hrôza a des.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok