Rezanie polystyrénu a všetko okolo toho

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa Feneon » 11 Feb 2018, 19:27

mal som rezačku mechanicky podla tohto návodu https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php ... 2009041902.
Drôt som tam dal s prepálenej špirály z el truby ETA - boli tam špirály v keramických "korálkoch". Drôt sa nedal spájkovať -asi kanthal. Hrúbka tak 0,6-0,8mm, dĺžka asi 70cm. Zdroj 12V pretlačil asi 8A -stačilo to LTT (lentaktak)

...už to odvial čas...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Feb 2018, 21:14

Ak robite ako zateplovac domov, a pouzivat to "denne" tak treba drot urceny do rezaciek polystyrenu, nech to dlho vydrzi.
Ak chcete len urobit par rezov alebo zeteplit len jeden dom, tak tam dajte hociaky drot aky mate po ruke (trebars aj rozpletene brzdove lanko z bicikla) a ktomu prisposobeny zdroj. Na tu dobu to postaci.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa cs001 » 11 Feb 2018, 23:02

V lete minuleho roku sme zateplovali so synovcom dom. Predtym rezali polystyren pilkou bolo z toho vela bordelu. Navrhol som mu, ze urobim rezacku polystyrenu. Zobral som zdroj 12V/10A, modelarsku nabijacku Icharger106, z latiek 2x2cm som urobil ramovu pilu cca 120cm dlhu aby sa dala polystyrenova doska rezat aj po dlhsej strane.
Nabiajcka Icharger ma v sebe program "foam cut" na rezanie polystyrenu (modelari to vyuzivaju) Da sa nastavit vyst prud, napätie (vykon) podla pouziteho odporoveho drotu a aj casove obmedzenie po ktorom sa vypne. myslim ze max 20V a 10A
Prud nabieha postupne takze nehrozi prepalenie drotu. Ako drot som pouzil neznamy odporovy drot, ale ten bol tenky a po case sa pretrhol, potom som skusil vcelarsky ocelovy drot, ale ani to nebolo ono (tenky trhal sa) . Nakoniec som si spomenul ze sme volakedy ako snuru na pradlo pouzivali vojensky polny kabel PK1. Ten ma vodic zlozeny z par medenych drotikov a styroch ocelovych drotov asi 0,6mm, ktore kablu zarucovali pevnost proti pretrhnutiu. Toto bolo najlepsie riesenie. Drot vydrzal rezat cely den, menil som ho len preventivne. Ocelovy drot sa nahrievanim dost predlzuje, treba to kompenzovat, pouzil som pruzinu na opacnej strane ramu.
Rezali sme na starom stole, na okraj som pripevnil dva uholniky pomocou ktorych sa viedol drot pri rezani aby rezy boli kolme. Ak sme potrebovali tensi polystyren na obklad okolo okien, tak sme si narezali polystyrenove dosky pozadovanej hrubky.
Takto sme zvladli narezat polystyren na cely dom. Praca bola cista, komfortna.
Nedavno mal cele zariadenie pozicane kolega, zateploval si garaz, vsetko OK, ziadny bordel, len trochu smradu.
Este co sa tyka drotu. Modelari na rezanie polystyrenu s uspechom pouzivali drot na rezanie knedlikov dal sa kupit v domacich potrebach. Ja s tym ale nemam prakticke skusenosti. Kolega ktory staval lietadla z polystyrenu pouzival odporovy drot Kanthal, ale dost s tym experimentoval. Ako zdroj pouzival Autotrafo na 220V, hrôza a pilky mal pozvarane zo zeleza. Ked som to videl :oops: ... (kolega je strojar)
Nedavno som potreboval vyrezat profil v priereze ako znak + , tak som si urobil mensiu asi 40cm pilku...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Tomino123456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Máj 2018, 12:57

Rezačka polystyrénu,aký odporový drôt?

Príspevok od používateľa Tomino123456 » 02 Máj 2018, 13:02

Ahojte potreboval by som poradiť ako zapojiť trafo aby sa odporový drôt 0,8 zohrial a bolo možné rezať polystýren. Foto v prílohe.

Ďakujem.

! Téma presunutá tam,kde patrí.Upravený názov témy. presunul: 2.5.2018 mirosne !
Prílohy
20180430_190908[1].jpg
20180430_190247[1].jpg
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Rezačka na trafo

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Máj 2018, 13:07

Jaký je to odporový drát - dej odkaz
0

Tomino123456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Máj 2018, 12:57

Re: Rezačka na trafo

Príspevok od používateľa Tomino123456 » 02 Máj 2018, 13:25

0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Rezačka na trafo

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Máj 2018, 13:38

Odhadneme, že délka drátu bude 15cm a potřebný výkon odhadneme na 50W, pro tyto podmínky to spočítáme:
Při odporu drátu 2,8Ohm/m bude odpor 0,42Ohm, tedy při výkonu 50W to je 4,58V a I=10,9A.
Ty ale nemáš trafo, ale DC zdroj 24V/5A. Přímo to připojit nemůžeš, leda přes vhodný DC/DC step/down měnič.
0

Tomino123456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Máj 2018, 12:57

Re: Rezačka na trafo

Príspevok od používateľa Tomino123456 » 02 Máj 2018, 13:48

Takže s tohoto trafa nespravím rezačku na polystýren pokial nebudem mať menič. Ďakujem za odpoved.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Rezačka na trafo

Príspevok od používateľa dan21 » 02 Máj 2018, 14:07

Trosku mimo :
Skus prosim ta lepsie popisat temu, lebo pod rezackou na trafo si ja osobne predstavujem, pilku na zelezo ktorou rozrezes trafo :-)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Rezačka na trafo

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Máj 2018, 14:28

Tomino123456 napísal:Takže s tohoto trafa nespravím rezačku na polystýren pokial nebudem mať menič. Ďakujem za odpoved.
S tím tvým "trafem" by to asi odpovídalo, pokud bys použil ten drát průměr 0,4mm a délku okolo 1m.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Rezačka polystyrénu,aký odporový drôt?

Príspevok od používateľa TomasNM » 03 Máj 2018, 10:52

Ja by som zacal tym,ze by som si nasiel spravny prud potrebny na zohriatie existujuceho drotu na spravnu teplotu.
Potom uz to je jednoduche - bud menicom nastavit potrebne napatie pre znamy odpor drotu,alebo dopasovat dlzkou drotu na fixne napatie(to by ale znamenalo,ze by sa rovnako zohrieval po celej dlzke).
Ina moznost je specifikovat vodivost drotu podla potrebneho vykonu(ale ako zistim potrebny vykon/prud neviem predom urcit).
0

ok2jnj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 07 Dec 2012, 08:48
Bydlisko: olomoucko
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Rezačka polystyrénu,aký odporový drôt?

Príspevok od používateľa ok2jnj » 03 Máj 2018, 15:14

já to udělal odhadem, použil jsem ocelový vázací drát 0,3mm a nařezal jsem polystyren na celý dům :)
http://ok2jnj.ok2kld.cz/ok2jnj/2014/12/ ... svepomoci/
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Rezačka polystyrénu,aký odporový drôt?

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Máj 2018, 15:20

Ano, i to je cesta k úspěchu.
Též bych se přimlouval za průměr 0,3 až 0,4 mm.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Rezačka polystyrénu,aký odporový drôt?

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Máj 2018, 21:01

Ono v amaterskych podmienkach je to tak,
alebo máme nejaký zdroj napätia a dostatočného prúdu a hladáme k nemu odporový drôt,ktorý by sa zvládol pri potrebnej dlžke nahriať na správnu teplotu, alebo máme odporový či iný drôt a hladáme k nemu zdroj, ktorým ho nahrejeme. :wink:
Zväčša je to tak, že nič s toho čo máme sa nedá skombinovať,takže musíme meniť komponenty, pretože napotvoru odporový drôt ktorý máme, je buď hrubý alebo tenký,či má príliš velký odpor na meter, alebo malý , takže ho náš zdroj bud nenahreje,alebo ho prepaluje pri tej dlžke, ktorú potrebujeme.
Aj ked sa dá všetko vypočítať, v tomto prípade je to dosť komplikované, pretože sa každý drôt ináč správa ked je len volne nahriaty a ináč, ked reže a najsť správnu teplotu je problém.
Preto sa prikláňam k tomu riešeniu s reguláciou prúdu, aby sme mohli optimalizovať teplotu aj počas rezania.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Tomino123456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 02 Máj 2018, 12:57

Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa Tomino123456 » 27 Jún 2018, 12:39

Ahojte, potrebujem poradiť keď my bude zdroj dávať 4A akú hrúbku odporového drôtu prosím vás mam použiť dĺžka drôtu bude cca 40cm.
ĎAKUJEM.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa misocko » 27 Jún 2018, 13:35

neviem ci ti na toto niekto odpovie
ale z praxe, nic som nepocital, zobral zdroj napetia kus drotu co bol poruke nastavil napetie aby drot velmi nesvietil a otestoval - nastvavoval rozne napetia a rezal az bol vysledok ok (bez merani a vypoctov)
keby to nemal teraz u seba kolega , tak by som ti aj neico pomeral
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa muziker » 27 Jún 2018, 13:52

Na kvalifikovanú odpoveď je príliš málo vstupných údajov, takže na toto ti asi nikto neodpovie tak akpo by si očakával. Preto sa na to skúsme pozrieť naprv teoreticky.
Odporových drôtov existuje celý rad a každý má svoje špecifické vlastnosti. Viď napr. ponuku tu (samozrejme na nete nájdeš aj iné):
https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=od ... gKVv_D_BwE

Ďalej musíš rátať z určitou dĺžkou odpor. drôtu - tá je individuálna a je závislá od konkrétnej konštrukcie rezača (môže sa vzájomne líšiť). Od jeho dĺžky bude závisieť aj jeho celkový odpor.
Samozrejme dôležitá je aj hrúbka odporového vodiča ako rezacieho nástroja. Po mechanickej stránke je dôležité, aby si ho napr. pri rezaní nepretrhol, ... a pod a od jeho hrúbky naviac bude závisieť aj jeho celkový odpor.

Čo sa týka materiálu odporového drôtu, je na tebe čo si vyberieš, ale ber do úvahy, že odpor vodiča je rôzny pre nikelín, oproti konštantánu či manganínu.
Platí tu vzťah: R = ρ . l /S , kde ρ (grécke písmeno ró) - merný elektrický odpor pre konštantán je 0,49 mikroohm, nikelin 0,43 mikroohm , ...atď. l - je dĺžka vodiča a S - je hrúbka vodiča.

Ale najdôležitejší bude pre teba jeho celkový odpor (pri danej dĺžke a hrúbke) lebo od toho sa bude odvíjať aj použitý zdroj (najmä jeho bezpečná prevádzka bez prehrievania sa a bez prípadných výpadkov z preťaženia).

Asi poznáš Ohmov zákon takže si skús niečo vypočítať : R = U / I , I = U / R , U = I . R

Aby si nemal mechanické problémy s rezacím drôtom, dajme tomu že použiješ hrúbku 0, 5 mm a dĺžka drôtu bude dajme tomu 30 cm (0,3 m), vyber si druh použitého drôtu podľa dostupných údajov na nete. Tak si vypočítaš celkový odpor a podľa vyššie uvedeného Ohmovho zákona si vypočítaj potrebné napätie a prúd zdroja (s rezervou aby si neupiekol trafo a pod.).

Môžeš samozrejme postupovať aj systémom pokus / omyl a na jestvujúci zdroj ktorý máš k dispozícii pripájaj rôzne kúsky odporových drôtov ktoré máš k dispozícii a pokusne si určíš ktorý ti bude vyhovovať. Ale pozor, tento spôsob môže viesť k poškodeniu zdroja (najmä ak nevieš čo činíš) a môže trvať dlhšie, prípadne ťa to môže výjsť v konečnom dôsledku drahšie ak niečo zbytočne "odpáliš".
Všetko závisí len a len na tebe a tvojom rozhodnutí ...
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa cs001 » 27 Jún 2018, 22:57

...AWG20...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Rezačka na polystyrén

Príspevok od používateľa zen » 28 Jún 2018, 13:08

Pouzil som odporovy drat z susice na vlasy (dufam, ze si baba nevsimne), 12V, ca 40 cm. Posunoval som krokodyl, az to rezalo.

Problem je, ze ked reze, tak sa trocha ochladi.

@muziker
Teplota nie je konstantna, to dost komplikuje,
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Aky zdroj pre rezacku polystyrenu

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Sep 2018, 06:15

Cavte,

Budem zateplovat jednu najstudensiu stenu domu a potrebujem narychlo spravit za malo penazi rezacku polystyrenu pre polystyren 1m x 0.5m.
Drot uz mam, pekne pali poystyren zo zdroja pre notebook 18V asi pri dlzke drotu 1 meter.

Ide o to ze nech sa da optimalne nastavit teplota drotu, chcem to napojit na 24V zdroj 5A a riadit vykon cez PWM. Ked som skocil na ebay (nechce sa mi to doma kutilovat) ze si tam najdem PWM regulaciu, zahltilo ma tam vselico. Dokonca tam bolo nieco ze DC motor controller input AC 230V output 10-120V DC. To by teoreticky tiez nebolo zle, nepotrebujem zdroj, no neviem ci je to galvanicky oddelene alebo nie. Zase nech ma to nezabije, ked sa dotknem drotu. Su tieto regulatory pre DC motory galvanicky oddelene? Nevidel niekto tomu creva co j tam?

Co by ste mi odporucili, ako to spravit?
Nepoznate nieco na ebay rovno na 230V AC a vystup bude regulovatelny od povedzme 10-30V alebo aj viac AC alebo DC to je pre tento pripad jedno a hlavne nech je to galvnicky oddelene od siete.

V inom pripade si len kupim PWM regulator a napojim to na ten 24V zdroj 5A co sa pouziva v priemysle pre napriklad pre napajanie PLC. Mame to v sklade.

Diki za rady.
(som na nocnej, takze reagovat budem az neskoro poobede)


! Nakoľko sa tu nachádza viac tém ohľadom rezania polystyrénu,témy boli zlúčené. upravil: 6.9.2018 mirosne !
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok