Max ot. asynchr. motora

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa alluf » 21 Dec 2019, 08:44

Ahojte... predpokladané maximálne otáčky 1F asynchrónneho elektromotora napájaného 50Hz su do 3000 ot ? teda menej kedže sa jedná o asynchrónny motor ... nejde mi potom do hlavy údaj na štítku - Napájaniee 230V / 50Hz otáčky na prázdno 3450 ot. čo by odpovedalo ale 60Hz ?

Uvažujem správne ? Chcem reklamovať resp. vrátiť domácu vodáren ktorá nemá deklarované parametre a ešte aj zavádzajúci štítkový údaj .. ale buď som blbí ja alebo poľak resp. čínan ktorý mu to predpokladám dodáva. Nehovoriac o tom že mi to dodali bez SK návodu.
Prílohy
tzb4.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa jezevec » 21 Dec 2019, 08:59

Otáčky asynchronního motoru závisí na kmitočtu sítě a počtu pólových dvojic statoru.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa enigma » 21 Dec 2019, 09:03

ako si prišiel na to , že tých 3450 ot/min sú otáčky bez záťaže ?
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa alluf » 21 Dec 2019, 09:07

Tak nejak to bolo v polskom návode - nedodali ani SK návod.

Ale aj tak 3450 ot je pri 1F/ 50 hz blbost nie ?
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa rogi » 21 Dec 2019, 09:21

Mňa by skôr zaujímalo či funguje a nie otáčky motora.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Dec 2019, 10:38

To je konečně pořádné perpetum-mobile.
V nadsynchronních otáčkách to dodává energii do sítě!
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa alluf » 21 Dec 2019, 12:16

Rogi... prepáč no riešil som len to či je moja vedomost správna a teda je tento štítok nezmysel a teda sa jedná aj o klamanie zákazníka
Problém je že nedosahuje parametre teda ani uvádzaní tlak atď. Je funkčný ved je nový ale to ako keby som predával auto z výkonom 100kw ale reálne by malo 70kw ... Taktiež ktovie či je príkon motora 1100w , výtlačna sila 50m a sacia 8m atď.

to enigma: na niektorých stránkach uvádzajú údaj NOLOAD 3450rpm teda BEZ ZATAZE ale toto je v tomto prípade nepodstatné kedže tak či onak je to blbosť - ak by obsahoval menič tak okey ale v tomto zapojení ?

Teraz si predstavte keby to bol napríklad istič a namiesto uvadzaného 16A by vipínal pri 25A to by bolo tiež v pohode ? Viem pri tom motore by nehrozilo riziko úrazu alebo škôd ale aj tak je to svinstvo. Keby to bolo ešte priamo od čínana tak okey ale oficialne je to PL a snád platia pravidla únie atď.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa enigma » 21 Dec 2019, 12:24

je to fake . pozri si na stránke KSB.sk aké je čerpadlo s rovnykými parametrami
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa alluf » 21 Dec 2019, 13:24

Tak práve u mnohých "výrobcov" je samotné čerpadlo a tu a tam aj motor vizuálne na vlas rovnaký len...kto vie ake to ma vnútro no minimálne obal - odliatok je rovnaký a teda aj dodavatel čína... len v tomto prípade je cena namiesto 128 eur 90 eur a teda asi tam budu oddrbané materiali samotných čriev pumpy. A Geko si ani nedalo tu námaju ked možno dohadovalo u čínského dodavateľa prepísať údaj o otáčkach atď.. kedže to vyzerá že pre iné trhy z 60hz dist. sústavou by tie parametre sedeli no v europe máme 50hz tak šup prepísať len toto zvyšok je asi podla nich snáď OK ..
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Dec 2019, 13:56

Též si myslím, že je to údaj pro 60Hz - tam je potom skluz 3450/3600=0,96 - což je asi 4%
Pro 50Hz by mělo být uvedeno 2875 ot/min.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa muziker » 21 Dec 2019, 15:33

Ak si dobre spomínam, tak ešte v dobách československého hlbokého socíka, t.j. cca pred vyše 40 rokmi :D (v dobách keď sa ešte uvádzali pravdivé štítkové údaje na elektromotoroch od MEZ Mohelnice :thumbup: ) bolo na asynchrónnych 3F elektromotoroch uvádzané max. 2800 ot/min. Nepamätám na vyššie otáčky uvádzané na štítkoch u tohto typu el. motorov. Samozrejme boli aj nižšie (závisí to od počtu pólov asynchr. 3F elektromotora a kmitočtu el. rozvodnej siete ako tu už bolo prv povedané).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 21 Dec 2019, 16:56

V tej svorkovnici je aj kondenzátor?
@ muziker
Prílohy
mez-motory.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa enigma » 21 Dec 2019, 17:44

chlapci , prestrelili ste ... tu sa bavíme o nasledovnom ... " predpokladané maximálne otáčky 1F asynchrónneho elektromotora napájaného 50Hz su do 3000 ot ? " a nie o troj fázovom ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Dec 2019, 17:51

muziker napísal:Ak si dobre spomínam, tak ešte v dobách československého hlbokého socíka.......... bolo na asynchrónnych 3F elektromotoroch uvádzané max. 2800 ot/min. .............
Ja mam jeden motors s udajom 2850 ot/min. To je myslim ten maximum. Ale to bol maly motor, z tejto pracky (obrazok je z internetu)
pracka.PNG
Teraz neviem ci to bol motor z tej pracej casti alebo zo zmychacky, ale myslim ze to bol motor zo zmychacky.


alluf: preco si na vodaren nekupil nieco kvalitnejsie, napr. klasicku sigmu? Na ne mas komplet vsetky nahradne diely k dizpozicii, a vies ze su to dobre cerpadla. Na ten polsky asi nedotanes nic.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa enigma » 21 Dec 2019, 21:20

tá práčka je rumúnsky Albalux1 ( dvojka už bola hranatá a funkcie ( pranie - žmýchanie) sa prepínali páčkou ). mám takúto doma , a myslím že mala iba jeden motor .... ktorý sa prepínal tým " jazýčkom " nad červeným kolečkom . na jednu stranu bolo pranie a na druhú žmýchanie .... vovnútry boli remeňové prevody na pranie a žmýchačka bola napojená na priamo. a rýchlosť sa dala regulovať tým kolečkom .... nepamätám si to presne , ale motor viem že bol dvosmerný ( volilo sa na ktorú stranu sa bude točiť ) .... musím si to pozrieť na povale ... keď pôjdem do rodičovského domu
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa alluf » 22 Dec 2019, 10:00

No sigma by bola fajn ale ta nestojí 100eur ..... a kedže je pred vianocami tak financií nazvyš nieje , pred mesiacom odišla práčka tiež trebalo novú ...
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa rogi » 22 Dec 2019, 10:12

Aspoň máš "zábavu" za tie peniaze. :D na dome máme Sigma čerpadlo ktoré má 60 rokov, ťahá vodu z 13 metrov cez injektor, investícia na začiatku bola aj na tu dobu veľká,ale funguje. Za tú dobu raz vymenená hriadeľ, ložiská, a propely .
Ako sa vraví za málo penez malo muziky.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Dec 2019, 18:34

Alluf, to zakladas novu vodarnicku (pred tym tam nebola) alebo ti stara odisla? Ak zakladas novu a ten dom nemienis predat v blizkej buducnosti tak si nasetri na sigmu a kup tu. Ta ta prezije (ak dodrzis iste podmienky, napr nebude hodiny tocit naprazdno bez vody a pod.)
Dvojlamelove sigma cerpadlo stoji okolo 150eur. Motor si kup v bazari a nadrz sa da tiez kupit do 100€ (podla velkosti, kup co najvacsiu, motor ti bude o to menj krat zapinat).

Ak je to dom na predaj, tak tam daj ten polsky smejd. 2 roky snad vydrzi....

Ak nemas peniaze tak si nechaj ten polsky, za dva roky snad nasetris na Sigmu.

Alebo si poskladaj svoju. Ja mam dvojlamelovu sgmu s 2.2kW 3f 1400ot/min motorom.

Tu si kup nadrz (odporucam aspon 100L a viac). Ak zozenies motor, tak aspon na tom usetris.
https://www.prodoshop.sk/hlavna-stranka ... nadoba-50l
Alebo nerezovu tu: (ja som od neho kupoval 150L, poslal kurierom)
https://dom.bazos.sk/inzerat/106182281/ ... odarne.php
Taketo cerpadlo:
https://www.sigmashop.sk/povrchove-cerp ... -2-lm-90-1
To SVA-130 si myslim znamena ze lamela ma priemer130mm. SVA-100 ma lamelu mensiu, len 100mm priemeru.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa alluf » 22 Dec 2019, 20:07

No možno ten dom budem časom predavat :-D uvidime. Doteraz min. 4 roky tam fungovalo čerpadlo z PL castorami .. ono stale ide len musím vymeniť vak a či zohnam z takou prírubou uvidím až ked ho rozoberiem, chcel som ho nechat ako zálohu keby to nove odišlo. To nové ma pritom raz tak velky motor a čerpadlo no nejde dobre.

Vdaka za typ na skladačku. Snad nam ale dorobia obecny vodovod. potom by som už studňu asi ani nepoužíval max tak na polievanie záhrady. Teda neviem či by sa mi oplatilo veľmi investovať
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Max ot. asynchr. motora

Príspevok od používateľa jezevec » 22 Dec 2019, 21:26

Pokud budete mít obecní vodovod a voda z tvé studny bude horší kvality než ta obecní, nech si ji připojit jen do kuchyně na vaření. Vodu ze studny využiješ na koupání, WC a zálivku. Ušetříš nemalé výdaje za vodné.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok