Regulator napetia pre solarny panel GS55

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Plashack
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Jan 2014, 15:18

Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Plashack » 02 Jan 2020, 08:31

Zdravim panove, chcem sa opytat, mam zadarmo solarne panely GS55 ktore davaju naprazdno 86V a v móde cca 67V a dodaju asi 800mA/1ks. .Viem ze existuju regulatory no dat za neho okolo 80-100eur sa mi vidi ako nezmysel. Vie niekto poradit jednoduchy regulator-nabijac ktory iba stiahne napetie do 40V aby sa dal za neho napojit reg.napetia napr. z LM317? Uz niekolko mesiacov brazdim net no nic vhodne som nezachytil. Neporucujte mi Cinske regulatory, ide mi o jednoduchu schemu zmenšit napetie bez zbytocnych komplikovanych obvodov aby sa odber približil co najviac k 800mA dik pozn. chcem iba dobijat motobateriu na priležitostne prisvietenie na chatke kde neni elektrina a v noci sa použiva kratkodobo Ď. http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=4506
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Amaterr » 02 Jan 2020, 12:32

darmo prskas na Cinu , taketo nieco za 4ojro nespravis , aspon si nieco na tom mozes odskusat , a mozes hladat nieco silnejsie , ved Cinske výrobky mas vsade okolo seba , tak kde je problem :) .. niektore menice zhoreli na piate zapnutie , ine idu uz niekolko rokov
https://www.ebay.com/itm/DC-DC-30-100V- ... -4IYx7Krnw
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jan 2020, 13:45

A to ti nie je ľúto toho veľkého strateného výkonu, [(67 V - 12 V) x 0,8 A] ?

Ak nie, ľahká pomoc. Panel je zdroj prúdu. Takže ho pripoj rovno na baterku, samozrejme cez diódu proti spätnému prúdu do panela. Baterka si stiahne napätie "na svoj obraz" a prúd sa ti zachová. No a aby sme neznivočili tú baterku prebitím, treba k nej pripojiť paralelný stabilizátor, povedzme na 14,4 V. Na to stačia napríklad tri 4,7 V/ 5 W zenerky v sérii, (kvôli výkonovej strate a aj mínusovému teplotnému koeficientu závislosti napätia). A pre istotu do série ešte jeden ochranný odpor, napríklad 1R0/ 2 W. Celé to vyjde možno na 1 €. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Jan 2020, 14:25

Energetická rozvaha pro aku 12V:
1. Panel je schopen dodat max výkon 67Vx0,8A=54W
2. Jakýkoliv lineární stabilizátor (LM317) nebo předřadný odpor bude nabíjet baterku výkonem 12x0,8=9,6W a zbytek do 54W (tj. 44W) se zbytečně protopí
3. Uvedený spínaný regulátor 1A bude na tom trochu lépe, do baterky pustí 12x1=12W, zbytek do možných 54W se sice neprotopí, ale prostě nevyužije
4. Při použití jiného regulátoru (třeba 5A MPP) se veškerý možný výkon panelu 54W dostane do baterky, téměř nic se neztratí.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jan 2020, 14:52

Breta, už som sa to tu pýtal x-krát. No jednoznačnej odpovede som sa nikdy nedočkal. Skutočne ten MPPT regulátor obsahuje menič, ktorý je vhodne riadený na maximum výkonu z panela a tak celý výkon pošle do baterky ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Plashack
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Jan 2014, 15:18

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Plashack » 02 Jan 2020, 20:15

Amaterr, nenadavam na Cinu lebo som vedel že ak sa da nieco najst, tak iba na Cinskom trhu. Ine staty to uchovavaju ako tajomstvo a tiez viem ze takmer vsetko je vyrobene v azii. Kedze som amatersky amater ktory sa ucil sam a kazdy uspech predchadzal x-krat nejakou tou exploziou som rad ak moj vytvor funguje. Mal som na mysli od Vas vlastne napady lebo by som ani nemal radost ak som si kupil hotovy vyrobok ktory som "nepoznacil" svojou pajkovackou. Ale mas pravdu za tie peniaze ako pokus to stoji a nato som nenatrafil preto vdaka. Dakujem aj ostatnym za rady. Este k tomu nevyuzitemu potencialu. Lepsie je vytazit s panella aspon cca 10W ako ma stat nevyužity v garazi, preto vyskusam kazdu radu, este raz vsetkym dik
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa feros » 03 Jan 2020, 09:12

No mohol by fungovať ja klasicky impulzný zdroj na 240V, mnohé z nich začnú fungovať už pri 60V, trochu sa v ňom povrtať vyhodiť na vstupe ptc , pripadne zmeniť štartovací odpor na napájanie regulátora, ak máš panely dva zapojiť do serie a pobeží to
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Jan 2020, 11:21

Myslíš, že aj obyčajný zdroj je použiteľný ? Mne sa to moc nepozdáva. Zober si, že v sieti máš tvrdé napätie, (aj keď rôznej hodnoty), z ktorého si zdroj zoberie, koľko potrebuje, aby vygeneroval potrebný výstupný výkon pri danom napätí.

No a fotovoltaický panel funguje úplne opačne. Dáva povedzme pomerne rovnaké napätie, no prúd neuveriteľne kolíše podľa osvetlenia, (od nuly po maximum). A ak ho trochu viac zaťažíme, ako je optimum, napätie letí až k nule. Já si moc neviem predstaviť, že by sa "úplne blbý menič" s tým dokázal vysporiadať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa feros » 03 Jan 2020, 12:23

Bežne zdroje pracujú aj s pokazeným filtračným kondenzátorom, teda až kým ho nevypnete, problém bude skôr nízke napätia pretože to závisí od osvetlenia .
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Jan 2020, 13:06

Některé spínané zdroje nemají vůbec žádný filtrační elyt na primární straně za můstkem - třeba elektronické zdroje pro halogenové žárovky.
Tepavé usměrněné vf napětí by se klidně dalo v tomto případě použít
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa LUI » 21 Jan 2020, 18:39

Dolfi napísal:Breta, už som sa to tu pýtal x-krát. No jednoznačnej odpovede som sa nikdy nedočkal. Skutočne ten MPPT regulátor obsahuje menič, ktorý je vhodne riadený na maximum výkonu z panela a tak celý výkon pošle do baterky ?
Ahoj Majster Dolfi :)
Na toto je odpoved,áno,presne tak ako píšeš,je to v podstate "blbí DC DC menič" ale vylepšený s programom,ktorý naozaj nejakým sposobom dokáže z panela žmýkať maximum výkonu :wink:
Samozrejme sú tam dalšie veci do plusu,aby to fungovalo doslova ako klasická nabíjačka vrátane všetkých možných parametrov ktoré sa v tých lepších dajú prisposobiť k rozným druhom baterok :wink:

PS:sorry za spam :?
0

blackjoe
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 01:07

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa blackjoe » 27 Dec 2020, 16:29

Pri paneloch GS55 a iných fotovoltaických paneloch treba dať pozor na teplotný koeficient, ktorý je napr. pri tomto paneli -0,292V/K. Napätie naprázdno je uvádzané pri 25°C. Pri 5°C na ostrom slnku napr. teraz v decembri alebo v marci bude na výstupe vyššie napätie = 91,84V.
Pri jednom paneli to môže byť zanedbateľné, ale pri sériovom zapojení do stringu (aj kryštalických) panelov to môže ľahko zničiť regulátor dobíjania alebo sieťový striedač.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa eurobastler » 27 Dec 2020, 21:15

Plashack napísal:
02 Jan 2020, 20:15
Este k tomu nevyuzitemu potencialu. Lepsie je vytazit s panella aspon cca 10W ako ma stat nevyužity v garazi, preto vyskusam kazdu radu, este raz vsetkym dik
Tak môžeme vymeniť. Dám ti za to môj nepoužitý, len vyskúšaný 20W panel 20V/1A. Pozváral som k tomu aj rám :thumbup:
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Plashack
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Jan 2014, 15:18

Re: Regulator napetia pre solarny panel GS55

Príspevok od používateľa Plashack » 05 Feb 2022, 18:12

Vdaka za rady, hlavne FEROS ma inspiroval no az teraz som sa k tomu trocha dostal. Spojil som do serie dve panely ktore mi pri zimnom slniecku davali asi 184 V a nabijalo mi to telefon
IMG_20220205_152516.jpg
aj ked zaslo slnko za mraky
IMG_20220205_151841.jpg
potom som napojil zdroj z notenbooku Asus ktory daval 19 V
IMG_20220205_151841.jpg
je pravda ze som nemal ako zmerat velkost dodavaneho prudu lebo som pri sebe nemal svoje inštrumenty. Ale vyzera to slubne aj keby to davalo iba 500mA. Mobil mi nehlasil prilis pomale nabijanie tak este skusim neskor zapojit nejaku zataž a premerať.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok