Zdroj- zníženie napätia

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Nomen

presne

Príspevok od používateľa Nomen » 05 Mar 2009, 08:40

vobec nerozumiem , ked niekto spomenie ze robi zosik s ****** a ma take trafo , myslim si ze jedina vec na zosilovaci je toroid kde sa neda experimentovat , cize pouzivat original trafa a k tomu prisposobit typ zosilovaca a vyhne sa vsetkým problemov pri napajani

ofroader125
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 26 Okt 2008, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa ofroader125 » 05 Mar 2009, 16:36

breta1 napísal:Prosím tě neřeš, kde je primár, sekundár, jakým směrem je které vinutí atd. Prostě to trafo nechej jak je, na žádné vinutí nesahej, nic neodmotávej. Do stávajících vinutí se NEBUDE zasahovat.
Zkus na zkoušku navinout 10 závitů libovolného drátu (třeba zvonkového)a změř na tom novém vinutí napětí a dej vědět, pak to celé vyřešíme.
no tak som to skusil namotat (aj ked netusim naco to bude :?: ) a nameral som 3V
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Mar 2009, 16:48

Vyborne, muzes to odmotat a ted mi rekni, jestli by se tam veslo 20 zavitu a jeste jednou 20 zavitu dratu prumer 1mm nebo i slabsi.
0

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 05 Mar 2009, 16:51

ofroader125
Prevíjať trafo v tvojom prípade je hazard so životom.
Naposledy upravil/-a Patrik Varga v 05 Mar 2009, 16:57, upravené celkom 1 krát.

ofroader125
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 26 Okt 2008, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa ofroader125 » 05 Mar 2009, 16:54

pre breta1: no tak tolko by tam malo vojst bezproblemov
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Mar 2009, 17:02

Patrik Varga napísal:breta1
Prevíjať trafo v tvojom prípade je hazard so životom.
Na bezpecnost jsem pes, mozna jsi to z mych prispevku uz poznal.
Ale v tomto pripade jsem klidny. Do primarniho vinuti se NEZASAHUJE a ani izolace mezi primarem a sekundarem se NENARUSUJE.
Predloz rozumne argumenty proti z hlediska bezpecnosti pri urazu elektrickym proudem, treba od toho uteceme.
1
Obrázok 1

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 05 Mar 2009, 17:06

Prepáč
Ta odpoveď mala byť pre ofroader125
Už som to opravil.

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 05 Mar 2009, 17:10

ofroader125 napísal:aha diki, no ves ja nestudujem nic spojene s elektronikou a venujem sa tomu len zo 3 mesiace tak sa az tak dotoho nevyznam :roll:

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Mar 2009, 17:17

ofroader125 napísal:pre breta1: no tak tolko by tam malo vojst bezproblemov
Tak to udelej - na jednu stranu poloviny toroidu namotej 20 zavitu [celkove snizeni napeti pak bude o 6V, kdyz namotas 15 zavitu, snizeni bude o 9V, to uz si rozhodni sam], na druhou polovinu to same. Nehled zatim, kde je zacatek a konec. Ziskas tim trafo 2x 29V [puvodni], nebo 2x 35V nebo 2x 23V [a to te zajima] a dalsi a dalsi moznosti.
Ted nemam moznost na tomto pocitaci kreslit obrazky, ale zitra ti nazorne namaluju, jak to zapojit.
0

Nomen

teda

Príspevok od používateľa Nomen » 05 Mar 2009, 17:27

uz mladeho lutujem , musi mat z toho dobry chaos , asi je tu poradcov vela , ale ako spominal , venuje sa tomu tri mesiace a hned upravovat sekundar na trafe?? nuz , neviem , ja by som ho do toho nehnal , kym osadi dosku , spravi skrinku , urcite nejake vhodnejsie trafo si zozenie

Používateľov profilový obrázok
petr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 424
Dátum registrácie: 26 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Záhorí
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa petr » 05 Mar 2009, 17:27

breta1 napísal:
ofroader125 napísal:pre breta1: no tak tolko by tam malo vojst bezproblemov
Tak to udelej - na jednu stranu poloviny toroidu namotej 20 zavitu [celkove snizeni napeti pak bude o 6V, kdyz namotas 15 zavitu, snizeni bude o 9V, to uz si rozhodni sam], na druhou polovinu to same. Nehled zatim, kde je zacatek a konec. Ziskas tim trafo 2x 29V [puvodni], nebo 2x 35V nebo 2x 23V [a to te zajima] a dalsi a dalsi moznosti.
Ted nemam moznost na tomto pocitaci kreslit obrazky, ale zitra ti nazorne namaluju, jak to zapojit.
Je vam ale snad jasne ze 2*U na"novom"vinuti * prud budu uplne zbytočne straty! Z hladiska uspory energie by sa viac hodilo zapojenie s trandami a zenerkou.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Mar 2009, 17:33

petr napísal:
breta1 napísal:
ofroader125 napísal:pre breta1: no tak tolko by tam malo vojst bezproblemov
Tak to udelej - na jednu stranu poloviny toroidu namotej 20 zavitu [celkove snizeni napeti pak bude o 6V, kdyz namotas 15 zavitu, snizeni bude o 9V, to uz si rozhodni sam], na druhou polovinu to same. Nehled zatim, kde je zacatek a konec. Ziskas tim trafo 2x 29V [puvodni], nebo 2x 35V nebo 2x 23V [a to te zajima] a dalsi a dalsi moznosti.
Ted nemam moznost na tomto pocitaci kreslit obrazky, ale zitra ti nazorne namaluju, jak to zapojit.
Je vam ale snad jasne ze 2*U na"novom"vinuti * prud budu uplne zbytočne straty! Z hladiska uspory energie by sa viac hodilo zapojenie s trandami a zenerkou.
Petr

Tak takovou s odpustenim hovadinu cos ted napsal, bych od pokrocileho elektronika fakt necekal. Nezlob se, ze jsem to tak napsal.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Mar 2009, 17:38

petr napísal: Je vam ale snad jasne ze 2*U na"novom"vinuti * prud budu uplne zbytočne straty! Z hladiska uspory energie by sa viac hodilo zapojenie s trandami a zenerkou.
Tak to nemáš pravdu ! Zníženie napätia je "bezstratové", energia sa rekuperuje späť do siete ...

(P.S.: Breta1, ty ma se**eš ...!)

Poznámka: Páni, ale fakt by som ho nehnal do privíjania vinutí. Veď tie jednoduché, už tu spomínané stabilizátory, celý zosilňovač môžu len skvalitniť a ochrániť pred nejakými extrémnymi výkyvmi v sieti ...
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 05 Mar 2009, 18:03, upravené celkom 2 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
petr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 424
Dátum registrácie: 26 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Záhorí
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa petr » 05 Mar 2009, 17:41

breta1: ved to mas to iste ako 2 transformatory seriovo ale "proti sebe" alebo ako by som to napisal. Potom mi este prosim ta napis kde sa podeje napatie z "2. tr.",v tomto pripade navinutych zavitov.
0

ofroader125
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 26 Okt 2008, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa ofroader125 » 05 Mar 2009, 17:45

breta1 napísal:
ofroader125 napísal:pre breta1: no tak tolko by tam malo vojst bezproblemov
Tak to udelej - na jednu stranu poloviny toroidu namotej 20 zavitu [celkove snizeni napeti pak bude o 6V, kdyz namotas 15 zavitu, snizeni bude o 9V, to uz si rozhodni sam], na druhou polovinu to same. Nehled zatim, kde je zacatek a konec. Ziskas tim trafo 2x 29V [puvodni], nebo 2x 35V nebo 2x 23V [a to te zajima] a dalsi a dalsi moznosti.
Ted nemam moznost na tomto pocitaci kreslit obrazky, ale zitra ti nazorne namaluju, jak to zapojit.
mne sa to zatial celkom paci tak som uz zvedvy ze ako to treba zapojit :D
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Mar 2009, 17:48

petr napísal:breta1: ved to mas to iste ako 2 transformatory seriovo ale "proti sebe" alebo ako by som to napisal. Potom mi este prosim ta napis kde sa podeje napatie z "2. tr.",v tomto pripade navinutych zavitov.
Petr
Doporucuji, abychom ted nejprve vyresili tento problem az do konce, at z toho tady neni gulas, o vysvetleni muzeme debatovat potom.
Jeste bych chtel poznamenat, ze to delam proto, ze se jedna o pomerne kvalitni toroidni trafak a ze by byla skoda ho vyhodit jenom proto, ze ma o 6 V vice, kdyz je ta uprava tak jednoducha.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Mar 2009, 18:02

petr napísal:breta1: ved to mas to iste ako 2 transformatory seriovo ale "proti sebe" alebo ako by som to napisal. Potom mi este prosim ta napis kde sa podeje napatie z "2. tr.",v tomto pripade navinutych zavitov.
Čítaj, prosím, o "poschodie vyššie" nad tvojou reakciou ... Breta1 má absolútnu pravdu.

(Tá poznámka na jeho osobu je v súvislosti s tým, že ma zas predbehol ...) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Nomen

Breta

Príspevok od používateľa Nomen » 06 Mar 2009, 08:05

Urcite ti to este vysvetli ako to zapojit , ak navinies tie dve vinutia , budes tam mat 2x6V striedavých a nie mozes potom kombinovat podla potrieb , ty potrebujes znizit , cize zaciatok jedneho vinutia pripojis na zaciatok povodneho , odpocitac 6 V , a to druhe presne tak , ak by si ich dal akoze do serie , v smere vinutia , zaciatok na koniec povodneho , budes tam mat o 6v viac ,

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Mar 2009, 08:07

1. Nejprve zapoj stávající sekundární vinutí podle obr.1.
Spoj libovolné dva konce N2 a změř na zbylých koncích napětí. Když tam bude nula, přehoď vývody jednoho vinutí N2, když tam bude 58V, je to správně a nech to tak.
2. Vyber si jedno nové vinutí N a jeho vývod spoj s libovolným volným koncem N2. Podle obr. 2 změř napětí mezi vývodem A,B. Pokud bude 23V, nech to tak, pokud bude 35V, přehoď konce nového vinutí N.
3. Totéž proveď s druhým vinutím N. Výsledek musí být ten, že mezi konci A,C nových vinutí N musí být 46V.
Tím jsme prakticky bezeztrátově snížili původní napětí trafa 2x29V na 2x23V.
Prílohy
trafo.png
1
Obrázok 1

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 06 Mar 2009, 10:50

Netušim či by to išlo ale mohlo by. Čo keby zapojil bipolárny kondenzátor ako odpor na neusmernenom výstupe sekundáru.Samozrejme nech to prepočita. Ale nevidim dovod preco by to neslo ked to beží priamo z 220 tak preco nie z nizsieho. Jediný problem mozno bude ci to znesie taký prud.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok