transformátor ponorený v glykole

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa martin knocik » 10 Jún 2020, 16:56

Je možne ponoriť bežný transformátor do glykolu (chladiacu kvapalinu z auta) za účelom jeho chladenia ? Je nejaký dôvod prečo by sa to nemalo robiť ?

Poškodzuje glykol z dlhodobého hladiska izoláciu lakovaných vodičov vinutí/ polyesterovú (žltú) pásku ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Jún 2020, 17:11

Nejaky rozumny dovod pouzitia tej kvapaliny? Lebo mna ziadny nenapada.
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa rohy » 10 Jún 2020, 17:38

radšej trafoolej..
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa Samanko » 10 Jún 2020, 17:43

Neviem ti priamo odpovedat ale na to sa pouziva olej zvycajne .. mozno mato3000 by nieco vedel ak ti fakt ide o tu kvapalinu
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa enigma » 10 Jún 2020, 17:59

glykoletilen je VODIČ .... vyvoď si ďalšie ..... aby som nepísal históriu sveta ....
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa medved » 10 Jún 2020, 18:20

Ak nemáš prístup k originál trafo oleju, tak skús slnečnicový olej :mrgreen: .. má dokonca vyššiu elektrickú pevnosť, ako trafo olej, problém je len viskozita.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa martin knocik » 10 Jún 2020, 19:03

Ide mi o transformátor do spínaného zdroja kde je požiadavka na vysoký výkon na jednotku objemu a súčasne málo miesta.

Nádoba s trafo bude pripojené dutými srobovymi medenými spojkami (budu viesť obrovský elektrický prúd a aj chladiacu kvapalinu) . Požaduje sa občasne rozpojovanie chladiaceho systému. Rozpajanie a spajanie chladenia je nemenitelna poziadavka.

Trafoolej je teoreticky najvhodnejsie riešenie. Prakticky je to problém ked olej unikne, čo pri použití spojok skôr či neskor pri neopatrnosti obsluhy počas výmeny nastane.

Elektricka vodivost asi trochu može ??? byt problém (aj ked maju vodice vinutia izolacny povlak) Pitna voda ma vodivost 0,05-0,005 S/m
etylenglykol 100uS/m, trafoolej 1ns/m. Tiez som cital že do chladiacej kvapaliny aut sa pridavaju nejake latky na znizenie elektrickej vodiivosti (protikorozna úprava).

Medved: Ako je to s dlhodobými vlastnostami slnecnicoveho oleja ? Výhodou je to ze je to relativne dostupny tovar ktory by sa v najhorsom pravidelne menil.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Jún 2020, 20:26

nie , je to vodič, lebo obsahuje vodu .... jedine trafoolej
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa Maek43 » 10 Jún 2020, 20:52

Tak je jasné že ak všade kde šahá človek môže nastať galiba, určite sa stane že niečo pri odpájaní/spájaní unikne ale chladiaca z auta je asi ešte väčšia zgerba ako ten trafoolej.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jún 2020, 07:33

Načo reaguješ keď sa nevyznáš ? Len ukazuješ svoju hlúposť .....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jún 2020, 15:10

Reagujem, ale tiež si myslím, že trafoolej nebol vymyslený len tak náhodou ,lebo sa ho chcel niekto zbaviť a nedalo sa na to jazdiť a preto je jednoducho nahraditelný akýmkolvek iným olejom, len preto, že sa to niekomu zdá vhodné ,alebo použitelné.
Martin, si študovaný, neblbni a nevymýšlaj vymyslené, urobíš si len problémy nebodaj prúser.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Jún 2020, 19:03

:D , dá sana neho jazdiť, a ak to bol starý PCB , tak ti mohol zničiť výfuk, ale jadiť sa dalo. Trafoolej bol vymyslený najme koli izolačným schopnostiam a teda neobsahuje vodu, alebo iné vodivé prísady a tiež je málo reaktívny, nemá tribologické prísady a je dobrým vodičom tepla .... Bežné oleje toto vôbec nesplnajú, najme nie tie motorové.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa cs001 » 11 Jún 2020, 19:30

Glykol je silne hygroskopicky, vo firme ho pouzivame na vysusovanie . Potom ho prevarime, odstranime z neho vodu a opät pouzijeme...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Jún 2020, 19:54

Trochu som použitie v odbornej literatúre použitie rastlinných olejov na chladenie trafákov (moj trafák je len na 1,6kV max, je elektricky bezpečný aj bez oleja). Verejne dostupné materiály napríklad toto https://www.sciencedirect.com/science/a ... 2115006796

Rastlinné oleje (slnecnicový) teoreticky maju zaujimavé vlastnosti (vyššia odolnosť/prierazne napatie pri vlhkosti, vyssie pracovne teploty - lákavé použitie 180°C izolacie trafaku) a nevýhody - viskozita a kratšia zivotnosť (pri ľahko dostupnom oleji to nie je problém). Viskozita asi môže byť problém pre chladiace čerpadlo ( do týchto "kúrenarskych" vecí sa odborne nerozumiem).

Zistil som že existuju latky na vylepšenie problému s viskozitou olejov - anglicky označované ako PPD - pour point depressant, VII - viscosity index improver. Z bežne dostupných je to PMA (polymetylakrylát) a PMMA ( polymetylmetakrylát == plexisklo). Na internate som videl dodavatelov PPD VII zalozených na PMA alebo PMMA, podla obrázkov je to číra tekutina.
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 2115006796 - spomina pouzitie PMMA v rastlinnom trafooleji
https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=50202 3-30% PMMA v motorovom oleji

Trochu som zistoval čo moze byť ten zlepšovač viskozity založený na PMMA. Jednou z moznosti ze to je spolymerizované PMMA v rozpúštadle (toluen a pod). Ak som to dobre pochopil, je to 35-55% roztok PMMA, iny tvrdia ze je to 50-90% roztok PMMA. Tento roztok PMMA by sa mal vyliat do oleja.

Toho toluenu v PPD VII sa trochu obávam (koli izolacnym materialom, kapton je v pohode ale bezne plasty budu problem).

Kedže nie som ani amatersky chemik, vobec netuším ako sa sprava toluen v slnecnicovom oleji. Asi to čoskoro vyskúšam.

1. Bud sa ten toluen z slnecnicoveho oleja odpari a zostanu makromolekuly PMMA v oleji. (najlepsie riesenie)
2. Toluen zostane v slnecnicovom oleji (možné problémy)

A áno, ja viem, možno vymýšlam blbosti. Včera večer som nemohol zaspať, tak som trochu študoval do práce :D Berte to prosím s rezervou, je to len 3 hodinová rešerš nechemika.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa fractal » 11 Jún 2020, 20:29

Trafoolej nie je idealne riesenie, oxiduje, nasava vodu, ma vysoku viskozitu atd. Pridavaju k nemu antioxidanty ale aj tak sa musi obcas regenerovat alebo uplne menit kvoli poklesu dielektrickej pevnosti. Na tvoj ucel by sa skor hodilo nieco ako perfluorooktan (fluorinert FC77), ak ti je postacujuca max pracovna teplota 100°C, alebo nieco ine fluorovane s vyssim bodom varu. Nevyhodou je nizsia tepelna vodivost a vyrazne vyssia cena. Vyhodou su vyborne elektroizolacne vlastnosti, chemicka stabilita, nizka viskozita, ziadne problemy pri vytekani, nesmrdi, nie je toxicky.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa Maek43 » 11 Jún 2020, 20:32

mato3000 napísal:Načo reaguješ keď sa nevyznáš ? Len ukazuješ svoju hlúposť .....
OT ale.... to bolo mne ? 8O
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa fractal » 11 Jún 2020, 20:48

Pour point depressant sa pridava kvoli zmene pour point (teploty tuhnutia), nie viskozity. Pridanie PMA alebo PMMA viskozitu oleja bude vzdy len zvysovat, a tym viac, cim je vyssia molekulova hmotnost polymeru. Pritom ale bude znizovat teplotu tuhnutia oleja. Toluen samozrejme sa musi odstranit, v opacnom pripade by olej nebol pouzitelny z bezpecnostneho hladiska. Su normy stanovujuce najnizsie povolene hodnoty teploty vznietenia trafooleja, ked tam bude toluen tak norma samozrejme splnena nebude.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa hpeter » 11 Jún 2020, 20:51

velke elektronkove vysielace, kde sa "varila" deionizovana voda (pri niektorych typoch), bol aj kontrolny system co meral vodivost. bolo nutne lebo anody boli na 1,,,20kv....cerpadlo, chladice uzemnene...

Obrázok Obrázok
https://www.cpii.com/product.cfm/9/22/78?s=3

-- Spojený príspevok 11 Jún 2020, 20:14 --

ohladom olejov pre kompresory a/c pod napatim (ked uz olej)
https://rts.i-car.com/collision-repair- ... -know.html
https://www.hella.com/partnerworld/asse ... BHS_EN.pdf
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Jún 2020, 21:16

Fractal ďakujem, tvoja odpoved je najrozumnejsia, o tych perfluoroktanoch som nevedel, skusim o tom nieco zistit.

Akosi mi uslo ze PPD zhorsi viskozitu.
Ak som spravne teda pochopil, pridanie PMMA do oleja zabezpeci ze olej bude pouzitelny aj pod -10°C (toto nepotrebujem), ale bude viskoznejsi.

Takze perfluoroktan alebo slnecnicovy olej.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: transformátor ponorený v glykole

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Jún 2020, 21:25

Doporucujem si to stym olejom slnecnicovym vyskusat, jak to zaschne bude to lepsie jak chemopren, nalepi sa na to prach, a uz tie spojky nikto nerozpoji, zase ked budu rozvoniavat rezne, bude jasne ze sa to preslahlo.

To fakt nestaci, chladit vinutie? Na spinaku aj tak budu trubicky tak viest kvapalinu cez ne, nejaka kvapka oleja hore dole, das tam hydraulicke rychlospojky, minimalne straty pri rozpajani. Aj tak tam musi byt expanzka z zásobou oleja, jadro by sa hriat nemalo a ked pouzi ventilator.
Zase mi to pripada ze nejaky manazer ma blbe napady. (predstavy)
0
Naposledy upravil/-a Atlan v 11 Jún 2020, 21:29, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok