Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

mrobot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Aug 2020, 18:48

Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa mrobot » 06 Aug 2020, 18:55

Zdravím, mám nasledovný setup:
- zdroj 230/12V 15A (regulovateľné napätie, prúd nie)
- 12V PB akumulátor 7Ah

potreboval by som tento akumulátor nabíjať non-stop a používať ho v prípade výpadku napájania ale ideálne bez použitia nabíjacieho regulátora. Výstup zo spínaného zdroja je konštantný tj potenciometrom môžem nastaviť požadovanú hodnotu. Napadlo mať nastaviť cca 12.8 - 13V a nechať takto akumulátor napájaný ale bojím sa toho že ak sa moc vybije tak potom zdroj doňho natlačí plných 15A čo je pre takto malý akumulátor veľmi vela. Viem nejako obmedziť prúd alebo musím teda použiť nabíjací regulátor?
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Daevid » 06 Aug 2020, 19:05

Vieš ho obmedziť rezistorom. K rezistoru by som pridal antiparalelne diódu aby neobmedzoval prúd do spotrebičov. Ale stále nemáš vyriešené odpájanie akumulátora pri nízkom napätí....

A inak ten zdroj nie je vhodný na nabíjanie oloveného akumulátora. Olovený akumulátor v dobrom stave má pri plnom nabití cez 13V. To znamená že na jeho nabíjanie potrebuješ zdroj s napätím vyšším ako 13V...
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa zipaj » 06 Aug 2020, 23:52

nastav 13,8V, (ak nastavíš menej akumulátor sa zasulfatuje = poškodí sa) a akumulátor napoj cez poistku 15A, aby ti ochránila zdroj v prípade skratu článkov, 7AH akumulátory som bežne nabíjal 20A zdrojom, preštuduj si niečo o nabíjaní PB akumulátorov konštantným napätím (napr v "Arendáš a Ručka - nabíječky a nabíjení")
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Amaterr » 07 Aug 2020, 02:23

..
Prílohy
zaloha.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Aug 2020, 03:46

mrobot napísal:bojím sa toho že ak sa moc vybije tak potom zdroj doňho natlačí plných 15A čo je pre takto malý akumulátor veľmi vela.
O tom pochybujem, vlastne mám to aj vyskúšané s upraveným PC zdrojom na nejakých 14V. Pripojil som na to Pb akumulátor 12V 1,6Ah a prúd tam išiel do 500mA pri úplne vybitom...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Aug 2020, 16:31

Ale Edgar, to smáď nemyslíš vážne toto.
Išiel Ti tam preto, lebo máš gen akumulátor pokazený.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Aug 2020, 22:53

Takže odpor vybitého akumulátora je 0,8 Ohm? Aby tam pri 12V mohlo ísť 15A
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Aug 2020, 23:00

Odpor ideálneho akumulátora má byť nulový, dobrý akumulátor by mal mať pár mOhm. Máš ho zosulfátovaný.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Aug 2020, 23:06

mrobot napísal:- zdroj 230/12V 15A (regulovateľné napätie, prúd nie)
- 12V PB akumulátor 7Ah
Ak máš ten akumulátor, tak si pozri, čo je na ňom odporúčané pri nabíjaní. (Ak nie, tak si zväčši tento obrázok: https://www.gme.sk/oloveny-akumulator-s ... -12v-7-2ah . Sú tam napísané pokyny pre najčastejšie spôsoby nabíjania.)
1. Kontinuálne, nabíjacie napätie 13,5 až 13,8 V, bez limitácie prúdu.
2. Cyklické, nabíjacie napätie 14,4 až 15,0 V, limitácia prúdu na 2,16 A.

Tvoj je 1. prípad. Nabíjací zdroj je síce neprimerane výkonný, ale to z elektrického hľadiska nie je závada. A je trochu problém, že napätie je len 13,0 V. No aj tak, pripoj priamo zdroj na baterku a je to vybavené. Síce asi nikdy sa tá baterka nenabije na plnú kapacitu, no rýchlej sulfatizácie sa nemusíš báť. (V jednom vlákne tu na fóre jeden užívateľ z vlastnej skúsenosti odporúčal nižšie nabíjacie napätie, ako odporúčané, čo vraj extrémne predĺži životnosť baterky. Aj by som sa s tým stotožnil.)

Nabíjací prúd nemusíš obmedzovať, (viď. odporúčanie), lebo aj na vybitej baterke napätie rýchlo vyletí hore nad 12 V a ten rozdiel napätia do 13 V nedokáže na začiatku generovať veľký nabíjací prúd, ktorý by mohol poškodiť baterku. A potom prúd bude klesať po exponenciále až takmer k nule. Môžeš tam pre istotu aj zapojiť poistku, ale načo preboha 15 A ? Stačí tam určite nejaká 3 - 4 A poistka.

Len pre istotu, by som si pozrel spätný vybíjací prúd do zdroja, keď je vypnutý. Jeho hodnota by mala byť max. v mA.

P.S.: A "poslední páni", nehádajte sa ! Snáď výrobca akumulátorov predsa len bude vedieť najlepšie, čo nepoškodí baterku. A ten pri nabíjacom napätí 13,5 až 13,8 V NEPRIKAZUJE ! obmediť nabíjací prúd ! Edgar má pravdu !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Aug 2020, 19:20

Dolfi, obmedzenie som nespomenul ani okrajovo. Hovorím, že má vadný akumulátor. Éto vsio.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa oravan » 08 Aug 2020, 19:28

Ja neviem ale baterka si pri nabíjaní potiahne sama koľko potrebuje .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Aug 2020, 21:07

Áno, ale ak si vymlátená baterka ťahá iba 500mA, niečo nie je v poriadku. Moja 2,3Ah dokáže 3A len taký fukot a to som skúšal len na 3A zdroji, keby som to pichol na 100A deltu, tak tú baterku možno aj roztrhne. Ak baterka nie je schopná "pýtať si" prúd, tak je pravdepodobne vadná - elektródy zosulfátované a tým pádom sa zvýšil jej vnútorný odpor.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Aug 2020, 21:31

Hmm zaujímavé, ale asi niečo na tom bude. Ináč kamarátovi pred pár rokmi som pre 7Ah baterku vyriešil nabíjačku úplne jednoducho, vstup mal adaptér z notebooku (20V) a výstup 14,4V cez LM317, takže aj s prúdovým obmedzením (asi) 1,5A, možno aj toto by bolo riešenie tejto témy, len by trebalo nastaviť na 13,8V keďže to je napätie pre režim udržiavania
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Aug 2020, 21:56

Drakoush a aké napätie si mal na tom 3 A zdroji nastavené ? Predpokladám, že 13,5 V a išlo ti baterku rozdrapiť ... :wink:

Našiel som aktuálnu diplomovku z VUT v Brne. Je tam krivka vybíjania a nabíjania Pb článku a pod ňou popis. (Ak to niekoho mätie, tak si to vynásobte šiestimi.) No nikde som nenašiel kapacitu toho meraného článku, ale asi veľká nebude, (vnútorný odpor spomínajú 0,15 Ohm, ktorý sa naviac výrazne mení s vybitím/ nabitím článku, jeho konštrukciou, teplotou, ...).

Ak si pozrieme priebeh napätia medzi 1,65 (9,9) V až 2,18 (13,08) V, tak letí neuveriteľne rýchlo hore. No a potom rozdiel napätí 13,5 - 13,08 = 0,42 V pri 0,15 Ohm zaistí prúd 2,8 A, (pri ideálnom zdroji napätia, pri 13,8 V to bude trochu viac), ktorý bude s časom klesať po exponenciále. A preto výrobcovia bateriek nepožadujú obmedzenie prúdu pri kontinuálnom nabíjaní napätím 13,5 až 13,8 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa oravan » 08 Aug 2020, 22:48

Ak je totálne mimo tak má v poctate 0lový odpor a tým pádom ju nafúkne teda batéria ide do šrotu mam to rádioservisu kde boli baterky ako náhradný zdroj ,ale ak je baterka len udržovaná na nejaké napätie napríklad z EPS tam je len udržujúci zdroj ako v zime na aute tak isto to používam tak batéria si drží svoje parametre pozor nenabíja sa ,na nabíjanie treba vyšší prúd a jasné napätie aspoň si ja myslím .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Aug 2020, 23:11

Dolfi napísal:Drakoush a aké napätie si mal na tom 3 A zdroji nastavené ? Predpokladám, že 13,5 V a išlo ti baterku rozdrapiť ... :wink:

Našiel som aktuálnu diplomovku z VUT v Brne. Je tam krivka vybíjania a nabíjania Pb článku a pod ňou popis. (Ak to niekoho mätie, tak si to vynásobte šiestimi.) No nikde som nenašiel kapacitu toho meraného článku, ale asi veľká nebude, (vnútorný odpor spomínajú 0,15 Ohm, ktorý sa naviac výrazne mení s vybitím/ nabitím článku, jeho konštrukciou, teplotou, ...).

Ak si pozrieme priebeh napätia medzi 1,65 (9,9) V až 2,18 (13,08) V, tak letí neuveriteľne rýchlo hore. No a potom rozdiel napätí 13,5 - 13,08 = 0,42 V pri 0,15 Ohm zaistí prúd 2,8 A, (pri ideálnom zdroji napätia, pri 13,8 V to bude trochu viac), ktorý bude s časom klesať po exponenciále. A preto výrobcovia bateriek nepožadujú obmedzenie prúdu pri kontinuálnom nabíjaní napätím 13,5 až 13,8 V.
Nastavený bol na 14,4V, pred nabíjaním mal naprázdno (akumulátor) asi 10,5V. Samozrejme, že potom prúd klesá, bavíme sa ale o vybitej baterke, ktorá má tendenciu potiahnuť si viac - prečítaj si edgarov príspevok. Píše, že to mal napojené na 14V zdroj a baterka bola vybitá.
Edgar napísal: O tom pochybujem, vlastne mám to aj vyskúšané s upraveným PC zdrojom na nejakých 14V. Pripojil som na to Pb akumulátor 12V 1,6Ah a prúd tam išiel do 500mA pri úplne vybitom...
Aký je rozdiel napätia? Povedzme, že baterka mala 10V, zdroj mal 14V. Rozdiel je 4V a dovolím si použiť Tvoju konštantu pre odpor akumulátora 0,15 Ohm a vychádza mi to na 26,67A. Samozrejme, že tam sú drobné neistoty vo výpočte, pretože vnútorný odpor nemáme pre náš akumulátor a rovnako rozdiel napätí som strelil z hlavy na demonštráciu, ale aj tak je to sakra rozdiel od 500mA.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Aug 2020, 12:17

Prepáčte, zabudol som dať obrázok:

A prestávam sa "naťahovať" ! Ak niekto chce pochopiť, že je obrovský rozdiel pri nabíjaní baterky 13,5 V a 14,4 V, tak pochopí. Ak nechce, tak nech nepochopí. Howgh !
Prílohy
Bc.Branislav Fojtlín_Diplomová Práca 2013.pdf
(68.53 KiB) 136 stiahnutí
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Aug 2020, 15:43

Prosím Ťa, kde si nabral tú hodnotu 13,5V? Edgar hovoril o 14tich. Počítal som to na základe údajov z tej diplomovky. Čo sa Ti ešte nepáči?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mrobot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Aug 2020, 18:48

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa mrobot » 11 Aug 2020, 09:10

Ďakujem za tip. Ohladom tej ochrany odpojenia batérie neexistuje nejaký už hotový obvod? Rád by som sa vyhol tomu aby som si to robil sám.
Viem že existuje presne na môj účel obyčajný solárny regulátor ktorý odpojí batériu pri poklese ale zaujíma ma či existuje aj "lacnejšie" riešenie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Nabíjanie 12V PB akumulátora bez regulátora

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Aug 2020, 08:13

Áno odpojovače normálne existujú, napríklad: https://www.aliexpress.com/item/4000853575330.html
Len tam bude možno malý problém, že odpojovač bude žrať baterku stále - aj po odpojení výstupu - s vybitou baterkou (pochybujem, že by vypol "samého seba", alebo?), a relé ktoré ju pripája bude mať tiež nejakú spotrebu pri zopnutom stave (iba s nabitou baterkou)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok