Odpajanie zasuvky

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa elmoto » 23 Feb 2021, 21:45

Nie nie len sme si zvykli sa nechať osierat a okrádať. Nakoniec zistíme že ťa tvoja sušička je kondenzačna s uzavretým okruhom. Dvere do tej miestnosti nemôžu byť otvorené? Ja mam tiež sušičkou v kúpeľni a okno neotvaram. Mam pravda kupelku stále otvorenú.

Japonský OMRON G3NA-220B-UTU DC5-24 BY OMZ je za 20 eur. Cena je 10 eur za značku 8 eur marža a 2 eura výrobná cena.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Feb 2021, 22:03

Omron máš za nejakých 20€ a je to dobrá kvalita. CRYDOM je špička, ale predsa len sú predurčené na denné dynamické zaťaženie v strojoch, to u Teba nebude.
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa misocko » 23 Feb 2021, 23:12

Este pozor, su so spinanim v nule a bez spinania v nule. Koli ruseniu by som dal asi ten s nulou.
U nas kedisy napadlo nejakeho odbornika ze usetri. Kedze ich mame v strojoch v stovkach kusov, obcas nejaky odide, vecsinou skrat v kabli...
Usetril nakupom lacnejsich. Tie mali tak "dokonale" opticke oddelenie , ze so sebou brali aj riadiace karty. Sme usetrili.... Nastastie si to niekto vsimol a upozornil na to a toho debila potom vyhodili.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Feb 2021, 23:30

Ja to hovorím stále. Šetriť sa musí, nech to stojí, čo to stojí :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Mar 2021, 02:16

Zdravim vas opat.

elmoto:
Ta susicka nie je kondenzacna. Ta miestnost je strasne mala. Tato miestnost ma rozmery 1,2m x 1.6m x 2,2m a bude tam aj pracka a na nej susicka. Takze tam bude este menej miesta.Tam som nemohol dat kondenzacnu susicku, lebo ta potrebuje co najstudensi studeny vzduch na kondenzaciu vody. Teplota vzduchu sa v tak malej miestnosti zohreje velmi rychlo a potom ucinnost susenia kondenzacnej susicky velmi klesa a susi velmi dlho. Nechavat otvorene dvere ako ty, je u man riesenie len ako posledne. Je to klasicka susicka a fuka vzduch von, preto okno musi byt pootvorene, nech ma odkial natahovat vzduch. Dokaze vzduch natiahnut aj pod dverami a,le neidem do detailov. Aj to filcove tesnenie v bubne uz netesni dobre (budem musiett objednat nove a vymenit), tak mi troska vlhky vzduch ide aj do miestnosti. Preto preferujem otvorene okno.


Ale nie o tom som chcel diskutovat.
Dnes som vyskusal ten SSRelay bez chladica, ze ako sa zahreje. SS Rele vsak ale nebol v krabicke ale len volne na zemi zvislo aby okolity vzduch to ochladzoval, nakokolko som nemal sajnu na aku teplotu sa zahreje.

Teplota stupala do 51°C a potom to padlo na 45°C. Predpokladam ze bimetal v susicke sa na chvilu rozopol. Potom to opat stuplo na 52°C a spadlo na 46°C, 53°C, 47°C, 54°C,47°C, 54°C a uz sa to ustalilo medzi 47°C a 54°C.

Takze nie je to velmi horuce. Ocakaval som viac. Nakolko tam mam sadrokarton a medzi sadrokartonom a stenou bude izolacia, tak ja vyrezem krabicke zadnu cast (nie celu) a okolo krabicky asi na 10cm nedam izolaciu medzi stenu a sadrokarton. Na SSRele dam malicky cladic, nieco podobne ako su na PC procesoroch ale nie taky vysoky (aby sa tam zmestil). To asi bude stacit. Teplo z chladica sa prenesie do vdduchu za sadokartonom a potom do steny. Tu sa pouzivaju taketo krabicky do sadrokartonu, takze to je OK, tam sa da v pohode vyrazat zadnu cast:
image.png
V krabicke bude len SSrele. Ovladana zasuvka bude vedla tejto krabicky. Nabijacka pre mobil bude v zasuvke trvale pod napatim a do tejto krabicky pojde len kablik z nabijacky (lahko sa vymeni nabijacka ked sa pokazi).


Co si o tom myslite?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa elmoto » 01 Mar 2021, 15:24

Ja myslím ze to nepomôže lebo ten priestor okolo chladiča je izolovaný a teplo sa tam bude akumulovat a neodvadzat.

Späť ku kondenzačné sušičke. Ta nepotrebuje okolitý studeny vzduch. Ta ma v sebe kompresor a vyparník a na ňom kondenzuje voda zo vzduchu od ventilatora vhananeho cez bubon. Je to uzavretý cyklus!

Dám ti otázku. Za koľko by si vedel predať? Píšeš o tesnení do nej že musíš kúpiť a predpokladám ze už má svoje roky. Ešte otázka. Koľko percent výplaty ti zostáva na sporenie?

Keď perieme 4 členná domácnosť tak to je cca 10 - 15litrov vody zo sušičky. Si nedokážem predstaviť ako by som toľko vlhkosti odviedol tak malou miestnosťou a maličkým oknom. Nemáš s tým aj napriek otvorenému oknu problém?

Tieto moje poznámky ber ako iný pohľad na vec. Nie ako poucovanie alebo kritika. Ahoj.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Mar 2021, 16:22

Ak to okno nepotrebuješ aj kvôli svetlu, tak by som vybral sklo, švihol tam lexan, vyrezal by som do neho dieru na vetilátor a ten by som zapínal len spolu zo sušičkou.... či? Ale dá sa aj lavé ucho poškrabať pravou rukou. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Mar 2021, 19:01

Ja ten vzduch odvadzam rovno von cez stenu. Mam tam vysekanu dieru a v nej plastovu ruru a ukoncene plastovymi zaklapkami ako to byva na ventilatoroch. To otvorene okno sluzi len na nasavanie vzduchu a vyvetranie toho malicka vlhka co unika z bubna. Ale po vymene tesnenia to snad bude opat tesnit.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 01 Mar 2021, 20:04, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Mar 2021, 19:23

Ten odsávací ventilátor je napojený priamo na tú sušičku na nejakom jej vývode?
Ty potrebuješ ešte odsávať aj zvyšok vzduchu/zapareného/ z miestnosti?
No tak tam urob aj druhú dieru a druhý ventilátor a zapínaj ho spoločne so sušičkou,prípadne s oneskoreným vypnutím a vykašli sa na otváranie okna.Môže byť aj v kuse zavreté,alebo otvorené podla potreby. Načo si komplikmuješ život.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Mar 2021, 19:32

elmoto napísal:
01 Mar 2021, 15:24
Ja myslím ze to nepomôže lebo ten priestor okolo chladiča je izolovaný a teplo sa tam bude akumulovat a neodvadzat.

Späť ku kondenzačné sušičke. Ta nepotrebuje okolitý studeny vzduch. Ta ma v sebe kompresor a vyparník a na ňom kondenzuje voda zo vzduchu od ventilatora vhananeho cez bubon. Je to uzavretý cyklus!

Dám ti otázku. Za koľko by si vedel predať? Píšeš o tesnení do nej že musíš kúpiť a predpokladám ze už má svoje roky. Ešte otázka. Koľko percent výplaty ti zostáva na sporenie?

Keď perieme 4 členná domácnosť tak to je cca 10 - 15litrov vody zo sušičky. Si nedokážem predstaviť ako by som toľko vlhkosti odviedol tak malou miestnosťou a maličkým oknom. Nemáš s tým aj napriek otvorenému oknu problém?

Tieto moje poznámky ber ako iný pohľad na vec. Nie ako poucovanie alebo kritika. Ahoj.
Trikrát hádaj, prečo sa ten uzavretý cyklus volá tepelné čerpadlo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa elmoto » 01 Mar 2021, 19:55

Drakous o pardooon mal som správne napísať kondenzačna s tepelným čerpadlom.
V dnešnej dobe a v čase vykurovacej sezóny používať niečo ako ventilačna sušička je nonsens. Teplo vyfukavat von a interiér si vychladzovat vonkajším chladným a ešte k tomu vlhkým vzduchom podľa mňa nemdobre.

Daj to ssr relé do toho ventilačného tunela. Teda aspoň ten chladič a krabička von.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Mar 2021, 20:03

Nemyslel som terminológiu. Pýtal som sa, PREČO sa to tak volá.
A volá sa to tak preto, lebo prečerpáva teplo zo sušičky do okolia. A hádaj, čo sa stane, keď sa teploty vyrovnajú?
Správne! Nebude čo čerpať :) Čiže tvrdenie, že potrebuje studený vzduch nie je až tak odveci. Samozrejme nemusí byť studený, ale musí tu byť určitý rozdiel teplôt, aby sa prečerpané teplo vedelo vyžiariť späť do okolia.

A ver mi, takú telefónnu búdku vykúriš veľmi rýchlo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Mar 2021, 20:28

Sakra, niekedy je nutne sa rozpisat o detailoch, lebo od toho zavisia rady, a niekedy sa to zamota ako teraz.

Ta mikro miestnot bola mikro pristavba k domu (este k tomu som bol rozmerovo limitovany kvoli plotu od suseda), nakolko nebolo kde dat v dome susicku a aj pracka je v kuchyni, ktora je aj tak mala. Takze takto som sa zbavil aj pracky z kuchyne. Ta mikro miestnost sa vykuruje len kvoli tomu aby steny v zime neplesniveli. Inak by som to nemusel vykurovat. To ci vyfukam to trosku tepla von mi je jedno. Pri najblizsom zapnuti kotla tu telefonnu budku :biggrin: ako pisal drakoush ten radiator zase vykuri. Ta miestnost sa este vyuzije ako sklad na veci (bude tam policka na stene), ktorym mierna zmena vlhkosti vzduchu nevadi.

5-ko
Ta susicka fuka vlhky vzduch rovno von, bez pridavneho ventilatora. Diera v stene je presne tam kde je vyfuk zo susicky. Takze tam netreba ani pridavny ventilator. Aby mi nieco nevoslo do susicky, tak zvonka som na tu plastovu ruru nasadil plastove klapky (original kupene na tento ucel).
image.png
image.png (56.1 KiB) 1937 zobrazení
Tie klapky sa otvoria ked susicka fuka vzduch a ked nefuka tak sa zavru.

elmoto:
pri kupe susicky som studoval problematiku kondenzacnej susicky (mozno som sa aj tu infomoval, uz sa nepamatam). Viem preco som kupil klasicku.
Keby som ju mal ako ty v kupelke, tak by som kupoval kondenzacnu. Ale kedze ju mam v telefonnej budke, tak sa lepsie vyplati klasicka (si myslim). Do 1 - 1.5 hodiny je pradlo (plna pracka) vususene (zavisi od toho ci tam je viac bavlny alebo syntetiky). Praveze pred kupou som cital recenzie ze kondenzacna potrebuje vacsiu miiestnost aby tam bol dostatocne velky rozdiel teplot pre ucinne susenie. Ona vysusi aj pri vyssej teplote ale za dlhsi cas. A aj tak sa na internete pise ze kondenzacna susicka dlhsie susi ako klasicka a ked by sa zvysila teplota tak by mi susila este dlhsie. Tak som sa rozhodol pre klasicku.

Drakoush:
Dal si mi dobry napad. Namontujem tam na stenu telefon, a bude to ozajstna telefonna budka s prackou a susickou. :D

Od SSR sme pekne odbocili k teme preco som si kupil klasicku susicku. :D

Urobim este jeden test s tym chladicom a izolaciou dookola a zapnem cyklus susenia a budem sledovat teplottu chladica. To bude asi najlepsie ako sa uistit ze ci to bude OK.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa elmoto » 01 Mar 2021, 20:39

Drakous dobre píšeš múdro píšeš aj preto sa žena teší do sprchy keď je sušička celý deň v činnosti a v kúpele a na chodbe je príjemné teplo. Časť peňazí sa vrati do kúrenia domu. V lete susime na susiaku. No tak teda dobre. Co mu odporucis kam dat relé.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Mar 2021, 20:47

Nechápeš, kam mierim. Samozrejme, ak zabezpečíš rozdiel teplôt (napr. otvorením interiérových dverí ďalej do bytu), tak samozrejme odpadové teplo využiješ na kúrenie. Logicky.
Lenže pri strašne malej kúpeľni ju môžeš v lete rýchlo zahriať natoľko, že sušička nebude sušiť.

Čo sa týka rady, kam umiestniť SSR, toho sa nezúčastňujem, nakoľko SSR nie sú určené na spomínanú montáž a nechcem mať s tým nič spoločné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Mar 2021, 11:10

A čo tak použiť lokálnu rekuperačnú jednotku, ktorú ti podľa typu zapne sušička, časovač, web aplikácia, ....
A aj straty môžu byť menšie. Už tu bolo naznačené, že ďalší otvor do steny s ventilátorom, RJ je niečo podobné s dvomi ventilátormi + filter, raz fúka dnu, raz von, a vymieňa vzduch. Pomôže ti to aj s tými plesňami čo píšeš.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa Daevid » 02 Mar 2021, 12:24

romiadam napísal:
01 Mar 2021, 20:28
Od SSR sme pekne odbocili k teme preco som si kupil klasicku susicku. :D

Urobim este jeden test s tym chladicom a izolaciou dookola a zapnem cyklus susenia a budem sledovat teplottu chladica. To bude asi najlepsie ako sa uistit ze ci to bude OK.
Riešiš úplnú drobnosť najkomplikovanejšie ako to ide. Daj tam obyčajné relé s cievkou na 5VDC a kontaktami na 16A v kombinácii s tým 5V adaptérom. Na prvom takom relé, ktoré som na TME našiel som otvoril datasheet a udávaná spotreba bola 0,65W. To je menej ako udávaná spotreba stand-by na televízoroch. Aj keď je pravda že aj tá nabíjačka si niečo málo vezme... Ale pri 0,65W to aj pri zapnutí 24/7 za mesiac bude stáť cca 0,1€. A nemusíš riešiť prehrievanie SSR relé...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpajanie zasuvky

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Mar 2021, 00:58

Dnes som to otestoval za sadrokartonom. Nasimuloval som akokeby to bolo na svojom mieste. Mal som kusok sadrokartonu, aj mur som imitoval jednym blokom, na ktory som nalepil izolaciu a aj sadrokatron. Ten SSR som prisroboval na fajnovy chladic a dal som okolo toho aj izolaciu. Bola tam vzduchova medzera asi 8x16x6cm. Na chladic som dal multimetrovu teplotnu sondu medzi rebra chladica ale uplne dole, kde je to najhorucejsie. Zapol som susicku a sledoval teplotu chladica. Susenie bezalo 1.5 hodin. Chladic dosiahol pomalicky teplotu 62 stupnov za cas asi 60 minut. Uz dalej nestupala teplota. V okamihu ked vypla susicka tak chladic mal iba 40 stupnov. Cele susenie prebehlo OK. Tych 60 stupnov si myslim nie je vela, susicka moze ist max. 2 hod. Ona ma snimac vlhkosti vzduchu, ta kvypina podla toho ako je pradlo vysusene (bavlna sa susi dlhsie)
Len neviem ci 60 stupnov nie je vela pre SSR triak. Ten vzduchovy priestor mozem zvacsit.

Mozno sa na to cele vykaslem a dam tam 0.9W relatko na 25A a bude pokoj. Nebude sa tam nic zohrievat.
image.png
image.png
Ja som nevedel, ze 25A rele na 5V ma spotrebu len 0.9W. Myslel som ze ma viac. Preto som to zacal riesit cez triak. Zase som mudrejsi.

Diki za napady aj s tym SSR a aj s tym relatkom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok