Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kukajz
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 14 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Vrbové
Vek: 45

Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa kukajz » 09 Dec 2020, 19:47

Ahojte, mám doma autonabíjačku akumulátorov z číny. Samozrejme som bol zvedavý čo sa skrýva vo vnútri a všimol som si, že tam chýbajú 4 súčiastky. Neviem či sú potrebné, ale pre funkčnosť asi nie, lebo nabíjačka ide. No podľa mňa to musí byť generátor rušenia v sieti. Na foto sú 4 miesta kde chýbajú súčiastky. Vedel by mi niekto povedať, aké by tam boli najvhodnejšie či typovo alebo hodnotou? Ďakujem.
IMG_20201209_191023.jpg
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa Marek1975 » 09 Dec 2020, 21:02

Samozrejme som bol zvedavý čo sa skrýva vo vnútri
Sorry, za otázku - ale aké máš skúsenosti a aké máš vzdelanie?
No podľa mňa to musí byť generátor rušenia v sieti.
To myslíš vážne???? :lol: :lol: :lol:
Vedel by mi niekto povedať, aké by tam boli najvhodnejšie či typovo alebo hodnotou?
Žiadne, to ťa nenapadlo, že sa môže jednať o univerzálnu dosku pre viacero modelov a napríklad toto je model pri ktorom sa neosádzajú tieto komponenty respektíve nemajú vplyv funkčnosť tak tam jednoducho nie su ?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa jezevec » 09 Dec 2020, 21:23

Kvůli ceně jsou tam vypuštěny odrušovací prvky, takže to asi bude rušit do sítě. Všechny chybějící součástky se dají vydolovat např. ze starého zdroje PC.
Kondík mezi primárem a sekundárem musí být bezpečnostní a u nabíječky není nutný.
1
Obrázok 1

kukajz
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 14 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Vrbové
Vek: 45

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa kukajz » 09 Dec 2020, 21:25

1.No nevedel som že k otázke treba aj životopis. Ale som elektrotechnik a zostrojil som si už veľa vecí.
2.Rušenie: https://www.youtube.com/watch?v=Qb37WyX ... MagicSmoke
cca 15minuta.
3.Univerzálna doska to nieje. Táto nabíjačka sa vyrába aj pre európsky trh (samozrejme drahšia) kde máme prísnejšie normy a v "europskej" nabíjačke sú tieto súčiastky obsiahnuté, kdežto pre čínu to neobsahuje. Lenže to som pred kúpou nevedel.
Toľko moja obhajoba :thanks:
to Jezevec: Ďakujem za odpoveď, to ma nenapadlo že zo stareho PC zdroja.
podľa doterajších zistení by som tam mohol použiť varistor napr.MOV14D431K, kondík na začiatok 0,22uF 250V. Tlmivku- to netuším a ani ten kondík medzi prim a sek.
2
Obrázok 2

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa Marek1975 » 09 Dec 2020, 21:44

Ok, ale mal by si vedieť, že práve číňan šetrí na komponentoch tak sa filtračné prvky vo väčšine prípadov vypúšťajú - je to bežná prax ako znížiť náklady, nakoľko 2 medené prepojky stoja menej než vinutý sieťový filter a to isté platí aj o ostatných komponentoch - zdroj / nabíjačka pôjde v pohode aj bez nich, no to, či to bude na výstupe produkovať nejaký bordel (zvlnenie) sa už nerieši. Nejedná sa o to, že varistor stojí cca 0.50€, to je nič, ale pri milónovej sérii je to už zaujímavá položka a to platí aj pre ostatné komponenty.
Inak sa jedná o bežný pulzný zdroj, takže ako píše jezevec - vykuchaj starý PC zdroj a pôjde to (aj tak), rozdiel zistíš pri meraní zvlnenia na výstupe osciloskopom - pred a po osadení/doplnení komponentov.

Zarazila ma akurát fráza, ktorú si použil ohľadom generátora rušenia v sieti, čo mi skôr sedelo na človeka, ktorý má prvý krát spákovačku v ruke.


Peace :agree:
1
Obrázok 1
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

kukajz
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 14 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Vrbové
Vek: 45

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa kukajz » 09 Dec 2020, 21:54

Peace :agree:
Akurát som vybral nejaký zdroj. Je tam toroidná cievka na vstupe tak použijem tú. Hodnotu riešiť nebudem však hádam keď bola použitá v zdroji tak bude ok. Je tam aj kondík pri optočlene tak použijem ten.
Tak zatiaľ dík, skúsim to poriešiť z toho zdroja. Keby vás niečo napadlo napíšte. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa OHAJ » 09 Dec 2020, 22:26

ohľadom tej L1, to nieje iba bežná cievka, skôr dvojica cievok - kvázitrafko, odborne Tlmivka pre potlačenie nesymetrickej zložky rušenia v napájacích obvodoch, tzv. tlmivky s prúdovou kompenzáciou. Princíp tejto tlmivky L1 spočíva v tom, že fázový a spätný vodič (príp. fázové vodiče a spätný vodič) sú navinuté na spoločnom jadre v rovnakom zmysle tak, že pre pracovný prúd 50 Hz a pre protifázové rušivé prúdy majú ich magnetické toky opačný smer, vzájomne sa rušia a výsledná indukčnosť pre pracovný prúd 50 Hz je takmer nulová. Pre súfázové rušivé prúdy obidvoch vodičov (teda pre rušivé prúdy pretekajúce obidvoma vodičmi v rovnakom smere) majú magnetické toky súhlasný smer, takže efektívna indukčnosť pre tieto prúdy je dosť veľká. Pritom tu nedochádza ani k presýteniu jadra, ani k úbytku napätia v obvode pracovného prúdu pri 50 Hz :!:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Dec 2020, 22:57

Pozrel som to video co ten chlapik to meral.
Vravi ze mu to rusi HDMI signal, Bluetooth mys mu prestala ist a neake USB mu zmrzlo.
Si si isty ze si kupoval nabijacku? Nemal to ten cinan specifikovane v popise ako rusicku? :lol: (srandujem)

Poznamka: dalsi lacny cinsky vyrobok ktory treba "dorobit".
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Chýbajúce súčiastky v nabíjačke 12V

Príspevok od používateľa Mek » 09 Dec 2020, 23:17

Je to tak, ako uz bolo popisane, dane suciastky su "nepovinne pre funkciu zariadenia", ale bez nich to bude posielat rusenie do siete. Tlmivku na vstup nemozes dat hocijaku, ale taku, co je na to priam urcena - z rozobrateho zariadenia, kde bola tiez pouzita takto na vstupe zdroja. Iba doplnim, ze taketo suciastky mozno ziskat nielen z PC zdroja, ale aj z rozobratej telky, set top boxu, roznych adapterov a dalsich zariadeni, ktore obsahuju impulzny zdroj. Je dobre si taketo suciastky odkladat, tych tlmiviek existuje nepreberne mnozstvo roznych prevedeni.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok