Legislatíva DIY fotovoltaiky

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 12:11

Niekto možno viete, niekto nie, no od 1.1.2021 platí nová legislatíva o hospodárnosti budov a novú obytnú stavbu vám už neskolaudujú, bez využitia obnoviteľných zdrojov. Máte viac možností, ako tomuto zákonu vyhovieť, jedným z nich je inštalácia fotovoltaiky.

Chcel som sa spýtať, či niekto nemáte poznatky o nasledujúcej problematike, prípadne ci by ma niekto vedel nasmerovat na príslušné zákony.

Zaujímalo by ma, či by bolo legálne možné si solárne panely vyrobiť svojpomocne. Zvyšok elektroniky by bol zakúpený od renomovaného výrobcu. Zaujíma ma len, či by bolo možné vyrobiť si samotné panely a zostaviť potom celý systém. V tomto prípade bohužiaľ nejde spraviť si to len tak a nikomu o tom nepovedať, keďže od toho závisí kolaudácia domu.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 17 Apr 2021, 12:17

Skôr naopak nie? vyrobiť si elektroniku a solárne panely kúpiť. Ako chceš vyrobiť solárny panel?
1
Obrázok 1
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 12:19

solárne panely vyrobiť svojpomocne
a to ako - budeš "pestovať" aj kremík??? :D V živote nie, nakoľko si neviem predstaviť, ako by si daný technologický postup realizoval tak povediac "na kolene" :D Firmy utrácajú miliardy do vývoja technológií a ajhľa ono sa to dá aj doma na kolene. To mi pripadá ako načo ísť na operáciu kolena, keď aj doma mám nožík a knihu domáci lekár...
nikomu o tom nepovedať, keďže od toho závisí kolaudácia domu.
hmm, to znie zaujímavo :D
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 13:11

dajú sa kúpiť monočlánky, vyrobíš rám, pospájaš články a máš panel :pain:
Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 12:19
to ako - budeš "pestovať" aj kremík??? :D
jj, z piesku z pieskoviska budem vyrábať polovodiče
Dr.Martin napísal:
17 Apr 2021, 12:17
Ako chceš vyrobiť solárny panel?

Kód: Vybrať všetko

https://letmegooglethat.com/?q=diy+solar+panel
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 13:27

V dobe, kde sa od všetkého požaduje doklad od certifikačnej autority s ISO normami a kadejakými testami pre spôsobilosť je toto veľmi zaujímavé stanovisko, nehovoriac o tom, že orgán, ktorý bude vykonávať kolaudáciu tie doklady bude potrebovať - čo im povieš, že si si panel vyrobil sám? Domysli si akú od nich dostaneš odpoveď.

Odkazy na googla sem postovať nemusíš - ja v ňom viem hľadať, skôr si ty pohľadaj, čo všetko potrebuješ k schválenej montáži, nakoľko celé toto mi pripadá ako keby si išiel montovať rozvadzač, ale načo budeš kupovať ističe, keď si ich môžeš doma na kolene vyrobiť.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 13:38

Zapojenie systému smie prevádzať len osoba ( elektrikár ) s certifikátom ( samostatný elektrotechnik §22 ).
Za zapojenie systému je zodpovedná osoba ktorá montáž / zapojenie prevádzkovala.
Pri práci so zapojením dodržujte prísne bezpečnostné postupy pre prácu s vysokým elektrickým napätím / prúdom.
POZOR - neodbornou manipuláciou / zapojením riskujete požiar a možné popáleniny na tele.
POZOR - neodborným zapojením riskujete poškodenie zariadení, na základe takéhoto poškodenia nemáte nárok na uplatnenie reklamácie a / alebo poistnej udalosti.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 13:50

Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 13:27
Domysli si akú od nich dostaneš odpoveď.
Nezvyknem si domýšľať v témach do ktorých sa nevyznám, preto sa pýtam. Môžme sa teraz začať rozprávať normálne, či chceš ešte chvíľu ukazovať aký si super lebo niekto vie menej ako ty?
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 13:55

Nie som super, ale ty asi si nepochopil to o čom ti píšem od začiatku - NIE nemôžeš použiť panely "DIY" konštrukcie, nakoľko budeš k schváleniu potrebovať papiere a tie neviem odkiaľ dostaneš - faktúra z aliexpressu a ani tvoje čestné prehlásenie, že si to pospájal dobre nie sú relevantný doklad - pochopil?

Fotovoltaika je typ elektroinštalácie a ako na takú sa na ňu vzťahujú zákonné normy.

Peace
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 14:01

Dalo sa to napísať aj rovno a normálne namiesto toho aby si si zo mňa začal robiť srandu ako si idem operovať koleno nožíkom a pestovať kremík :)

Dúfam, že v reálnom živote sa správaš k ľuďom ktorý ťa pokorne prosia o pomoc s trochu väčším rešpektom. Pomoc zvykne v spoločnosti získať viac plusových bodov ako povyšovanie sa. Nechcem ti samozrejme hovoriť čo máš robiť, to len taká priateľská rada.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 14:08

Nepovyšujem sa, ale ruku na srdce - videl si už niekde na dome "DIY" konštrukciu solárneho panela, či panelov? Ja nie. Nevravím nič o tom, ak to bude nahodené niekde na šope a bude to ostrovný systém na nabíjanie akumulátora, ale v žiadnom prípade nie na dome, nakoľko to nepovoľuje vyhláška, nehovoriac o bezpečnosti takejto konštrukcie a v prípade požiaru ti ostanú akurát oči pre plač, pretože od poisťovne nedostaneš nič.

Regulátor, potrebnú kabeláž, kotvenie panelov a ostatné drobnosti musíš mať kúpené a rovnako aj panely, inak nedostaneš kolaudačné rozhodnutie.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 14:27

Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 14:08
musíš mať kúpené rovnako aj panely, inak nedostaneš kolaudačné rozhodnutie.
Nič z tohto som ani len okrajovo netušil, keďže mám v tejto oblasti nulové skúsenosti. Preto sa pýtam.
Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 14:08
Nepovyšujem sa
Ja som mal z tvojích príspevkov iný pocit ale nebudem ťa presviedčať.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 14:41

Nič z tohto som ani len okrajovo netušil, keďže mám v tejto oblasti nulové skúsenosti. Preto sa pýtam.
Tak mi na budúce nepodsúvaj google, nakoľko ty potrebuješ informácie a ty si ich máš dohľadať nie ja. Priemerne inteligentný človek začne tým, že použije pre svoju otázku google (mimochodom ten je plný informácií na toto téma) a nie že to hodí niekde na fórum a raďte mi, pretože mne sa nechcelo zabiť pol dnňa hľadaním a nie to ešte zadať otázku do vyhľadávača - trocha sebakritiky v tvojom prípade by bolo na mieste, ale ako to vidím ja, tak je to trend, ktorý je všade....
Ja som mal z tvojích príspevkov iný pocit ale nebudem ťa presviedčať.
To je tvoj uhol pohľadu - nepoznáš ma, neberiem ti tvoj názor.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 15:05

Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 14:41
Priemerne inteligentný človek začne tým...
Od začiatku sa k tebe správam len a len s rešpektom, napriek tomu, že tvoj prvý inštinkt bol začať si zo mňa robiť srandu pre moje chýbajúce znalosti. Neviem čím som si toto od teba zaslúžil ale ok.
Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 14:41
Tak mi na budúce nepodsúvaj google
Google som posielal userovi, ktorý sa pýtal ako sa dá vyrobiť DIY solárny panel. Preto som dal quote, aby to bolo jasné. Možno ti to ušlo.
Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 14:41
nie že to hodí niekde na fórum a raďte mi, pretože mne sa nechcelo zabiť pol dnňa hľadaním
Mám za to, že pridaná hodnota fóra je aj v tom, že skúsenejší užívatelia poradia/pomôžu tým menej skúseným. Mrzí ma ak ťa tým veľmi otravujem, nabudúce môžeš kľudne moje vlákno obísť. Nerád by som ťa zdržiaval v tvojom nabitom programe.

Ináč je zábavné ako ma k sebakritike nabáda človek, ktorý mi v jendom príspevku napíše, že sa nepovyšuje a v druhom, že som podpriemerne inteligentný :rolleyes:
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 17 Apr 2021, 15:14

No ani mne nemusiš davat google. Nieco viem nieco nie a nevedel som ze ci ta napadlo opilovat tranzistory pouzit diody alebo nakupit kopu malych panelov alebo uplne iny sialeny napad ktory sa oproti kupenym panelom ked aj z bazaru vonkoncom neoplati. Ja by som problem s legislativou nemal. Poistku nemam takze aj keby mi vyhorel certifikovany pristroj bolo by to to iste ako keby telefonnym kablom napajam cirkularku. Pytal som sa lebo som nevedel aku technologiu chces pouzit.
1
Obrázok 1
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 17 Apr 2021, 15:20

Marek1975 napísal:
17 Apr 2021, 14:08
Videl si už niekde na dome "DIY" konštrukciu solárneho panela, či panelov? Ja nie. Nevravím nič o tom, ak to bude nahodené niekde na šope a bude to ostrovný systém na nabíjanie akumulátora, ale v žiadnom prípade nie na dome, nakoľko to nepovoľuje vyhláška, nehovoriac o bezpečnosti takejto konštrukcie a v prípade požiaru ti ostanú akurát oči pre plač, pretože od poisťovne nedostaneš nič.

Regulátor, potrebnú kabeláž, kotvenie panelov a ostatné drobnosti musíš mať kúpené a rovnako aj panely, inak nedostaneš kolaudačné rozhodnutie.
Tu si dostal jasnú odpoveď, čo ešte chces? Takýmto spôsobom sa k vedomostiam nedopracuješ, aj keď citovanie a slovíčkarenie ti ide dobre.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa Mishung » 17 Apr 2021, 15:36

Nič nechcem. Len by som si želal aby si bol nabudúce menej nepríjemný na iných užívateľov. Píšeš, že som dostal jasnú odpoveď (za ktorú ti ďakujem). Pozri si koľký je to tvoj príspevok k tejto téme a čo všetko mu predchádzalo (a nadchádzalo). Naozaj nemáš pocit, že si mohol napísať hneď "pri kolaudácií od teba budú chcieť certifikát k panelom" a vypustiť všetky posmešky o pestovaní kremíka a urážky o podpriemernej inteligencií?

Na jednu stranu sa tváriš ako strašne ťa obťažuje mi odpisovať a že som sa nemal nič pýtať a iba googliť, na druhú stranu mi tu z nejakého záhadného dôvodu stále odpisuješ :pain:
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa martin knocik » 18 Apr 2021, 11:08

Ako získať označenie CE?

Ako výrobca nesiete výlučnú zodpovednosť za vyhlásenie o zhode so všetkými požiadavkami. Na umiestnenie označenia CE na váš výrobok nepotrebujete oprávnenie, ale vopred musíte:

zabezpečiť zhodu so všetkými príslušnými požiadavkami platnými pre celú EÚ
určiť, či môžete svoj výrobok posudzovať vy ako výrobca, alebo či musíte o to požiadať notifikovaný orgán
zostaviť technický spis, v ktorom bude zdokumentovaná zhoda: oboznámiť sa s technickou dokumentáciou
vypracovať a podpísať EÚ vyhlásenie o zhode

Ak váš výrobok nesie označenie CE, na žiadosť príslušného vnútroštátneho orgánu mu musíte poskytnúť všetky informácie a podkladovú dokumentáciu pre označenie CE.
https://europa.eu/youreurope/business/p ... dex_sk.htm

Pre DIY solar panel by bol postup kupit cinske solarne panely (hotvé kremíkové wafery 10x10cm), zletovat ich dokopy a vytvorit si dokumentáciu potrebnú pre CE prehlásenie k tým DIY solarnym panelom. Uradníka zaujima papier. Všetko je z číny, aj solarne panely (možno okrem kozmických GaAs panelov).

Neviem ako pri aliexprese. NA zaklade skusenosti s nakupom tovaru do práce, faktúra od Alibaby (alebo inej čínskej spoločnosti) na par desiatok tisic € je relevantným dokladom pre slovenských colníkov a účtovníkov.

Fotovoltaika bez dotácii stále je ekonomicky nezmysel. A dotácie sú amorálny hnus.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Apr 2021, 13:27

Mishung napísal:.....
Zaujímalo by ma, či by bolo legálne možné si solárne panely vyrobiť svojpomocne. Zvyšok elektroniky by bol zakúpený od renomovaného výrobcu. Zaujíma ma len, či by bolo možné vyrobiť si samotné panely a zostaviť potom celý systém. V tomto prípade bohužiaľ nejde spraviť si to len tak a nikomu o tom nepovedať, keďže od toho závisí kolaudácia domu.
To by si dokázal poskladať lacnejšie panel ako kúpiť hotový, nevraviac už o samotných vlastnostiach a spoľahlivosti?
Skôr by som pochopil, ak by si chcel navrhnúť vlastný menič či už jednofázový alebo trojfázový.
Mal by si si to rozkalkulovať a porovnať náklady na materiál/ čas strávený ich skladaním.
Amerisolar 285Wp kúpiš za 115,90 €, monokryštalický Longi 370Wp za 179,99 € s DPH a na každý panel dať samostatný výkonový optimizér (jednak sa zlepší účinnosť a aj bezpečnosť).
0

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa koenzim » 19 Apr 2021, 14:13

Páni, už prvotné tvrdenie je nesprávne - nie je povinnosť používať obnoviteľné energie, je potrebne dosiahnuť energetický certifikát A0. Nikde nie je špecifikované, akými prostriedkami to dosiahnúť. Teda nikto neprikazuje použiť FV, fototermiku, rekuperáciu, tepelné čerpadlo, ...
Druhá časť - poskladanie vlastnej FV - nie je s tým problém, pokiaľ je zabezpečené, že nebudú pretoky do DS. Pokiaľ sa teda FV vybuduje ako ostrovný systém, bez prepojenia s verejnou sieťou, nikoho to zaujímať nebude. Doma si môžete experimentovať koľko chcete, je to váš majetok. Až v prípade spojenia s verejnou sieťou môžu prísť obmedzenia, ale aj nemusia. Záleží od vyhotovenia, dá sa to prevádzkovať ako "veľká" UPS - teda využívanie konverzie AC-DC-AC, kedy nemôže dôjsť k prietokom do DS.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Legislatíva DIY fotovoltaiky

Príspevok od používateľa technikus110 » 19 Apr 2021, 19:20

..........nie je s tým problém, pokiaľ je zabezpečené, že nebudú pretoky do DS.......

Tak toto tvrdenie je trochu odvážne. Treba si prečítať zákon o energetike a postup pripojenia cudzieho zdroja PARALELNE bežiaceho k distribučnej sústave! Distribučky majú zoznam meničov, ktoré ti dovolia pripojiť. Takže zase to nie je také jednoduché. Nakoniec potrebuješ na to revíziu v zmysle STN. Ak máš revizáka, ktorý ti podpíše že je to O.K. a následne ti zhorí dom, tak máte odvahu obaja.

.........Niekto možno viete, niekto nie, no od 1.1.2021 platí nová legislatíva o hospodárnosti budov....... chýba mi tu LINK a popis, kde tvoje tvrdenie nájdem. (strana, odsek, písmeno...) a to myslíš u vás v Prahe, alebo SK legislatívu?

Pokiaľ fotovoltiku riešiš ako zdroj "UPS", tak je to niečo iné. Ale aj tu musíš dodržať pravidlá a normy. Tak isto platí ohlasovacia povinnosť!

Panel nie sú iba kremíkové články, ale aj špeciálne bezolovnaté sklo, pevnostný rám a.t.ď. Vyrábať to doma je totálne uhodená hlúposť.

CE síce si môžeš vyhlásiť sám, ale na panely sa robia najprv osvitové, pevnostné a reflexné skúšky. CE je iba vyhlásenie o zhode s EU predpismi NIE TECHNICKÁ KONTROLA KUSOVÉHO VÝROBKU, či malej série!

A záverom.
Ako prvú odpoveď ti mali napísať, že si máš vyhľadať legislatívu, predpis distribučiek a máš si zistiť komplet ceny komponentov na jeden panel. Sám by si zistil, že sa pýtaš hovadiny. A potom by celá táto debata kto na koho štekal tu nebola.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok