MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Máj 2021, 00:32

Cavte,

Dialkovo studujem a na buduci rok budem musiet urobit neaky rocnikovy projekt koreho zakladom je nieco skumat (research based). Tak som rozmyslal ze by som vyrobil jednoduchy MPPT regulator k PV solarnemu panelu (nie hotove IO. Ten algoritmus by som navrhol sam - to bude ten vyskum). Kvoli jednoduchosti by som ten vykon z panela tlacil len do odporu, bolo by to len pre konkretny panel, konkretnu zataz, ale ak by to nebolo komplikovane, aj baterku by som mohol nabijat.
Vseko by to bolo v malom prevedeni na stol tak asi 10-30 W panel, takze ziadne velke prudy a napatia. Baterka mala neaka Lion mozno Pb accumulator. Uvidim.

Jedine co viem o MPPT regulatore je ze on hlada najvacsi vykon (maximum power point tracking), ale nemam sajnu ako sa to prakicky realizuje. Ten MPPT by tvoril mikrokontroler PIC. Programovanie samozrejme v C-cku (ja som asseblerista a minuly rok som sa casovo "popalil" na assembleri).

Takze prva otazka pre tych co vedia o com je ten power point tracking, je to mozne doma spravit? Viem ze tam budem musiet navrhnu spinaci regulator (principialne viem ako funguju spinacie zdroje napaia a prudu) ale MPPT regulato bude asi ine kafe.

Teraz je to len myslienka v hlave a chcel by som vediet, ci tento pojekt neme neake tazke zadrhele ,kde by som mohol "zapadnut" a nevyhrabat sa z toho.

Co si o tomto napade myslite? Da sa to urobit vzhladom na to ze nie som expert? Mam na to 9-10 mesiacov cas.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa Zaky » 11 Máj 2021, 08:15

Jistě, že se to dá. Potřebuješ měřit napětí a proud zátěží. Jejich součin je výkon. Přes MCU budeš generovat PWM, kterou budeš budit spínaný zdroj vhodné topologie napájený solárem a předávající výkon do zátěže. Budeš měnit šířku pulsu a měřit výkon a pozorovat, jestli výkon např. při rozšiřování PWM roste, či klesá. Podle toho budeš dále měnit šířku pulsu. Tímto dosáhneš toho trackingu maxima. Časové parametry budeš muset trochu odladit, aby to mělo rozumnou dobu odezvy a nekmitalo to. Typ regulátoru mezi naměřeným výkonem a šířkou PWM je na tobě, pravděpodobně bude stačit jen proporcionální podle popisu výše, ale můžeš samozřejmě použít PID neo cokoli dle tvého gusta a schopností.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa dan21 » 11 Máj 2021, 10:18

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Máj 2021, 20:48

Diki Zaky za vysvetlenie problematiky. Nieco som uz z toho vedel ale aj som sa dozvedel nove. :thumbup:
dan21 diki aj tebe za link. Urcite inspiruje a aj pomoze.
Zistim v skole ci mi to akceptuju a uvidim. Dam potom vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa MiroH » 12 Máj 2021, 15:13

prípadne, tu je to celkom podrobne popísané
https://www.electronicslovers.com/2015/ ... harge.html
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa Andrej152 » 13 Máj 2021, 10:42

ja som sa svojho casu inspiroval tymto :https://www.instructables.com/ARDUINO-S ... ersion-30/
pripadne jeho predchadzajucou verziou https://www.instructables.com/ARDUINO-S ... ersion-20/
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Máj 2021, 11:27

Otazočka, mam doma dva krabičky. Jeden je PWM a druhy je MPPT. ale neviem ktorý je ktorý.
Ako to meraním zistim?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: MPPT regulator ako rocnikovy projekt

Príspevok od používateľa Andrej152 » 13 Máj 2021, 13:25

pwm ma len mosfety - ziadnu tlmivku, mppt ma menic s velkou tlmivkou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok