bateria na aku kosačku

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 12 Máj 2021, 13:24

ahojte
Potrebujem poradiť mal som podozrenie na zlý článok v baterke. Pri kosené na nízko mi kosačka zastavovala aj keď batéria bola na plno nabitá. Rozobral som batériu a vymenil všetky články povodne tam boli 10ks lítiové 18650 3,7V 2000mAh ja som tam dal 18650 3,7V 2800mAh no teraz mi nabíjačka nechce tu bateriu nabíjať a vyhodnotí to ako chybu. prečo ? pri premeraní multimetrom tam bolo cez 40V tak hodnotím že poskladaná je správne.

zhrnutie:
problém 1 zastavuje kosačka aj keď batéria je plná. kosačka má 2 roky a minulý rok to zvládala pekne všetky články pri meraní boli v poriadku. kde môže byť chyba ? kosačku keď som rozobral bol tam len motor a asi menič ktorý napájal batériu.

problém 2 poskladaná batéria sa nedá nabiť.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa mac26 » 12 Máj 2021, 14:15

Aku maju aj ine parametre ako len kapacitu. V tomto pripade ta zaujima hlavne vnutorny odpor. Ten urcuje aky max prud je aku schopny dodat. Da sa povedat, ze cim vacsia kapacita, tym mensi prud doda.
Vhodne clanky mozes kupit napr. v modelarskych obchodoch. Max prud akumulatora tam najdes oznaceny ako C, pocita sa to potom C * kapacita; napr. 2000mAh 5C clanok by mal zvladnut 10A. Niekedy sa udavaju dve hodnoty: kradkodoba (radovo sekundy) a dlhodoba
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa misocko » 12 Máj 2021, 16:33

ked sa ti kosacka zastavovala, ukazovalo to slabu bateriu v momente zastavenia? ma to nejaku indikaciu ledkami? mas napetie na vystupe packu alebo merias priamo na baterkach? co balancer?
0

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 16 Máj 2021, 23:15

tak teraz tomu už vôbec nechápem.
Dal som si tú námahu a vrátil pôvodne články naspať do batérie no nabíjačka mi ukazuje stále chyby a nenabíja (mám 2 nabíjačky a obe ukazujú rovnako chybu )
keď som ju poskladal články boli plne nabité a ukazovalo chybu na nabíjačke... dal som batériu na karbo brúsku vybil som ju pri rezaní ale už ju neviem nabiť v čom môže byť chyba teraz ? je to batéria značky powerplus vo vnútri na doske sú napajkované káble a asi 2x reléObrázok
Obrázok
0

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 16 Máj 2021, 23:23

misocko napísal:
12 Máj 2021, 16:33
ked sa ti kosacka zastavovala, ukazovalo to slabu bateriu v momente zastavenia? ma to nejaku indikaciu ledkami? mas napetie na vystupe packu alebo merias priamo na baterkach? co balancer?
keď zastavovala neukazovalo slabú batériu ona má len malé otáčky a potom nevládze sekať. postrehol som to aj na karbo brúske keď dám 40V 2Ah batériu má slabšie otáčky ako na 20V 1,5Ah batérii
indikácia ledkami je priamo na batérii napatie som meral aj na výstupe aj na každej baterie samostatne a majú rovnaké hodnoty cca 4,2V
balancer neviem čo je
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa misocko » 17 Máj 2021, 06:40

Balancer je prave ten plosak s relatkami. Zrejme si nieco odpalil nespravnym poradim odpajania alebo pripajania jednotlivych clankov
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Máj 2021, 07:34

Nevidno čo je z druhej strany plošáku, ale to na (zrejme 40V) balancér moc nevyzerá, aj keď všetko je možné.
Pokiaľ ten plošák je balancér a zároveň aj ochranný obvod tak použitie relátok mi príde v dnešnej dobe absolútne nevhodné. Kľudne môže byť pôvodcom celého "zvláštneho" správania sa práve niektoré z tých relátok - opálený kontakt, veľký prechodový odpor na kontaktoch.

Tá vec okolo toho, že motor nemá točky / nevládze vôbec nemusí byť spôsobené batériou, ale napríklad celkovým opotrebením motora. Píšeš že to má dva roky... konštrukcia takýchto motorčekov v zariadeniach ako kosačka či karboška viac ani nevydrží - teda česť výnimkám u výrobcov, ktorí si dali záležať a zaplatiť za kvalitu.
Tú kosačku si určite po sezóne nerozobral, dôkladne nevyčistil.... nepremazal ložiská ( až tam nejaké vôbec sú) na motorčeku, nevymenil opotrebené uhlíky či iné diely a neuložil v suchu a teple :lol:
Zaoxidovaný, opotrebený komutátor, zodraté uhlíky, vymlátené púzdra či ložiská rotora, namotaná zaschnutá tráva/blato na hriadeli atď. - to môžu byť príčiny :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 17 Máj 2021, 13:46

z druhej strany plošáku nieje nič iba druhá strana napajkovaných drotikov a relatok
v náradi problém nieje mám viac náradia tejto značky kde používam 2 batérie a táto 40V má všade slabší výkon
má zmysel skúsiť vymeniť relátka ? alebo viem ich nejako otestovať ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Máj 2021, 14:30

Ronye napísal:
17 Máj 2021, 13:46
alebo viem ich nejako otestovať ?
my nevieme či vieš, ale dá sa to.
Sprav aspoň poriadnu fotku toho plošáku. Najlepšie z oboch strán.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 17 Máj 2021, 14:45

Obrázok
Obrázok
Obrázok

toto sú tie plošáky
0

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 17 Máj 2021, 14:54

ešte som si všimol že keď som podvihol drôtik tepelného senzoru tak pod nim sa odlupuje vrstva na doske... môže to robiť ten problém ? Obrázok
image hosting
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Máj 2021, 15:11

Ronye napísal:
17 Máj 2021, 14:54
ešte som si všimol že keď som podvihol drôtik tepelného senzoru tak pod nim sa odlupuje vrstva na doske... môže to robiť ten problém ?
určite je to jeden z problémov.
Najlepšie bude, keď opravu zveríš niekomu skúsenejšiemu...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Máj 2021, 16:35

Ronye napísal:
17 Máj 2021, 13:46
z druhej strany plošáku nieje nič iba druhá strana napajkovaných drotikov a relatok
v náradi problém nieje mám viac náradia tejto značky kde používam-___ 2 batérie -------a táto 40V má všade slabší výkon
má zmysel skúsiť vymeniť relátka ? alebo viem ich nejako otestovať ?

Kosačka ide na inú batériu normálne?Vylučovacia metóda,zistíš kde je chyba.

Tie kontakty treba poriadne očistiť, vyzerajú dosť opálené,môže tam byť velký prec hodový odpor a strata napätia.
Každá takáto baterka má balancér,to je obvod, ktorý zaručuje pri nabíjaní,aby do každého článku išlo správne napätie aj prúd a tak isto stráži stav článku.
Väčšina týcho akupakov má v balanceri aj obvod, ktorý si pamätá, že niektorý článok je vadný a pri nabíjaní zablokuje celú baterku a viac sa nedá nabiť, ani ak sa ten článok vymení za nový,takže to bude asi príčina-kurvítko.Ináč by sa nekupovali celé nové paky ale len vymieňali články, no pevne verím, že raz to legislatíva upraví tak, aby sa kvôli biznisu nezasieral celý svet zbytočným bordelom. :wink:
Jednoduchšie je zohnať celý ten balancer ,niektoré sa dajú zohnať z číny a dať tam pre istotu aj nové články a budeš mať novú baterku za menšie prachy.
No ak aj na inú batériu tá kosačka nejde dobre,tak je problém v kosačke,aj v spotrebičoch býva elektronika s ochranami.

Keď som si zväčšil ten plošák, tak je tam jasne odpálená cestička-ten vrkoč, takže to treba premostiť medeným drôtikom a potom odskúšať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Ronye
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 25 Feb 2014, 12:39

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa Ronye » 18 Máj 2021, 20:23

spravil som premostenie a batéria znova funguje a nabíja...
ďakujem za rady a trpezlivosť a tému môžete zavrieť
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: bateria na aku kosačku

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Máj 2021, 21:23

Aké jednoduché , tak nech ešte dlho slúži. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok