Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Igor956 » 28 Jún 2021, 11:16

Chcem sa opýtať či niekto riešil tento problém:
- na predlžovačkách je príliš veľa malých spínaných zdrojov, cca 9, vytvoria dosť veľký prúdový náraz a 6A istič sa porúča.
- chcem zapojenie monostabilný obvod s NE555 (a negovaný výstup, potom do tranzistoru) + výkonový odpor a relé, napájanie vlastným 12V zdrojom ktorý bez problému utiahne 10A relé. Nevýhodou zapojenia bude že relé o zopnutí bude stále odoberať prúd. PTC použiť nechcem. 6A istič aj dáva výslednú max. možnosť odberu.
- teda otázky čo mám:
Aký odpor použiť (20W typ - trebárs 22Ohm) ?
Po ako dlhom čase tento odpor skratovať ? (Koľko ms a ešte mínus vlastná reakčná doba relé.) Teda aby to odpor vydržal (sekundy asi namieste nebudú, že.)
Ďakujem všetkým ochotným za pomoc, síce sa to odlaborovať dá, ale ak niekto niečo podobné už staval tak by mi to pomohlo a skrátilo čas potrebný pre nasadenie.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa TomasNM » 28 Jún 2021, 13:19

Asi by som to riesil takto.
R by bolo treba vypocitat podla odporu/impedancie cievky rele.
obrázok.png
...alebo predradit NTC...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Jún 2021, 23:24

No to rele by malo byt na dc, a zrovna na 230v byt nemusi, cim vecsie napatie tym lepsie. Lebo bude citlivejsie. Tak ze z 230V mostik odpor kondik a rele, ked sa nabije kondik na pritazne napetie tak to zopne. Postaci 1 az 2s.
Daj tam 47R NTC odpor. Ak by to zlihalo nerostopi to krabicu ako 47R 10w odpor.

Ale. Pocitaj stym ze sa to bude hriat.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa TomasNM » 28 Jún 2021, 23:31

Atlan, taka bola moja myslienka, ze cez odpor sa zacnu nabijat kondiky v nabijackach a napatie postupne rastie. Ked dosiahne napatie urcitu hodnotu, rele premosti odpor a tym ho vyradi z obvodu. Hriat sa to bude iba tu chvilku, kym napatie nevystupa dostatocne vysoko na zopnutie rele. Tam tipnem, do sekundy je to vybavene.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Jún 2021, 08:41

ak sa da do prehliadaca "softstart" , vybehne ich hned aspon desat zapojeni , ja som daval na osciloskop oddelovacie trafo a tiez so softstartom na primari , lenze od spomina spinane zdroje , a to netusim ako sa tvaria niektore zdroje cez zrazaci odpor , urcite su aj take ktore sa startuju aj pri 110VAC, ale v tom to pripade som tusil daval odpory s inou hodnotou , skratka co bolo doma a fungovalo to :)
Prílohy
soft.jpg
0

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Igor956 » 29 Jún 2021, 08:53

To amaterr:
O Googli som už samozrejme počul, ale moja otázka znela či to tu niekto na fóre robil. Tak isto by sa dali "priohnúť" oneskorené zapojenia pre repráky, ale asi si to urobím po svojom. Ochotným ďakujem.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Amaterr » 29 Jún 2021, 09:09

to Igor ... :) , samozrejme som nechcel znevazovat tvoje schopnosti vo vyhladavacoch :) , len som chcel niektorým pripomenut co davali na soft start do serie zrazacie odpory , ze ty mas spinane zdroje a dokonca viac typov a myslim si ze kazdy spinaný zdroj sa chova inak ak sa mu da do serie nejaky zrazaci odpor , skusil by som dat 6A C alebo potom o rad vyssi , ale asi s C charakteristikou
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Jún 2021, 11:57

na predlžovačkách je príliš veľa malých spínaných zdrojov, cca 9, vytvoria dosť veľký prúdový náraz a 6A istič sa porúča.
Predlzovacka ide do zasuvky. Nie je 6A istic maly na zasuvku? Nemal by tam byt 16A?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Jún 2021, 13:09

Igor956 napísal:
28 Jún 2021, 11:16
- na predlžovačkách je príliš veľa malých spínaných zdrojov, cca 9, vytvoria dosť veľký prúdový náraz
- chcem zapojenie monostabilný obvod s NE555 ... + výkonový odpor a relé..
Použitie rezistorov sa môže javiť problematické. Ako príklad boli spomínané spínané zdroje. Každý spotrebič má svoju optimálnu hodnotu rezistora. Naviac je tu problém s vyhorením rezistora/požiarom pri poruche.

Možná univerzálna alternatíva:
Reťazec časovačov, ktoré postupne v danom (alebo aj nastaviteľnom) časovom intervale pripájajú sieť na jednotlivé zásuvky pre spotrebiče. Prúdový náraz sa takto rozloží na jednotlivé spotrebiče, čo by mal istič zvládnuť.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa misocko » 29 Jún 2021, 13:28

ako uz bolo spomenute, dal by som NTC , pripadne ho aj premostil relatkom po nabyti kondikov zdrojov
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa josek » 29 Jún 2021, 13:48

Aj podľa mňa by mali byť zásuvky istené 16A. Lenže potom by si nemal čo riešiť :ignore:
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Sani1 » 29 Jún 2021, 15:26

Zásuvky si môžeš istiť ako chceš. Je pravda, že sa zvyknú na 16A, pretože sa väčšina z nich na také prúdy vyrába, ale sú aj špeciality na väčší prúd. Ale ak nemáš dostatočne dimenzované vodiče do zásuvky, tak hold musíš dať slabší istič, pretože ty istíš prívod (resp. celý okruh na najslabší článok) a nie samotnú zásuvku.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa StefanST » 29 Jún 2021, 16:18

Na škole sme niekedy mávali problém s ističmi v počítačovej učebni, keď si vzdelaniachtiví študenti po príchode skoro naraz zapli svoje počítače. Možno si len chceli rýchlo pozrieť svoje schránky v sieti.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Jún 2021, 15:02

Sani1 napísal:
29 Jún 2021, 15:26
Zásuvky si môžeš istiť ako chceš. Je pravda, že sa zvyknú na 16A, pretože sa väčšina z nich na také prúdy vyrába, ale sú aj špeciality na väčší prúd. Ale ak nemáš dostatočne dimenzované vodiče do zásuvky, tak hold musíš dať slabší istič, pretože ty istíš prívod (resp. celý okruh na najslabší článok) a nie samotnú zásuvku.
Tomuto rozumiem.

Len mi je divne, ze by mal zasuvkovy obvod navrhnuty na 6A.

Igor, akeho priemeru mas vodice? Zvladnu 16A istenie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Igor956 » 30 Jún 2021, 20:33

Romadiam, máš pravdu bude to viac, blbbo som si to zapamätal, len som mimo domu takže to teraz skontrolovať na diaľku neviem. A prídem domov až za 2 týždne.
Ako som už písal, hlavný problém je v tom že je tam veľa spínaných zdrojov, síce napr. 12V/1.5A, 12V/5A, 19V/4A a ešte nejaké 5V drobotiny, ale nárazový prúd pri nabíjaní ich kapcít je priveľký. Jednoducho 1x za 2 týždne pri zapnutí mi vyletí istič. Pritom je to na 5m predlžovačke. Takže preto zvažujem niečo čo obmedzí pri zapnutí nárazový prúd na hodnotu ktorá nespôsobí výpadok. Asi najjednoduchšie na skúšku bude skúsiť to cez tepelne závislý ochranný odpor a po chvíľke ho natvrdo premostiť relátkom.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2021, 15:26

1. Zisti aky istic tam je a ci je spravny vzhladom na prierez a material vodicov
2. Ak je to najsilnejsi istic vzhladom na prierez a material vodicov (ze nemozes dat silnejsi), tak skus vymenit za novy (na skusku, ci aj novy istic bude vypadavat)
3. Ak sa moze (over si to u elektrikara) vymen ten istic za odolnejsi (s odolnejsou charakteristikou)
4. Ak nic nepomoze, potom spekuluj s odpormi a relatkami.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Igor956 » 01 Júl 2021, 18:51

To romiadam:
- prepáč za skomolenie nicku, pardón
- vyzerá to že je to 16A istič, akurát tá jednotka z jeho popisu je nenávratne preč, t.j. vodiče sú v poriadku čo sa týka prúdovej hustoty, ostatné (rovnaké) sú na 16A, skontrolované na diaľku synom
- celý problém bude naozaj len veľký prúdový odber v okamžiku zapnutia, teda ak je sínusovka na vrchole, ak to zopnem okolo nuly nič sa nedeje a je všetko O.K.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Júl 2021, 20:33

Igor , prepáč že sa do toho montujem , ale tie spínané zdroje čo si uviedol nie sú extra výkonné a teda 16A istič by vyrážať určite nemali !!! Buď máš ten istič preťažený aj niečím iným , alebo má svoje obdobie slávy dávno za sebou a je najvyžší čas ho vymeniť za nový a možno aj s inou charakteristikou A , B , C .....
A-čko je najcitlivejší / najrýchlejší a C-čko zase najpomalší .....
Ono neexistuje aby pár nevýkonných spínaných zdrojov vyhadzovalo 16A istič ak je všetko v poriadku !!!
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Júl 2021, 20:55

Preto som aj ja mu navrholval najprv skusit vymenit istic za novy a uvidí ako sa to bude chovat s novym isticom. Ale bez premerania spiciek netvrdim ze je istic zly. Najrychlejsi sposob je vymenit istic a sledovat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: Oneskorené pripnutie 230V (najprv výk.odpor, potom naplno)

Príspevok od používateľa Igor956 » 02 Júl 2021, 09:42

Páni,
po návrate domov skúsim vymeniť istič a uvidím. Ešte raz vďaka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok