prerabka nabijacky NiMH na Lion

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa devilstar » 17 Dec 2021, 22:57

Zdar hosi. Prerobil som NiMH bateriu na akkuvrtacke Bosch na LiOn clanky. Origo bateria mala 14,4V. Teraz som dal 4ks Lion clankov + bms dosku. Musim prerobit aj nabijacku? Ta ma oznacenie Bosch AL 1450 DV. Ak ano, aky sposobom? Dakujem velmi pekne za pomoc.
Obrázok
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Dec 2021, 10:38

Ako chceš poradiť, keď si nič nepomeral ?

Len teoretizujem. Pôvodná baterka mala 12 ks (asi skôr NiCd) článkov. Ako ich nabíjačka nabíjala, je otázne, (napríklad či tvrdo napäťovo ukončila nabíjanie, pri akom napätí, alebo ich nechala prebíjať). Nabíjanie LiON článkov by sa malo tvrdo napäťovo ukončiť pri 4,2/ 4,1 V. Takže aspoň zmeraj napätie naprázdno tej nabíjačky.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa jezevec » 18 Dec 2021, 11:29

Už ti byla dána rada na "Bastlírně".
Tuhle nabíječku jen tak lehce nepředěláš, ne že by to nešlo, ale vzhledem k dotazu na to nemáš dost vědomostí a ani by se to nevyplatilo.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa cs001 » 18 Dec 2021, 16:22

...Podobne som riesil s vrtackou Dewalt. Baterie NiCd 12V.
V nabijacke bol spinany zdroj. Nabijanie riadil svab ku ktoremu som zialbohu ani nenasiel datasheet. Upravit toto pre nabijanie LiION, by asi nebolo dost lahke (pre mna skor nemozne).
Vsetko som z nabijacky vyhodil, okrem kontaktov na baterku. Do nabijacky sa mi vmestil spinany zdroj 230V/12V2A na DIN listu. Napätie zdroja som nastavil na vyssie (mal na to trimer). Samozrejme zdroj sa vmestil do nabijacky len tak tak bez krytu.
Pre nabijanie som kupil z ebaya DC/DC menic 5A,CC,CV a hotovo...
Na baterky som zapojil BMS obvod, myslim, ze aj dostatocne dimenzovany. Ked som ale prvykrat zapol vrtacku odpalilo mi ochrannu diodu v regulatori vrtacky, netusim preco. Podarilo sa mi ho opravit (obsahoval len FET a 555), ale mechanicky to bola dost babracka. Tak som nakoniec BMS ochrany vyhodil a nabijam bez nich...
Pripajam foto, este aj signalizacnu LED sa mi podarilo umiestnit pod svetlovod v hornom kryte, takze funguje aj LED signalizacia...
Prílohy
IMG_20211218_165349.jpg
IMG_20211218_165702.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa devilstar » 20 Dec 2021, 17:53

cs001: lahke, zrozumitelne. :yawinkle: Kolko amperovu BMSku si tam mal, ked ti to prestalo ist? ja som dal paralelne medzi + a - vyvodov baterie kondenzator 4700uF/50V.

Napatie na nabijacke je 28V naprazdno. Ukoncenie nabijania bolo riesene neviem ako. Kontrolka na nabitu bateriu je tam, tak asi cez sledovanie napatia, netusim. Ak to prerobim na ten adapter 14,4V/1A , tak vypnutie pri nabijani zabezpeci BMSka? ci bude do baterie stale tlacit az kym ju manualne nevypnem?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Dec 2021, 19:24

CS001 ti predsa napísal, že kúpil 5 A menič s nastavením napätia a aj prúdu, balansér napokon vyhodil a baterku nabíja nastaveným prúdom a napätím zrejme 4,2 V x počet článkov. Ak sú články úplne indentické, tak sa nič moc nedeje, každý sa nabije na tých 4,2 V a prúd postupne prestane do baterky tiecť.

V podstate môžeš to isté spraviť aj ty. Základný menič na 28 V máš v nabíjačke, (len dúfam, že to napätie je aspoň trochu tvrdé), DC/ DC menič CC, CV ti môže zaistiť nabíjanie. Môžeš aj použiť BMS modul. Nabíjacie napätie pre 4S balancér býva obyčajne uvádzané 16,8 až 17,0 V.

Dokonca aj nejaký primitívny analógový stabilizátor, (napríklad s LM317), s predradeným výkonovým odporom, (ako výkonové odľahčenie a prúdové obmedzenie), nastavený na tých 16,8 až 17,0 V by mohol poslúžiť tiež. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa cs001 » 23 Dec 2021, 18:10

..pokial dobre viem tak BMS nedokaze riadit nabijanie, len chrani bateriu pred nestandartnymi stavmi- zvysene napätie na clankoch, nerovnomerne napätie na clankoch, teplota clankov, prud z baterie(skrat) atd...
Preto som tam dal ten DC DC menic, na ktorom si nastavim 12,6V pre 3clanok LiION a obmedzenie prudu cca na 1,5A .
Modul ma len 3A vystup(mylne som uviedol 5A) a ma este naviac funkciu signalizacie poklesu prudu pod nastavenu hranicu na konci nabijania, signalizacia ukoncenia nabijania.
Je to tento modul http://www.mtnelectronics.com/index.php ... uct_id=136
Teraz ma napadla myslienka skusit ten modul surovo pripojit na vystup povodnej nabijacky, ci by to fungovalo. Za predpokladu ze dava dostatocne vyssie napätie ako je potrebne pre novu bateriu z LiION +ubytok meniča a nabijaci prud by sa nastavil na mensi akym nabijala nabijacka povodne clanky, mohlo by to fungovat. Neviem ako by do toho "kecala" logika povodnej nabijacky. Pre NiCd asi delta peak ukoncenie nabijania.
BMS bolo dimenzovane myslim na 30A, to by malo stacit. Preco mi to ale odpalilo ochrannu diodu v regulatori netusim. Nabijanie s modulom BMS nebol problem.
Baterky bez BMS som parkrat premeral a rozdiely su 20-30 mV. Vybral som ich z novej sady pre ine náradie, zatial sa nerozchadzaju....
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa devilstar » 29 Dec 2021, 22:21

cs001: dik moc za vycerpavajuce info. dnes ma tiez napadlo, ze to skusit nasurovo napojit na vystup povodnej nabijacky. Ta dava naprazdno 28V a vystupny prud ma pisany 5A. Ale nasiel som dnes doma nabijacku na notebook, vystupny 20V/3,25A. Mam 4 clanky, tak by som nabijal pravdepodobne 16,8V/2A. Mozem nasurovo pripojit na vystup tej notebookovej nabijacky napr. toto? https://www.aliexpress.com/item/3300422 ... 2e0eWQWpLD
Len neviem sa docitat rozdiel medzi tym s cervenou DPS a modrou DPS, tak neviem ktory objednat.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2021, 11:06

Rozdiel máš napísaný nad tým konkrétnym meničom hore. Zdá sa, že ten menič s modrým plošákom má (papierovo) lepšie parametre, (pracuje s len o 2 V nižším napätím, ako je vstupné napätie).

Prečo si komplikuješ realizáciu ? Čo ti bráni pripojiť nejakú výkonovú záťaž na tú pôvodnú nabíjačku, (povedzme 2 A), zmerať výstupné napätie a nechať to dlhšie bežať, čo to spraví. A potom sa pokúsiť napchať dovnútra ten DC menič. Máš tam všetko, kryt, kontakty, ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa devilstar » 30 Dec 2021, 15:47

Vykonovu zataz popravde asi ani nemam aku. Moznosti su obmedzene v provizornych podmienkach preto sa snazim riesit podla aktualnych moznosti a amaterskych zaciatocnickych vedomosti :? :confused:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2021, 16:14

Nechceš mi povedať, že nemáš napríklad nejaký varič, alebo rýchlovarnú kanvicu, po ruke. Pri výkone 2 000 W to má zhruba 20 Ohm, (zmeraj).

Ak chceš do elektriky "fušovať" aj naďalej, tak napríklad nejaké tie autožiarovky by si si mal zaobstarať do foroty ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa devilstar » 30 Dec 2021, 16:28

Zataz som nasiel iba ziarovku 150W/ 230V. Odpor ma 40ohm. Po pripojeni k povodnej nabijacke spadne napatie z 28V (naprázdno) na 7,8V.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2021, 17:14

Tak tá vnútorná elektronika z nabíjačky je teda nepoužiteľná.

Ak ti dovnútra vojde ten adaptér k notebooku a aj menič, môžeš skúsiť.

Myslím si, že aj analógový stabilizátor na 16,8 V, (spolu s adaptérom), je použiteľný. Stratový výkon zas až taký obrovský nebude, (povedzme 3 V x 2 A).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: prerabka nabijacky NiMH na Lion

Príspevok od používateľa devilstar » 31 Dec 2021, 13:17

Jasnacka, dik moc. Dam vediet, ked budem mat k dispozicii ten cc/cv a ako som pokrocil.
0

Napísať odpoveď