Ostrovná fotovoltaika

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Jan 2022, 16:19

1. Ani ja neviem. Aké je jeho vyhotovenie ?
2. Ten výstup s regulátora je len 30 A a v podstate sa asi vypína cez nejaký FET pri poklese napätia na baterke pod nastavenú úroveň. S tým meničom by si ho mohol odpáliť. Ten menič trvalo môže brať aj 80 A a ak má menič dovolené aj krátkodobé preťaženie, tak aj násobne viac. Menič pripoj čo najkratším a pomerne hrubým lanom (16 mm2) čo najbližšie k baterke. Menič by mal mať aj nejakú výstrahu nízkeho napätia, aj sa dokáže vypnúť pri určitom podpätí. Ale hlavne zapoj svoj vlastný "hlavový managemen" na čerpanie energie z baterky len na odporúčaných 50%, nech ti vydrží čo najdlhšie.
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 23 Feb 2022, 18:30

Zdravím priatelia.
Chcem sa opytať, keď mi na regulatore MPPT začne blikať vedla FV paneli zelená LED rýchlejše z návodu sa dá len vyčítať - prepetie FV. Chcem sa opýtať čo to značí. Ďakujem za radu.
0

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa johny-h » 23 Feb 2022, 19:55

znamena to že napetie baterii je vyšie než napetie f.panelov.... tomuto stavu netreba venovať pozornosť..... vznika to pri vychode a zapade slnka....
1
Obrázok 1

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 12 Mar 2022, 12:58

Zdravím priatelia.
Tak som dokúpil ešte jeden panel. Zapojené paralelne. Otočené na JV a druhý JZ. Som bol prekvapený ako sa celkovo zlepšilo nabíjanie. Skušam pripajať spotrebiče a v pohode. Mám pripojéné drobné spotrebiče ako napr. alarm, wifi, kamerový systém a svitch - toto mi to ťahá nonstop. Ďalej som napojil ladničku (2motory) ale len v dennom režime keď je slniečko , v nocí sa prepína na sieť.
Moja otázka na vás: Mám k tomu olovený akumulátor ktoŕí sa mi zdá že ničmoc vie udržať napetie. Tak na noc ho nechcem zbytočne zaťažovať spotrebičmi, aby mi vydržal do ďalšieho nabíjania na druhý deň. Máte skusenosti z kvalitnejšími akumulátormi.
Ďakujem za radu🙂
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa miso156 » 12 Mar 2022, 14:10

Ak myslis olovenym akumulatorom auto-baterku, tak ta je na tvoj ucel absolutne nevhodna. Ma charakteristiku vhodnu na vysoky narazovy odber ako napriklad nastartovanie auta, ale na dlhy kontinualny odber vykazuje uplne nizku kapacitu a teda nizku vydrz.
Vhodnejsia je napriklad trakcna bateria - gelova. Alebo li-ion pack a pod..
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Mar 2022, 14:28

Pre "pavel11": Nedal si tu žiadne namerané/získané dáta a chceš rady. Len tri otázky:
- máš oddelené tie dva paralelne zapojené panely (Schottkyho) diódami ?
- máš aspoň aký-taký prehľad, koľko energie dodáš do baterky a koľko z nej vycucneš ? Dodržuješ to pravidlo o jej max. 50% vybití ? Ten 800 VA menič ti pri plnom výkone totiž plne nabitú baterku dokáže vybiť v podstate asi za 1 hod. na 50%. A sa s ňou vôbec nemazná ani prúdovo, (odber je takmer 100 A).
- je na konci dňa na baterke napätie aspoň 13,5 V ? A na začiatku nasledujúceho dňa je na nej aké napätie ? Ak totiž nechápeš, či nezvládaš management tej baterky, tak si ju veľmi rýchlo môžeš aj zničiť.
2
Obrázok 2
Naposledy upravil/-a Dolfi v 12 Mar 2022, 17:04, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa technikus110 » 12 Mar 2022, 15:44

johny-h: ak si si prečítal toto:....z návodu sa dá len vyčítať - prepetie FV.... tak nie je to náhodou vyžšie napätie na vstupe od panelov do regulátora???

pavel11:
- kedy ti to takto bliká?
- WiFi, kamery, EZS, všetko zariadenia na 12V DC, ideš na priamo, alebo cez 230V za meničom? Každé stratené % konverziou je "stratené".
1
Obrázok 1

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa johny-h » 12 Mar 2022, 16:15

technikus110 napísal:
12 Mar 2022, 15:44
johny-h: ak si si prečítal toto:....z návodu sa dá len vyčítať - prepetie FV.... tak nie je to náhodou vyžšie napätie na vstupe od panelov do regulátora???
možno je,ale v praxi sa to nestava....stalo by sa,ak by bol system PREpanelovany a v tom pripade by to regler nedal a zhorel by.
V praxi sa deje len to čo som napisal vyšie.
1
Obrázok 1

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 12 Mar 2022, 17:52

Zdravím páni.
Tie diody tam nemám. To som nevedel. Nejaké som už vyguglil ak je to ptrbné a bezpecne tak ich zoženiem . Teraz otázka pre moju zostavu ake tam sú vhodné dať 10,15 či 20A. Ďakujem
0

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 12 Mar 2022, 18:00

A asi treba dať diodu ku každému panelu
0

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa johny-h » 12 Mar 2022, 18:03

žiadne diody tam niesu potrebne ! nič v zlom,ale odporučam sa obratit na ine forum špecializovane fotovoltaiku.... TU sa ohladom tejto temy (ako čitam odpovede) človek dostane do pruseru.
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Mar 2022, 21:57

Si si až tak istý, že osvetlený panel nemôže tlačiť prúd do neosvetleného panela, (JV a JZ) ? Meral si to ? Minimálne úbytok pár stovák mV tam určite nebude chýbať !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Mar 2022, 08:23

"skoro" každý panel má v sebe stringové diódy.....tieto panely ich majú, takže nič tam nepotrebuješ. Ale môžeš tam dať Schottkyho diódy, nič sa nestane.

Panel bez diód pokiaľ dostane protichodné napätie, jeho PN priechody sa nezničia.

Tým, že paralelne zapojené panely sú na JV a JZ je tam viam ako "pár V rozdiel" pri rannej a večernej prevádzke.

Danému regulátoru je jedno, či má napätie na vstupe 0V, alebo jeho pracovné, neporovnáva ho s napätím akumulátoru. Signalizuje chybu prepätia na vstupe. Prepätie najčastejšie na prázdno môže vzniknúť naozaj ráno, ale iba v tom prípade, že prevádzkové napätie je na hrane pracovného napätia. Zimné obdobie toto napätie samozrejme ešte zdvihne o niekoľko 100mV až Voltov.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Mar 2022, 10:34

Vďaka "technikus110", za upresnenie ! Rozdielne napätie aj na úplne "rovnakých" paneloch musí vznikať aj na základe ich tepelnej závislosti, (chladnejší panel dáva vyššie napätie).

A samozrejme, panely sa navzájom nedokážu zničiť, no zbytočne sa stráca výkon.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Mar 2022, 10:59

....A samozrejme, panely sa navzájom nedokážu zničiť, no zbytočne sa stráca výkon.....

Toto je korektnejšie riešiť s dvomi paralelne na sebe bežiacimi regulátormi, nie panelmi. A až na ich výstupe zapojiť DC/AC menič. Tých možností je veľa, len ťažko sa dorába niečo nevhodné.

Toto riešenie ponúkajú regulátory Steca. Dva nezávislé vstupy, výsup sa použije ba z jedného a obvod pre dobíjanie baterky sa spojí paralelne. Odskúšané v praxi na ostrovoch.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa bibibo » 31 Mar 2022, 15:38

Ahojte,
nechcem sice ostrovnu fotovoltaiku, ale rad by som sa nieco opytal. Mam k dispozicii dva kusy Li-ion bat. modulov Samsung 8S 67Ah. Otazka je, ci by som ich vedel pouzit pre fotovoltaiku. Nevidel som nikde na nete na toto napatie invertor/dobijac. Ak by som ich teda zapojil paralelne, tak maximalne napatie bude 33.6V alebo do serie 67.2. Poradite ? Nejde mi o ziadnu navratnost. Proste vyuzit baterie a hrat sa s tym.
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa bibibo » 08 Apr 2022, 14:52

Tak som trochu patral a zistil som, ze 16 li-ion clankov v serii nie je celkom dobra kombinacia. Zistil som, ze si mozem kupit BMS a zo 16 clankov budem mat na vystupe 60V. Tu sa mi natiska otazka, co tie zvysnych 7.2V ? To o ne pridem ? A ked to budem dobijat, tak sa dobiju len na 60V ? Dlasi problem je, ze chcel som kupit jednu skatulu, ktora obsahuje vsetko = invertor, MPPT a dalsie omacky. Lenze taketo nieco na 60V som nenasiel. Len kupit zvlast MPPT a zvlast invertor.
Dalsia moznost je kupit MPPT s moznostou nastavenie napatia baterii. Tu by som teda vyuzil cely napatovy rozsah baterii. Toto vsak tiez naraza na problem, ze invertor na max. napatia 67.2V som nenasiel. Ma niekto s tym skusenost ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Apr 2022, 17:10

Skúsenosti s tým nemám, no mám aspoň názor.

Prečo sa "driapeš" hore na 67,2 V ? Akupaky daj paralelne a max. napätie 32 V zvládajú všetky 24 V komponenty pre fotovoltaiku. A že prídeš o nejaké desatiny voltu na článok, ber ako pozitívum. Napríklad tuná: https://www.youtube.com/watch?v=3DtQqwF6WZI , hovorí naslovovzatý odborník a VŠ pedagóg na LiIon technológiu. A najzásadnejší poznatok je, že sa vyslovene neodporúča nabíjať baterky na 100% a vybíjať ich na 0 %, ak chceme dosiahnuť ich čo najdlhšiu životnosť, (max. počet cyklov). A snáď ešte horšie je ich dlho trápiť plne nabité (pri 4,2 V/ článok) na nabíjačke. (Uvádza tam, že nechať elektroauto pripojené na nabíjačku a odísť na dovolenú, je pre baterku samovražda). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa miso156 » 08 Apr 2022, 17:54

Ja by som si zivot s MPPT nekomplikoval. Ak to spravne zapojis, nic extra energie ti neprida.

18V solarny panel ma max. efektivitu pri 12-14V. Strielam od oka, zisti si presnejsie, taktiez zohladni svetelne podmienky kde byvas (juzne/severne Slovensko).
Ak ich zapojis 4 do serie, efektivny bod celej serie bude niekde medzi 48 a 56V. To je pre nabijanie 16 lioniek v serii este malo, aj ked aj to by sa navela dalo pocas slnecnych dni.
Preto k tym 4-om 18V panelom pridaj este jeden 12V panel a napatie bude pre 16S pack zhruba akurat.

Co sa tyka menica, kup si od kamionistov 48V/230V invertor za par supov, a uprav pocet zavitov na trafaku.
0
"No pain, no gain." (KC238)

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa bibibo » 08 Apr 2022, 22:34

Ok, da sa pouzit aj 8 clankov v serii a dalsich 8 dam paralelne. Dostanem 33.6V. Su menice, kde je overcharge protection na urovni 33V. Nedocital som sa vsak, ci je mozne nastavit spodnu hranicu. Taktiez su tieto menice tusim vacsinou len do 3500W. Uvazoval som skor aj s rezervou 5000W. Co sa tyka toho max dobijacieho napatia, tak tieto baterie maju uvedene Floating voltage a Maximum voltage rovnaky a to je 4.2V na clanok. Pouzivaju sa pre zalozne zdroje a tam je to dobijanie konstantne. Takze udrziavanie baterii na max napati pravdepodobne nebude velky problem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok