solarny poloostrov

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

solarny poloostrov

Príspevok od používateľa gegoo » 13 Feb 2022, 18:29

Zdravim , chcel by som sa informovat o moznostiach solarnych elektrarni v ramci domu , objasnenie nejakych veci asi aky vykon ? rozdelenie v ramci mesiacov , cca kolko kw to da v juni kolko v januari , regulatory , menice , ako sa to napoji na 220 V s tym ze nejak automaticky ked uz nieje v baterkach ze prepne na siet , nejake fotky montazi nemam sajny ako to hladat a ked dam montaz tak akurat najdem pracu v rakusku :) Co je lepsie ? viac panelov ? Menej panelov viac bateriek ? vykonovo tolko panelov aky vykon chcem v decembri alebo ako ? system cim viac tym lepsie cize 48 V ? Ake sklony ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2022, 19:01

Najskôr si popočúvaj napríklad toto: https://www.youtube.com/watch?v=Uut1_QWLgBc. A potom sa prípadne pýtaj ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa miso156 » 13 Feb 2022, 19:23

100w solarny panel ti za 1 slnecny letny den zarobi asi 1kwh co je 20centov. Avsak v nasich zemepisnych sirkach, ak byvas na juhu trocha viac, pocitaj v priemere roka tak 5-10centov.
To za 10 rokov robi 300Eur.

Jeden 100w panel stoji 100Eur, co este znie lakavo, vsak sa zaplati za 3 roky, avsak k nemu potrebujes menic, montaz, mozno bateriu -ktorej zivotnost je dost obmezena.

Takze necakaj zazraky. Ak to je na chatu kde nemas elektriku tak ok, ak na dom v ktorom je pripojka tak zvaz.
0
"No pain, no gain." (KC238)

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa gegoo » 14 Feb 2022, 00:42

Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 19:01
Najskôr si popočúvaj napríklad toto: https://www.youtube.com/watch?v=Uut1_QWLgBc. A potom sa prípadne pýtaj ... :wink:
okej uz to pozeram , dam vediet co a ako ,
miso156 napísal:
13 Feb 2022, 19:23


Takze necakaj zazraky. Ak to je na chatu kde nemas elektriku tak ok, ak na dom v ktorom je pripojka tak zvaz.
hm ano pravdu mas :) lenze ak europska unia nariadi alebo matovic alebo iny posuk zvysi cenu je ine ak to pojde na 0,4 v 2024 a na 0,8 v 2028 a 1,6 v 2032 ci nie ? to uz budem frajer ze ju mam , no ne ani tak frajer ale to ze ostatnym uz bude aj ledkova ziarovka extrem , toboz pozerat dlho telku , alebo mat klimatizaciu pripadne ohrev bazena tepelnym cerpadlom
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Feb 2022, 07:26

V prvom kole by si si mal prejsť staršie články čo tu boli publikované a potom sa exaktnejšie opýtať, nakoľko tak ako si otázku postavil sa dá napísať celá kniha. Dával som sem tabuľku mesačnej výroby z 1KWp elektrárne na porovnanie výkonu a predstáv o návratnosti.

Exaktnejšie znamená aj dať údaje o tvojej spotrebe, veľkosti strechy, natočenia. Taktiež či ideš do reálnej, virtuálnej, alebo žiadnej batérie. Od toho sa odvíja rozsah komponentov, výsledná suma a návratnosť.

A všetky tieto veci máš vysvetlené na FB fotovoltických elektrární. Pozri si príspevky ľudí čo to dlhodobo prevádzkujú.

A vysvetli prosím termín: POLOOSTROV
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa budvar10 » 14 Feb 2022, 08:35

A všetky tieto veci máš vysvetlené na FB fotovoltických elektrární. Pozri si príspevky ľudí čo to dlhodobo prevádzkujú.
Rady typu, googlil si?, pozri si facebook, pozri na youtube, pozri si staršie príspevky..., veľmi nepomôžu na fóre.
Lepšie je dať konkrétny odkaz.
Ja som googlil. Nájedeš veľa odkazov, motáž ihneď, takmer zadarmo, návratnosť už za 2 roky, blá, blá, blá...
FB nemám ani iné.
Youtube, to vážne? Ide ma šľak trafiť, ked chcem nájsť niečo napr. ako sa robí v nejakom programe, a chlapík má na 3 kliky 5 minútové video prevažne s jeho ksichtom, a tento balast ti google ponúkne ako prvý.
Dal som si vyhľadať a pozrel som tu pár diskusií. Sú prevažne 8-10 rokov staré.

Často tu čítam, ako sa niektorí sťažujete na kvalitu fóra, že sú tu nepatričné témy o autách domoch a podobne, ktoré na elektro fóre nemajú byť. Príde tu takáto téma, povedal by som aktuálna a priamo z odboru, a na to potom takéto rady. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa budvar10 » 14 Feb 2022, 08:53

gegoo napísal:
14 Feb 2022, 00:42
hm ano pravdu mas :) lenze ak europska unia nariadi alebo matovic alebo iny posuk zvysi cenu je ine ak to pojde na 0,4 v 2024 a na 0,8 v 2028 a 1,6 v 2032 ci nie ? to uz budem frajer ze ju mam , no ne ani tak frajer ale to ze ostatnym uz bude aj ledkova ziarovka extrem , toboz pozerat dlho telku , alebo mat klimatizaciu pripadne ohrev bazena tepelnym cerpadlom
Ja som laik v tejto oblasti ale tiež ma to zaujímalo pred nejakým časom. Napríklad ako "vyživovať" klimatizáciu v lete, čo s prebytočným výkonom, atď. Odpovede sa hľadajú ťažko. K nejakému záveru som predsa dospel: neolatí sa to po finančnej stránke. Ako som rátal, návratnosť mi vychádzala min. 10 rokov, ak sa nič nepokazí alebo nezmení, a to nejako nesúhlasí s údajmi ponúk od firiem. Robím niekde chybu? Neviem.
Mimochodom, v úvodnom príspevku máš 220V. Je to 230V, teda na SK, už nejaký rok.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa jezevec » 14 Feb 2022, 09:04

budvar10, nemáš tak úplně pravdu. Přečti si původní dotaz a sám uznáš, že na takto všeobecně položený dotaz se nedá odpovědět na několika řádcích fóra.
Každá montážní firma mu zdarma vyhotoví předběžný návrh instalace i s cenovou kalkulací včetně grafu výroby elektřiny v jednotlivých měsících.
Pak se zde může ptát na konkrétní věci, co mu nejsou zcela jasné.
Jedno ale můžu napsat hned, bez dotace je návratnost "v nedohlednu". I s dotací je návratnost kolem 12 let.
0

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa gegoo » 14 Feb 2022, 09:15

[/quote]
technikus110 napísal:
14 Feb 2022, 07:26

Exaktnejšie znamená aj dať údaje o tvojej spotrebe, veľkosti strechy, natočenia. Taktiež či ideš do reálnej, virtuálnej, alebo žiadnej batérie. Od toho sa odvíja rozsah komponentov, výsledná suma a návratnosť.

A všetky tieto veci máš vysvetlené na FB fotovoltických elektrární. Pozri si príspevky ľudí čo to dlhodobo prevádzkujú.

A vysvetli prosím termín: POLOOSTROV
strecha juh , zapad asi 60 m2 ta cast , sklon 30 , realna olovo 12 v 250 ah x 4 = 48 V 250 ah = 12 kwh , panele by som videl podla regulatora mppt 150 /70 A , max vykon co pusti pri 48 v je 4000 kw cize tak aby bolo 4 kw cca 15 panelov 255 w , nasiel som ich na bazosi a vychadza mi to na 0,32 €/w , kebyze beriem tie 455 w tam je to az 0,48 €/w , menic 3 fazovy 10 kw , a termin polostrov je asi len moj vymysel , ale je to vlastne to ze niesom uplne sebestacny tento navrh by mal vykryt 80 % spotreby teoreticky ( mam 3950 kwh rocne + ohrev bazena tepelnym v lete to bude tak 15 kwh /den jun-september
Dolfi napísal:
13 Feb 2022, 19:01
Najskôr si popočúvaj napríklad toto: https://www.youtube.com/watch?v=Uut1_QWLgBc. A potom sa prípadne pýtaj ... :wink:
jak to odpaja a pripaja solar a siet ? zaujma ma to riesenie a kde sa to zapoji ? za hlavny istic ? do serie ? lebo inak si neviem predstavit odpojenie siete
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa budvar10 » 14 Feb 2022, 09:29

@jezevec
Ok, nejak ale chcel začať tému. Mňa to napr. zaujíma, preto som zabŕdol. Mne ta návratnosť tiež nejako tak vychádza, ako som písal. Problém dotácie je te, že takmer nič nekryje. Firmy si to jednoducho davajú do marže.
Ale to sú len také všeobecné informácie.
Sú tu aj iné otázky: bezpečnosť, riziko požiaru, pripojenie do siete.
Možnosti pripojenia do siete som tiež skúmal, nie je to jednoduché. Možno sa to už nejako zmenilo medzitým.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Feb 2022, 10:09

Zdá sa, že si čosi popočúval. Síce tá prezentácia občas nie je úplne "elektroodborná", (a já s niektorými názormi nesúhlasím), ale je tam kopec praktických skúseností. A hlavne tvrdí, že aj pri dlhodobom výpadku siete, sa dá existovať "normálne" ďalej. (Táto informácia tu nepadla. No podľa mňa, je najdôležitejšia).

Čo si pamätám, tak odporúča ísť na maximum, čo povoľuje legislatíva, t.j. 10 kWp (alebo tajne aj viac :wink: ), baterka minimálne 10 kWh a "zaškolenie" manželky. Odporúča použiť čo najviac samostatných zariadení, (nie všetko v jednom). Trochu nechápem samostatné meniče na každú fázu. Ony sú zviazané a vyrábajú korektnú trojfázovú sieť ?

Prepínanie siete je určite realizované výrobcom meničov, podobne, ako v UPS-ách. A určite nie Pb baterky !

Já si myslím, že veľmi dôležitý je aj sklon panelov. No najskôr si musíš zadefinovať, či preferuješ maximalizáciu výkonu v súčte za celý rok, alebo cez zimné obdobie. V tom druhom prípade asi nebude vhodné osadiť tie panely priamo na 30st. strechu. (Vtedy by mal byť ich sklon "takmer kolmo" k zemi.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa jezevec » 14 Feb 2022, 10:21

O připojení do sítě se stará střídač, při přebytku výroby jdou přetoky do sítě po vyčerpání jiných možností (nabitá baterie, nahřátý bojler atd.). Musíš mít souhlas distributora a budeš mít jiný elektroměr.
Tazatel zmínil olověné baterie, ty jsou pro tento účel nevhodné. Běžně se používají LiFePO4 baterie, jsou nehořlavé.
Výroba elektřiny v měsících 11, 12, 1 a částečně i 2 je prakticky zanedbatelná.
S tou dotací nemáš pravdu, cena jednotlivých komponentů podle rozpisu co mám je stejná nebo nižší, než kdybych je kupoval samostatně. Porovnával jsem ceny od různých prodejců.
Při dnešní inflaci má tato investice smysl.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa budvar10 » 14 Feb 2022, 10:41

Má vôbec význam pripájať to do siete, ak tam budú batérie?

Dolfi, prečo 10kWp? 10kWp sú už naozaj pálky, tam už návratnosť je naozaj vo hviezdach.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa jezevec » 14 Feb 2022, 11:05

Provoz na baterie je velmi omezený, závisí na její kapacitě. Je to nejdražší položka v seznamu po střídači. Při kapacitě 10kWh je to na necelý den provozu domácnosti. Třeba já mám průměrnou denní spotřebu 16kWh.
Baterie je na vyrovnávání výpadků výroby (mrak) a na noční provoz domácnosti. Po vybití baterie přechází rozvod na běžné napájení ze sítě.
Při výpadku sítě se z baterie napájí nouzové okruhy, mrazák, lednice, oběhové čerpadlo, plynový kotel apod.
Výkon elektrárny by měl odpovídat spotřebě, tj. při roční spotřebě 5MWh výkon elektrárny cca 5kWp. Vyšší výkon nedává ekonomicky smysl, současná legislativa neumožňuje přebytek prodávat, částečným řešením je virtuální baterie, ale jen do kapacity 2MWh, pak už je drahá.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Feb 2022, 11:14

To netvrdím ja, ale autor toho postnutého vide. Samozrejme, že sú to pálky. No návratnosť je u neho hodnotená ako sekundárna. Primárne ide o prežitie bez funkčnej rozvodnej siete. A ako to popisuje, (nevie, či tuná), tak pri vhodnom "zorganizovaní" manželky, sa dá aj variť, piecť, prať, zohrievať vodu, klimatizovať/ temperovať priestory. Samozrejme, čo sa dá, tak cez tepelné čerpadlá ... :wink:

Len poznámka, (sem to asi moc nepatrí). Na prežitie je ešte veľmi dôležitá aj nezávadná vlastná studňa.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa lacog » 14 Feb 2022, 14:50

Ja som náhodou natrafil na video jedného chalana o problematike fotovoltaiky. Napriek tomu, že je to "fanda" tak triezve názory - to sa v súčasnosti málokedy vidí. Buď je niekto zaslepený fanúšik alebo absolútny hejter.

https://youtu.be/G5QPHog-WXo[/youtube]
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Feb 2022, 17:14

.....Dolfi, prečo 10kWp? ....

Síce nie som Dolfi, ale v SR platí zákon o energetike a ten pojednáva aj o t.z.v. malých zdrojoch, ktoré sú max.10kW pre fotovoltiku a to za podmienky, že nesmie byť montovaná priamo na zem, ale iba na stavbách pevne spojených so zemou.

Na solárnu UPSku nepotreuješ povolenie, ale na hoci aký iný zdroj bežiaci paralelne na sieti, toto povolenie potrebuješ.

Olovo je úplne nevhodné, pokiaľ to nie sú trakčné batérie určené na solárne účely. (hĺbka vybitia versus životnosť)

Dotácie dostaneš iba vtedy, ak montáž prevádza firma s certifikáciou ministerstva hospodárstva, alebo platným certifikátom v inej krajine EU, ktorýmá SR uznať. (teória, mne ho na začiatku uznať nechceli)
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: solarny poloostrov

Príspevok od používateľa peterple » 14 Feb 2022, 18:45

To nad čím hĺba autor vlákna bude o nejaký čas nutnosť. Síce sa hovorí že inflácia je 8%, len zabudli dodať za aké obdobie. Či to bude za rok, alebo za mesiac. Tento rok nemci odstavia svoje posledné tri jadrové elektrárne. Mi nedostaváme štvrtý blok, lebo ... A mali by sme zakopať spaľovacie autá. To bude všetko tlak na ceny el. energie. Vidím to tak že blackout je na spadnutie. Stačí jedna poriadnejšia porucha na tranzite a kto sa nestihne odpojiť pôjde dole aj on. Preto sú podobné úvahy podľa mňa veľmi na mieste. To obmedzenie na 10kW peak si potom budú môcť strčiť za širák. To budú iné protesty ako dnes. V čechách je veľa takých čo do toho investujú. Buď sú to pracháči a nechajú si to robiť firmami. Napríklad
https://youtu.be/YPcn-z_-AD0
https://youtu.be/wS08TNEc5DQ

Alebo si to riešia homo domo a spoliehajú na súčasný a budúci bordel v štátnej správe a že nevyhoria. Z tohto súdka je už spomínaný ampérak. Alebo tento týpek
https://youtu.be/feBqb-ufWl0

Rady si v tomto netrúfam dávať. Zariadte sa každý ako myslíte.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok