automatický PWM regulátor na 12V

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 14 Feb 2022, 10:59

Dobrý deň.

Máme doma detskú elektrickú motorku na 12V. Motor 2 x 45W. Motorka má plynulý rozbeh. Moje dieťa, pri jazde často do plynu (tlačítka) kope. U detí je to normálne a taktiež počas jazdy pri stlačenom plyne prepne chod z predu do zadu. Už dvakrát mi odpálilo pôvodnú elektroniku. Teraz sa to stalo 3x. Odpálilo N-mosfet 150N03A. Zohnať to je bieda a náhradu tiež. Prosím Vás poraďte mi ako vyrobiť nejaký jednoduchý automatický PWM regulátor tak na 30A. Alebo niečo čo by som mohol použiť. Už ma nebaví stále kupovať novú elektroniku.

Ďakujem za všetky rady.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Feb 2022, 11:44

Ako som pozeral, pod označením 150N03A sa dá nájsť viacej rôznych tranzistorov. Ktorý je tam vlastne použitý ?

A ešte otázka. To máš tak "zmáknuté" zapojenie, (kabeláž), že tam dokážeš osadiť akýkoľvek PWM regulátor ? Nie je jednoduchšie to pôvodné zapojenie upraviť ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 14 Feb 2022, 12:00

Je na ňom iba napísané to číslo. Pripájam fotografiu.
20220212_121110.jpg
Ak by sa mi podarilo zohnať jednoduchý pwm regulátor tak si kábliky poprepájam jednoducho sám.

Batéria - plynový pedál (spínač) - pwm regulátor
- riadiaca páka dopredu a dozadu kde jednoducho prepolujem - a motorčeky

Len chcem aby pri stlačení pedálu nešiel hneď taký výkon do motorov ale postupne aby sa rozbiehalo
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Atlan » 14 Feb 2022, 12:47

Prerobit ivladanie doprrdu dizafu na casove rele
0

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 14 Feb 2022, 13:17

Zjednodušená schéma zapojenia. Veľmi jednoduché a rýchle riešenie. Potrebujem len ten PWR :pain: :pain: :pain:
4x4 PWM.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Feb 2022, 15:05

To ako chceš nabiehať tú PWM reguláciu po každej zmene jazdy ?

Možno je to tento N-FET, https://datasheetspdf.com/datasheet/150N03.html . To nevypadá na nejaký moc veľký šmejd. Nezistil si, načo je tam ? Snáď len nedupľuje spínač "plyn" ?

Já by som sa pustil dvoma smermi. Určite sa niekde pri motore nájde priestor, kde sa dá umiestniť výkonový odpor. A jednoducho by som ho zaradil do série s motorom. Možno by stačil odpor 0R1 až 0R22/ 25 W, na ktorom pri 4 A odbere vznikne úbytok necelých 0,5 až 1 V. Druhá možnosť je osadiť tam niekoľkonásobne výkonnejší FET a hlavne zlepšiť chladenie. Napríklad tento: https://www.tme.eu/sk/details/ixfh340n0 ... -tht/ixys/ , v DC režime zvláda pri 10 V až 100 A.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 15 Feb 2022, 09:04

Ja len potrebujem jednoduchý automatický rozbehový PWR. Niečo ako je na uhlovej brúske BOSH. Keď ju zapnete výkon nabiehava postupne. Povedzme za 2 sekundy je plný výkon. Ale s vašou rukou to netrhne. Ak by tam PWR nebol, trhnutie ruky by bolo veľké. Pri každom zopnutí vypínača aktivuje PWR.

To iste potrebujem ale na 12V max 30A. Po pripojení napätia (stlačení plynového pedálu) PWR postupne pridáva výkon. Za cca 2 sekundy je výkon plný.

Bude zabezpečený plynulý rozbeh motorky a odstránim aj iskrenie motorčekov.

Prosím poraďte mi niekto konkrétne riešenie. Možno použiť nejakú súčiastku určenú na niečo iné a upraviť pre moje použitie. Určite Vás niečo napadá :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Feb 2022, 10:16

Však v tom je problém, že tam nie je len rozbeh po zapnutí vypínača, ale napríklad aj pri prehodení páky vpred a vzad, narazení do prekážky, ...

Prečo odmietaš to najprimitívnejšie riešenie, obmedziť prúdový náraz napríklad sériovým odporom ? Určite tu budú úškľabky, no ešte lepšie je použiť žiarovku. Tá sa pomerne dobre "chová" ako stabilizátor prúdu. Pri hodnote prúdu blížiacemu sa k menovitému, sa rozsvieti, (zrazí takmer všetko napätie) a ak je záťaž výrazne nižšia, tak na nej vznikne minimálny úbytok napätia. Chovanie žiarovky je presne také, aké tu potrebujeme. Napríklad tu sú vhodné: https://ziarovky.heureka.sk/osram-24v-2 ... /#prehlad/ .

Já si nemyslím, že sa dá nejako jednoducho ten problém s autíčkom vyriešiť automatickou PWM reguláciou, ktorá obsiahne všetky nepriaznivé stavy pre motor. Preto rád to nechám na iných, (nech sa strápnia oni). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Feb 2022, 11:37

Budes musiet to spravit sam.
Najdi si na Internete schemu na PWM s plynulym rozbehom. Mozno to zvladnue aj 555ka. 30A limit je len limit daneho vykonoveho prvku takze to nie je problem. Kludne tam daj ak 50A. Potom len potrebujes este pockat par sekund pri prepnuti smeru jazdy (aby auticko zastalo a potom plynulo roznehlo opacnym smerom. Neaky casovac.) A ako bonus este tam daj ochranu ked auticko sa zasekne a dieta stale tlaci pedal, tak nech po 2-3 sekundach vypne motor a system ostane vypnuty kym sa pedal vypne a znova zapne.
Analogovo to vidim trochu komplikovane. S MCU je to malina, a minimalne mnozstvo suciastok, ale bohuzial ja nemam teraz cas sa s tymto zaoberat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 15 Feb 2022, 12:03

Dolfi ďakujem za odpoveď. Pre zaujímavosť by som to teda skúsil s tou žiarovkou. Prosím ťa mohol by si mi teda nakresliť ako hlupákovi presne ako a kam tú žiarovku umiestniť? Vyskúšam to. A ešte či mám iba jednu a lebo na každý motor zvlášť, keďže mám motory prepojené, spojené. A žiarovka, čo si poslal je 24V. to je ok?

Nemôže sa stať, že pri malej prekážke motor zastaví a iba sa rozsvieti žiarovka?

A ešte mám otázku. Čo tak použiť napríklad toto: DC regulator oráčok do 40A
Regulacia-výkonu-jednosmerných-motorov.jpg
Akurát dá sa nejak jednoducho automaticky pridávať odpor? Nie manuálne ale elektronicky. Po pripojení napätia by sa ovládací odpor automaticky zvyšoval na nastavenú hranicu za cca 2 sekundy.

Bolo by to vyriešené :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Feb 2022, 13:09

Začnem odzadu. Samozrejme, asi ti nikto presne nepovie, ako sa to bude správať, kým to neodskúšaš. Potom sa to dá korigovať.

Žiarovky treba dve, na každý motor zvlášť. Do série s motorom, to snáď chápeš, (pre istotu, jeden drôt odpojiť/ prestrihnúť a zapojiť tam žiarovku). Asi by bolo dobré, (potom natrvalo), ju dať cez keramickú objímku a banku vlepiť do nejakej rúrky, alebo aspoň obaliť a prilepiť pások alobalu, nech to nesvieti. Žiarovka je 24 V, tak v 12 V obvode by mala vydržať "nekonečne". Vychádzam z toho, že motory sú 45 W, čo je pri 12 V asi 4 A. Len pre predstavu, ak by žiarovka obmedzila prúd povedzme na 9 A a na motore ostalo len 6 V, aj tak motor bude mať výkon 54 W.

Pri prúde 4 A by žiarovka male len jemne žeraviť. Úbytok napätia si netrúfam odhadnúť, dúfam, že to bude pod 1 V. Ak by nebodaj dynamika/ rýchlosť autíčka sa moc znížili, chcelo by to prúdovo výkonnejšie žiarovky, alebo tieto dve paralelne a až potom túto dvojicu do série s motorom. Myslím si, že prúdová rezerva tej riadiacej elektroniky zvládne aj teoretických 40 A.

Daj potom vedieť ... :wink:

K tomu regulátoru. Určite je to použiteľné. Odpor sa dá simukovať napríklad unipolárnym tranzistorom. No uvedom si, že ty potrebuješ nábeh po každom zapnutí, prehodení smeru jazdy, po náraze (stiahnutie regulátora) a podobne. Já si to moc predstaviť neviem. Možno nejaký uP, no to je mimo mňa.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa josek » 15 Feb 2022, 13:32

Možno by sa dalo použiť zapojenie, ktoré som ktoré som nedávno vymyslel pre výťah do spodnej frézy. Samozrejme by si to žiadalo výkonovejší H-most a možno úpravy časovania zrýchlenia.
Principiálne je to jednoduchý PWM regulátor s pomalým rozbehom, ktorý som tam práve potreboval kvôli jemnému nastaveniu výťahu.
Prílohy
reg1.png
0

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 15 Feb 2022, 14:05

Toto ja na mna príliž komplikované. Skor som naháňal niečo ako toto.
48.jpg
Rozbehové relé 12 A (230 V) pre brúsky je určené na ochranu elektroniky pri spúšťaní náradia do prevádzky. V čase rozbehu relé zabraňuje preťaženiu motora a jeho následnému poškodeniu.


Ale je to na 230V
Princíp presne ako potrebujem. Pomalý rozbeh a ochrana motorčeka. Ostatné by som už prispôsobil.

Nenapadá vás nič ???

Žiarovku do série použiť nemôžem. Poviem prečo. Keď pôjde motorka po teréne a pravé koleso vojde do diery zastaví sa pretože sa všetok prúd presunie do žiarovky, ktorá začne jasne svietiť. Cez motor bude napätie len prechádzať. Čím viac zaťažím koleso(motorček) tým viac bude žiarovka svietiť. Keď koleso uvolním, rozbehne sa a žiarovka zhasne. Prúd bude cez ňu iba pretekať. Takže na terénnej motorke nepoužiteľné. Podobné zapojenie som už mal na 24V motorke s dvoma rýchlosťami. Prvá rýchlosť bola prepojenie 24V na 2 motory seriovo a druhá rýchlosť už bola 24V paralelne. Pri prvej rýchlosti keď sa jedno koleso trocha zatažilo, druhe sa začalo otáčať rýchlejšie. Bola to blbosť. Hneď som to odpojil a pomalú rýchlosť vyriešil PWM nastaveným na 12V paralelne na oba motory.

Teraz riešim inú motorku. 12 voltová. Potrebujem ten soft štart jednoducho vyriešiť.
0
Naposledy upravil/-a martinhudak v 15 Feb 2022, 14:13, upravené celkom 1 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Feb 2022, 14:09

Trosku som googlil za teba (aj mna potesi ak mi niekto poslytne link)

Skus toto
https://electronics.stackexchange.com/q ... with-a-555

tu poslednu schemu. Tam je aj popis. Plynuly nabeh PWM. Presne co potrebujes.

Ale vidim ze do elektroniky sa nevyznas. Ak tomu celemu nerozumies, tak si to v sekcii "Potrebujem nieco vyrobit" daj niekym vyrobit za motivacnu cenu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 15 Feb 2022, 14:18

Upravil som svoj posledný príspevok a popísal podstatné. Ale Ďakujem za všetky vaše tipy. Hľadám jednoduchosť. Ak nenájdem, použijem schémy a ostatné ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Feb 2022, 18:37

jednoduchost je v pouziti mikroprocesora, no vyzaduje si to znalosti programovania a nejaky programovaci hardwer.

Ale netvrdim ze nenajdes nieco hotove na trhu dokonca na 12V.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa martinhudak » 03 Mar 2022, 07:48

Dobrý deň.
Neviem či to niekoho zaujíma, ale nenašiel som žiadny jednoduchý spôsob ako vyriešiť automatický PWM regulátor na jednosmerné napätie. Kúpil som teda už tretiu novú riadiacu jednotku s plynulým rozbehom. Snáď to vydrží aspoň do leta :yawinkle: :yawinkle: :yawinkle:
Ďakujem všetkým za príspevky
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Mar 2022, 18:37

Čosi na pozretie: https://www.homemade-circuits.com/pwm-m ... t-circuit/

Odporúčal by som napájanie samotného regulátora oddeliť aspoň RC filtrom.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa Miko6005 » 03 Mar 2022, 21:04

Dolfi ja by som do auticka riadene 555-kou neposadil dieta. Investoval som do toho obvodu asi tyzden zivota. Je to tak dobre, mozno na pwm led driver a aj tak bude pri nizkej frekvencii. K preciznosti to ma hodne ale hodne daleko. Tuto sluzbu splni mikrokontroler na 150 percent pwm ide do radovo mega hertz cez adc si pripojim potenciometer k microcontroleru alebo rotacny enkoder plus bocniky proti pretazenieniu na ADC alebo na AC a k tomu spravne nastavenie watchdogu a brownout detekcie. Pri tom sa nema co pokazit. Podla mna 555-tka najde svoje vyuzitie ale urcite nie na toto riadenie. Pozeram ze v tomto zapojeni este ani niesu povestne 1N4148 diody na potenciometer.
0
Nuclear battery for electric cars !!!

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: automatický PWM regulátor na 12V

Príspevok od používateľa TomasNM » 03 Mar 2022, 21:55

Toto by malo fungovat ako softstart.
Samozrejme, neriesi to prepnutie smeru za plneho vykonu.
Komu sa chce pocitat, moze doplnit hodnoty RC pre spravnu casovu konstantu.
Tiez mu chvilu trva kym sa C vybije na nulu po vypnuti - to by slo osetrit bud PNP tranzistorom, alebo relatkom tak, aby sa po vypnuti napajania "skratoval" casovaci kondenzator.
image.png
Ak by som to ja riesil, isiel by som jednoduchsou cestou s MCU + H-most.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 03 Mar 2022, 22:02, upravené celkom 2 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok