Kondenzatorova bodova zvaracka

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Mar 2022, 06:43

Dnesne kondiky, obzvlast ak su z jedenej varky maju velmi blizke parametre, takze sa napatie rozbalancuje dostatocne rovnomerne. Ja by som to bez balanceru nerobil. Mozno by som dokonca obetoval aj kombinaciu TL431+PNP , vsak to vela nestoji.
Treba mysliet aj na to, ze odporovy balancer udrziava rovnomerne napatie na kondikoch len v ustalenom stave. V dynamickom stave ti na jednom kondiku (pri dvoch v serii) moze kludne vzniknut napatovy prekmit.


Rgs ak myslis odpor medzi Gatom a Source je vacsinu casu zbytocny, dolezity je pri power-on kym nastartuje driver. Mozno ze uz driver startuje s output=0, potom tam Rgs nemusi byt.

Displeje na takomto zariadeni v podstate nemaju co hladat, nemaju opodstatnenie, je to marketing na zvysenie predajnenej ceny. Mozno par ludi sa z toho vytesuje podobne ako z displeju na chladnicke.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa pajky » 19 Mar 2022, 19:36

Tak dnes som hladal zenerky. Nasiel som 2v7. A teda strasnu to ma charakteristiku. Pri zmene prudu sa meni zaverne napatie. Musim kuk datasheet, ci je to aj tam, asi hej, nepozeral som..
Napadlo ma nabijat to aj po radoch 1s6p pri konecnej konf. 3s6p , cize 3rele a oddelovacie diody.
Ale neviem ci to zbytocne nekomplikujem.
Ci to nebude jednoduchšie len s balanc R.

Lcd je fajn, ked chcem nastavovat nejake parametre.

Budit to budem asi ir2110.
Ale doma mam len ir2112, tak to pouzijem na skusku.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Mar 2022, 20:32

Ak môžem povedať môj názor
tak je síce zaujímavé riešiť niečo na túto tému v teoretickej rovine a počítať pri bodovom zváraní kolko kiloampér , či milisekúnd je potrebné na dokonalý zvar nejakého pliešku na spojenie článkov, len mám také nutkanie opýtať sa prečo je to vlastne potrebné riešiť to tak dopodrobna,ak sa nejedná o nejakú vedeckú prácu? Ak by to bolo tak , nemám nič proti, dá sa pri tom vela naučiť.
Beriem aj druhú variantu, že niečo doma mám a chcem to využiť , tak to vyskúšam, ak mám na to dosť času.

Ale ak len potrebujem urobiť rýchlu bodovačku, tak naozaj stačí ,aby všetky tie parametre, ktoré tu zložito vypočítavate a snažíte sa vtesnať do nejakého riešenia, jednoducho nahradíte obyčajnými OČAMI, ktoré to všetko nahradia .

Veď stačí, ak na ten spoj pritlačím dva hroty,/či už z MOTu,alebo akumulátora 12V/ pridržím ho len tak dlho , kolko je potrebné ,lebo OČAMI vidím ,ako sa ten zvar nahrial a či je už dostatočne zvar pretavený a podla toho odpojím hroty,alebo pridržím dlhšie, kolko treba. Veď nevyrábame automat na zváranie. :wink:
Oči a prax sú nato najlepšia a najlacnejšia elektronika . :wink:
Vôbec tým nechcem dehonestovať úsilie a ´vedomosti, ktoré ste tomu venovali, lebo je to tiež poučné, len to bola taká moja praktická pripomienka .
Veď ma už poznáte, že sa nerád škrabem ľavou rukou na pravom uchu. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa Atlan » 19 Mar 2022, 21:24

Hmm. Mas dobre oci a postreh ze vidis ze za 20ms sa to predohrialo a za dalsich 49ms je to uz hotove a mozes vypnut to
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Mar 2022, 23:04

:D Oko vidí ,oko nie je k...t ako sa vraví. :wink:
Neviem, či má rýchlejšie reflexy človek,alebo nejaký snímač potrebných parametrov....
Ak nestačí jeden zvar, pridám druhý ,či tretí, nemá sa čo pokaziť, pokial to nepreženiem.

Možno by bolo dobré urobiť tú bodovačku zo všetkou tou reguláciou prúdu a času a porovnať ju s obyčajným ,,okometrickým ,, spôsobom zvaru, či už z trafa z MW, alebo AUTOAKUMULÁTORA...
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1771
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa jezevec » 20 Mar 2022, 08:26

5ko, to co píšeš je nesmysl. Pokud máš doma akumulátor, vyzkoušej si nabodovat tvým způsobem niklový pásek na lionku. Ale doporučuji to zkoušet někde venku na betonu, ty baterky sakra rády hoří. A dobrá úrazová pojistka se taky hodí.
V čem s tebou souhlasím, že v domácích podmínkách jsou všechny výpočty k ničemu a chce to praktické zkoušky.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2022, 22:38

Keby som to nemal prakticky odskúšané, že to ide bodovať aj z obyčajnej starej 12V baterky, tak to nepíšem.
Naozaj stačí pár testovacích zvarov mimo , na zlej Li ion baterke, a dá sa odhadnúť potom presný čas aj prítlak, aby zvar držal a nebol prepálený, či nedovarený.
Dva závity drôtu Cu 35mm2 na MOTe,alebo rovno z 12V akumulátora a boduje to .
Ozaj to chce len trochu praxe, a žiadne raketoplánové vesmírne technológie na to netreba. :wink:
Ale máš pravdu, tie baterky vedia urobiť pekný ohňostroj. Už som jednu narezal flexou a našťastie som ju stihol odhodiť vonku do snehu,kde sa poriadne vyšantila,až som mal husiu kožu, keď som si uvedomil, čo by i urobila v ruke.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa pajky » 21 Mar 2022, 19:54

5ko no neviem.
Autobaterku a 35mm2 bodovat odoka by bol asi masaker.
MOT by asi prehrieval clanok.
Predstavujem si to ze ked nastavim cas a naboj spravne, tak by to snad bodovalo aj vlakna lankoveho drotu.
Ale to neviem, skusim. Len kym ja sa k tomu dostanem.
Pritlak bude dalsi oriesok asi mozno, hlavne pri tych vlaknach.

Nj, pekne to hori, ale ked som to chcel odpalit naschval, tak nie a nie horiet
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kondenzatorova bodova zvaracka

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Mar 2022, 22:51

Asi som to zle napísal, ale z baterky mám normálne autokáble s prierezom asi 6mm2, a stačí to nahriať pliešok a pribodovať ho o článok.
Druhý spôsob je z toho MOTu,kde sú dva závity lana 35mm2, a funguje to rovnako,ale ako vravím, treba si to vyskúšať najprv niekde pomimo, a až potom isť naostro na akumulátory,aby človek získal trochu praxe, kedy treba viac pritlačiť, alebo ,,odskočiť,,,pretože záleží aj na tvare dotykových plôšok toho prepojovacieho pliešku,či je tam nejaká väčšia vôla,alebo sedia presne na sebe.
Zatial mi to stačilo takto, ale chystám sa to urobiť s časovačom do primáru MOTu, a mikrospínačom pod palcom,pretože spínanie sekundáru je problematickejšie, kvôli vysokým prúdom v kontaktoch.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok