Elektronicka poistka

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa miso156 » 31 Mar 2022, 18:12

Este napisem preco je dolezite aby doslo k jednoznacnemu preklopeniu Latchu skor ako zacne padat prud vo vykonovom obvode.
Preto, lebo hrozi ze cely obvod dosiahne equilibrium, inak povedane linearny stav na urovni 0.5A v obvode zataze z dovodu negativnej spatnej vazby. To znamena, ze Mosfet ostane v lin. rezime, kurit a zataz nikdy neodopne.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa Mek » 25 Apr 2022, 15:02

Vcul som sa dostal k tomu, aby som to nejako skompletizoval, a zistil som, ze ked pripojim mobil, alebo trebars aj radio, ktore sa napaja z USB (a ktore funguje dobre s tovarensky vyrabanou powerbankou, a ma len minimalny odber), tak tato moja elektronicka poistka hned zahlasi skrat a vypne napatie. Zrejme to sposobi nabitie kondikov na vstupe pripojeneho zariadenia... Je mozne tam este dat nejaky delay, nech ta poistka nereaguje hned?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa miso156 » 25 Apr 2022, 15:17

Moznosti je vela:

1) Dat RC clen na vystup operaku. Tym vsak predlzis reakcnu dobu poistky ked nastane skutocny skrat/pretazenie.
2) Doplnit poistku o soft-start - najviac profi.
3) Zakazdym ked pripojis USB zariadenie podrzat reset tlacitko. Dost pracne.
4) Zvysit prudovy level poistky a teda zmenit referencne napatie na vstupe operaku alebo zmenit shunt. Nieco ako ked da sedliak klince miesto poistiek aby sa mu rozbehol cirkular.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa Mek » 25 Apr 2022, 21:01

Rozumiem, vdaka za idey.
Ja to uz mam na plosaku a vmontovane v krabicke, a je to tam dost natesno, preto by som siel cestou najmensich uprav :)
Uspokojil by som sa s moznostou 3, ale zial to nefunguje, ked stlacim tlacidlo Reset, hned sa aktivuje poistka a uz tak ostane, a na dalsie stlacenia nereaguje.
Ono aj samotny menic (presnejsie jeho IO) ma nejaky interny prudovy limit ale ten je velmi vysoky pre bezne pouzitie, no snad tych par milisekund by to prezilo, keby aj nastal skutocny skrat. Obavam sa, ze soft start by som do tej krabicky uz nenatesnal :(
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa miso156 » 25 Apr 2022, 21:39

To reset tlacitko by malo fungovat, teda ak som na nieco nazabudol, nikdy som to zapojenie nerobil.

Reset funguje tak, ze pokial ho drzis poistka nesmie reagovat/odopnut. Ak sa predsa odpaja, nedodrzal si niektru z veci ako Vgs treshold mosfetu, hodnoty odporov, tu diodu a pod..

Este tam moze byt zadrhel, kolko mV dava LM358 na vystupe ked je output Low (ked nenastava pretazenie). Skus zmerat.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa Mek » 27 Apr 2022, 17:26

Na vystupe LM358 (pin 1) je rovna nula, a to aj ked je poistka aktivovana, aj ked nie je. Za diodou 1N4148 je 0 ked nie je poistka aktivovana, a 0,7 V, ked je. Pre istotu prikladam kompletnu schemu, ako to mam zapojene. Zahrnul som tam aj tie upravy, o ktorych si predtym pisal. Mozno som pritom urobil nejaku chybu...
Prílohy
Powerbank.png
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa miso156 » 27 Apr 2022, 17:43

C5=10n je totalny nezmysel rovnako ako jeho samotne!! seriove zapojenie so spinacom.

10n je tak malo, ze sa nabije daleko skor ako to tlacitko dozvoni (cca 10ms). Nabije sa dokonca uz cez prechodovy odpor pri prvom naznaku zopnutia tlacitka.

Z pohladu ze by si ho zvolil 10u, sa kondik zas sam nevybije a aby opat "fungoval" potrebujes k nemu vybijaci odpor.

Byt na mne, a to zariadnie je iba pre mna takze to nemusim robit uplne blbovzdorne, C5 by som uplne vyradil a spinacom by som priamo skratoval bazu s Vcc ako to bolo povodne nakreslene.

Resetovaci pulz nie je problem vytvorit pomocou R,C ,diody a tlacitka, problemovo sa vsak odhaduje jeho doba. Ak pripojis USB zariadenie ktore ma extremne vela kapacity na vstupe, kludne sa potrebna doba pulzu pre jej nabitie moze vysplhat az na 1sec. To mozes to tlacitko rovno 1 sek podrzat.

Btw, R12=150ohm je taktiez dost zahul, videl by som to na 1K max.
47k z operaku to NPNko ak otvori tak uplne na hrane.
Alebo ak chces silou-mocou drajvit Ledku velkym prudom, musis zmenit R6,R8, R9.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa Mek » 27 Apr 2022, 21:10

Dakujem ti za trpezlivost so mnou :)
Urobil som zmeny - odstranil som C5 a premostil, a potom som zmenil R12 z 150 R na 1k5. Uz to funguje tak, ako si popisoval - ze staci pri pripajani podrzat RESET a vtedy sa poistka neaktivuje.
Ma to uz len jednu chybicku krasy, ze ta LEDka pretazenia nesvieti - 1k5 je zrejme na nu moc. Je to standardna LEDka, nie nizkoprikonova. Asi by sa to dalo vyriesit dalsim tranzistorom, ci? Ale v ramci uspory miesta by bolo lepsie zmenit tie tri rezistory, R6, R8, R9. Aby som neurobil nejaku ocividnu hlupost, mozes mi prosim napisat, ake by mali byt ich hodnoty? Ak mas cas, tak aj dovod, preco. Vopred dakujem :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa miso156 » 27 Apr 2022, 21:28

R6=4k7, R8=10k, R9=10k, NPN daj BC547B (h21e > 150)... Potom mozes dat k Ledke mozno aj ten 150ohm.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Apr 2022, 10:49

Toľko súčiastok ! A akosi to ani nefunguje ! Stačili dva tranzistory, (výkonový a BC-čko), nejaký odpor, zenerka a zo dve diódy. A fungovalo by to automaticky. (To čo som na začiatku poslal). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronicka poistka

Príspevok od používateľa Mek » 28 Apr 2022, 18:34

Vykonal som zmeny tych rezistorov a uz to funguje. Dakujem :thumbup:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok