Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

CoSpi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 17 Okt 2019, 11:34

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa CoSpi » 06 Aug 2022, 09:43

Jo to mě včera došlo, že nemůžu mít sdílený IN/OUT mínus a musím pro měření proudu použít mínus a ne plus. Mínus pro napájení a pro měření proudu je stejný a výstupní mínus z měřáku povede do notebooku.
Měření napětí chci mít na výstupu, abych viděl kolik mám nastaveno na step-down měniči.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Aug 2022, 10:28

CoSpi napísal:
06 Aug 2022, 07:47
Jeden napětí zvedá na 21V a druhý ho snižuje na 19,5V.
Ty si ale zákruta ! Ako ti mám povedať, že z ho*na bič neupletieš ! Ak tam nie je výkon, (mrak), tak ti tie meniče chcípnu, (začnú cyklovať). Možno prežijú, možno odídu a zoberú zo sebou aj notebook.

Čo už môže byť jednoduchšie, ako spraviť obyčajný sériový stabilizátor, (jeden výkonový Darlington, 20 V/ 1,3 W zenerka a povedzme 1k odpor). Napätie bude stabilizované (zrazené) asi na 19 V, max. prúd podľa osvetlenia bude zachovaný, spotrebič (záťaž) "si cucne", koľko potrebuje. (Predpokladám, že v notebooku sú aspoň polohnilé akumulátory, inak môže vypadávať pri každom mraku.)

Nechápem, prečo sa "sápeš" za najzložitejšími riešeniami, (ktoré podľa mňa nemôžu byť úspešné) ?!
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

CoSpi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 17 Okt 2019, 11:34

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa CoSpi » 06 Aug 2022, 12:10

Bylo by velmi užitečné i pro ostatní, když tomu tak rozumíš, kdyby jsi vyrobil ten sériový stabilizátor se seznamem konkrétních komponent (typ, hodnota, link) se schématem zapojení, s fotkou hotového zařízení, s vysvětleným výpočtem pro výstupní napětí a provést měření v praxi.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Aug 2022, 13:12

A poškriabať po zadku nepotrebuješ ? Alebo to nebodaj zvládneš sám ?

Ak si tak tupý, že si nedokážeš nakresliť/ nájsť obrázok toho, čo som ti slovne popísal, chod do 3,14. S arogantnými požadovačnými tupcami (sopľošmi ?), sa odmietam baviť ! Howgh !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

CoSpi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 17 Okt 2019, 11:34

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa CoSpi » 07 Aug 2022, 14:56

Tak jsem udělal test s 12V zárovkou. Nastavil jsem výstup na 13V a u 21W žárovky zůstalo napětí na 13V a bralo to 1,86A a vypadalo to, že je všechno v pořádku, ale test s 55W žárovkou snížil napětí na 10V a bralo to 4,1A a měnič pískal.
Co to pískání znamená?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa misocko » 07 Aug 2022, 16:00

Asi Ti to už cikluje ako solar nevladze dodavat prud
Tento jav Ti tu už bol spomenutý. Osciloskop by Ti povedal presne
0

CoSpi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 17 Okt 2019, 11:34

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa CoSpi » 07 Aug 2022, 19:49

150W solár nezvládal dodávat na přímém slunci vic jak 40W?
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa Daevid » 08 Aug 2022, 11:52

Ale zvláda, len ho musíš zaťažovať podľa jeho MPPT krivky a nie len tak od brucha ako sa tebe zachce. Naozaj by bolo vhodné, keby si si o tom niečo naštudoval, prečítal, prípadne je aj množstvo videí popisujúcich túto problematiku.

Panel má svoju VA (volt-ampérovú) charakteristiku a keďže P (výkon) = V (napätie) x I (prúd), tak výsledkom nadmerného zaťaženia panela prúdom bude že jeho napätie klesne a tým aj výkon. A naopak nedostatočným zaťažením prúdom bude síce vysoké napätie ale zase bude malý výsledný výkon.

A mimochodom, si písal že cez MPPT nejde vlak kvôli rozmerom ale já ti garantujem, že MPPT regulátor aj s batériou a ešte aj boost konvertorom by som natlačil do krabičky menšej ako tá, ktorú si ty zhotovil...

Tiež si nemyslím, že by všetky MPPT konvertory nevedeli pracovať bez batérie, pretože sú to konvertory ako každý iný, len používajú inú metódu riadenia spätnej väzby.
0

CoSpi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 17 Okt 2019, 11:34

Re: Napájení a nabíjení notebooku ze solárního panelu bez PWM/MPPT a externí baterie

Príspevok od používateľa CoSpi » 08 Aug 2022, 14:23

Nebudete tomu věřit, ale ještě než jsem sem napsal, tak jsem si o tom čet a i jsem viděl několik videí :D
Problém je, že spousta lidí něco píše, ale nemá žádné osobní zkušenosti. Spousta informací si protiřečí.
Teď jsem se třeba díval co někdo píše o použití MPPT regulátoru bez baterie a někdo říká, že to nejde a někdo zase že jo a dokonce někdo říká, že bez baterie je funkce MPPT regulátoru úplně zbytečná.
Bylo by tedy dobré, kdyby někdo kdo tomu rozumí a je ochoten vyzkoušet něco o čem si pouze myslí, ale na 100% to neví, protože si to nevyzkoušel, jestli to jde nebo ne.

Pokud je požadavek na energii 14V a 4A tj. 56W:
- MPPT regulátor funguje tak, že si najde MPP kde bude mít výstup 56W a neřeší jestli to bude 14V 4A, nebo 20V 2,8A, ...
- PWM regulátor funguje tak, že se nastaví na 14V, čemuž na soláru odpovídají třeba jen 2A a výkonu 56W prostě nedosáhne.
A otázka teď zní, jak to dělají ty step-up/down regulátory z číny?
Fungují podobně jako PWM regulátor, tzn dosahují menšího výkonu ve srovnání s MPPT pokud je požadavek na napětí hodně rozdílný od Vmp panelu?
Nebo dokážou konverzi bez ztráty výkonu (s cca 95% účinností) jako MPPT regulátor?
Není náhodou MPPT regulátor kombinace step-up a step-down regulátoru + řídící jednotka?
Nechala by se baterie nahradit kondenzátorem?

Neříkám, že MPPT regulátor je velký a těžký. To jsem říkal o baterii.
Jakou kapacitu by měla baterie, která by se vešla i s MPPT regulátorem do te malé krabičky?
Kolik času by mě to dalo na vypnutí počítače, než by se vybila?
Jakou by taková baterie měla životnost, s tak malou kapacitou bych ji vycucnul za pár minut, nebo za minutu?? :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok