Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

alni
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 01 Okt 2015, 21:41

Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa alni » 04 Sep 2022, 22:29

Zdravím vás..
Plánujem z 21700 batérií(konkrétne tieto: https://lygte-info.dk/review/batteries2 ... %20UK.html) trvalo odoberať cca 12A(pri zmene plánov možná aj okolo 20A) až do ich úplného vybitia. Bude ich vedľa seba osem kusov(2x4) zapojených do série. Máte nikto skúsenosti či bude spoľahlivé riešenie požiť nejaké kontakty? Alebo pri tomto odbere už radšej bodovať (núdzovo letovať)?
PS: potrebujem šetriť s miestom.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Sep 2022, 22:40

Ak potrebujes setrit miestom, tak ziadny holder nebude mensi nez bodovany plech, hehe.

Inak, na 12A by sa este kvalitnejsi holder dal pouzit, musi mat tvrde pruziny a kvalitne kontakty.

Btw, ak to ides davat do zariadenia namahaneho otrasmi ako bicykle a pod tak na holder radsej zabudni.
0
"No pain, no gain." (KC238)

alni
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 01 Okt 2015, 21:41

Re: Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa alni » 06 Sep 2022, 11:04

Najradšej by som zachoval možnosť ľahko vybrať batérie na nabytie. Ak to bude napevno, tak tam budem musieť dať aj konektor na nabíjanie, takže miesto tak či tak neušporím a musel by som navyše aj nabíjačku vyrábať..
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa miso156 » 06 Sep 2022, 12:04

Ja by som na 12A pouzit radsej "zavitovy" pritlak miesto pruzinoveho, pripadne kombinaciu oboch.

Priklad na foto:
Medzi dva PCB pasiky na ktorych je med z vnutornej strany (smerom k bat.) naletujes na jednej strane bat. mosadnu maticu a nadruhej mosadzny hrot. Predeli na medi PCB aby boli bat. pospajane do serie vidiet na obr.
Skrutky iba na pravej strane aby si setril miestom.

Prva bat. v rade a posledna by mali byt o nieco oprete aby cely rad bat. nesiel do kriza.

PCB cim hrubsia aby ju neprehybalo, pripadne podopriet/vystuzit a pod...
Taktiez sa to da vyrobit z mosadz/med pasoviny(hranola) miesto PCB do ktorej mozes priamo rezat zavity.

PCB dosky musia byt samozrejme navzajom stiahnute dokopy napr. dlhou sktrutkou cez dist. stlpik, alebo zletovane hrubsim drotom, alebo dat cele do plastovej krabicky ktora bude robit pritlak na vonkajsiu stranu PCB (skrutky vytrcajuce mimo krabicku).
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Sep 2022, 14:50

Při takových proudech jedině bodování (popř. pájení), jinak si koleduješ o požár.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Sep 2022, 21:40

Tak namiesto najväčšieho problému v podobe vyrábania konektora na nabíjanie by ma viac trápila ochrana akumulátorov, keď je v pláne ich používať do úplného vybitia. Jedine, že úplné vybitie sa myslí také, po ktorom sa nebudú dať nabiť. Potom samozrejme ochranu netreba :D
Určite nabodovať/zapajkovať, doplniť BMS a konektor ani netreba robiť, stačí vyviesť kontakty a nabíjať napr. cez krokosvorky. Ťažko sa odpovedá a vymýšľa, keď ani neviem ako má vyzerať konečný produkt... Keď dáš BMS, nič extra na nabíjanie vyrábať nemusíš, iba zdroj 33,6V. (teda keď som správne pochopil, či ich bude dokopy 8ks v sérii alebo iba 4ks v sérii a každý článok 2x paralelne, to sa označuje ako 4S2P, potom bude treba zdroj 16,8V). Takéto "nabíjačky" sa dajú kúpiť aj hotové, je to len zdroj s indikáciou prúdu (preteká prúd = nabíjanie; nepreteká prúd resp. preteká menší než XXX mA = nabité). O všetko ostatné sa stará BMS.
0

alni
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 01 Okt 2015, 21:41

Re: Kontakty pre Li-Ion batérie -12 až 20A

Príspevok od používateľa alni » 07 Sep 2022, 10:18

Všetky zapojené do série(umiestnené v dvoch radoch po štyri kusi). Preto som uviedol že do úplného vybitia, aby sa vededo že kontakty musia vydržať ten prúd cca 15 min bez prestávky(aj odkaz som prihodil, ak by sa chcel niekto pozrieť aký prúd budú tie batérie dodávať aký čas).
Skôr som toto vlákno zakladal, dozvedieť sa či má niekto skúsenosti s odoberaním >10A z batérií cez kontakty a ako to dopadlo. Zvyšok si už dorieším.
Ale ďakujem za odpovede..
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok