Reverz DC motora 240V

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Radotron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 11 Jún 2013, 09:23

Reverz DC motora 240V

Príspevok od používateľa Radotron » 26 Sep 2022, 15:28

Ahojte, pekne dlho som nič nerobil ale momentálne by som rad vyrobil reverz DC motora ktorý je na 240V v mojom mäso mlynčeku kde som mal takúto elektroniku no je tam IO. ktorý sa nedá špecifikovať/ nájsť v katalógu výrobca ST : 7FLUS56 KFX820
Preto som sa rozhodol niečo podobne vyrobiť, rad by som použil usmerňovač FL408 systém by mal byt ovládaný kolískovým vratným prepínačom s troma vývodmi kde jedna poloha je vratná a stredová je nula a tretia je poloha zapnutia a stáleho chodu. Nakoľko som nenašiel na fóre nič píšem novy príspevok veľa nepresievam ale prax v elektronike mám. Tak vás poprosím ak mate niekto nejaký návrh sem sním :D :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Reverz DC motora 240V

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Sep 2022, 07:06

Taký prepínač je aj na odšťavovači Concept,ale kde sa dá zohnať neviem.
Možno by si to vyriešil jedným vypinacom a jedným tlačitkom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Reverz DC motora 240V

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2022, 07:50

Radotron napísal:
26 Sep 2022, 15:28
... reverz DC motora ktorý je na 240V ...
A si si istý, že je to DC motor ? Nemá lamely a nie je to univerzálny sériový motor, (tzv. vysávačový/ mixérový) ?

DC motor zreverzuješ prehodením polarity. (Vraj to platí len pre motor s permanentnými magnetmi. U motora s elmag. budením, to až také jednoduché nie je. Tam treba tiež prehodiť buď budenie - obyčajne rotor, alebo stator.)
U komutátorového motora tuším treba prehodiť napájanie rotora. V oboch prípadoch na to stačí obyčajný dvojpólový prepínač, (prípadne s nulovou polohou uprostred).
A samozrejme treba obmedziť nárazový prúd pri rýchlom prepnutí. Preto treba zmerať pracovný prúd motora pri mletí a použiť napríklad vhodný softštartér na AC napätie. (Ak akceptuješ aj "amatérčinu", tak prúdový náraz sa dá obmedziť aj vhodnou lineárnou žiarovkou - "halogénkou".)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok