"Idealna dioda" z mosfetu pre blokovanie spatneho prudu do solarneho panelu

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

"Idealna dioda" z mosfetu pre blokovanie spatneho prudu do solarneho panelu

Príspevok od používateľa miso156 » 12 Dec 2022, 14:51

Ahoj,

k 18V/40W solarnemu panelu potrebujem seriovu diodu pre blokovanie spatneho prudu naspat do panelu. Chcem docielit asi ako vsetci co najnizsie straty (ubytok). To vedie na schottky, ta ma vsak priliz velky leakage a v case ked tyzden nesvieti slnko zbytocne vybija bateriu.
Riesenim je Mosfet v reverze, no aby toho nebolo malo, ta dioda musi byt sakra rychla, lebo na panel je pripojeny rezonancny menic (cca 100kHz) ktory ma tendenciu vracat energiu z rezonancneho obvodu napat do panelu. Ta dioda tomu musi zabranit.
To znamena ze ten Mosfet (dioda) musi byt ovladana high-speed driverom.

Navrhol som schemu dole, do vykonoveho obvodu je zaradeny 100m Ohm shunt, ktory pri max. prude (2A) robi ubytok 200mV - s tym sa uz da pracovat.
Q1 je riadeny napatim na shunte cez emitor pre dosiahnutie co najvacsej rychlosti. Baza Q1 je drzana na konstantnom napati 660mV.

A teda principom je, ze pri nizkych zataziach, povedzme do 200mA tecie prud cez parazitnu diodu mosfetu (0.7V ubytok) a pri zataziach nad 200mA zopne mosfet a ubytok klesne na dajme tomu 0.1V (Rds= 0.05 x 2A). K tomu ubytku treba samozrejme priratat aj ubytok shunte (max 0.2V), hehe jemne vytriezvenie.

Vypada ze to funguje bezvadne, len mi vadi tych 200mV na shunte.
Ake su riesenia merania prudu s vysokou rychlostou, prudove trafo, hall-senzor, precizny operak + mensi shunt?

Schema:
Screenshot from 2022-12-12 13-21-09.png


Simulacia:
V case 1ms dojde k zmene zatazenia zo 170mA na 450mA. Rychlost reakcie dostacujuca.
(hore je na napatie na Source voci zemi a teda ubytok na strukture mosfetu + ubytok na shunte)
(dole je prud zatazou a teda Mosfetom)
Screenshot from 2022-12-12 13-16-05.png


Zmena napatia na gate mosfetu v case t=1ms pri zmene zataznia zo 170mA na 450mA:
Screenshot from 2022-12-12 13-22-06.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: "Idealna dioda" z mosfetu pre blokovanie spatneho prudu do solarneho panelu

Príspevok od používateľa misocko » 12 Dec 2022, 18:21

Nemyslim ze potrebuješ vypinat ten mosfet 100kHz. Stači ti kondik do ktoreho sa bude vracat energia z meniča (low esr samozrejme).
S tým riadenim sa to robi tak ze existuju IO ktore meraju ubytok priamo na mosfete.
Alebo toto
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: "Idealna dioda" z mosfetu pre blokovanie spatneho prudu do solarneho panelu

Príspevok od používateľa miso156 » 13 Dec 2022, 04:17

misocko napísal:
12 Dec 2022, 18:21
Nemyslim ze potrebuješ vypinat ten mosfet 100kHz.
Viem co myslis, nieco ako vytvorit z kondu dalsi zdroj.
Zial vypinat Mosfet potrebujem uz z principu menica.

Merat napatie na R_on je dobry napad, rozmyslal som nad tym, len je to prcacka s malymi napatiami a to sa mi moc nechce.

Ten modul za 10eur by sa dal, len nepisu ako je na tom s max. rychlostou.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok