Obehove cerpadlo napajane invertorom

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Dec 2022, 23:47

Cavte,

Da sa napajat kurenarske obehove cerpadlo cca 50W invertorom z ciny12V -> 230V. Ak ano, treba cisty sinus na tych 50W alebo staci obdlznik?

Mam krb ktory je napojeny aj na radiatory a v pripade vypadku elektriky v zime na dlhsi cas, ze by som krbove obehove cerpadlo napojil na autobateriu cez invertor (popr. priamo z auta s nastartovanym motorom,auto parkuje blizko pri dome). Toto by nastartovala aj zena ked nie som doma.
Alebo mam radsej kupit malicku elektrocentralu? Akeho vykonu?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 13 Dec 2022, 00:21

Ja osobne by som kúpil originál zdroj na to určený. Ak je to klasické čerpadlo s kondenzátorom, tak to s obdĺžnikom fungovať nebude. Dajú sa kúpiť do cca 150€. http://www.bystrican.sk/product/sk/sinusPRO-500E-12V
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa budvar10 » 13 Dec 2022, 06:56

Obehové čerpadlo potrebuje sínus. S obdĺžnikom síce pôjde, ale ako v lete na saniach. Existujú záložné zdroje extra na to, čínske za cca 100e bez batérie (napr. ten Volt - Poľsko/Čína) + batéria za cca 100e.
Ten zdroj, čo dal Ďuri do odkazu, môže prehodiť fázu s nulákom, čerpadlu by to ale nemalo vadiť. Napr. Grundfos čerpadlá s tým nemajú problém.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa balu » 13 Dec 2022, 09:21

A co zkusit tohle : https://www.zbozi.cz/vyrobek/mhpower-up ... pu-700-12/

Na oběhová čerpadla podle hodnocení funguje.

Edit: To co poslal Ďuri12 je totéž a plně by to pro oběhové čerpadlo postačovalo.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Dec 2022, 10:53

ja mam nieco podobne ako daval Duri, resp. je to ten isty display, ale krabica velka, ako kotol. Mam na tom 3 cerpadla a zatial otestovane 6 hodin na baterku bez problemov. Cerpadla maju rovnaky zvuk, ako ked idu zo siete
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Dec 2022, 12:43

Takze aj ked je to malicky motor, treba mu sinusovy vystup (dava to logiku - otacave mag pole kym obdlznik vytvara pulzne mag pole).

Ok. Diki za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Dec 2022, 14:37

"romiadam", tvrdíš "trochu" nezmysli. Ani sínusový, ani "kockatý" jednofázový priebeh nedokáže vytvoriť otáčavé magnetické pole, (len pulzačné). Aby jednofázový asynchrónny motor sa točil, treba ho buď mechanicky roztočiť, (a potom beží na pulzačné magnetické pole), alebo fázovým posunom pomocou odporu alebo kondenzátora vytvoriť "druhú fázu", čím vznikne eliptické magnetické pole a motor sa aj rozbehne, aj sa bude točiť.

"Kockatý" priebeh sa motoru v obehovom čerpadle nepáči asi pre niečo iné. Prečo presne, neviem. No môžeme sa len domnievať, že sa mu nepáči takýto priebeh napríklad pre veľké množstvo harmonických a tým aj veľké straty, ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa ondistef » 13 Dec 2022, 15:02

Motor bude bežať aj na trojuholníkový či obdlžníkovy priebeh napätia, akurát kvôli vyšším harmonickým sa bude viac zahrievať, prípadne môže vydávať rôzne "zvuky" a v konečnom dôsledku bude mať zhoršené parametre.
Krátkodobo by to nemal byť problém, dlhodobo, by to mohlo spôsobovať problémy s prehrievaním motora.
Tie moderné obehové čerpadla s vlastným frekvenčným meničom by teoreticky mohli bežať na akomkoľvek tvare napätia.
0

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa mihal.dp » 13 Dec 2022, 17:08

Jedneho casu som videl jablotron verpadlo na 12v...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Dec 2022, 22:44

ano, nad tymi jablotron som volakedy premyslal aj ja. Ale vraj boli velmi poruchove, preto s nimi po par rokoch skoncili
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Dec 2022, 00:00

Este jeden dotaz.

Vyjkonovo by som akeho vykonu mal kupit pure sine invertor? kolko nasobok menoviteho vykonu? Aby sa bez problemov rozbehol
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Dec 2022, 08:34

zalezi ake cerpadlo mas, ja mam take, ktore si vie regulovat vykon a teda start ma velmi plynuly. Tie cerpadla zvyknu mat prikon okolo 20W-30W a tie pure sinus invertory by mali byt prisposobene priamo na napajanie cerpadiel.
Najlepsie bude, ked pojdes do obchodu a priamo im ukazes stitok, ze to chces pre toto cerpadlo a urcite ti poradia.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Obehove cerpadlo napajane invertorom

Príspevok od používateľa Zaky » 14 Dec 2022, 16:15

Pokud se použije čerpadlo s vestavěným střídačem (což jsou všechny současné plynule regulovatelné modely), tak se může napájet klidně z jakékoli UPS nebo měniče, protože první, co se s napájecím napětím v čerpadle udělá je, že se usměrní a vyfiltruje. Sinus vyžadují obyčejná čerpadla s asynchronním motorem a kondenzátorem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok