Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa miso156 » 19 Dec 2022, 23:17

Potrebujem usmernit male AC napatie, 4V maximalka, 2.83V efektivna hodnota.
Ako vsetci vieme, klasicky usmernovac dodava prud do filtru len kratku dobu a to vtedy, ked je sinus nad napatim filtra (+1.4V samozrejme).

Vyskusal som spravit simulaciu s voltage doubler a voilà, prud tecie do zataze/filtru znacnu cast sinusu.
Da sa z toho vyvodit, ze doubler vyuziva jadro trafaku efektivnejsie?

Vec druha, v usmernovaci je napatie ponizene o 1.4V, lebo prud tecie vzdy dvoma diodami. Da sa povedat, ze v doubleri vzdy iba jednou?
Znamena to, ze pouzitim doubera dosiahnem nizsie straty?

Schema:
Screenshot from 2022-12-19 22-46-12.png
Prud odoberany zo zdroja:
(modre usmernovac, oranzove doubler)
Screenshot from 2022-12-19 22-45-17.png

Napatie na zatazi/filtri:
(modre usmernovac, oranzove doubler)
Screenshot from 2022-12-19 22-44-20.png
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 20 Dec 2022, 21:47, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Dec 2022, 10:16

čo tak použiť schotkyho diódy, alebo usmerňovač s mosfetmi?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa pin » 20 Dec 2022, 19:21

Straty v jadre trafa sú závislé hlavne na primárnom napätí. Straty vo vinutí reprezentujú v simulácii efektívne prúdy cez odpory R1 a R3, ktoré asi predstavujú náhradný odpor vinutí. Keďže prúd cez R3 je väčší ako R1, budú aj straty v transformátore u zdvojovača väčšie.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Dec 2022, 19:56

zdvojovač napätia nikdy nevytvorí perpetum mobile ...príkon musí byť vždy Väčší ako výkon....Fyzika nepustí..vždy máš straty...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa Merak » 21 Dec 2022, 09:56

keď som chcel pri tom zdvojovači napätia dobre fungovať, tak C3 som musel mať dvojnásobné ako C2
teda pre C2=1m0F, tak C3 som mal až 2m2F
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Dec 2022, 11:34

miso156 napísal:
19 Dec 2022, 23:17
Vyskusal som spravit simulaciu s voltage doubler ...
Prečo porovnávaš neporovnateľné ? Asi budú tiecť rozdielne prúdy u mostíkového usmerňovača a zdvojovača napätia, keď ich zaťažíš rovnakým odporom.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa miso156 » 23 Dec 2022, 14:01

Mne ide o to, aby prud odoberany z trafa bol co najsirsi, cim mensie preluky, co najblizsie sinusu.
Pretoze v tedy sa magneticky obvod trafa vyuziva efektivne a moze byt co najmensi/najlahsi.

Nedalo mi a skusil som to zapojit, teoria sa celkom potvrdila. Pouzitim doubleru + makke trafo sa prud rozsiril na cely sinus. Tie body nespojitosti su diodove ubytky.

(Prud odoberany z trafa, nula je v strede obrazovky)
WP_20221223_001.jpg
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuziva voltage doubler jadro efektivnejsie nez usmernovac?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 01 Júl 2023, 23:00

O čo tu vlastne ide? Zdvojovač napätia je katastrofálny zdroj prúdu (jeho výstupná impedancia pri nízkych frekvenciách je katastrofálna oproti mostíku) a nieje ani tak super čo sa týka účinníka a to nielen pre tvar odoberaného prúdu, ale máš tam sakra obrovskú tlmivku zavesenú na sieti do ktorej sieť vtlačí prúd a aj ten prúd sa vracia z trafa..obrovské straty vo vodičoch... Nezaťažený transformátor neznamená že doň nejde žiaden výkon (alebo do vodičov ktoré ten fázovo posunutý prúd vedú)

Riešenie na tento problém existuje, sú to PFC obvody. Akurát je to nepraktické riešenie na nižšie napätia a vôbec už zbytočné na sekundáre transformátora.
Preto dnes už transformátory ako napájače v nových návrhoch sú videné len ojedinele alebo v prostrediach kde spolahlivosť je absolutne kritická (vojenská technika, zdravotnícka technika, distribučná technika....).
Pre veci ako zdroje napájania pre domáce prostredie, či je to autonabíjačka alebo zosilňovač dnes transformátor nedáva absolutne žiadny praktický zmysel. A argument audiofilov že spínané zdroje robia bordel vo velkej miere už dnes neplatí. Teda pokial si do zesu neosadím china special for 5 bucks.
Tieto spínané zdroje majú teda už vstavané PFC (Power Factor Correction) ktoré sa dokáže sakra blízko priblížiť činiteľu 1. Takže aký to má zmysel ešte dnes riešiť transformátory ako zdroje napájania zo siete? Netuším, a ani ma to už nezaujíma. Iba masochista by pracoval s trafákmi pokial to nieje nevýhnutné pre spolahlivosť a jednoduchosť zariadenia. To je teda jediná výhoda zdroja trafo-mostík-kondík. Nič iné.. Ani hmotnosť ani výkon ani tvrdosť zdroja a už vonkoncom nie úcinník odoberaného výkonu zo siete. Dnes už ktorýkoľvek PC zdroj od Corsair EVGA Bequiet atd majú v sebe PFC obvody. A usmernené sieťové napätie putuje do ďalšieho meniča v zdroji.

edit: zabudol som dodať že v prípade PFC ktorú som spomínal sa jedná o aktívny obvod PFC nie o kondenzátor paralelne atď... (ako to bežne bývalo praktikou pri CFL lampách a ich tlmivkách alebo sodíkových či ortuťových výbojkách atď...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok