Vypocet el. vykonu motora

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Jan 2023, 20:15

Ahojte,

Ako sa pocita pozadovany vykon motora pri znamom krutiacom momente, konkretne je to 6Nm pri 120ot/min?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa misocko » 22 Jan 2023, 20:29

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Jan 2023, 22:10

Diki,

Dobre to pocitam?
image.png
image.png (20.47 KiB) 1935 zobrazení

O co ide. Chcem zmotorizovat rucny mlyncek na zrno (muku, pisem aby ste mali predstavu o aku zataz ide, je to podobne ako mliet mak, no trosku tazsie, lebo kamene maju priemer cca 10cm, a tiez zavisi ako jemne sa to melie. Po 1 minute, co je 60 otacok klukou, ked to krutim jednou rukou, tak uz to citim po tej m inute, dvomi rukami vydrzim cca 4 minuty krutit a potom oddych)

Pri vypocte som postupoval takto:

Ked som nastavil jemnost muky a mlyncek kladol najvacsi odpor (uz bol plny zrna), na rucku mlynceka ktora bola vodorovne, som zavesil zavazie. 5kg to zacalo pretacat v pohode. Rucka mala dlzku 23cm.
Teda M = F . r = m . g . r = 5 x 10 x 0.23 = 11.5Nm
Pocas mlenia sa rucka otaca cca 60 ot/min

Potom podla toho vzorca mi vychadza potrebny vykon na hriadeli mlynceka

P = (2xPixMxf)/60 = (2x3.14x11.5x60)/60 = 72W

Ak motor bude mat 720ot/min, na 60ot/min treba prevod 12:1, kde 12 je na motore.

Ja teraz potrebujem vykon motora 72W x 12 = 864 alebo 72W /12 =6W

Ja viem ze ked sa otacky sprevoduju dole tak vykon na hriadeli narasta a naopak. Teda z toho mi vychadza ze mi treba 72/12 co je len 6W a to je blbost.

Preco mi to nevychadza? Alebo motor 6W 720 ot/min nie je blbost?

Viem ze sa tam este musi nieco navyse pridat, kvoli stratam a pod, ale to teraz mozeme zatial vynechat. Ide mi len o to ci mam mat motor 6W + straty alebo 864W + straty.


Aky vykon moze mat motor v susicke na pradlo co toci ten bubon?
Ten by na to nebol dobry? Otacky bubna akurat + - sedia, len neviem ci aj vykon. Jeden tu u nas predava susicku za 20e (puknuty bubon, ale stale mu to ide, takze motor je OK).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa pin » 22 Jan 2023, 22:41

Ak zanedbáš straty, výkon pred prevodom je rovnaký ako za prevodom.
P = ω/p * M*p = ω*M
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Jan 2023, 23:41

Rozumiem,

cize ak motor ma 720 ot/min (taka hodnota len kvoli vypoctu) a bude mat vykon 72W (ten vypocitany) tak motor vyvinie krutiaci moment iba 0.955Nm. Lenze ked ten motor sprevodujem na 60ot/min co je 12xmenej, krutiaci moment mi narastie 12x teda 0.955 x 12 = 11.45, a to sedi.

Takze ak tam dam 300W motor s otackami okolo 800ot/min tak by to malo byt v poho? Alebo radsej 500W?

Aky vykon moze mat motor z tej susicky na pradlo?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa misocko » 22 Jan 2023, 23:44

Keď sprevoduješ otáčky, stúpne krútiaci moment, nie výkon, ten ostáva "rovnaký" (ponižený o straty v prevodoch).
Počítaj že trenovaný človek dá max 300W dlhodobo. Takže asi 150W motor, patrične sprevodovaný, Ti úplne stačí 🙂
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Jan 2023, 23:50

Motor zo susicky to utiahne? Myslim ze ano, len mi to potvrdte, lebo len myslim. :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa enigma » 23 Jan 2023, 00:51

a čo tak využiť motor a prevodovku z ručnej vrtačky ? dokonca môžeš mať ešte aj regulátor otáčok motora . stačí 500W , ale ak dáš silnejší , nič nepokazíš ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Jan 2023, 07:34

Uvazoval som aj nad tym, lebo mam staru vrtacku BlackandDecker, ale uhlikovy motor znacne huci. Skor uprednostnujem tichy asynchronny. Ale v najhorsom pripade pouzijem ten. Ta vrtacka nema ovladanie rychlosti, ale mam triakovy regulator do 2000W, tak tam by som to mohol pouzit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Jan 2023, 16:05

Aj nejaký 24 V stieračový motor s prevodovkou by možno stačil. (Ak sa dá zohnať z vrakoviska.) Trochu ho napäťovo preťažiť a kým sa zohreje, asi vydrží viac, ako človek ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2023, 18:08

Volakedy dávno som skúšal Narexku 550W namontovať napriamo cez zašroubovanú skrutku do tej dierky, čo zaisťuje rúčku na mlynčeku č.10, čo má šajbu asi 8cm, a veru cez regulátor otáčok,ktorý ich znižoval na tých 60 ot/min , to nevládalo.Takže istejší je mechanický prevod, kedy motor beží na plné otáčky a má aj adekvátne chladenie, a aj vládze zomlieť to čo má.
Neviem, na čo ten šrotovník potrebuješ, a aké množstvo potrebuješ naraz zomlieť, aká má byť výstupná zrnitosť, či je to pre nejakú hydinu,alebo je to na pečenie chleba/ dnes sa baby zbláznili do kváskovania/, ale buď by som použil na to akýkolvek jednofázový motorček, trebárs aj s tej práčky či sušičky ale aspoň 600-800W aby mal rezervu a otáčky prispôsobil mechanickým prevodom cez nejakú klznú spojku,alebo trebárs aj len cez tlačítkový vypínač.Pokial ho držíš melie, pustíš stojí,trebárs kvôli bezpečnosti.
No možno by ti stačil aj obyčajný mixér.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypocet el. vykonu motora

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Jan 2023, 19:03

To je mlyncek na muku (male mnozstvo) na 0.5kg (15-20 min pri otackach 60ot/min), na polkilovy chlieb.

Teraz tu u nas maju v lidl stojanovu vrtacku za 100e , a rozmyslam ze by som ju kupil kvoli motoru. Zbytok je aj tak vhodne rovno do srotu (videl som na YT videa). Pisu tam ze ma 500W, len neviem ake ma motor otacky.
Mam tu na to temu, ale nikto mi zatial neodpisal.

To by bolo dobre, nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok