Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa SMITH » 24 Jan 2023, 21:54

Akurát pred rokom som vyhadzoval 25A Simoregy , lebo to nikto nechcel .

Okrem meniča budeš ešte musieť vymeniť tachodynamo za IRC
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Jan 2023, 22:02

Nechcem ťa nejako moc ovplyvňovať, no poriadne si rozmysli, pre čo kývneš. Ak to rozbabreš, nemusíš to potom dať dokopy.

A tá pôvodná elektronika, aj keď je "starodávna", má implementované všetky profesionálne prvky, ktoré sú potrebné. Na nejaký jednoduchý tyristorový, alebo PWM regulátor, hneď zabudni. To je môj úprimný názor.
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 31 Jan 2023, 09:09

Tak som sa rozhodol pre výmenu motora za 3 fazovy, asi dvojotačkovy pre vysoké maximálne otáčky, a tiež pre dobrý krútiaci moment v najnižších otáčkach. Chcem ho meniť aj preto, že sústruh potrebujem dať na ine miesto a vzhľadom na to že motor trčí zo sústruhu 20cm, tak sa mi nezmestí na miesto určenia, z 3F motorom nebude pretŕčať nič. Motor bude 700/1400 čítal som aj manuál na jeden menič a dajú sa zadať parametre na dve motory, čo som ale nenašiel, či sa dá výmena motorov spínať nejakým vstupom do meniča napríklad z pomocného kontaktu zo stykača. ak manualne prepnem vinutie na motore cez prepínač, stykače sa prepnú a frekvenčný menič o tom bude vedieť a prepne parametre na motor 2. z takým motorom budem v praxi používať najmenej 15hz neviem či by stačil dobre nastavený menič alebo radšej dať na motor encoder. Namontovať enkoder nemám problém len neviem aký menič vybrať aby mal možnosť encodera a aj dvoch motorov a ako ho nastaviť a podľa aký encoder kúpiť. Aký je váš názor? je nejaká lepšia voľba motora ak ho určite chcem meniť za 3fazovy ?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Jan 2023, 11:34

Moc sa do sústruženia nerozumiem. A ani neviem, s akou presnosťou sa ten DC motor doťahoval na nastavené otáčky. No asynchrónny motor z princípu svojej činnosti musí meniť otáčky o sklz, (sú to jednotky % podľa typu motora a zaťaženia). Samozrejme spätnou väzbou cez menič sa tie otáčky dajú dotiahnuť. No je to nutné ?

A len taká poznámočka. Dvojotáčkový asynchrónny motor v oboch zapojeniach beží na 50 Hz. Načo potrebuješ "dvojotáčkový" menič ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 31 Jan 2023, 14:40

neviem či sa rozumieme, ale nepotrebujem nejakú presné doťahovanie na polohu, potrebujem iba pohon, najnižšie otáčky motora budú okolo 200.

dvojotáčkový menič som chcel iba preto, že som predpokladal že v meniči sa nastavuje počet pólov motora, a aj dvojotačkový motor aspoň ten čo mám vyhliadnuty má na 700 otáčkach 2.2kw a na 1400 otáčkach 3kw, takže by mal byť menič inak nastavený aby nedochádzalo k prípadnemu preťaženiu motora a tak, aspoň to si myslím, keď je to blbosť opravte ma.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Jan 2023, 15:57

čiže, ak som dobre pochopil, tak pri sústružení nevadí jemné kolísanie otáčok o zmenu sklzu, (medzi naprázdno a pri zábere). V zábere už nemajú prečo kolísať otáčky, jedine že by bol materiál "hrboľatý".

Teraz ďalšia otázka: Kde je potrebný väčší výkon motora, pri nízkych, či vysokých otáčkach ? Ak pri nízkych, tak frekvenčný menič nastavený na 2,2 kW môže obslúžiť aj 3 kW zapojenie motora. (Nie je však ten motor celkovo moc slabý ?)

Najjednoduchšie riešenie by som videl v mechanickom prepínači behu motora na 700 ot./ min., alebo 1 400 ot./ min., a frekvenčnom meniči 2,2 kW (?).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 31 Jan 2023, 17:39

Áno presne tak, jemné kolísanie otačok nevadí. Pre mňa je najdôležitejší výkon v nízkych otáčkach.

Doteraz som mal sústruh z motorom 1kw a stačil mi, tento je pre mňa nový a výkon 2.2/3kw mi bude bohato postačovať, mám to na hobby nerobím žiadne sériovky, ani celodenné roboty.

Ak by to bolo možné tak by som to riešil mechanickým prepínačom a menič nechával na jednom nastavení. Ak to prežije aj motor aj menič tak vy to šlo.
A už ma vlastne iba zaujíma aký encoder použiť alebo kde najdem nejaké udaje podľa čoho enkoder vybrať? Ak má menič možnosť zapojiť enkoder tak bude písať typ v manuálne meniča?
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa pajky » 31 Jan 2023, 19:48

Enkoder si das podla menica, bude to mat v navode.
Pre tie tvoje 5hz by som dal ajtak prevod.
A siel by som do serva, ale vsak skus, neviem.
Ja mam pre moj krpary sustruh asista, kupene servo asi 1kw..
Len ho tam este prerobit, ojoj.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa misocko » 31 Jan 2023, 20:00

Kup dvojotačkový motor a obyčajný menič. Encodet Ti nebude chodiť pri prepinani otačok prepinačom. Po každom prepnuti prepinača by si menič musel znova učiť. Prepinač potom zasadne prepinaj len keď motor stoji.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondistef » 31 Jan 2023, 21:37

Myslím, že enkóder bude v tomto prípade zbytočný, sám píšeš,. že ti nevadí menšie kolísanie otáčok.
Prepínač môžeš použiť, ale vždy budeš musieť odstaviť menič, prepnúť a následne môžeš zapnúť menič a regulovať otáčky motora.
Neviem aký menič chceš kúpiť, ale niektoré meniče majú aj automatické ladenie a prispôsobenie parametrov k pripojenému motoru.
Lacnejšie vektorové idú v otvorenej slučke, drahšie majú riadenie v uzavretej slučke kde pripojíš enkóder.
Neštudoval som to, ale predpokladám, že v meniči sa bude dať nastaviť typ enkódera (počet bitov).
Ak tam bude 3kW motor, tak minimálne treba 3kW menič a osobne by som volil aj o stupeň vyšší, teda napr.4kW alebo 5,5kW.
0

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 31 Jan 2023, 23:10

Pajky - no z dvojotačjovým motorom budem používať najmenej asi 15hz tak by to nemalo byť až také zlé,. Serva mám doma dve sú na DC a majú iba asi 800w, a nenašiel som žiadne za rozumnú cenu niekde na bazoši, no možno som iba zle hľadal to neviem, ale ešte to pozriem.

Misocko - práve preto som chcel menič na dve motory aby som nakonfiguroval enkoder správne na obe vinutia a len nejaký pomocný kontakt na prepínači vinutí motora by zadával meniču ktoré parametre má použiť.

Ondistef - enkoderom nechcem riešiť kolísanie otačok, ale skôr výkon a krútiaci moment v nízkych otáčkach a menič skúsim nejaký vytipovať a preštujem návod čo a ako by sa dalo spraviť. Chcel som kúpiť nejaký aspoň na 4kw nech mám do budúcna nejakú výkonovú rezervu, ak by som potreboval silnejší motor.


Ešte taká otázka, akú značku meniča odporúčate?kúpiť radšej nejaký drahý a kvalitný ale používaný niekde z bazošu, alebo radšej novší a lacnejší? Z cenou meniča počítam maximálne do 400e aj z prípadným enkoderom.
Ak máte nejaký napredaj kľudne napíšte.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Feb 2023, 08:07

Pochybujem, že niekto vyrába menič, ktorý je schopný si sám prepínať vinutia a regulovať dvojotáčkovy ASM.
Už len preto, že na výstupe musí byť stále zapojený motor. Možno za použitia PLCčka a vzájomnej komunikácie cez M-BUS, ... ale to už je trošku iná sranda.
Menič bez enkodéra je samozrejme tiež schopný regulovať otáčky, síce nemá skutočnú polohu rotora, ale na základe nastavených parametrov a merania prúdov a napätí si to vie relatívne presne nastaviť (práve preto je dôležite správne nastavenie meniča a zadanie parametrov motora).
Enkóder sa používa na zlepšenie parametrov ako spätná väzba.
V mojom príspevku vyššie máš linky na vektorové frekvenčné meniče Vybo, čo tak čítam, tak sú s nimi ľudia spokojný.
0

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 01 Feb 2023, 10:31

nepotrebujem automatické prepínanie medzi vinutiami. ak ich budem prepínať, tak menič vypnem a manualne prepnem vinutia, len mi išlo o to aby pomocným kontaktom menič prepol na motor 2 a teda ine parametre aby to pasovalo motoru pre encoder. Aby som za každym nemusel prepinať menič .
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Feb 2023, 15:08

ondrej_svk napísal:
31 Jan 2023, 23:10
Ondistef - enkoderom nechcem riešiť kolísanie otačok, ale skôr výkon a krútiaci moment v nízkych otáčkach ...
Daj nejaké linky, kde sa o tom píše, nech si to prečítame tiež.

Já silno pochybujem, že pomocou spätnej väzby sa dajú nejako zásadne navýšiť tieto parametre. Vinutie motora má definované svoje parametre, (menovité napätie a menovitý prúd), tieto sa dajú krátkodobo zvýšiť, (predpokladám že ale často nie), a tak neviem, ako by sa to dalo dlhodobo zabezpečiť..

Nezabudni na brzdný odpor, či brzdnú jednotku, Neviem, aký je v tom rozdiel, (hľadať sa mi to nechce) !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa SMITH » 01 Feb 2023, 21:25

@ DOLFI : Moderné meniče majú rôzné vychytávky , aby fungovali dobre aj v nízkych otáčkach (boost) . Pri uzavretej slučke je regulácia rýchlejšia a presnejšia ako pri otvorenej . Samozrejme nedá sa zvyšovať výkon . Menič nespraví z 3kW tového motor a 4 kW .Pri zvyšovaní frekvencie , tj zvyšovaní otáčok klesá rapidne moment . Tak tiež v meniči sú zadané štítkové údaje motora , tak ten sa ho snaží nepreťažovať , resp len ná krátku dobu pričom sa zapína ochrana Ixt , čo je vlastne vypočítavanie oteplenia vinutia , po uplynutí času ide menič do poruchy .

Prepínanie motorov je u meničov SIEMENS možne , (ak si dobre pamätám , tak až 3 sady parametrov )
Myslím , že aj u CONTROL TECHNIQUES .
Brzdný odpor nie je nutnosť , pokiaľ dobehová kinetická energia nie je veľká ( stíha ju pohltiť medzi obvodový kondenzátor )

Externe chladenie je nutnosť !!!
VFD_viac_motorov.pdf
(41.67 KiB) 36 stiahnutí
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 02 Feb 2023, 09:25

Teraz pozerám na nejaké meniče a tiež aj servá z drivermi, pri servách by ma zaujímalo aký je rozdiel medzi servom určeným na pohon vretena a servom na posuvy. majú servá na vreteno lepšiu charakteristiku v celom rozsahu otáčok, alebo je rozdiel iba to že je prispôsobený na trvalú prevádzku a má aj chladenie alebo ventilátor. ak by som kúpil čínske servo z driverom, tak by to stálo zhruba rovnako ako lepší frekvenčný menič z asynchronným motorom. Len by ma zaujímalo či sa oplatí čínske servo, či to nebude nepoužiteľný šrot, prípadne ak by niekto vedel o neakej stránke ktorú má overenú tak by som bol rád za neaké odporúčanie.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa pajky » 02 Feb 2023, 17:28

Vretenove serva su podla mna do vyzsich otacok.
Ja by som tam dal tak 2-3kw servo a asi si spokojny.
Pozri si krutiace momenty servo vs asynchron.
To ti asi povie najviac.
Serva sa vacsinou nechladia, alebo aj hej.
Vsak kolko si tam mal motor? 14kw dc?
Dc motory tiez nebudu mat maly krutak..
Ale hej, ty to chces "na doma" , tak mozes skusit 3kw asynchron sprevodovat dopomala.
A to cncforum niesu blby ludia, preco neskusis, sam som zvedavy..
0

ondrej_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 23 Jan 2023, 19:57

Re: Voľba správneho motora a frekvenčného meniča pre sústruh

Príspevok od používateľa ondrej_svk » 02 Feb 2023, 20:38

práve píšem príspevok na CNCforum tak uvidím čo mi odpíšu ľudia tam. Už som viac-menej rozhodnutý pre servo a som ochotný do toho investovať, len sa obávam či drivery na servomotor budú mať takú možnosť len pár spínačmi zapnúť a vypúnúť vreteno a prepnúť na reverz a tiež či sa budú dať regulovať otáčky jednoducho potenciometrom. ale to mi tam budu dúfam vedieť poradiť presnejšie. Zatiaľ všetkým ďakujem za rady, ak by som tu nenapísal, tak by ma servo ani nenapadlo a pritom je to asi najlepšia voľba.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok