SSR premostene mechanickym spinacom

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

mahna
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Feb 2023, 00:25

SSR premostene mechanickym spinacom

Príspevok od používateľa mahna » 17 Feb 2023, 01:25

Zdravim odbornikov,
potreboval by som sa s vami poradit.

O co ide:
Znamy ma 3kW odporovy ohrev kotla (1f 230V~) spinany cez vykonove SSRko (so spinanim v nule, chladene pasivnym chladicom), ktore je ovladane nejakym PID regulatorom s 12V= vystupom.
Prikladam zjednodusenu schemu celeho obvodu:
ohrev kotla - PID+SSR.png
Presne udaje nie su az take dolezite, lebo toto bezproblemovo funguje dlhe roky tak ako ma.

Bol som poziadany, aby som mu k tomuto existujucemu rieseniu dorobil priame neregulovane spinanie ohrevu kotla cez mechanicky spinac (prip. prepinac), ktory by dokazali ovladat aj starsie osoby a nemuseli sa tak "prehrabavat" v komplikovanom menu regulatora.
Navrhol som taketo riesenia (vid obrazok nizsie) - styri varianty (ABCD), moja uprava je v obrazkoch zakreslena cervenou.
ohrev kotla - PID+SSR - navrhy priameho zopnutia.png
Podla mna by mali byt vsetky funkcne, len nemam prakticke skusenosti, ci niektore z nich napr. neznicia SSR, alebo ci tam nebudu vznikat nejake ine problemy.
Samozrejme doplnane suciastky by boli dimenzovane tak, aby zvladali veliciny v ovladanom obvode (napatia, prudy, vykony, ...).
Pozrite sa prosim vas na to a zhodnotte, ktory z variantov by ste pouzili alebo naopak nepouzili a preco nie.
Pripadne ak mate ine spolahlivejsie riesenie, tak sem s nim.
Kazda rada je vitana.
Velka vdaka.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: SSR premostene mechanickym spinacom

Príspevok od používateľa kinedryl » 17 Feb 2023, 09:49

Fungovat bude rovnako a, b, c, aj d, kedze su to len variacie na tu istu vec - obidenie spinacieho sinalu. Ale nezblazni sa ten regulator, ked mu pri pri prepnuti natvrdo bude spirala kurit do nemoty, a on sa ju podla spatnej vazby z teplomera bude snazit zregulovat podla zadanej cielovej teploty ? S variantou B by som vypinal rovno cely regulator na zdroji.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: SSR premostene mechanickym spinacom

Príspevok od používateľa Sani1 » 17 Feb 2023, 14:08

V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, čo to je za kotol a čo sa stane ak vyradím regulátor. Ostanú bezpečnostné funkcie zachované?, čo sa stane ak "staršie osoby" zabudnú, že je kotol v "manuálnom riadení", čo všetko sa môže stať a aké to môže mať dôsledky. Ak sú všetky bezpečnostné funkcie a celková funkčnosť zachované, tak je jedno akým spôsobom premostíš alebo inak eliminuješ regulátor. Jeden problém by mohol nastať, keď prepneš na automatiku, regulátor si myslí, že má vysokú teplotu a výstup nezapne až keď systém "zakolíše". Keďže neviem čo to je, tak sa nedá ani posúdiť, či to vadí.
To, že sa v MENU dá nastaviť trvalé zapnutie, ešte neznamená, že regulátor nesleduje max. alebo min. teplotu, alebo čas zapnutia a podobne.
0

mahna
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Feb 2023, 00:25

Re: SSR premostene mechanickym spinacom

Príspevok od používateľa mahna » 17 Feb 2023, 15:16

kinedryl napísal:
17 Feb 2023, 09:49
Fungovat bude rovnako a, b, c, aj d, kedze su to len variacie na tu istu vec - obidenie spinacieho sinalu. Ale nezblazni sa ten regulator, ked mu pri pri prepnuti natvrdo bude spirala kurit do nemoty, a on sa ju podla spatnej vazby z teplomera bude snazit zregulovat podla zadanej cielovej teploty ? S variantou B by som vypinal rovno cely regulator na zdroji.
Regulator nechcel od napajania vypinat, lebo ten mu aj loguje namerane teploty a ine veliciny na SD kartu (ako offline zalohu) a zaroven (ak je online) ich posiela aj kdesi na server, ze si to vie odsledovat aj cez web.
Nemyslim, zeby sa ten regulator "zblaznil" - ano, dostane spatnu vazbu o vysokej teplote, na zaklade toho len vypne signal posielany do SSRka, viac s tym urobit nevie, ale to nevadi, s takym stavom sa pocitalo a znamy ho ma osetreny inak.
0

mahna
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Feb 2023, 00:25

Re: SSR premostene mechanickym spinacom

Príspevok od používateľa mahna » 17 Feb 2023, 15:26

Sani1 napísal:
17 Feb 2023, 14:08
V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, čo to je za kotol a čo sa stane ak vyradím regulátor. Ostanú bezpečnostné funkcie zachované?, čo sa stane ak "staršie osoby" zabudnú, že je kotol v "manuálnom riadení", čo všetko sa môže stať a aké to môže mať dôsledky.
Ano, ochrany a ine zabezpecenia uz ma vyriesene inak.
Taktiez aj zabudlivost tych spominanych starsich osob uz ma vyriesenu.
Sani1 napísal:
17 Feb 2023, 14:08
Jeden problém by mohol nastať, keď prepneš na automatiku, regulátor si myslí, že má vysokú teplotu a výstup nezapne až keď systém "zakolíše". Keďže neviem čo to je, tak sa nedá ani posúdiť, či to vadí.
Nie, nevadi to. Po vypnuti premostenia si regulator pekne s urcitou histerezou pocka, kym teplota neklesne pod nejaku nastavenu hodnotu a potom uz opat zacne regulovat ohrev podla nastavenych parametrov.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok